Rok szkolny 2014/2015

Bezpieczne wakacje

11 lipca 2015

 

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tego jak bezpiecznie spędzić wakacje na stronie www.bezpiecznewakacje.pl. Znajdują się tam wskazówki m.in. na temat tego jak zachować się podczas podróży, w górach i nad morzem. Wskazówki te zostały sporządzone przez ekspertów z wykorzystaniem materiałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

Proponujemy również obejrzenie filmu edukacyjnego „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych” przygotowanego przez instruktorów z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego celem jest podniesienie świadomości w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodą oraz wykształcenie prawidłowych odruchów w sytuacjach zagrożenia.

 

Pomocne uwagi o tym co warto wiedzieć przed krajowymi i zagranicznymi  podróżami, a także poradnik bezpiecznego wypoczynku znajdują się też na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej http://men.gov.pl/pl/wypoczynek

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Młode Orły rozdane

10 lipca 2015

 

9 lipca 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie odbyło się już po raz szósty uroczyste rozdanie nagród Młode Orły najzdolniejszym uczniom ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceum prowadzonych przez Gminę Rymanów. Nagrody te przyznaje Burmistrz Gminy Wojciech Farbaniec w czterech kategoriach: Prymus, Egzamin, Konkursy i Mistrz. Ich celem jest wspieranie i promowanie najbardziej utalentowanych uczniów.

 

W tegorocznej uroczystej gali, którą uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej w Rymanowie, uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

 

Po zweryfikowaniu wszystkich złożonych wniosków przyznano 65 nagród. Z naszej szkoły zdobyli je:

 

- Jakub Kasperkowicz z klasy 5 SP w kategorii Mistrz za sukcesy w konkursach przedmiotowych,

- Szymon Rygiel z klasy 5 SP w kategorii Mistrz za sukcesy w zawodach sportowych,

- Weronika Kotowicz z klasy 3 gimnazjum w kategorii Prymus za bardzo wysokie wyniki w nauce,

- Jakub Penar z klasy 2 gimnazjum w kategorii Mistrz za sukcesy w konkursach przedmiotowych.

 

 Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>

m

Wykaz podręczników na rok szkolny 2015/2016

30 czerwca 2015

 

Poniżej zamieszczamy wykaz podręczników, który będzie obowiązywał w nowym roku szkolnym. Przypominamy również, że podręczników i zeszytów ćwiczeń (oprócz religii) nie kupują uczniowie, którzy w przyszłym roku szkolnym będą w klasach: 1, 2 i 4 szkoły podstawowej oraz 1 gimnazjum. Uczniowie Ci będą mieli wypożyczone podręczniki i zeszyty ćwiczeń z biblioteki szkolnej we wrześniu.

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2015/2016

 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

26 czerwca 2015

 

26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Minął czas wytężonej pracy, czas egzaminów, sprawdzianów, testów i kartkówek, a rozpoczął się długo wyczekiwany moment zasłużonego odpoczynku.

Zanim jednak uczniowie mogli cieszyć się upragnionymi wakacjami uczestniczyli we mszy świętej, a następnie w uroczystym spotkaniu w budynku szkoły, które poprowadził dyrektor szkoły pan Marian Penar.

W części oficjalnej spotkania, w obecności rodziców i zaproszonych gości, został odśpiewany hymn Polski i hymn szkoły oraz nastąpiło przekazanie przez trzecioklasistów sztandaru szkoły młodszym kolegom. Ponadto trzecioklasiści wobec całej społeczności szkolnej złożyli ślubowanie.

Podczas przemówienia pan dyrektor dokonał podsumowania mijającego roku szkolnego. Podziękował nauczycielom i uczniom za pracę oraz życzył wszystkim udanych wakacji. Podkreślił również jak ważny jest rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów.

W dalszej części spotkania pan dyrektor nagrodził uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i sporcie oraz wykazali się wzorową frekwencją. Wręczył również świadectwa ukończenia szkoły szóstoklasistom i trzecioklasistom.

Po uroczystościach w sali gimnastycznej, uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Ranking najlepszych uczniów w roku szkolnym 2014/2015

26 czerwca 2015

 

Klasa

Najlepsi uczniowie klas I -III szkoły podstawowej

Ia

Julia Chudzińska, Julia Hanus, Bartosz Kielar, Alicja Kubas, Szymon Kuś,

Maja Litwin, Patrycja Uliasz

Ib

Zuzanna Szarowska, Mateusz Wiernusz, Hubert Słowik, Maciej Józefowicz,

Mateusz Penar, Natalia Sołtysik, Zuzanna Wilusz, Sebastian Garbowski,

Wiktoria Grysztar, Bartosz Łopuszański, Kacper Rozborski

II

Szymon Barć, Aleksandra Gazda, Oliwia Kilar, Wiktor Krukar, Andżelika Litwin,

Adrianna Michalak, Aleksander Pelczar, Mateusz Penar, Kornelia Trybus

III

Szymon Słowik, Oliwia Cypcar, Patrycja Kuś, Bartosz Łącki, Zuzanna Wojtuń,

Magdalena Rygiel, Bartosz Mroczkowski, Zuzanna Kapica, Emilia Sznajder

 

 

Najlepsi uczniowie klas IV -VI

szkoły podstawowej

Najlepsi uczniowie klas I -III gimnazjum

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia ocen

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia ocen

4

 

Zuzanna Kasperkowicz
Julia Lorenc
Wiktoria Krukar
Gabriela Krypla
Wioleta Walus
Diana Szczurek
Mikołaj Wais
Mateusz Dworzański
Elżbieta Rybska
Paweł Walus
Julia Żarnowska

 

5,80
5,60
5,50
5,50
5,20
5,10
4,90
4,80
4,80
4,80
4,80

1

Alicja Kasperkowicz
Kamila Krukar
Wiktoria Józefowicz
Katarzyna Mroczkowska
 

5,31
5,14
5,07
4,86
 

5

Julia Krężałek
Jakub Kasperkowicz
Szymon Rygiel

5,09
5,00
4,82

2

Jakub Penar
Sabina Ryczkowska

5,00
5,00

6

Sabina Penar
Patrycja Barud
Patrycja Szewczyk
Jakub Cyparski

5,40
5,00
4,90
4,78

3

Weronika Kotowicz
Dominika Barć
Agata Krukar
Aleksandra Rygiel

5,27
5,07
4,93
4,93

 

Dodała: Małgorzata Czelny

Pożegnanie klasy III gimnazjum

25 czerwca 2015

 

24 czerwca 2015 roku odbyła się w naszej szkole bardzo ważna uroczystość - pożegnanie klasy III gimnazjum. Oprócz trzecioklasistów i ich rodziców w uroczystości uczestniczyli: dyrektor szkoły pan Marian Penar, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie klasy II gimnazjum, a także zaproszeni goście: sołtys Klimkówki pan Kazimierz Kielar, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich pani Halina Penar oraz pan Krzysztof Buczek.

 

Uroczystość rozpoczęli trzecioklasiści od odtańczenia poloneza. Następnie zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny poprzez który wyrazili wdzięczność i podziękowanie nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich wykształcenie oraz wychowanie. Swój program urozmaicili występami artystycznymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Aleksandra Rygiel zaśpiewała piosenkę "The Power of Love", a Krzysztof Barud "Dni, których jeszcze nie znamy". Piotr Walus zagrał na gitarze elektrycznej utwór "Crazy Train", natomiast Paulina Wais zagrała na keyboardzie piosenkę "All of Me".

W drugiej części spotkania Dyrektor Szkoły przedstawił najważniejsze wydarzenia z życia klasy III i ich sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych, a także wręczył rodzicom listy gratulacyjne, podziękowania za współpracę i za pracę w Radzie Rodziców.

Listy gratulacyjne otrzymali rodzice uczniów, którzy ukończyli gimnazjum z wyróżnieniem: państwo Elżbieta i Mieczysław Kotowiczowie, Justyna i Dariusz Barciowie, Anna i Józef Krukarowie, Anna i Dariusz Ryglowie, Katarzyna i Wiesław Rasiowie oraz Elżbieta i Tadeusz Józefowiczowie.

Podziękowanie za współpracę ze szkołą otrzymali: państwo Zofia i Jerzy Barudowie, Elżbieta i Mieczysław Kotowiczowie, Agnieszka i Jacek Krukarowie oraz Barbara i Andrzej Wołczańscy.

Natomiast za aktywną pracę w Radzie Rodziców i zaangażowanie w życie klasy i szkoły dyrektor wręczył dyplomy pani Barbarze Chudzińskiej, pani Elżbiecie Józefowicz, pani Justynie Barć oraz pani Agnieszce Krukar.

W dalszej części uroczystości wystąpili uczniowie klasy II gimnazjum żegnając trzecioklasistów w imieniu całej społeczności szkolnej. W swoim humorystycznym programie zwrócili uwagę na najbardziej charakterystyczne cechy każdego trzecioklasisty i przyznali im nagrody w różnych kategoriach. Wyświetlili również prezentację zdjęć z zabawnymi komentarzami, zaśpiewali tradycyjne przyśpiewki i wręczyli całej klasie birety absolwentów.

