Rok szkolny 2011/2012

Uroczyste otwarcie wystawy w Rymanowie Zdroju

12 sierpnia 2012

W dniu 13 lipca br. w Rymanowie Zdroju miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt. „Błogosławiony Jan Paweł II – droga do świętości”. Wystawa została zorganizowana przez Uzdrowisko Rymanów S.A., Burmistrza Gminy Rymanów oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość otwarcia uświetnił występ artystyczny najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci przedstawiły historię życia Karola Wojtyły w oparciu o wiersz pt. „Z Wadowic do nieba”. Mali artyści zostali nagrodzeni przez zgromadzoną widownię gromkimi brawami.

Zwiedzający mogli również podziwiać wystawę zorganizowaną z nagrodzonych prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Jan Paweł II – Papież Rodziny”, którego organizatorem była również nasza szkoła.

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

Peregrynacja Krzyża Papieskiego i relikwii bł. Jana Pawła II

10 sierpnia 2012

Od 1 do 2 sierpnia parafię Klimkówka nawiedziły relikwie bł. Jana Pawła II i Krzyż Papieski, który Błogosławiony trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej na osiem dni przed śmiercią.

Szczególnie radośnie Krzyż przywitali uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce, której patronem jest przecież Jan Paweł II. Podczas uroczystego przywitania relikwii wybrana delegacja niosła sztandar szkoły, a następnie uczestniczyła we Mszy Św., którą  koncelebrował  Ksiądz Biskup Józef Michalik.

Wydarzenie to z pewnością na długo zapadnie w sercach i umysłach uczniów, a także mieszkańców Klimkówki.

 

Dodała: Grażyna Byra

II Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów

7 sierpnia 2012

4 sierpnia 2012 reprezentacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział II Beskidzkim Rajdzie Śladami Dwóch Kardynałów na trasie Pastwiska - Rudawka Rymanowska - Puławy Górne - Tokarnia - Karlików - Kamień - Komańcza. Celem wędrówki było upamiętnienie pobytu na beskidzkiej ziemi dwóch wielkich Polaków - księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego i księdza kardynała Karola Wojtyły.

Organizatorem rajdu była Gmina Zarszyn we współpracy z gminami Komańcza i Rymanów, Lasami Państwowymi oraz Bieszczadzką Grupą GOPR.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej w kościółku w Pastwiskach, gdzie znajduje się figurka Matki Boskiej Fatimskiej podarowana przez Jana Pawła II.

Następnie wszystkich zebranych powitali Burmistrz Rymanowa pan Wojciech Farbaniec, proboszcz parafii ks. Stanisław Gniewek, przedstawiciel  Nadleśnictwa Rymanów pani Maria Szkutnik oraz przyjaciel Ojca Świętego pan Stefan Kosiarski.

Na beskidzki szlak, pod opieką przewodników z PTTK Sanok i z Rymanowa oraz ratowników z  Bieszczadzkiej Grupy GOPR, wyruszyło około 280 wędrowców z różnych miejsc Polski. Wędrówka pod hasłem "Europa ludzi wolnych i wędrujących" trwała od 8.30 do godziny 19.00. Komandorem rajdy był prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zakończenie rajdu odbyło się na placu dożynkowym w centrum Komańczy gdzie wytrwałych wędrowców powitał Wójt Komańczy pan Stanisław Bielawka.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Bezpieczne wakacje  

 

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tego jak bezpiecznie spędzić wakacje na stronie www.bezpiecznewakacje.pl. Znajdują się tam wskazówki m.in. na temat tego jak zachować się podczas podróży, w górach i nad morzem. Wskazówki te zostały przygotowane przez ekspertów z wykorzystaniem materiałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

Pomocne uwagi dla rodziców o tym co warto wiedzieć przed wakacjami znajdują się też na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Najzdolniejsi z Gminy Rymanów

11 lipca 2012

10 lipca w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie odbyła się już po raz trzeci uroczystość podczas której Burmistrz Gminy pan Wojciech Farbaniec wręczył najzdolniejszym uczniom ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceum prowadzonych przez Gminę Rymanów nagrody "Młode Orły".

Nagrody te przyznawane są w czterech kategoriach:

- w kategorii "Prymus" (dla uczniów klas 6 szkoły podstawowej, 3 gimnazjum i 3 liceum, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 5.0 i wzorowe zachowanie)

- kategorii "Egzamin" (dla uczniów klas 6 szkoły podstawowej, 3 gimnazjum i 3 liceum, którzy uzyskali najwyższe wyniki ze sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i matury podstawowej oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania)

 

- kategorii "Konkursy" (dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, wszystkich klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zdobyli tytuł finalisty lub laureata konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty i olimpiad przedmiotowych dla szkół ponadgimnazjalnych oraz posiadają co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania)

 

- kategorii "Mistrz" (dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, wszystkich klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych za  szczególne osiągnięcia artystyczne i sportowe na szczeblu co najmniej wojewódzkim (miejsca 1-10) i minimum bardzo dobrą ocenę z zachowania oraz za uzyskanie tytułu laureata lub finalisty w innych konkursach i olimpiadach na szczeblu co najmniej wojewódzkim (miejsca 1-10) i minimum bardzo dobrą ocenę z zachowania. O przyznaniu nagrody w tej kategorii decyduje komisja konkursowa po analizie wszystkich zgłoszonych wniosków)

 

 W tym roku szkolnym przyznano 49 nagród. Z naszej szkoły zdobyli je:

 

- Jakub Penar z klasy 5 SP w kategorii "Mistrz"

- Dominika Barć z klasy 6 SP w kategoriach "Prymus" i "Mistrz"

- Wiktor Penar z klasy 1 gimnazjum w kategorii "Mistrz"

- Aleksandra Such z klasy 3 gimnazjum w kategorii "Prymus"

- Patrycja Saferna z klasy 3 gimnazjum w kategoriach "Prymus", "Egzamin" i "Konkursy".

 

 Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Ranking najlepszych uczniów w roku szkolnym 2011/2012

2 lipca 2012

Klasa

Najlepsi uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej

I

Julia Lorenc, Wioleta Walus, Aleksandra Nycz, Gabriela Krypla, Wiktoria Krukar, Mikołaj Wais, Diana Szczurek

II

Jakub Kasperkowicz, Julia Krężałek, Anna Litwin, Dominika Różowicz, Szymon Rygiel, Rafał Wais

III

Sabina Penar, Kamil Penar, Łukasz Łopuszański, Jakub Cyparski, Patrycja Szewczyk, Patrycja Barud

 

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia ocen

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia ocen

4

Roksana Cypcar

Alicja Kasperkowicz

Wiktoria Józefowicz

Kamila Krukar

Julia Trybus

Katarzyna Mroczkowska

Łukasz Wais

Ewelina Itner

Kamila Szczurek

5,40

5,30

5,27

5,27

5,18

5,00

5,00

4,81

4,81

1

Magdalena Wojtoń

Jakub Waluk

Patryk Penar

Weronika Rajchel

Łukasz Penar

Natalia Skwara

Konrad Wais

 

5,13

5,07

4,87

4,87

4,80

4,80

4,80

5

Jakub Penar

Weronika Kucharska

Sabina Ryczkowska

Gabriela Bek

5,30

5,10

5,10

4,80

2

Kamila Józefowicz

Marcin Wais

Katarzyna Krukar

5,53

5,40

5,20

6

Dominika Barć

Patrycja Józefowicz

Aleksandra Rygiel

Weronika Kotowicz

Agata Krukar

Aleksandra Wais

5,55

5,45

5,45

5,36

5,36

5,36

3

Patrycja Saferna

Katarzyna Korzec

Aleksandra Such

Mateusz Wilusz

Ewelina Rygiel

5,61

5,39

5,39

5,12

4,89

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

30 czerwca 2012

Rok szkolny 2011/2012 dobiegł końca! Minął czas wytężonej pracy, czas egzaminów, sprawdzianów, testów i kartkówek, a rozpoczął się długo wyczekiwany moment zasłużonego odpoczynku.

Jednak zanim uczniowie mogli cieszyć się upragnionymi wakacjami brali udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego. Najpierw uczestniczyli we Mszy świętej, a następnie w uroczystym spotkaniu w budynku szkoły, które poprowadził pan Dyrektor Marian Penar.

W części oficjalnej spotkania, w obecności rodziców i zaproszonych gości, został odśpiewany Hymn Polski i Hymn Szkoły oraz nastąpiło przekazanie przez trzecioklasistów sztandaru szkoły młodszym kolegom. Ponadto trzecioklasiści wobec całej społeczności szkolnej złożyli ślubowanie.

Podczas przemówienia pan Dyrektor dokonał podsumowania mijającego roku szkolnego. Podziękował nauczycielom i uczniom za pracę oraz życzył wszystkim udanych wakacji. Podkreślił również jak ważny jest rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów.

W dalszej części spotkania nagrodzeni zostali uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i sporcie, wykazali się wzorową frekwencją oraz pracowali społecznie na rzecz szkoły.

Ponadto uczniom kończącym szkołę podstawową i gimnazjum, czyli szóstoklasistom i trzecioklasistom pan Dyrektor wraz z wychowawcami wręczył świadectwa.

Po uroczystościach w sali gimnastycznej, uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach i odebrali świadectwa.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Zakończenie roku szkolnego w Kolorowym Przedszkolu

29 czerwca 2012

 

Uroczyste zakończenie roku w "Kolorowym Przedszkolu" odbyło się 28 czerwca 2012 roku. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli rodzice. Pod czujnym okiem nauczycielki przedszkolaki przygotowały prezentację swoich umiejętności, które zdobyły w ciągu roku. Na swój sukces dzieci pracowały cały rok, ale trud nie poszedł na marne, bo nasze maluchy zaprezentowały się wspaniale. Dzieci pokazały, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze, grać na instrumentach. Rodzice widząc umiejętności swoich dzieci byli z nich bardzo dumni.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

Pożegnanie klasy 3 gimnazjum

28 czerwca 2012

27 czerwca miała miejsce w naszej szkole ważna uroczystość środowiskowa - pożegnanie uczniów klasy 3 gimnazjum. W uroczystości oprócz trzecioklasistów wzięli udział zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie klasy 2, którzy żegnali swoich starszych kolegów w imieniu całej społeczności szkolnej.

Podczas spotkania trzecioklasiści zatańczyli poloneza, a następnie poprzez wiersze i piosenki wyrazili swoje podziękowanie i wdzięczność nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za pracę i trud wychowania. Zaprezentowali również swoje zdjęcia z dzieciństwa i zdjęcia aktualne opatrzone zabawnymi komentarzami.

Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Marian Penar, który w swoim przemówieniu przedstawił historię klasy, wyróżnił najlepszych uczniów i wspomniał o najważniejszych wydarzeniach z życia klasy.

W drugiej części spotkania wystąpili uczniowie klasy 2, którzy również przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia klasy trzeciej, ale za pomocą pokazu zdjęć. Następnie zadedykowali trzecioklasistom koncert życzeń, zaśpiewali tradycyjne przyśpiewki i udzielili kilku zabawnych porad na temat tego jak szczęśliwie i beztrosko żyć. Na pamiątkę pobytu w gimnazjum wręczyli swoim kolegom birety i przygotowaną prezentację.

W ostatniej części uroczystości pan Dyrektor wraz z wychowawczynią panią Beatą Boczar wręczyli rodzicom listy gratulacyjne i podziękowania za współpracę ze szkołą.

Całe spotkanie przebiegało w miłej i serdeczniej atmosferze.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Podsumowanie zajęć w ramach projektu UE

26 czerwca 2012

Sprawozdanie z realizacji projektu

Indywidualizacja nauczania w klasach I-III SP w Gminie Rymanów”

 

Zespół Nauczycieli w składzie: Beata Boczar, Agata Barzyk, Małgorzata Jakubowicz i Łucja Kilar dokonał całościowego podsumowania projektu.

 

W ramach projektu „Indywidualizacja nauczania w klasach I-III SP w Gminie Rymanów w Klimkówce w latach 2011-2012 przeprowadzono cztery rodzaje zajęć:

(Z1) zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji (22 uczniów),

(Z3) zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy (12 uczniów),

(Z5) zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy (28 uczniów),

(Z7) zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych (19 uczniów).

Każdy rodzaj zajęć odbywał się w dwóch grupach i pod okiem jednego nauczyciela.

 

Celem zajęć Z1 dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu było: utrwalanie znajomości liter, doskonalenie analizy wzrokowo-słuchowej, kształcenie słuchu fonematycznego, doskonalenie umiejętności ortograficznych, ćwiczenia gramatyczne, rozwijanie umiejętności czytania cichego ze zrozumieniem. Uczniowie w większości opanowali umiejętność czytania i pisania na poziomie danej klasy. Po zakończeniu projektu osiągnięto następujący rezultat: u 6 dziewczynek (75%) i 10 chłopców (71%) stwierdzono opanowanie umiejętności czytania i pisania na poziomie danej klasy.

 

Na zajęciach logopedycznych Z3 dzieci z wadami wymowy pracowały nad przezwyciężeniem trudności artykulacyjnych poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń usprawniających funkcjonowanie aparatu mownego. Celem ćwiczeń było usunięcie wszelkich wadliwych realizacji dźwięków i stworzenie na ich miejsce nowych prawidłowych, a następnie utrwalenie ich w mowie kontrolowanej i spontanicznej. Uczniowie w większości opanowali właściwe czynności oddechowe i odpowiednią koordynację ruchów narządów mowy oraz prawidłową artykulacje głosek języka polskiego. Po zakończeniu projektu w widoczny sposób poprawiło wadę wymowy 11 dzieci, w tym 3 dziewczynki (100%)

 i  8 chłopców (88%).

 

Celem zajęć gimnastyki korekcyjnej Z5 było wspomaganie harmonijnego rozwoju psychofizycznego dziecka poprzez motywowanie go do aktywności ruchowej oraz wytworzenie u uczniów nawyku prawidłowej postawy ciała. Cel ten osiągnięto poprzez różne formy aktywności fizycznej, a także skorygowane działania korekcyjno-kompensacyjne. Większość uczniów jest przygotowanych do systematycznych ćwiczeń korekcyjno kompensacyjnych, przestrzegania zachowań związanych z ich zdrowiem i higieną osobistą oraz czynnym wypoczynkiem. Po zakończeniu projektu osiągnięto następujący rezultat: 24 dzieci, w tym 13 dziewczynek i 11 chłopców potrafi korygować i przyjąć prawidłową postawę ciała. Natomiast 82 % uczęszczających uczniów jest świadomych przyczyn powstawania wad postawy.

 

Na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych Z7 uczestnicy rozwijali swoje zainteresowania i poszerzali wiedzę o otaczającym świecie przyrodniczym.  Dzieci wykonywały cztery podstawowe działania matematyczne, wykorzystując je do rozwiązywania zadań z treścią. Poznawano najbliższą okolicę, wdrażano najmłodszych do dbania o środowisko naturalne. Rozwijano takie cechy charakteru uczniów, jak: systematyczność, pracowitość, odpowiedzialność, umiejętność współpracy w grupie, kreatywność. Uczniowie w większości opanowali treści przewidziane programem   wykraczające poza program, rozbudzili zainteresowania matematyczne i przyrodnicze. Zajęcia z matematyki i przyrody przyczyniły się do takich osiągnięć, jak: 5 miejsce w gminnym konkursie z matematyki, wysokie wyniki testu OBUT – 61%, 67%, 72% 78%, 89%. W ogólnopolskim konkursie „Olimpusek” wyniki powyżej średniej krajowej uzyskało 3 uczniów z klasy II i 3 z klasy III. W konkursie „Zuch” wyniki powyżej średniej kraju osiągnęło również 3 ucz. z kl.II i 3 z kl.III.