Na koniec uroczystości rodzice trzecioklasistów zaprosili wszystkich uczestników spotkania na słodki poczęstunek.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z Andrzejem Szczęsnym

23 czerwca 2015

 

W piątek 19 czerwca 2015 r. gościł w naszej szkole – Andrzej Szczęsny, paraolimpijczyk, zwycięzca pierwszej polskiej edycji programu telewizyjnego „Celebrity Splash”.

 

Dzieci z zapartym tchem słuchały historii jego życia i drogi sportowej.

 

Andrzej Szczęsny ma 33 lata i jest narciarzem alpejskim. Wielokrotnie reprezentował Polskę na paraolimpiadzie, występując w konkurencjach dla zawodników jeżdżących na stojąco. W wieku 10 lat Andrzej przeszedł zabieg amputacji prawej nogi, zajętej przez nowotwór kości. Skończył szkołę zawodową dla niepełnosprawnych w Busku-Zdroju. W międzynarodowych zawodach sportowych zadebiutował w 2000 roku. Cztery lata później zajął 5. miejsce w slalomie gigancie na mistrzostwach świata. Znajdował się w kadrze na Igrzyska Paraolimpijskie w Turynie w 2006, jednak podczas treningu przed zawodami złamał kość piszczelową. Na igrzyskach wystąpił dopiero 4 lata później w Vancouver. Andrzej Szczęsny ma też na koncie tytuł mistrza Polski w slalomie oraz wicemistrza w slalomie gigancie i superkombinacji z 2014 roku.

 

W Celebrity Splash Andrzej Szczęsny od początku radził sobie świetnie. Trenerzy chwalili go za pracowitość i determinację, a jurorzy i widzowie zachwycali się jego skokami z 10-metrowej wieży. Głosami widzów pokonał w finale Julkę Wróblewską, Misheel i Saszan. Połowę ze 100 tysięcy wygranych za zwycięstwo w Celebrity Splash, Andrzej Szczęsny zdecydował się przeznaczyć na leczenie chorego Oliwiera.

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi za niezwykle ciekawe spotkanie. Życzymy dalszych sukcesów sportowych oraz szczęścia i pomyślności w życiu osobistym.

 Uczniowie i Grono Pedagogiczne

ZSP w Klimkówce

 

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

m

OBUT 2015 – najlepsze wyniki trzecioklasistów w naszej szkole

22 czerwca 2015

 

19 maja 2015 r. odbyło się Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów. Test trzecioklasisty składał się z dwóch części: język polski i matematyka. Uczniowie mieli na wypełnienie każdej części 45 minut. Z testu matematycznego można było uzyskać 16 punktów, a z języka polskiego 19 punktów. Oto najlepsze wyniki uzyskane przez uczniów klasy trzeciej:

Umiejętności matematyczne: Bartosz Łącki i Szymon Słowik 15 pkt. (94%), Bartosz Mroczkowski, Magdalena Rygiel, Anna Puchalska 13 pkt. (81%).

Umiejętności polonistyczne: Bartosz Łącki i Emilia Sznajder 18 pkt. (95%), Magdalena Rygiel 17 pkt. (89%), Zuzanna Kapica, Patrycja Kuś, Bartosz Mroczkowski, Szymon Słowik 16 pkt. (84%).

Gratulujemy uczniom i ich Rodzicom wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

Dodała: Lucyna Nogaj

m

Wyniki sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego

21 czerwca 2015

 

 Najlepsze wyniki ze sprawdzianu szóstoklasistów uzyskali:

 

Język polski i matematyka Język angielski

1. Sabina Penar – 83%

2. Kamil Penar – 80%

3. Amelia Jakubowicz – 78%

1. Sabina Penar – 95%

2. Patrycja Szewczyk – 90%

3. Patrycja Barud – 85%

 

 Najlepsze wyniki z egzaminu gimnazjalnego w klasie 3 gimnazjum uzyskali:

 

Część humanistyczna

Język polski

Weronika Kotowicz – 78%

Renata Raś – 78%

Dominika Barć – 72%

Historia i wiedza o społeczeństwie

Dominika Barć – 91%

Weronika Kotowicz – 88%

Agata Krukar – 81%

Piotr Walus – 78%

Część matematyczno-przyrodnicza

Przedmioty przyrodnicze

Weronika Kotowicz – 82%

Paulina Wais – 71%

Matematyka

Weronika Kotowicz – 90%

Część językowa

Język angielski - poziom podstawowy

Dominika Barć – 98%

Błażej Łącki – 90%

Aleksandra Rygiel – 75%

Język angielski - poziom rozszerzony

Dominika Barć – 88%

Błażej Łącki – 73%

 

Dodał: Marian Penar

How kola!

21 czerwca 2015

 

How kola!, oznacza „Witaj przyjacielu!”. Tak od dziś dzieci z przedszkola i „zerówki” będą się witały ze swoimi kolegami, a to za sprawą wycieczki do wioski indiańskiej.

 

Wioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej koło Pilzna, usytuowana w malowniczej okolicy, przedstawia niepowtarzalną kulturę i sztukę Indian. Można zobaczyć ciekawe eksponaty: bogato zdobione stroje, koszule wojenne, pióropusze, instrumenty muzyczne- bębny, grzechotki, flet indiański, broń- łuki, tomahawki, maczugi. Skansen Fort Wapiti jest pięknym punktem widokowym.

 

Dzieci, z pomalowanymi twarzami w indiańskie wzory, rzucały lotkami, strzelały z łuku i z indiańskiej dmuchawki, łowiły ryby. Wszystkie dzieci spróbowały także swoich sił na torze z przeszkodami. Były także zabawy sprawdzające zwinność i cierpliwość np. łapanie węży za pomocą dwóch patyczków. Okazało się, że każde dziecko ma predyspozycje by zostać Indianinem, ponieważ wykazały się sprawnością fizyczną oraz cierpliwością.

 

Wspólne zabawy i poznawanie indiańskiej kultury urozmaiciły warsztaty rękodzieła indiańskiego, podczas których dzieci samodzielnie wykonały, z rzemyków i kolorowych koralików, indiański naszyjnik. Na zakończenie dzieci zatańczyły indiański taniec, który przedstawiał polowanie.

 

Dzieci pełne wrażeń pytały „czy przyjedziemy tu jeszcze?”, a następnie z uśmiechami na twarzy, ciekawymi wspomnieniami, i pięknymi indiańskimi naszyjnikami wróciły do domu.

 

Dodały: Martyna Nycz i Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Program „Owoce i warzywa w szkole”

20 czerwca 2015

 

 

Nasza szkoła brała udział w programie „Owoce i warzywa w szkole” organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%).

Program skierowany jest do dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III. Dzieciom udostępnia się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę) oraz soki owocowe i warzywne.

W ramach tego projektu w szkole jest podejmowanych wiele przedsięwzięć edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania się oraz zdrowego stylu życia. Dzieci brały udział w lekcjach edukacyjnych i spotkaniach poświęconych tematyce prozdrowotnej, prowadzonych przez nauczycieli oraz pielęgniarkę. Organizowane były wyjścia do sadu. W klasach oraz korytarzach były zamieszczane gazetki tematyczne o zdrowych nawykach żywieniowych.

Zorganizowane zostały także konkursy.

W konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony owoc lub warzywo” jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce: Julia Kozak kl. „0”

II miejsce: Zuzanna Wilusz kl. Ib

III miejsce Szymon Słowik kl. III

W konkursie literackim „Owocowo-warzywne rymowanki”:

I miejsce: Zuzanna Kapica kl. III

II miejsce: Szymon Juź kl. Ia

III miejsce: Zuzanna Szarowska kl. Ib

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a prace plastyczne oraz wiersze dzieci można podziwiać na zorganizowanej w szkole wystawie.

 

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Podręczniki 2015/2016

19 czerwca 2015

 

Informujemy, że 22 czerwca 2015 w godzinach od 10.00 do 14.00 odbędzie się w szkole sprzedaż podręczników i zeszytów ćwiczeń dla uczniów, którzy w przyszłym roku szkolnym będą w klasach: 3, 5 i 6 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 gimnazjum. Sprzedaż poprowadzi księgarnia Nova z Krosna.

Przypominamy również, że podręczników i zeszytów ćwiczeń (oprócz religii) nie kupują uczniowie, którzy w przyszłym roku szkolnym będą w klasach: 1, 2 i 4 szkoły podstawowej oraz 1 gimnazjum. Uczniowie Ci będą mieli wypożyczone podręczniki i zeszyty ćwiczeń z biblioteki szkolnej we wrześniu.

 

Poniżej zamieszczamy plakat informacyjny Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

 

Polsko-słowackie spotkanie na szlaku

16 czerwca 2015

 

Przyroda daje nam poczucie wolności – można oderwać się od trudnej nieraz rzeczywistości, od codziennych problemów. Pozwala zajrzeć w głąb siebie, odpocząć. Kontakt z naturą to także niezwykłe przeżycia estetyczne. Zabiegani, zapracowani często nie zauważamy jaki piękny jest świat, który nas otacza. Warto korzystać z każdej chwili, by pobyć sam na sam z przyrodą.

Już od 4 lat Zespół Szkół Publicznych w Klimkówce współpracuje z Kościelną Szkołą Podstawową im. Św. Gorazda z Preszowa na Słowacji. W tym roku postanowiliśmy zaprosić nauczycieli i młodzież z Preszowa na wspólny rajd z uczniami z Klimkówki. Mieszkamy w przepięknej okolicy, więc warto bliżej poznać otaczające nas miejsca.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania zabytkowego Kościoła p.w. Znalezienia Krzyża Św. położonego malowniczo wśród klimkowskich pól, a potem ruszyliśmy szlakiem turystycznym na Przymiarki, skąd udaliśmy się do Rymanowa Zdroju. Trasa rajdu prowadziła przez wysiedloną wieś łemkowską, po której została tylko pamiątkowa tablica.

Wspólne wędrowanie było świetną okazją do rozmowy, wymiany doświadczeń, nawiązywania znajomości. Młodzieży nie przeszkadzała bariera językowa i, jak się okazało, umieli świetnie porozumieć się ze sobą.

Po wyczerpującym rajdzie mogliśmy kontynuować spotkanie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Hrendówka” w Odrzechowej. Wspólne ognisko, przejażdżki konne, zwiedzanie leśniczówki i dyskoteka pod gołym niebem jeszcze bardziej zbliżyły uczniów z partnerskich szkół. Było nam również bardzo miło, że w Hrendówce odwiedził nas Zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak.

Zmęczeni, ale w doskonałych humorach kończyliśmy ten dzień. Okazało się, że można świetnie bawić się bez telewizji i internetu!

Kończąc, chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego polsko-słowackiego spotkania na szlaku. Szczególne gorąco dziękujemy naszemu przewodnikowi panu Krzysztofowi Buczkowi oraz pani Barbarze Kułak z Nadleśnictwa Rymanów za poświęcony czas i prowadzenie zajęć edukacyjnych w Hrendówce.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

III Michalickie Spotkanie Młodych

15 czerwca 2015

 

W drodze na Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016 7-osobowa grupa młodzieży z naszego gimnazjum dotarła do Miejsca Piastowego, gdzie przez ostatnie dwa dni (13-14.06) odbywało się III Michalickie Spotkanie Młodych. Podczas tegorocznego spotkania próbowano młodym pomóc odpowiedzieć na pytanie "KIM JESTEM", ale także Spotkanie to ściśle nawiązywało do ŚDM 2016 i miało na celu przygotować michalicką młodzież do przyjęcia młodych całego świata podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które będą w Krakowie.

 

Odpowiedzi na pytanie "KIM JESTEM" młodzi szukali na modlitwie, a także wsłuchując się w świadectwa zaproszonych gości. Pierwszego dnia, w sobotę swoim świadectwem dzielił się ks. Grzegorz Sprysak CSMA, który powiedział o swojej drodze nawrócenia, powołaniu kapłańskim i umiłowaniu Słowa Bożego, które jest dla niego drogowskazem i życiem. Następnie wystąpiła p. Lidia Tkaczyńska - specjalistka kreowania wizerunku, która podzieliła się swoim doświadczeniem pracy jako wizażystka, a także uczulała młodzież, by dbała o estetyczny wygląd zewnętrzny i by uczyła się wybierać ze smakiem to w co się ubierają, a nie poddawała się wszystkim nurtom mody. Ks. Jacek Michno - duszpasterz akademicki i metodyk wygłosił konferencję "Powołani do zwycięstwa", która spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży i została nagrodzona gromkimi brawami. Po południu przeżywaliśmy Eucharystię, której przewodniczył i homilie wygłosił Przełożony Generalny ks. Kazimierz Radzik. W procesji na wejście młodzież wniosła flagi ŚDM, a podczas procesji z darami logo ŚDM. Wieczorem młodzi słuchali świadectw i bawili się z zespołem "Full Power Spirit". W spotkaniu pod opieką S. Diany Jonczyk uczestniczyły: Sylwia Wilk,  Katarzyna Różowicz, Weronika Kucharska, Wiktoria Józefowicz, Dominika Leśniak, Monika Chudzińska i Roksana Cypcar.

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wyniki konkursu plastycznego – „ Bohater mojej ulubionej bajki ”

10 czerwca 2015

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Rymanowie była organizatorem konkursu plastycznego – „Bohater mojej ulubionej bajki”. Na konkurs napłynęło bardzo dużo prac plastycznych. Z naszej szkoły zostali nagrodzeni następujący uczniowie:

I miejsce- Szymon Słowik  kl. III

II miejsce – Oliwia Cypcar  kl. III

Wyróżnienie – Zuzanna Kasperkowicz  kl. I b

Dzieci otrzymały nagrody książkowe i dyplomy, które wręczyli im Burmistrz Gminy Rymanów p. Jan Materniak i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej p. Monika Rygiel.

Gratulujemy uczniom sukcesu oraz talentu plastycznego i zachęcamy do udziału w podobnych konkursach.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Michayland z Aniołami, ze Świętymi

10 czerwca 2015

 

Dnia 9 czerwca 2015 r. dzieci z klas I – VI naszej szkoły uczestniczyły w XXXI spotkaniu młodych pielgrzymów w Miejscu Piastowym. Jest to ogólnopolskie spotkanie w miejscu uświęconym pracą i modlitwą błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza i Służebnicy Bożej Anny Kaworek. Tegoroczny Michayland zorganizowany dla dzieci z okazji ich święta przebiegał pod hasłem „Z Aniołami, ze Świętymi”.

 

Przybyłych powitali prowadzący spotkanie: siostra Agnieszka z Miejsca Piastowego i kleryk Marcin, michalita z Krakowa. O dobry nastrój i miłą atmosferę zatroszczył się zespół „Armia Dzieci”. Grał on i śpiewał oraz towarzyszył w czasie Mszy św. której przewodniczył Przełożony Generalny Księży Michalitów – ks. Kazimierz Radzik. Ojciec generał wygłosił do zgromadzonych słowo boże, w którym dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane im pytania.

 

Po Mszy św. na dzieci czekało wiele atrakcji i zabaw: skoki na trampolinie, zjeżdżalnie, dmuchany zamek, ściana wspinaczkowa, przejażdżki konne i kolejką, malowanie twarzy, robienie biżuterii, akrobacje w wodnej kuli, konkurs plastyczny i wiele innych. Oprócz tych rozrywek czekał też na dzieci ciepły poczęstunek: bigos i parówki, czekoladowe serce z piernika oraz napoje.

 

Wszyscy wrócili zadowoleni oraz napełnieni radością i siłą do dalszej pracy.

 

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Leśny Dzień Dziecka w Hrendówce

4 czerwca 2015

 

3 czerwca 2015 roku trzy uczennice klasy 4 - Zuzia Kasperkowicz, Gabrysia Krypla i Diana Szczurek uczestniczyły w obchodach Leśnego Dnia Dziecka zorganizowanych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" przez Nadleśnictwo Rymanów.

Spotkanie rozpoczęło się programem artystycznym  o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie oraz projekcją filmu o rezerwacie przyrody "Źródliska Jasiołki". Następnie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego "Funkcje lasu".

W trakcie spotkania dzieci zostały obdarowane przez przedstawicieli jednostek samorządowych m.in. Gminy Rymanów oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, straży pożarnej i Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie słodkimi upominkami.

Po części oficjalnej na dzieci czekał poczęstunek, a także liczne atrakcje i zabawy m.in.: jazda konna i przejażdżki bryczką, koło fortuny, leśne puzzle, szyszkowe wrzutki i bańki mydlane w rozmiarze XXXL. Ponadto każdy z uczestników mógł obejrzeć leśne eksponaty i prace konkursowe zgromadzone w salce edukacyjnej.

Dzięki pięknej słonecznej pogodzie wszystkie atrakcje przewidziane w programie mogły zostać zrealizowane. A to sprawiło, że wszystkie dzieci z uśmiechem na twarzy powróciły do swoich domów.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

III Smerfny Piknik Rodzinny

1 czerwca 2015

 

W niedzielę 31 maja 2015 roku odbył się w naszej szkole już po raz trzeci Piknik Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców we współpracy z dyrektorem szkoły, nauczycielami i pracownikami szkoły. W tym roku uroczystość przebiegała pod hasłem "Smerfne hity".