 

W cały projekcie w latach 2011-2012 brało udział 51 uczniów z klas I-III SP. Uczniowie mieli możliwość rozwijać swoje zainteresowania, doskonalić posiadanie umiejętności, korygować błędy w postawie ciała, wzbogacać słownictwo, poszerzać wiedzę przyrodniczą w sposób ciekawy i aktywny.

Ogólnopolski konkurs na znaczek pielgrzymkowy

25 czerwca 2012

 

XII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

Konkurs plastyczny na znaczek pielgrzymkowy pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”

W bieżącym roku szkolnym szkoła była organizatorem Konkursu Plastycznego na znaczek XII Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Jego Ekscelencja Ks. Abp Józef Michalik, Jego Ekscelencja Ks. Bp Henryk Tomasik, Starosta Powiatu Krośnieńskiego Jan Juszczak i Burmistrz Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec.

Celem konkursu było m.in. propagowanie wśród środowisk szkolnych tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę oraz pielęgnowanie kultu i roli, jaką w historii Kościoła i naszej Ojczyzny ma otaczany czcią wielu pokoleń Polaków wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski, integracja poszczególnych społeczności szkolnych przystępujących do konkursu i popularyzacja hasła XII Dnia Papieskiego.

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący: Andrzej Samborowski- Zajdel, członkowie: Aneta Skóra, Marta Kurneta, Marian Penar, Lucyna Nogaj, Teresa Janas oceniła nadesłane prace plastyczne. Wpłynęło 117 rysunków ze 106 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Polski. Laureatami zostało 17 osób: przyznano I, II i III miejsce, 3 wyróżnienia specjalne i 11 wyróżnień.

Pierwsze miejsce zajęła Weronika Kopeć z klasy „0” ze SP w Starych Kobiałkach, drugie Kamila Józefowicz z ZSP w Klimkówce, trzecie Dorota Świtek z ZSP w Suchej Beskidzkiej. Rysunek Weroniki w pełni nawiązuje do tematyki konkursu, jest autentyczny i adekwatny do poziomu dziecka. Praca ta urzekła komisję swoją prostotą i kolorystyką. Jest to praca po prostu urocza i radosna. Rysunek najmłodszej uczestniczki na pewno będzie odpowiednim motywem na znaczek pielgrzymkowy. Wszystkie wyróżnione prace prezentują wysoki poziom artystyczny, widać w nich rzetelność i pracowitość uczestników. Członkowie komisji byli pełni uznania i podziwu za wysoki poziom prac. W dniu 21 czerwca dyrektor szkoły mgr Marian Penar dokonał ogłoszenia wyników konkursu podczas uroczystej akademii, którą uświetnił krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Teresy Janas i p. Lucyny Nogaj. Młodzi artyści przedstawili całą historię życia Karola Wojtyły na bazie wiersza pt. „ Z Wadowic do nieba”, a pieśni w ich wykonaniu były pełne emocji i oddawały miłość i szacunek Ojcu Świętemu. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wicestarosta krośnieński pan Andrzej Guzik, zastępca burmistrza pan Jan Materniak i sołtys Klimkówki pan Kazimierz Kielar.

Szkoła jest nie tylko gospodarzem i inicjatorem wielu przedsięwzięć, ale również bierze aktywny udział w ważnych wydarzeniach podejmowanych przez Rodzinę Szkół. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz Jego następcą Benedyktem XVI, pielgrzymuje co roku na Jasną Górę oraz uczestniczy w różnorodnych konkursach organizowanych przez Rodzinę Szkół.

Społeczność lokalna i szkolna jest dumna z tak znakomitego Patrona, a motto szkoły „ Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” mobilizuje do ciągłej konstruktywnej i kreatywnej postawy.

Dodały: Teresa Janas i Lucyna Nogaj

 

Wyniki konkursu>>>                   Zdjęcia wyróżnionych znaczków >>>                  Zdjęcia z uroczystości >>>

Rajd na Tarnicę

24 czerwca 2012

19 czerwca 2012 roku uczniowie klasy 2 gimnazjum wraz z opiekunami: panem Krzysztofem Telegą i panią Agnieszką Groblewską wybrali sie na rajd do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Celem wędrówki było zdobycie najwyższego szczytu polskich Bieszczadów - Tarnicy (1346 m n.p.m.).

Swoją przygodę z Bieszczadami uczniowie rozpoczęli od Ustrzyk Górnych, gdzie znajduje się czerwony szlak prowadzący przez Szeroki Wierch do skrzyżowania szlaków pod Tarniczką, a dalej krótki żółty szlak na Tarnicę.

Najpierw młodzi turyści wędrowali przez ok. 2 godziny coraz wyżej i wyżej przez las, a później przez łąki górskie zwane w Bieszczadach połoninami. Potem, po niecałej godzinie spaceru, dotarli do Szerokiego Wierchu (1286 m n.p.m.) skąd można było już zobaczyć Tarnicę i podziwiać połoniny. Następnie doszli do przełęczy pod Tarnicą i po pokonaniu kolejnego stromego, pokrytego kamieniami zbocza zmęczeni, ale szczęśliwi dotarli na szczyt Tarnicy.

Na szczycie znajduje się ogromny metalowy krzyż upamiętniający wejście na Tarnicę księdza Karola Wojtyły w 1954 roku. Oprócz tego, roztacza się stąd wspaniały widok na połoniny: Bukowe Berdo, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Połoninę Caryńską, Wielką i Małą Rawkę oraz na oddalone szczyty ukraińskiej części Bieszczad.

Nasyceni pięknymi widokami, owiani mocnym bieszczadzkim wiatrem i pięknie opaleni wędrowcy wrócili na przełęcz pod Tarnicą, a  stąd udali się szlakiem niebieskim do Wołosatego - końcowego punktu wędrówki.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Gminny Konkurs Matematyczny

21 czerwca 2012

Dnia 19 czerwca 2012 roku odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III szkoły podstawowej. Była to już X edycja. Do matematycznych zmagań przystąpiło 17 dzieci (12 chłopców i 5 dziewczynek). Komisja konkursowa w składzie: pani Łucja Kilar i pani Kinga Bardowska wyłoniła największe matematyczne talenty klas III z naszej gminy.

Należą do nich:

I miejsce – Jan Jurasz – SP Rymanów Zdrój

II miejsce – Karol Jurasz – SP Rymanów Zdrój

III miejsce – Dawid Jakieła – SP Królik Polski

Przyznano również wyróżnienia. Otrzymali je:

- Aleksandra Bolanowska – SP Posada Górna

 - Sabina Penar – SP Klimkówka

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli pan burmistrz Jan Materniak oraz dyrektor szkoły pan Marian Penar.

O słodkie dodatki postarały się panie Teresa Janas i Lucyna Nogaj.

Wszystkim uczestnikom konkursu i ich nauczycielom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Kolejne zmagania matematyczne już za rok.

Dodała: Łucja Kilar

Wycieczka do Łańcuta

16 czerwca 2012

W dniu 13 czerwca 2012 uczniowie klas 0, I, II, III szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Łańcuta wraz ze swoimi opiekunami. Opiekunami były: pani Teresa Janas, pani Kinga Bardowska, pani Łucja Kilar, pani Lucyna  Nogaj, pani Magdalena Litwin, pani Beata Rajchel, pani Katarzyna Rybska, pani Marta Grysztar i pani Aldona Penar.

Po przyjeździe na miejsce klasy udały się na plac zamkowy gdzie zostały podzielone na trzy grupy i wraz z paniami przewodniczkami wyruszyły na zwiedzanie Muzeum - Zamku w Łańcucie. Uczniowie bardzo zaciekawieni opowieściami przewodniczek oglądali najciekawsze komnaty i zakątki Zamku w Łańcucie. Z zaciekawieniem i wielkim zainteresowaniem oglądali urządzenie komnat począwszy od pięknych mebli, obrazów przodków i właścicieli Zamku po piękne zastawy, naczynia i wszystkie akcesoria komnat.

Po czym zwiedzający opuścili mury Zamku i udali sie do zwiedzania pięknej Oranżerii. W niej znajduje się przepiękne okazy różnych gatunków roślin jak również niektóre gatunki zwierzątek począwszy od chomików, świerszczy, rybek, kanarków itd. Następnym punktem zwiedzania była piękna powozownia, w której umieszczone są powozy i dorożki jakimi poruszano się za czasów właścicieli Zamku.

Po zwiedzeniu wszystkich wyznaczonych miejsc uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek i posiłek, a następnie wyruszyli do zakupu pięknych pamiątek ziemi łańcuckiej.

Wszyscy bardzo zadowoleni udali się na miejsce parkingowe gdzie wyruszyliśmy do domu.

Dodała: Kinga Bardowska

Zobacz zdjęcia >>>

Wielka Brytania bez tajemnic

15 czerwca 2012

13 czerwca sześcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w gminnym konkursie Wielka Brytania bez tajemnic organizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Sieniawie.

W zmaganiach rywalizowali razem z ponad 40 innymi uczniami ze szkół z Sieniawy, Rymanowa, Posady Górnej, Milczy, Wróblika Królewskiego oraz Królika Polskiego. Rozwiązywali bardzo szczegółowy test sprawdzający znajomość m.in. historii, kultury, geografii i faktów dotyczących rodziny królewskiej Wielkiej Brytanii.

Największy sukces w konkursie uzyskała Patrycja Saferna, która zajęła I miejsce w kategorii uczniów gimnazjum oraz zdobyła, jako jedyna spośród wszystkich startujących w konkursie uczniów, nagrodę specjalną od rodowitego Anglika pana Františka Geislera,  za konwersacje w języku angielskim.

W kategorii szkół podstawowych wyróżnienie zdobyły Dominika Barć z klasy 6 i Weronika Kucharska z klasy 5. Bardzo dobry wynik uzyskał również Jakub Penar z klasy 5.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu sukcesów i szerokiej wiedzy na temat Wielkiej Brytanii.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Koncert piosenki religijnej

12 czerwca 2012

Dnia 7 czerwca grupka uczniów klasy I gimnazjum pod opieką pani Beaty Boczar wyjechała z oazą rymanowską na koncert piosenki religijnej „Jednego Serca, Jednego Ducha” do Rzeszowa. Tegoroczny koncert był koncertem jubileuszowym, gdyż organizowany był po raz dziesiąty.  Corocznie odbywa się on w uroczystość Bożego Ciała w Parku Sybiraków na Baranówce i przyciąga coraz większe rzesze wielbicieli muzyki religijnej inspirowanej duchem, przy której można się dobrze bawić. Inicjatorem tego koncertu jest Jan Budziaszek,  Marcin Pospieszalski – kierownikiem muzycznym. W koncercie występują artyści z całej Polski,  muzycy Filharmonii Rzeszowskiej i szkoły muzycznej, połączone chóry młodzieżowe. Było to wspaniałe przeżycie duchowe i z utęsknieniem czekamy na kolejny koncert za rok.

 

Dodała: Beata Boczar

Zobacz zdjęcia >>>

Piknik Rodzinny

10 czerwca 2012

W sobotę 2 czerwca odbyła się w naszej szkole Piknik Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców. Była to pierwsza tego typu, ale bardzo udana i pełna atrakcji impreza na terenie naszej szkoły.

Otwarcia dokonał Dyrektor pan Marian Penar witając wszystkich zgromadzonych na boisku gości. Następnie czas widzom umilali nasi uczniowie śpiewając piosenki, prezentując układy taneczne i przedstawiając scenki kabaretowe. W przerwach pomiędzy występami uczniów, zarówno dzieci, jak i dorośli mogli uczestniczyć w różnego rodzaju ciekawych zabawach ruchowych prowadzonych przez animatorów.

W międzyczasie odbywały sie również rozgrywki sportowe dla dzieci i rodziców m.in. mecz piłki nożnej, wyścigi rzędów, rzut kaloszem, pojedynek strzelecki i przeciąganie liny. Wszystkie te konkurencje cieszyły się ogromną popularnością.

Oprócz tego, najmłodsi uczestnicy zabawy mogli poskakać na trampolinie, pozjeżdżać na zjeżdżalni, a także pojeździć konno.

Na pikniku nie zabrakło także rarytasów dla smakoszy. Przedstawiciele Rady Rodziców upiekli i serwowali pyszne ciasta, kiełbaskę grillowaną i napoje, a Koło Gospodyń Wiejskich z Klimkówki przygotowało bufet "Szwedzkie jadło" z wyśmienitymi pierogami z kapustą, bigosem, chlebem ze smalcem i kompotem.

Wszystkie te atrakcje sprawiły, że popołudnie upłynęło nam bardzo przyjemnie i niestety bardzo szybko!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

9 czerwca 2012

Jak co roku 26 maja obchodzony jest Dzień Mamy. Dzieci z "Kolorowego Przedszkola" obchody tego święta połączyły z Dniem Taty i 29 maja zorganizowały przedstawienie dla obojga rodziców. Uroczystość  poprzedziły długie przygotowania, w których wszyscy chętnie brali udział. Przedstawienie rozpoczęło się opowieścią o żabce i bocianie, a następnie w wierszach i piosenkach, każdy z maluchów starał się podziękować swoim rodzicom za miłość, troskę i to, że po prostu są. Nie zabrakło łez wzruszenia i szczęścia u niektórych mam.

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

Wycieczka klas 4-6 SP

8 czerwca 2012

Dnia 22 maja 2012r. klasy IV, V i VI wybrały się na dwudniową wycieczkę do Sandomierza i okolic. Opiekunami byli pani Małgorzata Jakubowicz, pan Krzysztof Telega oraz pan Jacek Penar.

W pierwszym dniu zobaczyliśmy zamek w Baranowie Sandomierskim, a także wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Sandomierz m.in. Bramę Opatowską - gotycką bramę wjazdową z XIV w., Rynek z Ratuszem, podziemną trasę turystyczną i inne bardzo ciekawe miejsca. Odwiedziliśmy również ruiny zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe, którego historia powstania  pozostaje nadal nie do końca poznana. Następnie udaliśmy się na nocleg do schroniska w Kielcach.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od pieszej wycieczki po utworzonym w 1950 r. Świętokrzyskim Parku Narodowym, (Nowa Słupia, Klasztor św. Krzyża). Następnie zwiedzaliśmy miasto Kielce, skansen w Tokarni oraz ruiny zamku w Chęcinach. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do swoich domów, a niezapomniane chwile utrwaliliśmy na zdjęciach.

Dodała: Dominika Barć, uczennica klasy 6 SP

Z wizytą na Słowacji

5 czerwca 2012

31 maja 2012 roku przedstawiciele naszej szkoły – Dyrektor pan Marian Penar i pani Agnieszka Groblewska oraz z ramienia Gminy Rymanów pan Marek Penar – Sekretarz Gminy, wyjechali na Słowację, aby wziąć udział w obchodach 20 rocznicy powstania Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Gorazda w Preszowie. Delegacji towarzyszył Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Aleksandra Such, Kinga Różowicz, Jakub Sołtysik i Rafał Kasperkowicz – uczniowie klasy III gimnazjum. Zaproszenie na tę uroczystość zostało wystosowane przez tamtejszą szkołę, która wcześniej gościła z wizytą w urzędzie Gminy Rymanów z zamiarem nawiązania współpracy z jedną ze szkół z terenu naszej gminy.