Na początku spotkania głos zabrał Papa Smerf - dyrektor szkoły pan Marian Penar i przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Cypcar, którzy przywitali wszystkich zebranych gości i zaprosili do wspólnej zabawy. Całą uroczystość brawurowo prowadził przyjaciel naszej szkoły - pan Krzysztof Buczek.

Program pikniku był pełen atrakcji i niespodzianek. Czas, licznie przybyłym gościom, umilali nasi uczniowie - duzi i mali, śpiewając piosenki, grając na skrzypcach oraz prezentując układy taneczne. Nie zabrakło również rozrywki dla miłośników sportu. Młodsi uczniowie mogli wypróbować swoich sił startując w konkurencjach sprawnościowych, a starsi rywalizowali z nauczycielami i rodzicami w meczach piłki nożnej i siatkowej.

Atrakcją pikniku była również zabawa integracyjna "Smerfne hity" prowadzona przez Smerfetkę - s. Dianę i oazę, podczas której nasi najmłodsi uczniowie - piękne smerfy i smerfetki wykonywali miedzy innymi smerfne tańce z balonami, skakankami, kołami hula hop i czarodziejską chustą animacyjną. Ponadto brali udział w konkursie wygryzania wafla i tańcu z gwiazdami. Na zakończenie zabawy dzieci, które założyły najpiękniejszy strój smerfa lub smerfetki otrzymały drobne upominki.

Oprócz rywalizacji sportowej i smerfnych hitów dzieci mogły poskakać na trampolinie, pozjeżdżać na zjeżdżalni, pomalować sobie twarz i zrobić ciekawą fryzurę. Swój pokaz zaprezentowała również młodzieżowa drużyna strażacka.

W czasie pikniku nie zabrakło rarytasów dla smakoszy. Przedstawiciele Rady Rodziców serwowali pyszne domowe ciasta, zapiekanki, frytki, lody, słodycze i napoje.

Wszystkie te atrakcje sprawiły, że to piękne, słoneczne, niedzielne popołudnie upłynęło nam w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.

Bardzo dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy zaangażowali się w organizację pikniku. Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy prowadzili stoisko bufetowe, piekli ciasta oraz brali udział w rozgrywkach sportowych, a także sponsorom za ufundowanie drobnych upominków dla dzieci.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Cudownych rodziców mam

30 maja 2015

 

28 maja w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Mamy i Taty pod hasłem „Cudownych rodziców mam”. Tegoroczną uroczystość przygotowały klasy „0” i III pod okiem pań Martyny Nycz i Lucyny Nogaj.

Zebranych rodziców powitał dyrektor szkoły p. Marian Penar.

Prezenterka– Zuzia Kapica- zapoznała przybyłych gości z programem akademii. Na początku uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali się w inscenizacji pt. „Baba Jaga u dentysty”. Dzieci z wielkim talentem odegrały swoje role.

Następnie swój program zaprezentowali najmłodsi uczniowie – klasa „0”. Dzieci z wielkim przejęciem recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki dla swoich ukochanych mam i tatusiów. Wszystkie dzieci wyrecytowały pięknie wierszyki, każde ze swoim urokiem osobistym. Od niektórych publiczny występ wymagał dużej odwagi, co zasługuje na szczególne słowa uznania. Występy były urozmaicone piosenkami oraz grą na instrumentach.

Później odbył się koncert życzeń. W pięknych polskich przebojach Majki Jeżowskiej, Wojciecha Młynarskiego i Urszuli Sipińskiej zaprezentowali się Madzia Rygiel i Kacper Mermer.

W dalszej kolejności dzieci z klasy trzeciej przedstawiły wiadomości z kraju i ze świata. Nie zabrakło również wesołych reklam.

Kolejnym punktem programu był pokaz mody. Trzecioklasiści pokazali stroje na plażę, na dyskotekę, na bal, stroje służbowe oraz strój sportowy, szczególnie polecany tatusiom na pobliski Orlik.

Nie zabrakło również wierszy i piosenek związanych ze świętem mam i tatusiów. Na zakończenie uroczystości dziewczynki z klasy trzeciej zatańczyły dla rodziców.

Przybyli goście zostali obdarowani laurkami i zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

Dziękujemy wszystkim dzieciom za trud włożony w przygotowanie akademii, a Radzie Rodziców za słodki poczęstunek.

 

Dodały Lucyna Nogaj i Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Mamusie i Tatusiowie w Kolorowym Przedszkolu

29 maja 2015

 

27 maja w naszym przedszkolu odbyło się święto najukochańszych osób - "mam i tatusiów", To święto ma na celu okazanie rodzicom szacunku, miłości oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie.

 

Z tej okazji dzieci zaprosiły wszystkie mamy i tatusiów do naszej szkoły, aby obejrzały przygotowane krótkie, ale wesołe przedstawienie. Wszystkie przedszkolaki bardzo się starały podczas recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Dodatkową atrakcją było wręczanie przez dzieci własnoręcznie wykonanych kolorowych laurek oraz składanie życzeń. Nie obyło się bez wzruszeń, gdyż niejednej mamie popłynęła łza radości po policzku. Dzieci były dumne, że w tak piękny sposób mogły rodzicom podziękować za wszystko co dla Nich zrobili i robią.

 

Po zakończeniu części artystycznej dzieci zaprosiły rodziców na słodki poczęstunek. Dzień ten był ciekawy, miły i wesoły dla wszystkich.

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Poznajemy Roztocze

28 maja 2015

 

14 – 15 maja 2015r. odbyła się wycieczka do Zamościa i Roztoczańskiego Parku Narodowego, w której uczestniczyli uczniowie kl. 4 -6 SP.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Krasnobrodu, gdzie szczególnie zainteresowało uczniów Muzeum Etnograficzne z mnóstwem eksponatów z dawnych czasów.

Następnie pojechaliśmy do Zamościa. Zachwyciła nas jego historia opowiedziana barwnie przez przewodnika. Wielką frajdą okazała się możliwość oddania strzału z armaty znajdującej się na zabytkowych murach obronnych miasta.

Zupełnie innych wrażeń dostarczył wszystkim pobyt w zamojskim ZOO – tutaj obserwowaliśmy egzotyczne zwierzęta, które mimo mżącego deszczu przebywały na wybiegach.

Drugi dzień wycieczki obfitował w aktywny wypoczynek. Pieszo przemierzaliśmy szlaki Roztoczańskiego Parku narodowego, zaczynając od Zwierzyńca, a kończąc w Górecku Kościelnym. W Zwierzyńcu wielkie wrażenie zrobił na nas Kościółek Na Wodzie, który szczególnie pięknie wyglądał wieczorem. Oświetlony lampami odbijał się w otaczającej go wodzie jeziora, stwarzając prawdziwie czarodziejski nastrój.

Podziwialiśmy także Rezerwat Szum, Stawy Echo oraz unikatowy Pomnik Szarańczy.

W godzinach popołudniowych wracaliśmy do Klimkówki dzieląc się wrażeniami i snując plany na kolejną wycieczkę – za rok!

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie w Kresowej Osadzie

27 maja 2015

 

Dnia 26.05.2015 tj. wtorek uczniowie klas I a, b, II, III wspólnie z opiekunami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce szkolnej autokarowej. Trasa wycieczki to Klimkówka–Basznia województwo podkarpackie, gmina Lubaczów – „Kresowa Osada” – Klimkówka.

„Kresowa Osada” to wioska tematyczna, która przenosi w przeszłość. Odwołuje się do wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej oferując możliwość ciekawego spędzania wolnego czasu. To znakomite miejsce dla miłośników historii, tradycyjnego jadła i aktywnej turystyki w otoczeniu naturalnej przyrody. Kresowa Osada składa się z kilku tematycznych obiektów. Jest to teren zlokalizowany w sąsiedztwie stacji kolejowej w Baszni (Rzeszów/Jarosław – Horyniec Zdrój). Na terenie tym zorganizowane są samodzielne i grupowe zajęcia.

 

W ramach wycieczki uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach grupowych i były to warsztaty kulinarne „Kresowe jadło” (wypieki chleba i pierniczków). Warsztaty te były poprzedzone pogadanką w starych budynkach mieszkalnych tzw. chałupach o tradycyjnych uprawach, rozpoznawanie gatunków zbóż, pokaz mielenia zboża na żarnach, wspólne wyrabianie ciasta, smakowanie miodu, pogadanka o tajemniczym świecie rodziny pszczelej, pieczenie chleba i pierniczków w wiejskim piecu. Produkty wykonane przez uczestników zostały wręczone dzieciom.