 Obchody 20 rocznicy powstania szkoły rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego Koszyc Stanislava Stolárika, proboszcza parafii księdza kanonika Jozefa Šechný i księdza Marcela Jurč w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Preszowie. Następnie wszyscy zaproszeni goście: przedstawiciele władz lokalnych i kościelnych oraz lokalne media wraz z delegacją z Polski obejrzeli wspaniały program artystyczny, w którym młodzi słowaccy artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne, muzyczne i taneczne. Występy uczniów przerywane były okolicznościowymi przemówieniami i podziękowaniami Dyrektor szkoły pani Marii Kertysovej za udzielane szkole wsparcie podczas dwudziestu lat jej działalności. Oprócz pani Dyrektor głos zabrali również pan Dyrektor Marian Penar i pan Sekretarz Marek Penar, którzy przybliżyli zebranym historię i tradycje naszej gminy, miejscowości i szkoły oraz wręczyli pani Dyrektor i biskupowi Stanislavowi Stolárikowi puchary i albumy upamiętniające spotkanie.

 Ważnym punktem programu uroczystości było również podpisanie przez dyrektorów naszych szkół listu intencyjnego, w którym wyrażono wolę nawiązania partnerskiej współpracy w ramach układu pomiędzy Polską a Słowacją o dobrym sąsiedztwie , solidarności i przyjacielskiej współpracy.

 Było to niezapomniane spotkanie - pełne życzliwości i serdeczności okazywanej przez gospodarzy. Miejmy nadzieję, że w przyszłości współpraca szkół będzie się układała pomyślnie i przyniesie obu stronom wiele radości i satysfakcji z poznawania tradycji, kultury i zwyczajów naszych krajów i szkół.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Michayland 2012

4 czerwca 2012

Jak co roku, w ramach obchodów Dnia Dziecka, uczniowie naszej szkoły wyjechali do Miejsca Piastowego na XXVIIPielgrzymkę Dzieci do bajkowej krainy Michaylandu. Tegorocznemu spotkaniu przygotowanemu przez siostry Michalitki pod hasłem "Tu stworzył dom" patronował błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz, który pod koniec XIX wieku zaczął gromadzić dzieci nie mające domu.

Postać bł. ks. Bronisława Markiewicza przybliżona została dzieciom poprzez piękną inscenizację przedstawioną na początku spotkania. Potem, podczas Mszy św. ks. Roman Tupaj - michalita, nawiązywał do życia i działalności ks. Markiewicza, co także pozwoliło małym pielgrzymom poznać tego wielkiego wychowawcę troszczącego się szczególnie o dzieci opuszczone i zaniedbane.
 
Po Mszy św. na placu przed Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza zaczął rozbrzmiewać radosny gwar ok. 4,5 tysiąca małych pielgrzymów oraz śpiew i muzyka w wykonaniu kleryckiego zespołu Michael. Dzieci rozpoczęły zabawę w ponad 20 przygotowanych specjalnie dla nich sektorach - bawiły się na zjeżdżalni, jeździły samochodzikami, wspinały się na ścianie, rywalizowały w rozgrywkach sportowych i innych zabawach integracyjnych. Największą atrakcją tegorocznego spotkania były dwie ciuchcie wożące dzieci po drogach, którymi chodził bł. ks. Bronisław Markiewicz.
 
W każdym sektorze dzieci częstowane były słodyczami, a na koniec wszyscy uczestnicy Michaylandu otrzymali "koszyk malin". Atrakcji było tak wiele, więc z pewnością każdy znalazł coś interesującego dla siebie.
 
Dodała: Agnieszka Groblewska
Święto Mamy i Taty

28 maja 2012

W środę 23 maja 2012 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki i Ojca. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy I i II pod opieką pani Kingi Bardowskiej i pani Łucji Kilar.

Licznie przybyli rodzice powitani zostali przez pana Dyrektora Mariana Penara. Były wiersze, piosenki, inscenizacje i skecze. Uroczystość urozmaiciły również tańce w wykonaniu klasy III. W końcowej części dzieci odśpiewały rodzicom "Sto lat" i wręczyły drobne upominki. Rodzice nagrodzili występy swoich pociech gromkimi brawami.

Ostatnim punktem programu uroczystości był słodki poczęstunek.

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

Gimnazjaliści w Warszawie

25 maja 2012

W dniach 22 i 23 maja nasi gimnazjaliści byli na wycieczce w Warszawie. Wybrali się tam razem z opiekunami: panią Joanną Wójcik-Kaczor, panią Beatą Boczar i panią Agnieszką Groblewską.

Pierwszego dnia spacerowali po ulicach Warszawy podziwiając zabytkowe budowle i pomniki. Swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzenia Starego Miasta. Zobaczyli m.in. Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III, Zamek Królewski, Katedrę Św. Jana Chrzciciela, Dzwon na Kanonii, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, mury obronne oraz pomnik Małego Powstańca.

Następnie przeszli jedną z najpiękniejszych ulic w Warszawie - Krakowskim Przedmieściem, która obfituje w wiele atrakcji turystycznych. Na tej ulicy znajduje się m.in. Bazylika Św. Krzyża, Pałac Prezydencki, Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Staszica i Pomnik Adama Mickiewicza.

Z Krakowskiego Przedmieścia młodzi turyści udali się do Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie na Plac Defilad do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z trzydziestego piętra tarasu widokowego podziwiali panoramę Warszawy. Byli również w nowoczesnym centrum handlowym Złote Tarasy.

Ostatnim punktem programu w pierwszym dniu wycieczki była wizyta w Łazienkach Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. W pięknym parku uczniowie podziwiali Pałac na Wyspie, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Belweder oraz pomniki Henryka Sienkiewicza i Fryderyka Chopina.

Drugi dzień wycieczki gimnazjaliści spędzili w Centrum Nauki Kopernik, które promuje nowoczesną komunikację naukową. Zwiedzający mogą tutaj poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Wystawy stałe, które znajdują się w Centrum składają się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach pokazujących m.in. zagadnienia związane z ruchem i światłem w pojęciu fizycznym, środowiskiem czy historią cywilizacji ludzkiej.

Oprócz wystaw stałych w Centrum Nauki Kopernik znajdują się trzy laboratoria: fizyczne, biologiczne i chemiczne oraz pracownia robotyczna, w których zwiedzający w kilkuosobowych zespołach pod okiem specjalistów samodzielnie wykonują eksperymenty wykorzystując profesjonalny sprzęt jakim posługują się naukowcy.

Nasi uczniowie pracowali w laboratorium biologicznym, gdzie poznali jak wygląda ich kod genetyczny, samodzielnie wyizolowali własne DNA, zabarwiali chromosomy cebuli i oglądali je pod mikroskopem.

Ponadto będąc w Centrum Nauki Kopernik uczniowie obejrzeli sztukę Tajemnica Pustej Szafy, czyli Duchy z czwartego wymiaru w wykonaniu trzech robotów - RoboTheSpianów z Teatru Robotycznego.

Mimo zmęczenia po długiej podróży wszyscy wrócili zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Spotkanie z absolwentami

21 maja 2012

W sobotę, 19 maja o godz. 17.00 odbyło się spotkanie z uczniami, którzy w zeszłym roku opuścili mury naszej szkoły. Na tę uroczystość klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Beatą Boczar zaprosiła również pana Dyrektora Mariana Penara i panią Agatę Barzyk - wychowawczynię absolwentów.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym poczęstunkiem, w trakcie którego nasi starsi koledzy dzielili się z nami wrażeniami na temat szkół, do których uczęszczają obecnie. Następnie absolwenci otrzymali do wypełnienia ankiety, w których ocenili pracę naszej szkoły.

Po słodkim poczęstunku, wszyscy udali się na małą salę gimnastyczną, by bawić się wspólnie na dyskotece. To sobotnie popołudnie pozwoliło im przypomnieć sobie miłe chwile spędzone w naszej szkole.

Dodały: Aleksandra Such i Katarzyna Korzec, uczennice klasy III gimnazjum

Śladami polskich pisarzy i poetów

18 maja 2012

16.05.2012 r. uczniowie klasy II gimnazjum: Kamila Józefowicz, Katarzyna Krukar, Kamila Rysz oraz Marcin Wais reprezentowali naszą szkołę w kolejnej już IX edycji konkursu literackiego pt „Śladami polskich pisarzy i poetów” organizowanego przez Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej dla gimnazjalistów z terenu naszej gminy.

Tegoroczny konkurs przebiegał pod  hasłem: „W hołdzie Czesławowi Miłoszowi”. W miłej i serdecznej atmosferze uczestnicy zmagali się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Pracowano w skupieniu, gdyż zadania wymagały dobrej znajomości biografii Noblisty, a także należało wykazać się wiedzą na temat wierszy. Organizatorzy przewidzieli rozdanie nagród laureatom konkursu w dniu 17.05 br. w czasie dni otwartych połączonych z promocją czytelnictwa w szkole.

Spośród 27 uczestników konkursu komisja konkursowa wyłoniła 14 laureatów, którzy zdobyli od 39 do 50 punktów na 60 możliwych do zdobycia. Wśród nich znalazło się troje naszych gimnazjalistów: Kamila Józefowicz, Katarzyna Krukar i Marcin Wais. Gratulujemy im serdecznie i zachęcamy do podejmowania nowych wyzwań.

Dodała: Agata Barzyk

Przegląd dziecięcych zespołów tanecznych

15 maja 2012

„Kaczuchy 2012” – to kolejny XXIV Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych, który odbył się 11 maja w Miejskim  Ośrodku Sportu i Rekreacji w Krośnie. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Państwie Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we współpracy z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

W tym wspaniałym muzycznym spotkaniu brały udział zespoły z całego województwa. Wśród 49 konkursowych prezentacji znalazł się zespól z naszej szkoły „Four Friends” w układzie tanecznym „In the end” ( w kategorii disco). W skład zespołu wchodziły uczennice kl. V: Aleksandra Kasperkowicz, Gabriela Bek, Martyna Jakubowicz i Weronika Kucharska (opiekun Teresa Janas).

Dziewczynki zaprezentowały interesującą choreografię pełną różnorodnych walorów artystycznych, za którą otrzymały wyróżnienie. Należy zwrócić  uwagę, że zespół godnie i profesjonalnie reprezentował naszą szkołę, tym bardziej, że był to ich debiut.

To piękne widowisko taneczne miało charakter nie tylko konfrontacji dorobku artystycznego dziecięcych zespołów tanecznych, ale ich popularyzację oraz wymianę pomysłów i doświadczeń  w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą.

Istotnym elementem spotkania była wspólna zabawa uczestników wraz z ich instruktorami i opiekunami oraz zaproszonymi gośćmi.

Tegoroczne spotkanie (podobnie jak poprzednie) przebiegało w atmosferze prawdziwego artystycznego ducha oraz w klimacie sprzyjającej wspaniałej tanecznej integracji młodzieży.

 

Dodała: Teresa Janas

Zobacz zdjęcia >>>

Przedszkolaki na zakupach

5 maja 2012

W ostatnich dniach kwietniach przedszkolaki z "Kolorowego Przedszkola" wybrały się na wycieczkę do pobliskiego sklepu samoobsługowego.

Dzieci obejrzały cały sklep, porozmawiały z paniami ekspedientkami. Każdy przedszkolak samodzielnie zrobił drobne, słodkie zakupy.

Zadowoleni i dumni wrócili do szkoły.

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

Witaj Majowa Jutrzenko

4 maja 2012

27 kwietnia uczniowie klasy I gimnazjum pracując pod kierunkiem pani Joanny Wójcik-Kaczor zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony wydarzeniom związanym z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

 

Uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 roku konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz brała chłopów pod opiekę prawa. Zwiększyła liczebność wojska, podniosła poziom oświaty, znosiła liberum veto i wolną elekcję, a uchwały sejmowe miały zapadać większością głosów. Stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała rządy i samowolę magnatów - uchwalona Konstytucja niosła nadzieję na ocalenie Polski.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Sukcesy w konkursach religijnych

22 kwietnia 2012

W obecnym roku szkolnym uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pracujący pod kierunkiem siostry Patrycji mieli możliwość wzięcia udziału w różnych konkursach o tematyce religijnej.

Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w Konkursie Biblijnym "Kościół naszą wspólnotą i naszym domem”  przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych w Archidiecezji Przemyskiej. Spośród 12 uczestników etapu szkolnego wyłoniono troje laureatów, którzy reprezentowali naszą szkołę na etapie dekanalnym w Iwoniczu, a byli to: Łukasz Wais z klasy 4, Aleksandra Rygiel z klasy 6 oraz Aleksandra Wais z klasy 6.

Z kolei gimnazjaliści rywalizowali w XII edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach, która w tym roku poświęcona była osobie błogosławionego Bronisława Markiewicza. W zmaganiach konkursowych na etapie szkolnym wzięło udział 14 uczniów gimnazjum, a do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Kamila Józefowicz, Katarzyna  Krukar i Marcin Wais z klasy 2. Na etapie rejonowym najlepszy wynik uzyskała Katarzyna Krukar i to ona znalazła się w gronie 32 finalistów wyłonionych spośród 500 uczniów startujących na poziomie szkolnym.

Finał Olimpiady odbył się 16 kwietnia 2012 w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Finałowe zmagania rozpoczęły się od testu pisemnego. Następnie uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, aby wziąć udział w Eucharystii, której przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik. Po Eucharystii rozpoczęła się druga część finałowych zmagań. Dziesięć osób, które zdobyły najwięcej punktów w teście pisemnym, rywalizowało w etapie multimedialnym. Składał się on z trzech rund. Każdy z finalistów losował numer pytania i udzielał głośnej odpowiedzi, którą z kolei oceniało jury.

Po pełnej emocji rywalizacji wszystkim finalistom przyznano cenne nagrody m.in. pielgrzymki do Włoch, rowery, wieże HI FI, odtwarzacze MP4 i aparaty fotograficzne. Wręczono także okolicznościowe statuetki, pamiątkowe medale z motywem bł. Bronisława Markiewicza, albumy i inne nagrody książkowe oraz dyplomy.

 

Gratulujemy Kasi oraz pozostałym uczniom, którzy z pomocą siostry Patrycji podjęli się trudu przygotowania do konkursów. Jak mówił bł. Bronisław Markiewicz: Nic na próżno – każde słowo, każdy czyn na chwałę Bożą; i każde działanie na większą chwałę Bożą (ZŻW, 2 VII 1874).

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Pielgrzymi Szlak Jana Pawła II

20 kwietnia 2012

28 marca 2012 w Zespole Szkół w Ulanowie, niedaleko Stalowej Woli, odbył się VIII Diecezjalny Zjazd Samorządów Szkół im. Jana Pawła II oraz Etap Regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ojcu Świętym "Pielgrzymi Szlak Jana Pawła II". Naszą szkołę reprezentował pan Dyrektor Marian Penar wraz z uczennicami szkoły podstawowej Dominiką Barć i Aleksandrą Wais oraz gimnazjalistami Marcinem Waisem i Jakubem Walukiem.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w Ulanowie przez ks. dr Czesława Murawskiego. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

W dalszej części spotkania, pod honorowym patronatem Arcybiskupa Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego i Krzysztofa Babisza Lubelskiego Kuratora Oświaty, przeprowadzono  Etap Regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ojcu Świętym "Pielgrzymi Szlak Jana Pawła II". Konkurs, w którym wzięło udział 49 uczniów z 21 szkół, obejmował wiedzę dotyczącą trzeciej pielgrzymki Papieża do Polski.

Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze. Najlepsze wyniki uzyskali:

- Dominika Barć (5 miejsce w kategorii szkół podstawowych),

- Marcin Wais (5 miejsce w kategorii gimnazjum),

- Aleksandra Wais (6 miejsce w kategorii szkół podstawowych).

Oprócz zmagań konkursowych uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w debacie pod hasłem: "Wędrówką życie jest człowieka”. Zastanawiano się nad sensem tych słów w kontekście nie tylko własnego życia, ale także życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Bez wątpienia życie każdego człowieka jest wędrówką i tylko od niego samego zależy, jak tę wędrówkę przejdzie oraz jakie wartości będą dla niego najważniejsze. Jan Paweł II wskazywał te wartości i pokazywał młodym jak trzeba żyć. Swoją postawą udowadniał, że mimo różnych przeciwności losu należy dążyć do celu i nigdy się nie poddawać.

W trakcie spotkania zaprezentowano również program artystyczny "Szukajcie przystani miłości" oraz przedstawiono walory przyrodnicze i turystyczne regionu, wystawę fotograficzną, prezentację multimedialną "Na szlaku z Janem Pawłem II" oraz wyświetlono film ze spływu kajakowego.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Uroczystości Katyńskie w Rymanowie

18 kwietnia 2012

Dnia 14 kwietnia 2012 roku w Rymanowie odbyły się uroczystości związane z 72 Rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Naszą szkołę reprezentował pan Dyrektor Marian Penar wraz z Pocztem Sztandarowym w osobach Kingi Różowicz, Eweliny Rygiel i Jakuba Sołtysika oraz opiekunem panią Beatą Boczar.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Rymanowie, w czasie której prelekcję wygłosił pracownik Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na plac niedaleko cmentarza, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Natomiast rodziny ofiar zbrodni katyńskiej zasadziły dęby obok kamieni z tabliczkami osób, które zginęły w Katyniu w czasie II Wojny Światowej a urodziły się na terenie Gminy Rymanów. Wśród tych osób byli trzej oficerowie urodzeni w Klimkówce: major Józef Dubiński, kapitan Antoni Puchalski i porucznik Józef Nycz.

Uroczystość uświetnili uczniowie klasy wojskowej LO Rymanów, harcerze oraz orkiestra Rymanowska.

m

Dodała: Beata Boczar

Zobacz zdjęcia >>>

Egzamin gimnazjalny 2012

16 kwietnia 2012

W tym roku szkolnym, w dniach 24, 25 i 26 kwietnia, nasi trzecioklasiści po raz pierwszy przystąpią do egzaminu gimnazjalnego na nowych zasadach.

Egzamin gimnazjalny będzie sprawdzał wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w gimnazjum i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

Egzamin, jak dotychczas, będzie miał formę pisemną i będzie się składał z takich samych części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i części dotyczącej języka obcego nowożytnego, ale każda część będzie miała inną strukturę.

Część humanistyczna będzie zawierać zadania z zakresu języka polskiego oraz zadania z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajdzie się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie będą miały formę zamkniętą.

Część matematyczno-przyrodnicza będzie się składać z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki będą miały formę zamkniętą lub otwartą. Natomiast zadania z przedmiotów przyrodniczych formę zamkniętą.

W części dotyczącej języka obcego nowożytnego gimnazjalista mógł dokonać wyboru jednego z języków, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. W naszym przypadku mógł to być język angielski lub język niemiecki. Jeśli uczeń wybrał język angielski, będzie rozwiązywał zadania egzaminacyjne na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Na poziomie podstawowym będą tylko zadania zamknięte, a na poziomie rozszerzonym zamknięte i otwarte.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zajączkowe niespodzianki

6 kwietnia 2012

Jak co roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych. Program artystyczny pt. ”Zajączkowe niespodzianki” w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy III wprowadził całą społeczność szkolną w świąteczny nastrój, pełen radości i ciepła rodzinnego. Uczniowie w swoim programie zaprezentowali tradycje staropolskie i zwyczaje związane ze Świętami. Dzieci z zaangażowaniem śpiewały wielkanocne piosenki i recytowały wiersze. Mali wykonawcy przygotowali święconkę i pięknie udekorowali wielkanocny stół tradycyjnymi, polskimi przysmakami. Na koniec złożyli wszystkim świąteczne życzenia i wręczyli kolorowe pisanki. Program artystyczny uczniowie przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawczyń: p. Teresy Janas i p. Lucyny Nogaj.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

Sprawdzian już za nami

3 kwietnia 2012

Wszyscy uczniowie z całej Polski kończący szkołę podstawową przystąpili dziś do sprawdzianu. Nasi szóstoklasiści również zmagali się z zadaniami zawartymi w arkuszu egzaminacyjnym.

 

W zestawie było w sumie 26 zadań otwartych i zamkniętych z zakresu różnych przedmiotów. Piszący rozwiązywali m.in. zadania na podstawie tekstu o początkach kina i wiersza Leopolda Staffa "Burza nocna", obliczali czas i rozwiązywali zadania z geometrii, wykazywali się znajomością krajów leżących nad Bałtykiem oraz pisali dwa teksty: instrukcję i opowiadanie.

 

Mamy nadzieję, że naszym szóstoklasistom poszło bardzo dobrze. Czekamy z niecierpliwością na wyniki!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

2 kwietnia 2012

W ostatnim tygodniu marca uczniowie klas 1-3 gimnazjum i klas 4-6 szkoły podstawowej juz po raz ósmy walczyli o tytuł mistrza klasy w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego.

 

Konkurs polegał na rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru składającego się z zadań o zróżnicowanym stopniu trudności. Każdy uczeń rozwiązywał test dostosowany do swojej grupy wiekowej.

 

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania uczniów językiem angielskim i krajami anglojęzycznymi oraz motywowanie ich do samodzielnej pracy nad rozwijaniem i doskonaleniem sprawności językowych.

 

W tym roku w konkursie wzięło udział 15 uczniów szkoły podstawowej i 19 gimnazjalistów, a najlepsi okazali się:

 

Alicja Kasperkowicz - klasa 4 SP

Weronika Kucharska - klasa 5 SP

Dominika Barć - klasa 6 SP

Natalia Skwara - klasa 1 gimnazjum

Kamila Józefowicz - klasa 2 gimnazjum

Aleksandra Such - klasa 3 gimnazjum

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez wydawnictwo Pearson.

 

Gratulujemy!!!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Krośnieńskie Pola Nadziei

30 marca 2012

Pola Nadziei to ogólnopolska kampania, mająca na celu rozpowszechnianie idei opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi. Organizatorem i koordynatorem akcji w Polsce jest Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie. Symbolem akcji jest żonkil uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Ma on przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób samotnych, opuszczonych i chorych.

 

W niedzielę, 1 kwietnia już po raz czwarty Krosno i okoliczne gminy "zakwitły nadzieją" . Na ulice wyszli wolontariusze z bukietami sztucznych i żywych żonkili. Kwiaty otrzymali wszyscy, którzy wsparli nawet niewielką kwotą hospicjum w Krośnie.

 

Uczniowie naszej szkoły także przyłączyli się do tej akcji i kwestowali przy kościele przed każdą Mszą Świętą. Wśród wolontariuszy byli: Zuzanna Bek, Weronika Rajchel, Iwona Rogozińska, Patrycja Przybyła, Magdalena Bek, Aleksandra Jakubowicz, Ewelina Rygiel, Aleksandra Such, Joanna Penar, Kinga Różowicz, Natalia Litwin, Justyna Zygmunt, Estera Rygiel, Weronika Hanus, Patryk Penar i Piotr Walus. Dzięki hojności mieszkańców Klimkówki udało im się zebrać kwotę 1030,70 zł, która została przekazana na konto krośnieńskiego hospicjum.

 

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za hojność i wsparcie tak ważnej akcji, a uczniom za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Sprawdzian w klasie 6 szkoły podstawowej

26 marca 2012

3 kwietnia uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej przystąpią do pierwszego, ważnego w ich życiu egzaminu zewnętrznego - sprawdzianu.

Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie. Jest to jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej.

Sprawdzian jest opracowywany w oparciu o Podstawę programową kształcenia ogólnego i standardy wymagań egzaminacyjnych. Szczegółowy opis wymagań, kryteriów oceniania, formy przeprowadzania sprawdzianu oraz przykłady zadań znaleźć można w biuletynie informacyjnym o sprawdzianie.

 

Sprawdzian ma charakter ponadprzedmiotowy. Sprawdza umiejętności w zakresie:

- czytania,

- pisania,

- rozumowania,

- korzystania z informacji,

- wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Prace uczniów ocenia zespół egzaminatorów wpisanych do ewidencji egzaminatorów. Wynik jest opisany w skali punktowej (od 0 do 40).

Podstawą prawną sprawdzianu jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 roku w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (z późniejszymi zmianami).

Dodała: Agnieszka Groblewska

Dzień Kobiet

14 marca 2012

8 marca 2012 w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Kobiet, które zorganizował Samorząd Szkolny oraz pan Krzysztof Telega. Na wstępie dzieci z Kolorowego Przedszkola wyrecytowały kilka wierszyków, co wprowadziło wszystkich w dobry nastrój. Później stery przejął samorząd. Wziął on na swój cel "Pokaz mody". "Piękne modelki" - Dresiara, Kumpela i Kokietka, prezentowały swoje znakomite stroje. Następnie taniec do piosenki Lady Gagi "Bad Romance" wykonali dwaj członkowie samorządu. Widać było, że występy wszystkich uczestników szkolnej publiczności bardzo się podobały.

 

Na koniec pan dyrektor Marian Penar złożył najlepsze życzenia małym jak i starszym kobietkom. Wszystkie panie zostały obdarowane cukierkami.

 

 

Dodała: Weronika Hanus, uczennica klasy I gimnazjum

Zobacz zdjęcia >>>

Gminna Olimpiada Tenisa Stołowego

12 marca 2012

 

10 marca 2012 r. w Zespole Szkół Publicznych w Klimkówce została rozegrana XII Podkarpacka Olimpiada Tenisa Stołowego na szczeblu gminnym. Turniej został zorganizowany pod patronatem Burmistrza Gminy Rymanów pana Wojciecha Farbańca.

W olimpiadzie brało udział 84 zawodników z Klimkówki, Posady Górnej, Rymanowa, Rymanowa Zdroju, Królika Polskiego, Milczy, Sieniawy oraz Bzianki.

 

Wyniki turnieju w poszczególnych kategoriach:

 

Kategoria mężczyzn 45 lat i powyżej:

Kategoria mężczyzn od 20 - 44 lat:

1.  Krukar Andrzej – Klimkówka

2.  Piotrowski Artur – Posada Górna

3.  Litarowicz Piotr – Rymanów

1.    Wilusz Łukasz – Klimkówka

2.    Argasiński Grzegorz – Rymanów

3.    Pelczarski Jakub – Rymanów

Kategoria chłopców od 17 - 19 lat:

Kategoria chłopców od 14 – 16 lat:

1.  Penar Michał – Klimkówka

2.  Przybyła Sebastian – Klimkówka

3.  Chudziński Kamil – Klimkówka

1.    Wołtosz Krystian – Królik Polski

2.    Zięba Paweł – Klimkówka

3.    Zajdel Dawid – Rymanów

Kategoria dziewcząt od 14 – 16 lat:

Kategoria chłopców do 13 lat:

1.    Śliwka Zuzanna – Posada Górna

2.    Krukar Katarzyna – Klimkówka

3.    Rajchel Weronika – Klimkówka

1.  Ziemiański Julian – Milcza

2.  Ozimina Sebastian - Królik Polski

3.  Chudziński Piotr – Klimkówka

Kategoria dziewcząt do 13 lat:

1.  Józefowicz Patrycja - Klimkówka

2.  Bebło Weronika – Rymanów

3.  Bolanowska Adrianna – Posada Górna

 

 

Po zakończeniu zawodów Zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak i Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce pan Marian Penar wręczyli zwycięzcom poszczególnych kategorii wiekowych pamiątkowe medale, puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

Dodała: Justyna Barć

Zobacz zdjęcia >>>

Spektakl "Kamienie na szaniec"

5 marca 2012

Uczniowie klasy II i III gimnazjum w dniu 28 lutego wraz z opiekunami: panią Ewą Drybałą i panią Agatą Barzyk uczestniczyli w spektaklu przygotowanym przez Teatr Lektur Szkolnych, który był adaptacją sceniczną książki Aleksandra Kamińskiego opowiadającą o młodych ludziach, których dorastanie przypadło na czas II wojny światowej. Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki jeszcze w czerwcu 1939 roku byli harcerzami z grupy "Buki", uczniami Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Niestety, wkrótce wybuch wojny spowodował zupełną zmianę ich planów na przyszłość. Włączyli się do akcji Małego Sabotażu a później przeszli do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Pierwsze szkolenia, otrzymanie broni, organizacja akcji dywersyjnych i obcowanie na co dzień ze śmiercią i okrucieństwem wymagało od nich niezwykłego hartu ducha, odwagi i dojrzałości.

Opowieść o trudnych czasach została wyreżyserowana przez Marka Tercza, prowadzona była w formie wykładu historycznego wplecionego w dyskurs z publicystką (w tej roli Anna Lempa). W tle rozbrzmiewała przejmująca muzyka zespołu Lao Che i na scenie prezentowane były obrazy Warszawy z czasów wojny. W tok opowieści włączono też monologi aktorskie w formie stop-klatki wykorzystujące wybrane fragmenty powieści.

Historia Alka, Rudego i Zośki przejmuje dramatyzmem do dziś. Warto więc poznać ją w każdej formie, by ocalić pamięć o bohaterskich, młodych Polakach.

Dodała: Agata Barzyk

Sukcesy w biegach narciarskich

28 lutego 2012

W dniach 22 i 23 lutego uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej uczestniczyli w finale wojewódzkim biegów narciarskich stylem klasycznym, który został zorganizowany na trasach FIS "Pod Żukowem" w Ustianowej koło Ustrzyk Dolnych. Organizatorem zawodów byli: Podkarpacki Wojewódzki SZS w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa w Ustianowej, Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych oraz Bieszczadzki SZS w Ustrzykach Dolnych.

 

Nasi sportowcy jak zwykle nie zawiedli! Zaprezentowali się znakomicie i zdobyli wysokie miejsca zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i indywidualnie. Poniżej zamieszczamy szczegółowe wyniki rywalizacji.

 

Wojewódzka Gimnazjada w Biegach Narciarskich

 

Trasę biegu na dystansie 3 km ukończyło 90 chłopców i 78 dziewcząt z 16 szkół gimnazjalnych z całego województwa.

 

W klasyfikacji drużynowej nasi chłopcy zajęli 2 miejsce i zostali wicemistrzami województwa! Najlepszy wynik indywidualnie uzyskał Marcin Penar z klasy II gimnazjum.