 

Kolejnym etapem była lekcja muzealna w Galerii Lokalnej Historii. W multimedialnym muzeum Galerii Lokalnej Historii prezentowana były ekspozycja dotycząca wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie oraz wirtualne przebieralnie w stroje z tamtej epoki. Znajdowały się tam także ciekawostki i eksponaty z dziejów huty szkła kryształowego. Kolejnym etapem była zabawa na placu zabaw umieszczonym na terenie wioski. Po wspólnym szaleństwie  uczniowie udali się do kolejnych budynków na warsztaty rzemieślnicze, Chłopcy jako grupa wspólnie z panem Kowalem wyrabiali różne ozdoby rzemieślnicze, natomiast dziewczynki w ramach warsztatów makaronowych wykonały ze sznureczków kwiaty dla mam. Po zakończeniu warsztatów uczniowie udali się na wspólny obiad w restauracji na terenie obiektu. Po posiłku był czas wolny na zakup pamiątek i następnie powrót do domu. Szczęśliwie dotarliśmy do Klimkówki o godzinie 19.00.

 

Dodały: Kinga Bardowska i Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

24 maja 2015

 

24 maja 2015r. odbyły  się w Rymanowie obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Naszą szkołę reprezentowali najmłodsi uczniowie z klasy Ia. Byli to: Julia Chudzińska, Szymon Kuś i Sandra Stapińska wraz z wychowawczynią p. W. Krukar.

 

Uroczystości miały miejsce w sali kina Sokół, która była wypełniona po brzegi. Wszyscy zaproszeni goście byli gorąco witani przez organizatorów, także i nasza szkoła została publicznie powitana. Spotkanie rozpoczął koncert Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Muzycznej w Rymanowie. Wspólnie podziwialiśmy  artystyczne występy wychowanków OREW-u  i gości. W ramach  tego święta zachodziły inne  imprezy towarzyszące jak pokaz musztry, odwiedziliśmy też stoiska kulinarne i rękodzielnicze. Dzieci były bardzo zadowolone  z udziału w tym świętowaniu, miały okazję uczestniczyć w wydarzeniu integrującym osoby niepełnosprawne i ich opiekunów ze środowiskiem lokalnym.

 

Dodała: Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

22 maja 2015

 

6 maja 2014 uczniowie klas 1-3 gimnazjum i klas 4-6 szkoły podstawowej juz po raz dziewiąty walczyli o tytuł mistrza klasy w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego.

 

Konkurs polegał na rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru składającego się z zadań o zróżnicowanym stopniu trudności. Każdy uczeń rozwiązywał test dostosowany do swojej grupy wiekowej. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania uczniów językiem angielskim i krajami anglojęzycznymi oraz motywowanie ich do samodzielnej pracy nad rozwijaniem i doskonaleniem sprawności językowych.

 

W tym roku w konkursie wzięło udział 12 uczniów szkoły podstawowej i 14 gimnazjalistów, a najlepsi okazali się:

 

Wioleta Walus - klasa 4 SP

Julia Krężałek - klasa 5 SP

Patrycja Szewczyk - klasa 6 SP

Alicja Kasperkowicz  - klasa 1 gimnazjum

Sabina Ryczkowska - klasa 2 gimnazjum

Dominika Barć - klasa 3 gimnazjum

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez wydawnictwo Macmillan.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

m

Sukces w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Janie Pawle II

21 maja 2015

 

Dnia 30 marca 2015r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II.

Celem olimpiady było pogłębianie wiedzy o życiu i posłudze papieskiej Jana Pawła II wśród młodzieży szkolnej. W olimpiadzie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, dla których przygotowano testy o innym stopniu trudności. Zakres wiedzy obejmował: dzieciństwo, studia, kapłaństwo, pontyfikat oraz beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Z naszej szkoły w olimpiadzie brały udział: Zuzanna Kasperkowicz, Gabriela Krypla, Julia Krężąłek (SP) oraz Julia Trybus, Kamila Szczurek, Weronika Grysztar, Aleksandra Wais (Gimnazjum).

Duży sukces odniosła uczennica klasy V - Julia Krężałek, która została laureatką tego konkursu. Uczennice do konkursu przygotowywała p. Lucyna Nogaj.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i dziękujemy za trud włożony w przygotowanie się do olimpiady.

Dodała: Lucyna Nogaj

m

XIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

20 maja 2015

 

13 maja 2015 r. odbył się w naszej szkole XIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klasy III szkoły podstawowej. Organizacją konkursu zajmowały się panie W.  Krukar i L. Nogaj. Natomiast zadania konkursowe i ich poprawą zajęły się panie K. Bardowska i Ł. Kilar.  Frekwencja  dopisała, bo przyjechały dzieci ze wszystkich szkół Gminy Rymanów. Zdecydowaną większość stanowili chłopcy, na 20 uczestników było ich 15. Konkurs otworzył i powitał uczniów wraz z opiekunami dyrektor szkoły p. Marian Penar, życzył dzieciom osiągnięcia jak najlepszych wyników. Takie właśnie uzyskali następujący uczniowie:

I miejsce –Jan Telega , SP Posada Górna

II miejsce – Krzysztof Kasperkowicz, SP Posada Górna

III miejsce – Kacper Lorenc, SP Rymanów

Wyróżnienia:

1.Szymon Słowik, SP Klimkówka

2. Szymon Penar, SP Milcza

3. Oliwia Cypcar, SP Klimkówka

4. Sara Buczek, SP Milcza

Nagrody i dyplomy uczestnikom konkursu wręczył Sekretarz Gminy Rymanów p. Marek Penar oraz dyr. szkoły p. Marian Penar.

Dziękujemy Burmistrzowi p. Wojciechowi Farbańcowi za ufundowanie nagród i Radzie Rodziców za poczęstunek dla dzieci i opiekunów.

 

Gratulujemy uczniom wysokich umiejętności matematycznych i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dodały: Wioletta Krukar i Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z ks. biskupem Adamem Szalem

19 maja 2015

 

11 maja 2015r. przypadła wizytacja kanoniczna parafii św. Michała Archanioła. Tego dnia ks. biskup Adam Szal o godz. 12.30 zawitał do naszej szkoły. Towarzyszyli Mu ks. dziekan Kazimierz Giera, ks. prałat Kazimierz Pańczyszyn i ks. proboszcz Henryk Stec. Śpiewem: ”Bądź pozdrowiony gościu nasz” witały go dzieci i młodzież, a w sposób szczególny chór szkolny, oaza i schola pod kierownictwem pana Jacka Gierlacha i S. Diany Jonczyk.

Uroczystość spotkania otworzył Pan dyrektor Marian Penar, serdecznie witając czcigodnego gościa w imieniu całej społeczności szkolnej. Przedstawił organizacje przedsięwzięć edukacyjnych i realizacje planów dotyczących przyszłości naszej placówki, sukcesy szkoły w różnych dziedzinach. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu starał się pokazać, że wychowanie w naszej placówce jest realizowane zgodnie z chrześcijańskimi zasadami, nauczaniem patrona Jana Pawła II.

Ks. Biskup po krótkich słowach podziękował za możliwość spotkania się w naszej szkole. W imieniu społeczności szkolnej zabrały głos Monika Chudzińska, Wiktoria Józefowicz i Jakub Penar: „Cieszymy się Twoją obecnością i prosimy o Twoje Pasterzu słowo i błogosławieństwo także dla tych najmłodszych. Chcemy ofiarować, szczery dziecięcy uśmiech oraz modlitwę. Szczęść Boże”. Pan dyrektor wyrażając wdzięczność gościowi wręczył płytę DVD z uroczystości 150 - lecia urodzin ks. prof. Kazimierza Waisa.

Na zakończenie spotkania z dziećmi i młodzieżą Jego Ekscelencja ks. Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Potem wraz z panem dyrektorem, gośćmi i panią wicedyrektor Agnieszką Groblewską ks. Biskup zwiedził piękny kącik ks. prof. Kazimierza Waisa, który znajduje się na drugim piętrze szkoły, wykonany przez pana Dariusza Dąbrowskiego, panią Lucynę Nogaj, Łucję Kilar oraz panią Ewę Drybała.

Ostatnim punktem odwiedzin zacnego gościa było spotkanie z Radą Pedagogiczną. Ks. biskup podziękował pracownikom za trud i poświęcenie, jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia.

 

Było to wyjątkowe i niezwykłe wydarzenie w życiu Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce.

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Finał konkursu "Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię"

18 maja 2015

 

Do Konkursu Biblijnego organizowanego w Archidiecezji Przemyskiej w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiło 313 szkół podstawowych, a uczniów przygotowywało 384 katechetów. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem „Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię”, a jego przedmiotem była znajomość Ewangelii według św. Łukasza i Księgi Proroka Jonasza.

Etap szkolny odbył się 25 listopada 2014 roku. Wzięło w nim udział ok. 5 tysięcy uczniów reprezentujących 313 szkół podstawowych z terenu Archidiecezji Przemyskiej. Konkurs cieszył się bardzo wysoką frekwencją i zainteresowaniem uczniów w wielu szkołach podstawowych. Literatura w tym etapie obejmowała Wprowadzenie do Ewangelii według św. Łukasza oraz wskazane w Regulaminie Konkursu rozdziały Ewangelii według św. Łukasza.