 

Dziewczyny drużynowo również zaprezentowały się wspaniale - zdobyły 4 miejsce. Indywidualnie najlepszy wynik uzyskała Estera Rygiel z klasy I gimnazjum.

 

Klasyfikacja zespołowa chłopców

Klasyfikacja zespołowa dziewcząt

Miejsce

Szkoła

Czas

Miejsce

Szkoła

Czas

1

NSS Ustrzyki Dolne

0:30:42,9

1

NSS Ustrzyki Dolne

0:39:30,3

2

Gimnazjum Klimkówka

0:31:57,6

2

Gimnazjum Jedlicze

0:42:34,0

3

Gimnazjum Lubatowa

0:33:22,3

3

Gimnazjum Lubatowa

0:43:37,0

4

Gimnazjum Jedlicze

0:36:22,8

4

Gimnazjum Klimkówka

0:47:48,1

 

Wyniki indywidualne chłopców

Wyniki indywidualne dziewcząt

L.p

Imię i nazwisko

Rocznik

Czas

Miejsce

L.p

Imię i nazwisko

Rocznik

Czas

Miejsce

1

Marcin Penar

1997

07:45,2

4

1

  Estera Rygiel

1998

11:44,7

16

2

Rafał Kasperkowicz

1996

07:47,5

5

2

  Weronika Rajchel

1998

11:47,6

17

3

Wiktor Penar

1998

08:08,7

8

3

  Iwona Rogozińska

1998

11:49,0

18

4

Radosław Rogiziński

1996

08:16,2

10

4

  Kamila Józefowicz

1997

12:26,8

21

5

Konrad Wais

1998

09:17,8

20

5

  Kinga Różowicz

1996

12:50,5

25

6

Sebastian Chudziński

1998

09:18,6

21

 

 

 

 

 

 

Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

 

 

W kategorii szkół podstawowych na dystansie 2 km łącznie biegi chłopców i dziewcząt ukończyło 212 startujących (116 chłopców i 96 dziewcząt) z 24 szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Była to rekordowa liczba zawodników!

 

W tej kategorii wiekowej nasi zawodnicy również zaprezentowali sie wspaniale! Chłopcy drużynowo zdobyli 4 miejsce, a dziewczyny 3 miejsce. Indywidualnie najlepszy wynik uzyskali: Michał Krukar z klasy 4SP i Aleksandra Rygiel z klasy 6SP.

 

 

Klasyfikacja zespołowa chłopców

Klasyfikacja zespołowa dziewcząt

Miejsce

Szkoła

Czas

Miejsce

Szkoła

Czas

1

SP Lubatowa

0:32:36,0

1

SP Ustianowa

0:34:15,5

2

NSS Ustrzyki Dolne

0:34:01,6

2

NSS Ustrzyki Dolne

0:34:42,4

3

SP Ustianowa

0:34:14,6

3

SP Klimkówka

0:41:24,8

4

SP Klimkówka

0:35:41,7

4

SP Lubatowa

0:42:22,3

 

Wyniki indywidualne chłopców

Wyniki indywidualne dziewcząt

L.p

Imię i nazwisko

Rocznik

Czas

Miejsce

L.p

Imię i nazwisko

Rocznik

Czas

Miejsce

1

Michał Krukar

2000

08:33,6

9

1

  Aleksandra Rygiel

1999

09:23,6

11

2

Grzegorz Wołczański

1999

09:01,0

14

2

  Patrycja Józefowicz

1999

10:22,9

16

3

Marcin Zajdel

1999

09:03,3

15

3

  Wiktoria Józefowicz

2001

10:23,5

17

4

Marcin Kasperkowicz

2000

09:03,8

16

4

  Aleksandra Wais

1999

11:14,8

26

5

Maciej Litwin

2000

10:28,0

32

5

  Monika Chudzińska

2001

11:16,3

27

Po rywalizacji, w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Ustianowej miało miejsce wręczenie dyplomów, medali i pucharów najlepszym zawodnikom i drużynom.

Serdecznie gratulujemy wysokich wyników naszym uczniom oraz twórcom ich sukcesów: pani Małgorzacie Jakubowicz i panu Jackowi Penarowi - nauczycielom wychowania fizycznego.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Jak Karolek został Papieżem

27 lutego 2012

22 lutego uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli spektakl teatralny pt. Jak Karolek został Papieżem w wykonaniu objazdowego Teatru Lalek Pinokio.

Na tle pięknej bajkowej scenerii pojawiły się kukiełki przedstawiające historię chłopca, który jako dorosły człowiek został Papieżem.  Widzowie śledząc wydarzenia z dzieciństwa i młodości Ojca Świętego, naszego Patrona mogli dowiedzieć się jakim był chłopcem, ile strzelił bramek albo czy lubił czytać książki. Uczestniczyli także w jego trudnych wyborach oraz drodze kapłańskiej.

Historia Karolka została zaprezentowana w sposób prosty i zrozumiały z myślą o młodych widzach.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Niecodzienni goście w przedszkolu

26 lutego 2012

W miesiącu lutym do "Kolorowego Przedszkola" zaproszeni zostali policjanci, strażacy i higienistka szkolna.

Podczas spotkania z panem policjantem dzieci dowiedziały się o pracy policji, zasadach bezpieczeństwa i o zagrożeniach na które mogą być narażone oraz jak zachować się w trudnych sytuacjach.

Dzięki życzliwości panów strażaków przedszkolaki mogły dowiedzieć się o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm.

W trosce o zdrowie naszych podopiecznych zaprosiliśmy do naszego przedszkola higienistkę szkolną. Pani higienistka opowiedziała dzieciom w jaki sposób dbać o zdrowie, higienę osobistą oraz jak prawidłowo się odżywiać.

Wszystkie te spotkania pełne były wrażeń i na pewno maluchy będą o nich wspominać, a zdobyta wiedza zachowa się długo w ich pamięci.

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

Ranking najlepszych uczniów

17 lutego 2012

 

Ranking najlepszych uczniów po I półroczu roku szkolnego 2011/2012

 

Szkoła podstawowa

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

1

Gabriela Krypla, Julia Lorenc, Mikołaj Wais, Wiktoria Krukar, Diana Szczurek, Aleksandra Nycz, Zuzanna Kasperkowicz

2

Jakub Kasperkowicz, Julia Krężałek, Anna Litwin, Dominika Różowicz, Szymon Rygiel, Rafał Wais

3

Kamil Penar, Łukasz Łopuszański, Sabina Penar, Patrycja Szewczyk, Jakub Cyparski

 

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia

4

Roksana Cypcar

Kamlia Krukar

Alicja Kasperkowicz

Wiktoria Józefowicz

Julia Trybus

Ewelina Itner

Kamila Szczurek

5,36

5,36

5,30

5,27

5,18

5,09

5,00

1

  Magdalena Wojtoń

  Jakub Waluk

  Patryk Penar

5,14

5,00

4,86

5

Jakub Penar

Weronika Kucharska

Sabina Ryczkowska

Gabriela Bek

5,30

5,20

4,90

4,70

2

  Marcin Wais

  Kamila Józefowicz

  Katarzyna Krukar

5,43

5,29

5,14

6

Dominika Barć

Aleksandra Rygiel

Weronika Kotowicz

Patrycja Józefowicz

Agata Krukar

Aleksandra Wais

5,50

5,50

5,40

5,20

5,20

5,20

3

  Patrycja Saferna

  Katarzyna Korzec

  Aleksandra Such

5,71

5,29

5,21

Zabawa choinkowa

13 lutego 2012

30 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa, którą rozpoczęły najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III szkoły podstawowej. Podziwialiśmy piękne i pomysłowe stroje karnawałowe, w których wystąpili nasi uczniowie.

Dla najmłodszych zorganizowany został konkurs na najładniejsze przebranie. Oto wyróżnione dzieci:

Oddział przedszkolny: Paulina Litwin, Szymon Penar, Kacper Stygar, Bartosz Jakubowicz.

Klasa I: Julia Lorenc, Wiktor Krukar, Dagmara Stgar.

Klasa II: Oliwia Mika, Anna Litwin, Konrad Stygar.

Klasa III: Dawid Tarczoń, Sabina Penar, Dawid Grysztar.

Wyróżnione dzieci otrzymały drobne upominki, a wszyscy uczestnicy zabawy słodkie "grześki".

Następnie odbyła się zabawa dyskotekowa dla starszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

Bezpieczne Ferie 2012

29 stycznia 2012

Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przedstawia kilka porad i informacji na temat bezpiecznych ferii.

 

Aby ferie były czasem radosnej i bezpiecznej zabawy neży przestrzegać kliku zasad.

 

Na sankach i nartach:

- Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.

- Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach – nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować. Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.

- Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

 

Na lodowisku:

- Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!

- Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!

 

W zimie jezdnia jest śliska, dlatego:

- Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.

- Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.

- Nie przebiegaj przez jezdnię.

- Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.

- Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

- Przed wyjazdem dziecka na zimowy wypoczynek porozmawiajmy z nim o zagrożeniach, jakie może napotkać. Przekażmy dziecku podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wytłumaczmy, w jaki sposób w razie potrzeby będą mogły wezwać pomoc.

 

Oto kilka numerów telefonów, które dziecko powinno znać:

                                                                             

Policja - 997                      Straż pożarna - 998            Pogotowie ratunkowe - 999                Telefon alarmowy - 112

 

Dzwoniąc pod numer alarmowy starajmy się w miarę możliwości podać następujące informacje:

- dokładnie miejsce zdarzenia (miejscowość, droga, ulica, dom, itd.),

- zdarzenie (rodzaj wypadku, liczba poszkodowanych),

- stan ofiar zdarzenia (wiek, stan przytomności, krwawienia, złamania),

- swoje dane osobowe oraz numer telefonu.

Następnie wysłuchajmy uważnie przekazywanych instrukcji i poczekajmy aż dyspozytor pozwoli się rozłączyć.

 

Poniżej dołączamy prezentację dla dzieci o bezpiecznych feriach przygotowaną przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

Zobacz prezentację >>>

Ferie w szkole

28 stycznia 2012

 

Program zimowiska ,,Bałwanek’’

dla uczniów Zespołu Szkół Publicznych Klimkówce

 

 

Oferta szkoły spędzenia wolnego czasu w czasie ferii zimowych w godz. 900 - 1200

 

Zajęcia

Formy organizowania zajęć

 

Sportowe – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum

 

 

 

 

 

Gry i zabawy ruchowe – Nauczanie zintegrowane

 

1.  Nauka i doskonalenie umiejętności i jazdy na nartach techniką klasyczną i łyżwową.

2.  Zabawy na śniegu – lepienie bałwana, rzeźba w śniegu.

3.  Tenis stołowy – gra pojedyncza i deblowa.

4.  Halowa piłka nożna – 3x3.

5.  Siatkówka – mała gra 3x3, gra właściwa 6x6.

6.  Koszykówka - mała gra 3x3, gra właściwa 5x5.

 

1.  Wyścigi rzędów z użyciem przyborów.

2.  Zabawy bieżne.

3.  Rzuty do celu różnymi przyborami.

4.  Mini koszykówka – kozłowanie piłki w formie zabawowej.

 

 

Harmonogram zajęć w poszczególnych dniach.

 

Dzień

tygodnia

Sala gimnastyczna

Salka korekcyjna

Zajęcia na nartach

Wtorek – 31.01

Piłka nożna

Kinga Bardowska

Jacek Penar

Opiekun – A. Barzyk

Środa – 01.02

Tenis stołowy

Lucyna Nogaj

Małgorzata Jakubowicz

Opiekun – B. Boczar

Czwartek – 02.02

Siatkówka

Teresa Janas

Jacek Penar

Opiekun – M. Kurneta

Piątek – 03.02

Koszykówka

Łucja Kilar

Małgorzata Jakubowicz

Opiekun – J. Kaczor

Poniedziałek – 06.02

Piłka nożna

Opiekun – G. Byra

Jacek Penar

Opiekun – E. Drybała

Wtorek – 07.02

Tenis stołowy

Opiekun – G. Byra

Małgorzata Jakubowicz

Opiekun – s. Patrycja

Środa – 08.02

Siatkówka

Opiekun – G. Byra

Jacek Penar

Opiekun A. Groblewska

Czwartek – 09.02

Koszykówka

Opiekun – G. Byra

Małgorzata Jakubowicz

Opiekun – K. Telega

 

      1. Zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej odbywać się będą w godzinach: 9.00 – 10.30,

          a dla uczniów Gimnazjum w godzinach: 10.30 – 12.00.

      2. Zajęcia dla dzieci z nauczania zintegrowanego odbywać się będą w godz. 9.00 – 12.00.

 

Przedszkolaki na balu

27 stycznia 2012

 

Zgodnie z naszą tradycją w okresie karnawału, w "Kolorowym Przedszkolu" organizowany jest  co roku bal dla maluchów. Tak więc 26 stycznia 2012 dzieci przyszły na zajęcia przebrane w różnokolorowe kostiumy. Wśród maluchów byli rycerze, którzy  tańczyli z wróżkami oraz księżniczkami,  dziewczynki-motylki bawiły się razem z Indianami. Na sali nie zabrakło superbohatera spidermana, wesołej małpki a nawet pojawił się św. Mikołaj. Po wyczerpujących tańcach i zabawach przy wesołej muzyce, na dzieci czekała kolejna atrakcja. Każdy z maluchów wziął udział w pokazie mody. Po przejściu po ”wybiegu”, dzieci z chęcią opowiadały o swoim stroju. Podczas krótkiej przerwy,  każdy zjadł drobny poczęstunek, aby nabrać sił do dalszych tańców. Po kilku godzinach zabawy,  wymęczone ale przy tym bardzo zadowolone dzieci zakończyły bal. Podekscytowane maluchy  z chęcią opowiadały rodzicom o mile spędzonym czasie. Dla dziewczynek najciekawszą częścią zabawy był pokaz mody, w którym wzięły udział i każda deklarowała że z chęcią wzięłaby jeszcze raz udział w czymś takim.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

Półmetek klasy II gimnazjum

26 stycznia 2012

W czwartek, 26 stycznia klasa II gimnazjum  brała udział w uroczystości klasowej zorganizowanej z okazji Półmetka. Oprócz drugoklasistów w spotkaniu uczestniczyła także wychowawczyni klasy oraz dyrektor szkoły pan Marian Penar. Po wspólnych rozmowach i poczęstunku uczniowie bawili się przy muzyce.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Dzień Babci i Dziadzia w Kolorowym Przedszkolu

25 stycznia 2012

 

Jak co roku wychowankowie "Kolorowego Przedszkola" postanowili również  i tym razem uczcić Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przygotowano krotki występ artystyczny. Dzieci  pod czujnym okiem pani wychowawczyni, pilnie ćwiczyły recytację, uczyły się na pamięć słów piosenek oraz poznawały nowe układy taneczne. W dniu 24 stycznia do przedszkola przyszli zaproszeni dziadkowie i babcie. Maluchy z dumą zaprezentowały efekty swojej pracy. Nie zabrakło wierszy pełnych podziękowań za poświecony im czas, troskę oraz życzenia dla przybyłych gości. Po skończonym występie każde dziecko wręczyło swoim dziadkom pięknie wykonaną laurkę. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Pyszne ciastka przygotowali rodzice dzieci.