Drugim etapem Konkursu był etap dekanalny, który odbył się 3 marca 2015 roku. Wzięło w nim udział 835 uczniów, reprezentujących 295 szkół i przygotowywanych przez 320 katechetów. Literatura w tym etapie obejmowała Wprowadzenie do Ewangelii według św.

Finał zgromadził 123 młodych olimpijczyków, reprezentujących 102 szkoły podstawowe naszej Archidiecezji. Do finału dzieci przygotowywało 104 katechetów. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali imienne dyplomy oraz nagrody książkowe i multimedialny atlas historyczny.

Finał Konkursu Biblijnego zwieńczył dzieło ewangelicznej refleksji nad tematem obecnego roku duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Został przeprowadzony w dniu 12 maja 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Rozpoczął się w Auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu wspólną modlitwą, której przewodniczył ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Następnie uczniowie wypełniali test, a potem w Kaplicy WSD dzieci i ich opiekunowie uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył Ks. Bp Adam Szal. W homilii Ksiądz Biskup dziękował uczestnikom za udział w konkursie i zachęcał wszystkich do medytacji nad tekstem biblijnym. Ksiądz Biskup ukazał rolę Seminarium w kształtowaniu postaw wobec Słowa Bożego oraz zachęcał do szczególnej bliskości z Bogiem, która uwidacznia się także w usłyszeniu i realizacji powołania do służby Bogu w Kościele. Po zakończonej modlitwie Wspólnota Seminaryjna zaprosiła wszystkich finalistów i ich opiekunów na poczęstunek. Dziękujemy całej wspólnocie seminaryjnej za gościnne przyjęcie Konkursu Biblijnego „pod dach” Seminarium. Następnie uczestnicy w czterech grupach udali się na zwiedzanie naszej Archikatedry i jej zabytkowych podziemi, wieży katedralnej oraz Muzeum Diecezjalnego. Naszą szkołę reprezentował Jakub Kasperkowicz z klasy V, który zarazem został po raz pierwszy w dziejach szkoły  finalistą tego konkursu. Opiekę sprawowała  S. Diana Jonczyk.

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Otwarty

17 maja 2015

 

Informujemy, że dnia 21 maja 2015r. w godzinach od 16.00 do 18.00 w szkole zostanie zorganizowany Dzień Otwarty.

Wszystkich chętnych rodziców zapraszamy na spotkania indywidualne z wychowawcami i nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

 

Sukces w konkursie Kangur Matematyczny

17 maja 2015

Adrianna Michalak  uczennica  klasy II oraz Szyman Słowik uczeń  klasy III szkoły podstawowej otrzymali wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie  „Kangur Matematyczny”.  Jest to duży sukces w bardzo prestiżowym konkursie. Gratulujemy i  życzymy jeszcze większych osiągnięć w następnych edycjach konkursu.

Dodała: Alicja Nowicka

POKAZY Z FIZYKI

6 maja 2015

6 maja, w godzinach popołudniowych, uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w XVII Pokazie Doświadczeń Fizycznych na Politechnice Rzeszowskiej. Obserwowali doświadczenia demonstrowane przez naukowców z Rzeszowa i Lublina: dr Tadeusza Jasińskiego, dr Jana Mamczura, mgr Krzysztofa Kiszczaka, mgr Pawła Wnuka, dr hab. Tomasza Więcka. Pokazy dotyczyły zjawisk mechanicznych, optycznych, a także zabawek fizycznych. Wprawdzie niektóre zagadnienia znacznie wykraczały poza program gimnazjum, niemniej jednak większość z nich była przedstawiana w sposób dostępny, ciekawy i często zabawny. 

Zobacz zdjęcia >>>

Dodała: Alicja Nowicka

224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

4 maja 2015

 

29 kwietnia uczniowie klasy I gimnazjum przedstawili krótki program artystyczny poświęcony 224 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Uczniowie zaprosili zgromadzoną publiczność do udziału  w żywej lekcji historii, by słowem i piosenką przybliżyć te wzniosłe wydarzenia, które rozegrały się w 1791 roku. O sobie i swoich zasługach przypomniała wszystkim uczniom spersonifikowana Pani Konstytucja, odpowiadając gimnazjalistom na pytania związane z rolą, jaką odegrała ona w historii naszej Ojczyzny. Na zakończenie apelu Aleksandra Rygiel - uczennica klasy III gimnazjum – przy akompaniamencie p. Jacka Gierlacha zaśpiewała piosenkę „Witaj, majowa jutrzenko!”

 

Dzięki tej cennej lekcji dzień 3 maja 1791 r. już dla nikogo nie powinna być pustą, nic nieznaczącą datą. Należy pamiętać, że historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu!

 

Dodała: Agnieszka Rygiel

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wesoła zabawa przedszkolaków

1 maja 2015

 

Dzieci z punktu przedszkolnego i „zerówki” w ciągu roku szkolnego korzystają z różnego rodzaju form aktywności, które rozwijają różne sfery rozwoju dziecka. Rozwój małej motoryki jest pobudzany poprzez wszelkie prace manualne: malowanie farbami różnymi technikami (palcami, wałkami), wycinanki, wydzieranki. Natomiast motorykę dużą stymulują: pokonywanie urozmaiconych torów przeszkód, zabawy w basenie z piłeczkami, krążkami sensorycznymi, a także magicznymi kamieniami.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się kształtki edukacyjne, z których mogą budować ciekawe budowle np. tzw. „domków”, czy też torów przeszkód. W tym względzie wyobraźnia dziecięca nie zna granic. Dzieci wesołą zabawę łączą z ogólnym rozwojem fizycznym, a także społecznym, ponieważ uczą się ról w grupie, współpracy, pracy w zespole oraz relacji społecznych.

 

Przy sprzyjającej pogodzie dzieci korzystają z atrakcji placu zabaw. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu jest korzystny dla małego organizmu. Dzięki temu każde dziecko poznaje siebie i swoje możliwości, opanowuje nowe umiejętności, co w przyszłości zaowocuje samodzielnością, pewnością siebie, rozwojem sprawności fizycznej, ale także korzystnie wpłynie.

Dodały: Grażyna Byra, Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukces na Konkursie Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II

30 kwietnia 2015

 

Dnia 29 kwietnia 2015 roku w Przemyślu odbył się X Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II.

 

Organizatorami tego konkursu byli:

SP nr 6 w Przemyślu im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Przemyślu,

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu,

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Stanisława  Biskupa w Przemyślu,

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. J.S. Pelczra w Przemyślu oraz Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

 

Głównym celem konkursu było zapoznanie uczniów z historią życia i powołania Wielkiego Polaka- Ojca Świętego Jana Pawła II oraz kształtowanie postawy wdzięczności Bogu za dar wyjątkowej postaci.

 

Naszą szkołę reprezentowały: Julia Krężałek- uczennica V klasy oraz Zuzanna Kasperkowicz i Gabriela Krypla – uczennice IV klasy. Do konkursu dziewczynki przygotowywała p. Lucyna Nogaj. Uczennice musiały opanować obszerny materiał oparty na książce ks. Sławomira Odera i Saverio Gaeta pt. „Dlatego Święty”.

 

Wczesnym rankiem dziewczynki pod opieką s. Diany Jonczyk i p. Lucyny Nogaj pojechały do Przemyśla. Nasze uczennice spisały się na medal. Zuzia Kasperkowicz zajęła w tym konkursie III miejce (43 pkt/50 możliwych do uzyskania), a tuż za nią uplasowały się Julka Krężałek (42 pkt - IV miejsce) i Gabrysia Krypla (39 pkt – V miejsce).

 

Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne portrety Ojca Świętego Jana Pawła II, nagrody książkowe i dyplomy.

 

Gratulujemy Zuzi, Julce i Gabrysi obszernej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Jak przygoda to tylko w Warszawie

20 kwietnia 2015

 

W dniach 16 – 17 kwietnia br.  pięćdziesięcioro uczniów z klas I – III gimnazjum  wraz z opiekunami p. Małgorzatą Jakubowicz, p. Justyną Barć, p. Agnieszką Rygiel oraz p. Jackiem Penarem  uczestniczyło w wycieczce do Warszawy.

Zwiedzanie stolicy  gimnazjaliści rozpoczęli od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów wycieczki. Jest to niezwykłe miejsce, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Centrum składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk przybliżających zagadnienia związane z ruchem i światłem w pojęciu fizycznym, środowiskiem czy historią cywilizacji ludzkiej. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, zaznajomić się z mechanizmami funkcjonowania ludzkiego organizmu i zrozumieć wiele innych aspektów otaczającego nas świata.