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

Uroczystość środowiskowa z okazji Dzień Babci i Dziadzia

24 stycznia 2012

W naszej szkole 21 stycznia została zorganizowana uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mieliśmy zaszczyt gościć nasze kochane babcie i drogich dziadków, a także zaproszonych gości: zastępcę Burmistrza Gminy Rymanów pana Jana Materniaka, sołtysa wsi Klimkówka pana Kazimierza Kielara, księdza proboszcz Henryka Steca, siostry zakonne oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Klimkówki.

Na początek nasi dziadkowie i babcie zostali zaproszeni na mszę świętą odprawioną w ich intencji. Następnie przyszli do  szkoły. Pan dyrektor Marian Penar powitał wszystkich i zaprosił na akademię, którą przygotowała klasa 4 szkoły podstawowej oraz klasa 1 gimnazjum wraz z wychowawczyniami panią Agatą Barzyk i panią Joanną Wójcik-Kaczor. Pani Marta Kurneta przygotowała występy wokalne.

Najpierw głos zabrała klasa 4. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć piękne wiersze, piosenki, oraz scenkę przedstawiającą wizytę wnuków u babci i dziadka, która bardzo spodobała się widzom. Czas umilili nam również uczniowie klasy 3 gimnazjum śpiewając piosenki Za jeden uśmiech Twój oraz Radość najpiękniejszych lat. Swoje występy wokalne zaprezentowały także dziewczyny z klasy 6 szkoły podstawowej w piosenkach w języku angielskim Last Christmas i Merry Christmas Everyone. Na koniec tej części spotkania wystąpiły dziewczynki z klasy 5 i 4 prezentując nowoczesny układ taneczny.

Następnie głos zabrała klasa 1 gimnazjum. W  ich wykonaniu zobaczyliśmy słynny teleturniej FAMILIADĘ, w którym udział wzięły „BABCIE Z FICHTÓW” i „DZIADKOWIE Z ŁAZÓW”. Klasa 1 gimnazjum śpiewała również piosenki oraz przedstawiała kabarety. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, wszystkim bardzo się podobały. Na koniec części artystycznej babciom, dziadkom i zaproszonym gościom wręczono przygotowane przez uczniów laurki.

W dalszej części spotkania wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy 43 charytatywnych laleczek UNICEF uszytych przez naszych uczniów w ramach akcji Wszystkie Kolory Świata. Każdy z gości mógł wybrać sobie jedną laleczkę, „zaopiekować się” nią i przekazać darowiznę minimum 10 zł na rzecz szczepienia dzieci z Sierra Leone. Dzięki dobremu sercu i hojności naszych gości zebrano 620,00 zł. Kwota ta została wpłacona na specjalne konto UNICEF i pozwoli na zaszczepienie 62 dzieci!

Po obejrzeniu laleczek i zbiórce funduszy nastąpiło łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, poczęstunek oraz zabawa przy muzyce.

Dodała: Magdalena Wojtoń, uczennica klasy I gimnazjum

Zobacz zdjęcia >>>

Konkurs WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA rozpoczęty!

23 stycznia 2012

Konkurs UNICEF Wszystkie Kolory Świata rozpoczęty!

Na najbardziej oryginalną charytatywną laleczkę można głosować na Facebooku od 23 stycznia do 20 lutego 2012 roku (do godz.12.00)

W czasie trwania konkursu użytkownicy Facebooka będący jednocześnie fanami profilu UNICEF Poland będą oddawali głosy na wybraną przez siebie laleczkę/laleczki, klikając gwiazdki pod zdjęciem (od 1 gwiazdki do 5)

Na każdą lalkę można oddać tylko 1 głos.

Zwycięzcą konkursu zostanie laleczka, która zbierze najwięcej głosów (gwiazdek) pod zdjęciem. Głosy będą zliczane automatycznie pod każdą laleczką. Podczas zliczania głosów brana jest pod uwagę wysokość oceny (1-5) oraz ilość oddanych głosów.

Po rozpoczęciu glosowania zdjęcia segregowane są w oparciu o miejsce w "rankingu".

Zachęcamy do oddawania głosów na laleczkę Zuri z naszej szkoły!

 

Galerię ze zdjęciami laleczek można obejrzeć logując się na Facebooku pod adresem: http://www.facebook.com/unicefpolska?sk=app_364633723550799

Dodała: Agnieszka Groblewska

Prezentacja projektu edukacyjnego

17 stycznia 2012

Dnia 12 stycznia 2012 roku o godzinie 16.00 w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy prezentacja projektu edukacyjnego klasy III gimnazjum pt. Klimkówka - nasza MAŁA OJCZYZNA. Swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak, radni Gminy: pan Marian Różowicz, pan Kazimierz Kielar - sołtys wsi Klimkówka, pan Jan Zych (sołtys wsi Klimkówka w latach 1994-2006), członkinie Koła Gospodyń Wiejskich na czele z przewodniczącą panią Haliną Penar, pan Krzysztof Sołtysik, przedstawicielki Rady Rodziców: pani Lucyna Trybus i pani Iwona Litwin. Przedstawienie projektu nie mogłoby się odbyć również bez rodziców, nauczycieli i pana Dyrektora.

Zaproszeni goście, oprócz referatów na temat historii, położenia, zwyczajów wsi, mogli  usłyszeć piosenkę "Biełyje rozy", a także pokaz mody, prezentujący stroje dawnych i współczesnych mieszkańców wsi.

Prezentacje nagrodzone zostały gromkimi brawami. Na zakończenie goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który został przygotowany przez uczniów klasy III gimnazjum.

Dodała: Aleksandra Such, uczennica klasy III gimnazjum

Zobacz zdjęcia >>>

Dzień Wszystkich Kolorów Świata

13 stycznia 2012

W listopadzie 2011 roku nasza szkoła przyłączyła się do światowego projektu edukacyjnego UNICEF Wszystkie Kolory Świata, wspieranego przez Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majkę Jeżowską.

Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.

W ramach akcji dzieci razem z rodzicami, babciami i dziadkami przygotowały 43 piękne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Uczniowie sami wybrali sobie kraj pochodzenia laleczki, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które zamieścili w specjalnym "akcie urodzenia".

 Zdjęcia laleczek >>>

W środę, 11 stycznia 2012 roku obchodziliśmy Dzień Wszystkich Kolorów Świata, podczas którego dzieci biorące udział w akcji  prezentowały swoje wspaniałe laleczki. Najwięcej laleczek pochodziło z Polski, ale podziwialiśmy również laleczki z Chin, Japonii, Indii, Kamerunu, Włoch, USA, Zambii, Grenlandii, Nigerii oraz Korei Północnej. W nagrodę za zaangażowanie, wszystkie dzieci otrzymały słodkiego wafelka oraz zakładkę UNICEF. Oprócz tego w trakcie uroczystości uczniowie zapoznali się z filmem edukacyjnym UNICEF, obejrzeli pokaz slajdów dotyczących Sierra Leone, a na koniec wysłuchali piosenki Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są.

Po prezentacji, 12 stycznia cała społeczność szkolna głosowała na najbardziej oryginalną i najładniejszą laleczkę, która będzie reprezentować naszą szkołę w konkursie ogólnopolskim. W różnych kategoriach wiekowych wygrywały różne laleczki, ale w sumie najwięcej głosów zebrała laleczka Zuri z Kamerunu i to jej zdjęcie znajdzie się wśród innych laleczek z całej Polski.

Głosowanie ogólnopolskie odbędzie się na na Facebooku, na oficjalnej stronie UNICEF Poland miedzy 23 stycznia 2012 a 20 lutego 2012. W specjalnie przygotowanej galerii zdjęć, zostaną umieszczone zdjęcia nadesłanych na konkurs laleczek, a użytkownicy i fani UNICEF oddadzą głosy na swoją ulubioną laleczkę, klikając pod jej zdjęciem „lubię to”. Laleczka, która zbierze najwięcej takich głosów wygra. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 24 lutego 2012 roku. Główną nagrodą w konkursie jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Trzymamy kciuki za naszą laleczkę i zachęcamy wszystkich do głosowania na nią!

Drugim etapem realizowanego projektu jest zbiórka funduszy na rzecz szczepienia dzieci w Sierra Leone, która zostanie przeprowadzona na uroczystości Dnia Babci i Dziadzia 21 stycznia 2012 roku. Każda babcia, dziadzio lub inna chętna osoba będzie mogła zaopiekować się jedną z tych laleczek i jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sierra Leone przekazując na ten cel darowiznę w wysokości 10 zł. Jest to kwota pozwalająca na zaszczepienie jednego dziecka przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego. Szczepienia te są bardzo ważne ponieważ co piąte dziecko w Sierra Leone umiera przed piątym rokiem życia.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, babciom i dziadziom, którzy podjęli się uszycia laleczek i przyłączyli się tak licznie do tej akcji!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zdjęcia z uroczystości >>>

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

10 stycznia 2012

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja charytatywna, która działa na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci oraz na rzecz poprawy stanu ich zdrowia.

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo - medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W trakcie Finału w całej Polsce, a także poza jej granicami, odbywają się koncerty muzyczne i różnego rodzaju pokazy połączone ze zbiórką funduszy i publiczną kwestą na ulicach. Zebrane pieniądze są przeznaczane na cele Fundacji.

W tym roku, 8 stycznia, Orkiestra "grała" już po raz dwudziesty i zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.

Nasza szkoła także przyłączyła się do tej wspaniałej akcji charytatywnej i w niedzielę grupa wolontariuszy kwestowała przy kościele. Wśród nich byli: Dawid Penar, Ewelina Rygiel, Aleksandra Such, Kinga Różowicz z klasy III gimnazjum, Justyna Zygmunt i Natalia Litwin z klasy II gimnazjum, Magdalena Bek, Magdalena Wojtoń, Patryk Penar, Wiktor Penar, Estera Rygiel, Weronika Hanus, Weronika Rajchel, Zuzanna Bek i Iwona Rogozińska z klasy I gimnazjum oraz Piotr Walus z klasy 6 SP.

Mieszkańcy Klimkówki okazali dużo zrozumienia i byli bardzo hojni - przekazali na cele WOŚP kwotę 1743,57 zł. Bardzo się z tego cieszymy!

Wszystkim uczniom i mieszkańcom, którzy zaangażowali się w akcję dziękujemy!

Dodała: Agnieszka Groblewska

On jest Królem

22 grudnia 2011

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole miała miejsce ważna uroczystość. Po spotkaniu z wychowawcami w klasach i połamaniu się opłatkiem zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć przygotowany przez naszych uczniów program artystyczny.

Najpierw wystąpiły przedszkolaki, które pod kierunkiem pani Grażyny Byry pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały świąteczne piosenki.

Następnie podziwialiśmy uczniów klasy IV i VI występujących w Jasełkach przygotowanych przez siostrę Patrycję. Jasełka to znana wszystkim niezwykła opowieść o narodzinach Syna Bożego i spisku Heroda. Na scenie nie mogło zabraknąć więc Maryi z Józefem i Dzieciątkiem Jezus, Pasterzy z owieczkami i kózkami, Trzech Króli, Aniołów, Diabła i oczywiście Heroda. Nowonarodzone Dziecię odwiedzili też rodzice z dziećmi i Mędrzec.

Spektakl swoją piękną oprawą muzyczną połączył tradycję z nowoczesnością. Wprowadził nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia i przypomniał nam wielką prawdę o tym, że Bóg z miłości do ludzi przyszedł na świat i stał się Człowiekiem. Mogliśmy jeszcze raz przeżyć na nowo tę prawdę, że każdy z nas jest dla Boga ważny i przez Niego kochany. Syn Boży narodził się z miłości, abyśmy my nigdy nie wątpili w Jego miłość.

Na zakończenie uroczystości wystąpili uczniowie klasy I gimnazjum i klasy VI śpiewając pastorałkę.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Laureaci gminnych konkursów o Henryku Sienkiewiczu

18 grudnia 2011

13 grudnia 2011r. w Króliku Polskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu Henryk Sienkiewicz - najwybitniejszy  pisarz XIX i XX wieku.

 

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej o naszym polskim laureacie Literackiej Nagrody Nobla oraz zaprojektowanie dyplomu.

 

Jak zwykle uczniowie naszej szkoły nie zawiedli! Kolejny raz zajęliśmy czołowe miejsca!

 

Kategoria: Prezentacja multimedialna (Szkoła Podstawowa)

I miejsce - Weronika Kotowicz, klasa VI

II miejsce - Dominika Barć, klasa VI

 

Kategoria: Prezentacja multimedialna (Gimnazjum)

III miejsce - Jakub Waluk, klasa I

 

Kategoria: Dyplom (Gimnazjum)

III miejsce - Mateusz Wilusz, klasa III

 

Opiekunem uczniów była pani Joanna Wójcik - Kaczor.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

Dodała: Joanna Wójcik - Kaczor

Bądź rozważny i myśl o konsekwencjach swoich działań

14 grudnia 2011

Uczniowie naszego gimnazjum spotkali się dzisiaj z nadkomisarzem Jerzym Mięsowiczem z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Podczas godziny wychowawczej policjant naświetlił gimnazjalistom konsekwencje prawne czynów karalnych popełnianych przez nieletnich.

 

Czyn karalny jest to czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo, przestępstwo skarbowe oraz niektóre wykroczenia. Do czynów karalnych najczęściej popełnianych przez nieletnich należą: kradzieże, bójki i pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze, znęcanie psychiczne i fizyczne, znieważenia nauczycieli oraz niszczenie cudzej własności.

 

Do innych czynów naruszających normy społeczne, a noszących miano demoralizacji zalicza się: wagary, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zażywanie środków odurzających lub innych substancji w celu zmiany stanu świadomości (leki, dopalacze itp.), niewłaściwe, niezgodne z regulaminem zachowanie na terenie szkoły,  przynależność do subkultur np. pseudokibiców, a także czyny karalne popełniane przez nieletnich poniżej 13 roku życia.

 

Czyny karalne są ścigane z urzędu, a zatem szkoła ma obowiązek zawiadamiać o ich popełnieniu policję. Nie jest istotne, czy czyn został dokonany na terenie szkoły, czy też poza nią. Istotna jest wiedza dyrektora o popełnionym przestępstwie. Dyrektor szkoły informuje policję oraz zawiadamia rodziców/opiekunów o popełnionym przez ich dziecko czynie karalnym.

 

W sprawie nieletniego w wieku od 13 do 17 lat orzekają Sędziowie Wydziałów Rodzinnych i Nieletnich Sądów Rejonowych. W ich dyspozycji są środki wychowawcze takie jak:

- upomnienie,

- zobowiązanie do określonego postępowania (naprawienie szkody),

- nadzór odpowiedzialny rodziców,

- nadzór kuratora,

- umieszczenie w rodzinie zastępczej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, ośrodku socjoterapii.

 

Ostatecznym środkiem jest środek poprawczy - umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.

 

Oprócz spraw związanych z przestępczością, nadkomisarz Mięsowicz omówił także w przystępny i zrozumiały sposób problem spożywania alkoholu przez osoby nieletnie oraz kwestię odpowiedzialności za sprzedawanie go niepełnoletnim. Policjant przytoczył wiele przykładów z własnego doświadczenia zawodowego, które bardzo zainteresowały uczniów.

 

Podczas spotkania nadkomisarz pouczył wszystkich, że należy być rozważnym w każdej sytuacji i należy myśleć o konsekwencjach swoich działań. Nie wolno być obojętnym, gdy jest się świadkiem popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, ale nie można też reagować bezmyślnie narażając swoje zdrowie i życie. W takich sytuacjach zawsze należy wezwać policję.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Wyniki konkursów związanych z XXIX Przeglądem Filmów Dziecięcych

12 grudnia 2011

10 grudnia 2011 roku Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie ogłosił wyniki konkursów organizowanych w ramach  XXIX Przeglądu Filmów Dziecięcych "O uśmiech i radość dziecka". Uroczyste spotkanie, połączone z wręczeniem nagród i projekcją filmu Safari miało miejsce w sali kina Sokół.

 

Nasi uczniowie co roku bardzo chętnie i  licznie biorą udział w tych konkursach. Tym razem do zmagań konkursowych zgłoszono 43 prace, a 17 z nich zostało nagrodzonych lub wyróżnionych.

 

Oto wyniki:

 

  Konkurs plastyczny:

 

Klasa 0

Klasy I - III

Klasy IV - VI

 

Magdalena Rygiel - II miejsce

Filip Wójcik - wyróżnienie

Zuzanna Kapica - wyróżnienie

(opiekun: p. Teresa Janas)

 

Julia Krężałek – I miejsce

(opiekun: p. Łucja Kilar)

Wiktoria Puchalska – I miejsce

Sabina Penar – III miejsce

Patrycja Barud - wyróżnienie

(opiekun: p. Lucyna Nogaj)

 

 

Sylwia Penar – II miejsce

Alicja Kasperkowicz – III miejsce

Roksana Cypcar – III miejsce

Wikotria Penar - wyróżnienie

(opiekun: p. Marta Kurneta)

 

  Konkurs na recenzję filmową:

 

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

 

Sabina Ryczkowska - II miejsce

Weronika Kucharska - II miejsce

Anna Przybyła - wyróżnienie

Dominika Barć - wyróżnienie

 (opiekun: p. Joanna Wójcik - Kaczor)

 

 

Katarzyna Korzec – wyróżnienie

Patrycja Saferna - wyróżnienie

(opiekun: p. Agata Barzyk)

 

Uczniom i nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Spotkanie z Mikołajem

7 grudnia 2011

Dnia 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkim rozdawał prezenty - były to słodycze oraz zabawki. Nauczyciele też dostali małe prezenty w postaci długopisu i wafelka.

Z okazji spotkania ze Świętym Mikołajem zorganizowano także turniej mikołajkowy, w którym uczestniczyły reprezentacje wszystkich klas.

W wyścigach rzędów brały udział klasy od I do III oraz od IV do VI SP. W klasach od I do III wygrała klasa III, drugie miejsce zajęła klasa II, a trzecie z różnicą tylko jednego punktu klasa I. W rozgrywkach klas od IV do VI wygrała klasa IV, drugie miejsce zajęła klasa VI, a trzecie klasa V.

Po wyścigach rzędów odbył się turniej piłki halowej. Rozpoczął się on meczami klas IV-VI, w którym wygrała klasa VI. Następnie rozgrywki toczyły się pomiędzy gimnazjalistami. Zawody te wygrała klasa III gimnazjum, drugie miejsce zajęła klasa I, a trzecie klasa II.

Na koniec turnieju odbyły się zawody piłki siatkowej, w której uczestniczyły wszystkie klasy gimnazjum. Rozgrywki wygrała klasa III, drugie miejsce zajęła klasa II, a trzecie klasa I gimnazjum.

Dodała: Magdalena Wojtoń, uczennica klasy I gimnazjum

Zobacz zdjęcia >>>

Jak przeliczyć punkty na ocenę końcową?

3 grudnia 2011

Zbliża się koniec I semestru - czas podsumowania pracy i postępów uczniów w nauce. W związku z tym, zamieszczamy poniżej arkusz kalkulacyjny programu Microsoft Excel, za pomocą którego można przeliczyć uzyskane punkty na ocenę końcową.

Zachęcamy uczniów i rodziców do skorzystania z arkusza i sprawdzenia, jaką ocenę można uzyskać za zdobyte punkty z danego przedmiotu.

Arkusz kalkulacyjny - przeliczanie punktów na ocenę.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Sukces w konkursie powiatowym

1 grudnia 2011

Bardzo miło jest nam poinformować, że uczennica klasy II gimnazjum Agnieszka Wilusz  zdobyła I miejsce w III Powiatowym Konkursie na Prezentację Multimedialną pt. AIDS nie zna granic organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Krośnie. Uroczyste wręczenie nagród i pokaz wyróżnionych prezentacji odbył się 1 grudnia w Krośnie. Jury przyznało, że prezentacja Agnieszki spełniła wszystkie wymagania zawarte w regulaminie konkursu, była dopracowana pod względem informatycznym, a także niosła ze sobą bardzo emocjonalny przekaz. Opiekunem Agnieszki była pani Joanna Wójcik - Kaczor.

Serdecznie gratulujemy Agnieszce i cieszymy się tym bardziej, że jest to trzecie z kolei zwycięstwo naszych uczniów w tym konkursie.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz nagrodzoną prezentację

Wyniki konkursów kuratoryjnych

30 listopada 2011

Jak co roku, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w I semestrze organizuje konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego województwa podkarpackiego. Celem konkursów jest m.in. rozwijanie zainteresowań i motywowanie do uczenia się oraz wspieranie uzdolnień uczniów, pobudzanie twórczego myślenia jak również rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.

 

Konkursy organizowane są w formie trzystopniowych zawodów:

a) I stopień – etap szkolny,

b) II stopień – etap rejonowy,

c) III stopień – etap wojewódzki.

 

W naszej szkole na etapie szkolnym najlepsze wyniki uzyskali:

 

- w konkursie języka polskiego w szkole podstawowej:

  Weronika Kotowicz, Agata Krukar, Dominika Barć i Aleksandra Wais z klasy 6

  (Opiekun: pani Joanna Wójcik-Kaczor)

 

- w konkursie polonistycznym w gimnazjum:

  Patrycja Saferna i Katarzyna Korzec z klasy 3 oraz Kamila Józefowicz z klasy 2

  (Opiekun: pani Agata Barzyk)

 

- w konkursie geograficznym w gimnazjum:

   Marcin Wais z klasy 2 (Opiekun: pan Krzysztof Telega)

 

Spośród tych uczniów Patrycja Saferna została zakwalifikowana przez Wojewódzką Komisję Konkursową do etapu rejonowego konkursu polonistycznego.

 

Patrycji gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszych etapach, a wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursach dziękujemy za próbę zmierzenia się z niełatwymi zadaniami konkursowymi.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Podróż w Krainę Baśni

29 listopada 2011

 

Dnia 24 listopada uczniowie klasy III SP – Amelka Jakubowicz i Kamil Penar – uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym, który odbył się w ZSP w Króliku Polskim.

Tegoroczna edycja konkursu poświecona była baśniom W. i J. Grimmów.

Konkurs dostarczył dzieciom wielu wspaniałych przeżyć. Uczestnicy konkursu pod kierunkiem bajkowej wróżki odbyli cudowną „Podróż w Krainę Baśni”.

Amelka i Kamil otrzymali dyplomy z wyróżnieniem i wspaniałe nagrody. Gratulujemy najmłodszym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

Realizacja zajęć w ramach projektu UE

21 listopada 2011

W Zespole Szkół Publicznych w Klimkówce trwają zajęcia w ramach projektu „Indywidualizacja nauczania w klasach I-III SP w gminie Rymanów” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dzieci uczestniczące w zajęciach wykazują zapał do pracy, chętnie wykonują powierzone zadania, zauważyć można, że robią ogromne postępy.

Atrakcyjność zajęć podnoszą wykorzystywane pomoce otrzymane przez szkołę w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Można tu wymienić, m.in.: sprzęt do zajęć gimnastyki korekcyjnej, gry planszowe i matematyczne, klocki edukacyjne, mikroskop, zegary, program komputerowy i inne. Stanowią one pomoc dla nauczycieli prowadzących zajęcia, ale pozwalają też dzieciom w interesujący sposób zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

Dzięki prowadzonym zajęciom dzieci usprawniły analizę i syntezę wyrazów, poprawiły tempo i technikę czytania głośnego oraz cichego ze zrozumieniem. Znacznie wzrosła również ich sprawność grafomotoryczna. Uczniowie poprawili umiejętność pisania tekstów pod względem ortograficznym.

Przeprowadzone zajęcia logopedyczne usprawniły pracę narządów artykulacyjnych dzieci, dzięki czemu mogą się chętniej i sprawniej komunikować. Usunięte zostały wadliwe realizacje dźwięków, a na ich miejsce wytworzone zostały nowe, prawidłowe. W trakcie zajęć utrwalano w mowie kontrolowanej i spontanicznej wywołane głoski, korzystano z urozmaiconych form ćwiczeń logopedycznych: wierszyków, rymowanek, rebusów, zagadek logopedycznych i innych. Dzieci pracowały w atmosferze przyjaznej i radosnej.

Dzięki prowadzonym zajęciom z gimnastyki korekcyjnej dzieci zyskały świadomość przyczyn powstawania wad postawy i potrafią ją korygować. W czasie wolnym od zajęć, jak i na lekcjach, samodzielnie już przyjmują prawidłową postawę i na bieżąco ją korygują. Zajęcia te rozbudziły wśród najmłodszych zainteresowanie sportem, przyczyniły się do wzrostu aktywności ruchowej.

Zajęcia matematyczno-przyrodnicze rozwinęły zainteresowania uczniów, poszerzyły ich wiedzę o otaczającej przyrodzie. Podczas wycieczek poznały naturalne środowisko roślin i zwierząt. Uczniowie udoskonalili umiejętność wykonywania czterech podstawowych działań i rozwiązywania zadań z treścią. Atrakcyjną formą dla dzieci były łamigłówki i krzyżówki matematyczne.

 

Realizowany projekt spełnił oczekiwania nauczycieli oraz rodziców, a dzieciom przyniósł wiele radości i satysfakcji z wykonania powierzonych im zadań.

 

Zobacz zdjęcia >>>

Akcja UNICEF - Wszystkie Kolory Świata

15 listopada 2011

UNICEF jest to największa na świecie organizacja zajmująca się działalnością na rzecz dzieci.  Organizacja walczy o prawa każdego dziecka do zdrowia, edukacji, równości i ochrony. Każdego roku ratuje życie 7 milionów dzieci. Za swoją pracę na rzecz najmłodszych została uhonorowana w 1965 roku Pokojową Nagrodą Nobla.

Nasza szkoła, chcąc również pomagać w ratowaniu życia dzieci, przyłączyła się do projektu edukacyjnego UNICEF - Wszystkie Kolory Świata, wspieranego przez Majkę Jeżowską - Ambasadora Dobrej Woli UNICEF w Polsce.

W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci same wybierają dla zrobionej przez siebie laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w specjalnym „akcie urodzenia”. Laleczki zostaną zlicytowane podczas zorganizowanych w szkole uroczystości. Cena wywoławcza jednej laleczki wynosi 10 zł. Jest to kwota, która umożliwia zaszczepienie w Sierra Leone 1 dziecka przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego a tym samym uratowanie mu życia.

Etapy projektu:

1. Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć lub w formie pracy domowej wybierają kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka i zbierają o nim i jego mieszkańcach jak najwięcej informacji: o zwyczajach, kulturze, geografii itp.

2. Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste - w oparciu o wykrój wysłany przez UNICEF dzieci przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.

Laleczki należy przygotować do 11 stycznia 2012 roku. W akcję mogą się również zaangażować rodzice, dziadkowie lub opiekunowie dzieci i wspólnie przygotować laleczki.

 3. Wystawa laleczek w szkole – podczas specjalnego wydarzenia z udziałem rodziców, dziadków lub opiekunów odbędzie się licytacja laleczek. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sierra Leone przekazując na ten cel wylicytowaną kwotę.

4. Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę - każda szkoła realizująca projekt, wybierze jedną najładniejszą laleczkę, która weźmie udział w ogólnopolskim konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie UNICEF Poland miedzy 20 stycznia 2012 a 17 lutego 2012. W specjalnie przygotowanej galerii zdjęć, będą umieszczane zdjęcia nadesłanych na konkurs laleczek, a użytkownicy i fani UNICEF będą oddawali głosy na swoją ulubioną laleczkę, klikając pod jej zdjęciem „lubię to”. Laleczka, która zbierze najwięcej takich głosów wygra. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 24 lutego 2012 roku.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują sie na stronie UNICEF  http://www.unicef.pl

Zachęcamy wszystkich uczniów do przyłączenia się do akcji!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Wyniki etapu szkolnego konkursu "AIDS nie zna granic"

14 listopada 2011

Na przełomie października i listopada nasi gimnazjaliści przygotowywali prezentację multimedialną dotyczącą AIDS w ramach szkolnego konkursu AIDS nie zna granic.

Celem konkursu było:

- poszerzenie wiedzy na temat HIV i AIDS,

- kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych,

- przybliżenie najważniejszych wartości w życiu człowieka, w tym wartości związanych

  z życiem w rodzinie,

- rozpowszechnianie postawy tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV,

- rozwój umiejętności stosowania technik informatycznych przez gimnazjalistów.

W tym roku prezentacje konkursowe przygotowało 7 uczniów: Magdalena Wojtoń, Jakub Waluk, Patryk Penar, Magdalena Bek i Jakub Penar z klasy 1 oraz Agnieszka Wilusz i Aleksandra Mermer z klasy 2.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce - Agnieszka Wilusz

II miejsce - Patryk Penar

III miejsce - Magdalena Bek

Prezentacja Agnieszki Wilusz weźmie udział w konkursie na szczeblu powiatowym. Czekamy z niecierpliwością na wyniki!

Wszystkim uczniom dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie prac, a zwycięzcom gratulujemy!

 

 Dodała: Agnieszka Groblewska

Święto Niepodległości

10 listopada 2011

Z okazji Święta Niepodległości klasa II gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Groblewską przygotowała krótki montaż słowno - muzyczny zatytułowany O miłości Ojczyzny. Program był refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, w których zaprezentowali losy narodu polskiego walczącego o odzyskanie niepodległości. Oprócz wierszy i piosenek przedstawiono filmy związane z działaniami wojennymi oraz film ukazujący piękno naszej Ojczyzny.

 

W uroczystości wzięli również udział uczniowie klasy I gimnazjum: Magdalena Wojtoń, Weronika Hanus i Patryk Penar, którzy pięknie zaśpiewali piosenkę zespołu Dżem pt. Partyzant.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Z wizytą w Karpackiej Troi

9 listopada 2011

5 listopada klasa VI wraz z wychowawcą panem Krzysztofem Telegą i s. Patrycją wybrała się na jednodniową wycieczkę do Trzcinicy i Folusza. W pierwszej kolejności uczniowie mieli okazję zobaczyć Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”, położony w Trzcinicy nad doliną rzeki Ropy. W jego skład wchodzą ,,Wały Królewskie’’ oraz obszar u ich podnóża zwany parkiem archeologicznym. Miejsce to stanowi niezwykłe połączenie tradycyjnego skansenu oraz nowoczesnego muzeum. Można tam zobaczyć domy z początku epoki brązu, bramę wczesnośredniowieczną, chaty słowiańskie i miejsce ukrycia skarbu. Na wystawach prezentowane są również unikatowe przedmioty takie jak naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia, kamienia, brązu i żelaza. Skansen urozmaicony jest ścieżkami i drogami dla zwiedzających, placem festynowym, oczkami wodnymi i zapleczami gastronomicznymi.