Kolejnym punktem programu wycieczki był spacer po Warszawie. Pani przewodnik pokazała uczniom  najciekawsze miejsca Starego Miasta, dzięki temu mogli się przekonać, że Warszawa to niezwykłe miasto nie tylko ze względu na burzliwe losy, lecz także ze względu na wyjątkowe piękno wielu niezwykłych miejsc. Gimnazjaliści zobaczyli m.in. Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III, Zamek Królewski, Katedrę Św. Jana Chrzciciela, Dzwon na Kanonii, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, mury obronne oraz pomnik Małego Powstańca. Następnie przeszli jedną z najpiękniejszych ulic w Warszawie - Krakowskim Przedmieściem, która obfituje w wiele atrakcji turystycznych. To właśnie tu można zobaczyć Bazylikę Św. Krzyża, Pałac Prezydencki, Bramę Główną Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Staszica i Pomnik Adama Mickiewicza. Następnie młodzi turyści udali się do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie mogli uczestniczyć w  uroczystej zmianie warty.

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia wycieczki była wizyta w Łazienkach Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Spacerując po parku uczniowie podziwiali Pałac na Wyspie, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Belweder oraz pomniki Henryka Sienkiewicza i Fryderyka Chopina. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną parku; do zdjęć "pozowały" im przepiękne pawie i wiewiórki. Po pełnym wrażeń dniu młodzież udała się na zasłużony odpoczynek do hotelu.

Drugi dzień pobytu  w Warszawie rozpoczął się dla uczestników wycieczki wczesnym rankiem, ponieważ na godzinę 8.00 zaplanowane zostało zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki fantastycznemu przewodnikowi -  p. Jackowi Kałużnemu - uczniowie doświadczyli mnóstwa wrażeń: chwil pełnych wzruszeń, smutku, zadumy, ale również dumy z tego, że są Polakami. Większość gimnazjalistów dopiero poznawała historią Powstania Warszawskiego, ale niezwykła pasja, z jaką przewodnik opowiadał o losach powstańców i ich bohaterstwie sprawiły, że dla uczniów była to niezapomniana „żywa lekcja historii”. Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem szczególnym, miejscem, które żyje, gdyż zwiedzającym towarzyszy odgłos bijącego serca ludzkiego, łoskot i huk spadających na miasto bomb. Uczniowie mieli możliwość przejścia kanałami, aby wczuć się w sytuację powstańców; obejrzeli również niezwykły film w technologii 3D ukazujący z perspektywy samolotu skalę zniszczeń Warszawy po powstaniu.

Kolejnym punktem programu była wizyta w ZOO, w którym gimnazjaliści mogli podziwiać wiele gatunków zwierząt. Największym powodzeniem wśród uczniów cieszyły się przede wszystkim drapieżniki, a szczególnie lew, który jak na króla zwierząt przystało z niezwykłym wdziękiem i gracją pozował do zdjęć.

Następnie młodzi turyści wraz z p. przewodnik udali się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z trzydziestego piętra tarasu widokowego podziwiali panoramę Warszawy. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w nowoczesnym centrum handlowym Złote Tarasy. Po zjedzeniu posiłku i szybkich zakupach uczestnicy wycieczki wyruszyli w drogę powrotną do Klimkówki. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń uczestnicy wycieczki z uśmiechem na twarzach wracali do domów.

Dodała: Agnieszka Rygiel

Zobacz zdjęcia >>>

m

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

17 kwietnia 2015

 

16 kwietnia uczniowie trzeciej klasy SP przystąpili do pierwszego w ich życiu ważnego egzaminu. W tym bowiem dniu odbyło się Ogólnopolskie Badanie Kompetencji Trzecioklasisty Operon 2015. Ten wyjątkowy dla nich dzień uczniowie podkreślili odświętnymi strojami. Przed przystąpieniem do testów dzieci obejrzały krótki film terapeutyczny z Bratkiem w roli głównej.

 

Sprawdzian składał się z dwóch części: testu z języka polskiego i matematyki. Czas pracy wynosił w obu częściach 45 minut. Uczniowie mogli uzyskać z testów po 20 punktów. Pan dyrektor Marian Penar przekazał wychowawczyni p. Lucynie Nogaj sprawdziany i życzył uczniom połamania długopisów. W komisji, oprócz wychowawczyni, zasiedli p. Łucja Kilar i p. Jacek Gierlach.

 

Najlepsze wyniki osiągnęli następujący uczniowie:

 

Test z matematyki:

 

Bartosz Mroczkowski, Kacper Mermer, Zuzanna Wojtuń – po 20 punktów,

Oliwia Cypcar, Zuzanna Kapica, Patrycja Kuś, Bartosz Łącki, Magdalena Rygiel, Szymon Słowik, Emilia Sznajder – po 19 punktów.

 

Test z języka polskiego:

 

Bartosz Łącki, Bartosz Mroczkowski, Anna Puchalska, Szymon Słowik – po 19 punktów,

Zuzanna Kapica, Patrycja Kuś, Kacper Mermer, Emilia Sznajder – po 18 punktów.

 

Gratulujemy uczniom oraz ich Rodzicom wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

m

Egzamin gimnazjalny 2015

15 kwietnia 2015

 

W dniach 21, 22 i 23 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy 3 gimnazjum przystąpią do egzaminu gimnazjalnego, który obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

 

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej.

 

Część humanistyczna składa się z zadań z zakresu języka polskiego oraz zadań z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą.

 

Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz z zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych mają formę zamkniętą.

 

W części dotyczącej języka obcego nowożytnego gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego.

Ta część egzaminu ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.

 

Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum.

 

Każdego dnia pierwsza część egzaminu rozpoczyna się o godzinie 9.00, a druga o godzinie 11.00.

 

Szczegółowe informacje na temat egzaminu, procedury oraz przykładowe zadania egzaminacyjne znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

Spotkanie z rodzicami

10 kwietnia 2015

 

Informujemy, że 15 kwietnia 2015, w środę o godzinie 16.30 odbędzie się wywiadówka śródokresowa. Wywiadówka rozpocznie się od zebrania ogólnego z dyrektorem w holu głównym szkoły, a następnie odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

 

Wyjątkowo z powodu pilnego wyjazdu pani Kingi Bardowskiej, spotkanie rodziców uczniów klasy Ib szkoły podstawowej z wychowawcą odbędzie się 14 kwietnia 2015 o godz. 14.00. Jeżeli rodzic nie będzie obecny na tym spotkaniu, może spotkać się z wychowawcą przed zajęciami lub po zajęciach.

 

Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

1 kwietnia 2015

 

"Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem. Słoneczne, pachnące Święta Wielkanocne."

 

W taką właśnie atmosferę zbliżających się świąt wprowadziły nas pierwszaki. Choć za oknem był wiatr, deszcz i śnieg, to w szkole na świątecznym spotkaniu było ciepło i radośnie. Unosił się zapach babek i rzeżuchy, oko cieszyły piękne ozdoby – pisanki, kwiaty, palmy, zielona trawka. Ze sceny rozbrzmiewały radosne piosenki przeplatane wierszami. Finał uroczystości był jednak najsmaczniejszy– degustowaliśmy świąteczne wypieki.

 

Dziękujemy Rodzicom za aktywną pomoc i włączenie się w przygotowanie uroczystości. Wszystkim Nauczycielom, Pracownikom, Uczniom naszej szkoły, Ich Rodzinom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, nadziei, która umacnia i dodaje sił, pogody w sercu i radości płynącej ze Zmartwychwstania oraz smacznego święconego w gronie najbliższych i obfitego zajączka wielkanocnego.

m

Dodały: Wioletta Krukar i Kinga Bardowska

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wiosenna przerwa świąteczna

31 marca 2015

 

Informujemy, że od 2 kwietnia 2015 do 7 kwietnia 2015 trwa wiosenna przerwa świąteczna. Do szkoły wracamy w środę, 8 kwietnia 2015.

 

Krośnieńskie Pola Nadziei

30 marca 2015

 

Wolontariusze z bukietami żonkili, dnia 29 marca, kwestowali  w naszej miejscowości na rzecz krośnieńskiego hospicjum. Każdy kto ofiarował datek do puszek otrzymywał żółty kwiat. Była to już VII edycja Krośnieńskich Pól Nadziei.

 

Wolontariuszami byli uczniowie naszej szkoły, bardzo dziękujemy:  Aleksandrze Wais, Patrycji Józefowicz, Gabrieli Bek, Weronice Garbowskiej, Dominice Barć, Roksanie Cypcar, Weronice Kucharskiej, Kamili Szczurek, Aleksandrze Rygiel, Krzysztofowi Barudowi, Weronice Krukar, Renacie Raś, Agacie Krukar, Weronice Kotowicz, Monice Penar.

 

Dziękujemy także nauczycielom  i pracownikom obsługi:  Justynie Barć, Natalii Penar, Martynie Nycz, Zofii Józefowicz, Stanisławowi Zychowi, Jackowi Gierlachowi, Dariuszowi Dąbrowskiemu, Michałowi Nycz.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli szlachetne dzieło pomocy drugiemu człowiekowi.

 

Dodała: Martyna Nycz

m

Sprawdzian szóstoklasisty

29 marca 2015

 

1 kwietnia 2015 roku odbędzie się sprawdzian szóstoklasisty. Przypominamy, że jest to dzień wolny od zajęć szkolnych dla uczniów klasy 0 i uczniów klas 1 - 5 szkoły podstawowej.