Druga część wycieczki odbyła się w Foluszu, gdzie w pobliżu znajduję się Magurski Park Narodowy. Miejsce to okazało się bardzo dobrym pomysłem na aktywny sobotni wypoczynek. Teren parku obfituje bowiem w liczne szlaki turystyczne, pozwalające poznać wiele gatunków roślin i zwierząt typowych dla tej części Karpat. Występuje tam 35 gatunków ssaków i 137 gatunków ptaków, wśród których między innymi orzeł przedni i orlik krzykliwy. Żyją tam również bobry.

Nadszedł jednak czas powrotu. Wypoczęci, pełni nowych sił i wrażeń, uczniowie kl. VI wrócili do szkoły, a następnie do swoich domów.

 

 Dodała: Dominika Barć, uczennica klasy VI

Zobacz zdjęcia >>>

Quiz Operonu "Gram i zdam"

5 listopada 2011

W ramach powtórki do egzaminu gimnazjalnego zachęcamy wszystkich gimnazjalistów do zagrania w grę edukacyjną przygotowaną przez wydawnictwo Operon.

Gimnazjalny Quiz Operonu Gram i zdam ma charakter teleturnieju "Milionerzy".

Kliknij na obrazek, aby wejść do gry.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Konkurs "Aleją Gwiazd"

30 października 2011

W Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie 24.10.2011 roku odbyły sie eliminacje do gminnego Konkursu Piosenki Aleją Gwiazd.

Uczniowie naszej szkoły z klasy III gimnazjum w składzie: Kamil Litwin, Joanna Penar, Ewelina Rygiel i Aleksandra Such, wzięli udział w przesłuchaniach wstępnych prezentując dwie piosenki w języku polskim tj. Lubię wracać tam gdzie byłem już Zbigniewa Wodeckiego oraz Alleluja Leonarda Cohena z tłumaczeniem Macieja Zembatego. Jedna z wybranych piosenek miała pochodzić z repertuaru Majki Jeżowskiej, Anny Jantar lub Zbigniewa Wodeckiego. Jury konkursowe oceniało prezentacje uwzględniając dobór repertuaru, umiejętności wokalne, interpretację piosenki i opracowanie artystyczne.

Po przesłuchaniach wstępnych uczniowie zakwalifikowali się do II etapu tj. do finału konkursu w kategorii zespołu wokalno - instrumentalnego w grupie gimnazjalnej. W przesłuchaniach finałowych konkursu w dniu 27.10.2011 roku nasz zespół wokalno-instrumentalny zaprezentował piosenkę Alleluja, a jej wykonanie zostało nagrodzone I miejscem XX-go Konkursu Piosenki Aleją Gwiazd organizowanego przez GOK w Rymanowie.

Dodała: Marta Kurneta

Pasowanie na ucznia

22 października 2011

20 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na ucznia. Wzięli w niej udział: dyrektor szkoły pan Marian Penar, rodzice, przedstawiciele samorządu szkolnego.

Pierwszoklasiści ubrani byli w odświętne stroje, przedstawili ciekawą część artystyczną. Były wiersze, piosenki, a potem uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. W Kąciku Patrona dyrektor pasował 21 nowych pierwszoklasistów, którzy zostali przyjęci do grona uczniów. Uczniowie zostali również przywitani przez koleżanki z samorządu uczniowskiego słowami wierszy i piosenek. Cała uroczystość uwieczniona została na pamiątkowych zdjęciach.

Po części artystycznej uczniowie zostali zaproszeni do klasy gdzie rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek i drobne upominki. Był to dla wszystkich pierwszaków dzień pełen radości i miłych wrażeń.

 Dodała: Kinga Bardowska

Zobacz zdjęcia >>>

Pielgrzymka do Przemyśla

18 października 2011

Dnia 16 października przedstawiciele naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym brali udział w pielgrzymce do Przemyśla. Mszą Świętą w Archikatedrze w Przemyślu zakończono ogólnopolski rok dziękczynienia za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Jednocześnie były to również obchody 25lecia biskupiej posługi Ks. Abp Józefa Michalika, a wszystko to połączone było z zebraniem Konferencji Episkopatu Polski.  Modlitewne przygotowanie do tego wydarzenia rozpoczęło o godz. 10.00 zawiązanie wspólnoty i godzina świadectw, animowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Mszy Świętej przewodniczył dostojny Jubilat. Podczas uroczystości nuncjusz apostolski w Polsce, Ks. Abp Celestino Migliore, odczytał list od papieża Benedykta XVI napisany specjalnie na tę okazję. Homilię wygłosił Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, który dodatkowo przekazał relikwie krwi bł. Jana Pawła II, które będą towarzyszyć peregrynacji Relikwii Krzyża Papieskiego po diecezji przemyskiej. Na zakończenie wszyscy młodzi uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na wojskową grochówkę.

 Dodała: Beata Boczar

Zobacz zdjęcia >>>

Dzień Patrona Szkoły

14 października 2011

Dzień Patrona to szczególne i ważne wydarzenie w życiu naszej społeczności szkolnej. Tegoroczne obchody naszego święta rozpoczęły sie od Mszy Świętej, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz pracownicy szkoły i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym. W programie uroczystości było przemówienie Pana Dyrektora oraz program artystyczny, który przygotowała klasa 6 pod kierunkiem pana Krzysztofa Telegi. W  swoim montażu słowno-muzycznym szóstoklasiści przypomnieli najważniejsze fakty z życia i pontyfikatu Jana Pawła II, a chór szkolny i gimnazjaliści pięknie zaśpiewali piosenki.

W drugiej części spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania wspomnień o Janie Pawle II  niezwykłego człowieka, harcerza, żołnierza AK oraz wieloletniego przyjaciela Ojca Świętego - pana Stefana Kosiarskiego. Pan Kosiarski przyjechał do nas z Pastwisk, gdzie mieszka od 1967 roku. Tam też przez wiele lat pracował jako zastępca dyrektora Zakładu Doświadczalnego w Odrzechowej-Pastwiska Instytutu Zootechniki w Krakowie. I to w tej miejscowości zapoczątkowana została najpiękniejsza przygoda jego życia - niecodzienna przyjaźń najpierw z ks. Karolem Wojtyłą, a później Ojcem Świętym.

Oto niektóre fragmenty barwnej opowieści pana Kosiarskiego:

- Wszystko zaczęło się latem 1973 roku, w pobliskiej Rudawce Rymanowskiej. Jako zastępca dyrektora Instytutu Zootechnicznego, służbowo chodziłem po lesie. Spotkałem tam dwóch turystów, którzy rozbili namiot. Jednym z nich okazał się Karol Wojtyła, ówczesny arcybiskup krakowski, drugim był jego przyjaciel z Krakowa, prof. Andrzej Półtawski.

- Karol Wojtyła był zachwycony Beskidem Niskim. Ciągnęło go do tych lasów. Widać było, że tu przeżywał wspaniałe chwile. Przyjeżdżał tutaj, co roku na kilka tygodni aż do 1978 roku. Tutaj dowiedział się o śmierci Pawła VI. Stąd wyruszył na konklawe, skąd wrócił rok później do Polski, ale już jako papież. Rudawska przyroda natchnęła Karola Wojtyłę do napisania „Tryptyku Rzymskiego".

- Gdy kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem, pomyślałem, że o mnie zapomni. Stało się inaczej. Było moim ogromnym zaskoczeniem, gdy po kilku latach Ojciec Święty Jan Paweł II zaprosił mnie do Watykanu. W styczniu 1984 roku zostałem zaproszony do udziału we Mszy św. w prywatnej kaplicy Ojca Świętego. Ku mojemu zaskoczeniu po Mszy św. papież zaprosił mnie na śniadanie. I tak się zaczęły moje spotkania.

- W czasie naszych rozmów Ojciec Święty przenosił się myślami na Rudawkę, odpoczywał psychicznie. Potrafił zapytać, czy rośnie jeszcze ta pochylona brzoza koło ścieżki? A czy te jelenie na tej polanie dalej tak ryczą?

- Miałem pasiekę uli, jeździłem więc do papieża do Watykanu z miodem, który on uwielbiał. Nigdy nie przypuszczałem, że miód z mojej pasieki znajdzie się kiedykolwiek na papieskim stole.

- Ojciec Święty był zawsze uśmiechnięty, a gdy się ze mną spotykał to się ożywiał. Podczas ostatniej wizyty papież bardzo mocno uścisnął moją dłoń...

Te i wiele innych wzruszających wspomnień pana Kosiarskiego zostało spisanych w książce pt. Tego nie mogę zapomnieć przez ks. Kazimierza Piotrowskiego, który był również obecny na spotkaniu.

Uroczystość z okazji Dnia Patrona dostarczyła nam wielu wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

 Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

Szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

14 października 2011

Do tradycji naszej szkoły na stałe wpisały się Szkolne Konkursy Wiedzy o Janie Pawle II. W bieżącym roku szkolnym uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zmagali się, jak się okazało, z wcale niełatwymi zadaniami dotyczącymi życia, twórczości i działalności Papieża Polaka.

Jury w składzie: s. Patrycja Sowiźrał, Teresa Janas, Lucyna Nogaj i Kinga Bardowska wyłoniło zwycięzców.

Oto wyniki konkursu:

n

Szkoła Podstawowa

n

1 miejsce: Dominika Barć - klasa 6

2 miejsce: Aleksandra Wais - klasa 6

3 miejsce: Julia Trybus - klasa 4

Gimnazjum

n

1 miejsce: Jakub Waluk - klasa 1

2 miejsce: Aleksandra Such - klasa 3

3 miejsce: Marcin Wais - klasa 2

 

Nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu był wyjazd do Przemyśla na Ogólnopolskie Dziękczynienie za Beatyfikację Jana Pawła II i za 25 lat pasterskiej posługi Ks. Abpa Józefa Michalika. Oprócz tego laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 

Gratulujemy wiedzy uczestnikom konkursu!

 Dodała: Lucyna Nogaj

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

13 października 2011

13 października 2011 roku w naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji klasa 5 pod kierunkiem wychowawczyni pani Ewy Drybała i pani Marty Kurneta (oprawa muzyczna) przygotowała uroczystą akademię pt "W naszej szkole jest wesoło".

Ponieważ Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich ludzi związanych z oświatą nasz program składał się z dwóch części, o czym na wstępie poinformowały konferansjerki: Gabrysia Bek i Justyna Pacholczyk.

W części pierwszej w role zestresowanych, zapracowanych nauczycieli wcielili się: Weronika Kucharska, Ola Kasperkowicz, Martyna Jakubowicz, Kuba Penar i Kamil Misiak.

Część druga to swoisty "atlas szkolnych grzybów". Zostały tutaj przedstawione w humorystyczny sposób różne postawy uczniów np. "Bujak Pospolity", "Zaśmiecacz Haniebny", "Obibok Obleśny", "Strachlak Nauczycielski".

Na zakończenie uroczystości przy dźwiękach piosenki wykowywanej przez uczniów klasy 1 gimnazjum, uczniowie klasy 5 pracownikom naszej szkoły wręczyli ręcznie zrobione róże.

Dodała: Ewa Drybała

Zobacz zdjęcia >>>

Pielgrzymka na Jasną Górę

12 października 2011

Dnia 5 października 2011 r. już po raz jedenasty uczniowie klasy III gimnazjum wraz z panem Dyrektorem, siostrą Patrycją i wychowawczynią uczestniczyli w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

Na Jasną Górę dotarliśmy we wczesnych godzinach porannych i mogliśmy uczestniczyć w odsłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej. Do godziny 10 mieliśmy czas na zwiedzanie klasztoru, wieży klasztornej i prywatną modlitwę. O godzinie 11 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył duszpasterz Rodziny Szkół Biskup Radomski Henryk Tomasik. Msza święta odprawiana była jako dziękczynienie za dar beatyfikacji naszego Patrona, której 1 maja dokonał Ojciec św. Benedykt XVI. Na placu przed klasztorem było nas ponad 20 tysięcy, a wały częstochowskie zdobiło około 450 sztandarów szkół im. Jana Pawła II.

W czasie tego spotkania szkoły przekazały też ofiary zebrane na budowę szkoły w Togo w Afryce. Szkoła ta ma należeć do Rodziny Szkół. Będzie to pierwsza szkoła nosząca imię Błogosławionego Jana Pawła II na tym kontynencie.

Pełni wrażeń i umocnieni modlitwą wróciliśmy do naszych domów w godzinach wieczornych.

 

 Dodała: Beata Boczar

Zobacz zdjęcia >>>

Powitanie w gronie gimnazjalistów

7 października 2011

W dniu 6 października 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Otrzęsin Klasy I Gimnazjum, którą przygotowali drugoklasiści. W spotkaniu wziął udział pan dyrektor Marian Penar i wychowawczynie klas: pani Joanna Wójcik - Kaczor oraz pani Agnieszka Groblewska.

Nasze kociaki, w odpowiednim makijażu, zmagały się z różnymi zadaniami przygotowanymi przez drugoklasistów. Na samym początku Otrzęsin ochoczo zaśpiewały swój hymn i obejrzały swoją najnowszą galerię zdjęć. Później delektowały się wyśmienitymi ciasteczkami przygotowanymi przez najlepszych kucharzy z klasy II, tańczyły z mistrzyniami tańca latynoamerykańskiego, zmagały się z torem przeszkód, delektowały się pysznymi napojami, jabłkami i jogurtami oraz brały udział w warsztatach plastycznych i zabawach ruchowych. Za każde wykonane zadanie kotki otrzymywały kocie medale.

Od tańca z miotłą po obrzucanie się jogurtem nikomu z twarzy nie znikał uśmiech. Przypieczętowaniem przyjęcia do grona gimnazjalistów było złożenie uroczystej przysięgi.

Na zakończenie wszyscy udali się na dyskotekę.

 Dodały: Katarzyna Barud i Kamila Rysz, uczennice klasy II

 

Zobacz zdjęcia >>>

Informacje na temat stypendiów i wyprawki szkolnej

3 września 2011

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z informacjami Urzędu Gminy w Rymanowie dotyczącymi stypendiów i wyprawki szkolnej w roku szkolnym 2011/2012.

 

STYPENDIA SOCJALNE DLA UCZNIÓW Z TERENU GMINY RYMANÓW

 

WYPRAWKA SZKOLNA

Inauguracja nowego roku szkolnego

2 września 2011

Jak co roku uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się od udziału całej społeczności szkolnej we Mszy Świętej odprawionej przez ks. proboszcza Henryka Steca w Kościele Parafialnym w Klimkówce.

Następnie, na dużej sali gimnastycznej, z udziałem Pocztu Sztandarowego i Pocztu Flagowego odbyło się spotkanie z panem dyrektorem szkoły Marianem Penarem. Pan dyrektor, w swoim przemówieniu, powitał wszystkich zebranych na uroczystości gości, rodziców, uczniów i nauczycieli oraz przedstawił organizację nowego roku szkolnego. Przytoczył również kilka faktów z historii Polski dotyczących wybuchu II Wojny Światowej. Na koniec życzył wszystkim powodzenia i sukcesów w nowym roku szkolnym.

Po części oficjalnej, wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

 Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>