 

Uczniowie gimnazjum przychodzą na zajęcia zgodnie z planem lekcji.

 

Obchody Dnia Ziemi w Gminie Rymanów

28 marca 2015

 

W ramach obchodów Dnia Ziemi na terenie Gminy Rymanów, Zakład Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwo w Rymanowie przeprowadzają akcję zbiórki makulatury. Akcja jest skierowana nie tylko do uczniów, ale również do innych mieszkańców Klimkówki.

 

Za udział w akcji przewidziane są następujące nagrody:

- jedno drzewko za każde dostarczone 10 kg papieru dla ucznia lub mieszkańca,

- pizza dla klasy, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia),

- nagroda dla szkoły z terenu Gminy Rymanów, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia).

 

Uczniów prosimy o przynoszenie makulatury do szkoły do dnia 15 kwietnia 2015 i zostawianie jej do zważenia u panów konserwatorów.

 

Mieszkańców Klimkówki prosimy o przynoszenie makulatury w dniu 15 kwietnia 2015 w godzinach od 8.00 do 13.00. W tym dniu pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwa będą rozdawali drzewka.

 

Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji. Poprzez to działanie wpłyniemy na poprawę ekosystemu na naszym terenie oraz ograniczymy ilość odpadów komunalnych. Oddając makulaturę przyczynimy się również do możliwości przetworzenia i ponownego wykorzystania papieru.

 

Wszelkich informacji dotyczących powyższej akcji można uzyskać pod numerem telefonu 13 43 55 106.

 

II miejsce trzecioklasistów w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym

28 marca 2015

 

Dnia 26 marca 2015r. w ZSP w Króliku Polskim odbyła się już XI Edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego  dla klas III SP „A czy znasz Ty bracie młody?” - twórczość Marii Konopnickiej.

 

Naszą  szkołę z sukcesem zaprezentowali uczniowie klasy III Patrycja Kuś i Bartosz Łącki. Drużyna trzecioklasistów zdobyła II miejsce. Uczniowie startujący w konkursie, musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością utworów wybitnej polskiej pisarki, takich jak: „Na jagody”, „O Janku Wędrowniczku”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” oraz wierszy ze zbiorku „Co słonko widziało”.

 

Oprócz znajomości życiorysu poetki uczniowie prezentowali także utwór pt. „Co dzieci widziały w drodze” oraz wykonywali ilustrację do wybranego utworu.

 

Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Patrycja i Bartosz  świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami.  Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy uznania, które wręczył pan Burmistrz Jan Materniak.

 

Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Dodała: Lucyna Nogaj

m

Konkurs o Nagrodę Pluszowego Misia

27 marca 2015

 

W dniu 26 marca w sali Kina „Sokół” w Rymanowie odbył się Konkurs Talentów Przedszkolnych „O Nagrodę Pluszowego Misia”, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z „Kolorowego Przedszkola” oraz kl. „O”.

 

Wojciech Wilusz i Kacper Gazda zaprezentowali wiesz pt. „Żyrafa u fotografa”. Natomiast w piosence „Mam tę moc” wystąpiły Kornelia BekZuzanna Klimkiewicz, Klaudia Rajchel. Dzieci z uśmiechami na twarzy, dyplomami oraz pluszowymi misiami powróciły do swoich domów.

 

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

V WOJEWÓDZKIM KONKURSIE  DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ „PERŁY TECHNIKI”

26 marca 2015

  26 marca w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Br. Markiewicza w Miejscu Piastowym został rozstrzygnięty V WOJEWÓDZKI KONKURS  DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ „PERŁY TECHNIKI”  pod patronatem Kuratora Oświaty, w którym wzięli udział nasi uczniowie.

 Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach:

 • DREWNO - MATERIAŁ UŻYTKOWY I ARTYSTYCZNY

 • POLIGRAFIA - SZTUKA I TECHNIKA DLA WYJĄTKOWEGO CZŁOWIEKA

Grzegorz Wołczański uczeń klasy III wykonał na konkurs w kategorii DREWNO wobler, służący jak przynęta do łowienia ryb- przede wszystkim pstrąga. Wobler wystrugał nożem i dłutem z drewna lipowego i pięknie pomalował. Do pyska przymocował ster sprawiający, że pod wodą wobler udaje chorą rybkę.

W kategorii POLIGRAFII prezentacje o naszej  miejscowości opracowali Jakub Penar z II klasy gimnazjum i Krzysztof Barud z klasy III. Prace ich stały na wysokim poziomie. Bardzo starannie opracowana prezentacja, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i z osobistym wątkiem  pozwoliła Jakubowi  Penarowi  zajął  w konkursie II miejsce.  

Dodała: Alicja Nowicka

Pierwszy Dzień Wiosny – Dzień Samorządności

24 marca 2015

 

 

Z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie założyli ubrania w kolorze zielonym, aby w ten sposób zachęcić wiosnę do szybszego przybycia. Zatem 20 marca na szkolnych korytarzach zazieleniło się.

 

Zielony kolor ubrania dawał także możliwość skorzystania z dodatkowych przywilejów.

 

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zaćmienie słońca

23 marca 2015

 

20 marca uczniowie naszej szkoły obserwowali wyjątkowe zjawisko, jakim jest zaćmienie słońca. W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo-wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju. Na przeważającym obszarze Polski niebo było bezchmurne i panowały bardzo dobre warunki do obserwacji.

 

Całkowite zaćmienie Słońca  było widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym.

 

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sprawdzian szóstoklasisty 2015

22 marca 2015

 

W przyszłym tygodniu, 1 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej w całej Polsce przystąpią do sprawdzianu szóstoklasisty. Po raz pierwszy sprawdzian odbędzie się w nowej formule.

Sprawdzian będzie obejmował wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Zadania z języka polskiego i matematyki mogą być oparte na tekstach lub informacjach z zakresu historii lub przyrody.

Sprawdzian będzie miał formę pisemną i będzie się składał z 2 części:

1. godz. 9.00 - pierwsza część - język polski i matematyka (80 minut)

2. godz. 11.45 - druga część - język angielski (45 minut)

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Zachęcamy uczniów klasy 6 szkoły podstawowej do obejrzenia filmiku przygotowanego przez CKE na temat sprawdzianu oraz do zapoznania się z informatorami, procedurami i przykładowymi zadaniami zamieszczonymi na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

II Krośnieński Turniej Jednego Wiersza

21 marca 2015

 

20 marca 2015 r. odbył się finał II Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza zorganizowany przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.

 

Swoje wiersze prezentowali uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni przez jury pod przewodnictwem poety i pisarza dr. Mariusza Kalandyka.

 

Jak podkreślali organizatorzy konkursu poziom nadesłanych wierszy był wysoki, a spośród wszystkich do finału wybrano 32 utwory.

 

Wśród nagrodzonych znalazły się dwie uczennice naszej szkoły, Kamila Szczurek i Alicja Kasperkowicz, uczennice I klasy gimnazjum. Swoje nagrodzone wiersze zaprezentowały podczas finału, wysłuchały także pouczającego wykładu dr. Kalandyka, który udzielił finalistom wielu cennych rad dotyczących sztuki pisarskiej.

 

Podczas finału konkursu odbył się także piękny koncert Moniki Parczyńskiej, której pasją jest poezja śpiewana. Jest ona laureatką wielu nagród i wyróżnień na festiwalach piosenki artystycznej, gra koncerty i autorskie recitale.

 

Udział w finale II Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza jest ogromnym wyróżnieniem, dlatego jesteśmy dumni, że Ala i Kamila znalazły się w gronie nagrodzonych.

 

Gratulujemy i czekamy na kolejne wiersze!

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"

19 marca 2015

   19 marca w czwartek odbywała się   najbardziej masowa impreza matematyczną na świecie- XXIV Międzynarodowego Konkurs Matematyczny "Kangur ". W Polsce patronat nad konkursem piastuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.  W zeszłym roku w konkursie wzięło prawie 6,5 mln  uczestników. W tym roku w naszej  szkole  dwudziestu dwóch śmiałków  łamało głowy podczas tej wielkiej światowej manifestacji matematyki.  Zadania jak zwykle  były bardzo ciekawe, perfekcyjnie dopracowane, ale nie da się ukryć, wymagające myślenia. Nie szkodzi. Liczy się udział i dobre chęci. Sama świadomość, że uczestniczyło się w tak wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu raduje. Uczniowie na pamiątkę otrzymali matematyczną  układankę .

Zapraszamy wszystkich uczniów, aby w przyszłym roku spróbowali swoich sił w konkursie.

Dodała: Alicja Nowicka

Powiat Krośnieński - Moja Mała Ojczyzna

18 marca 2015

 

18 marca 2015 roku Sabina Ryczkowska, Katarzyna Różowicz i Jakub Penar uczniowie klasy II gimnazjum, wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Krajoznawczo- Turystycznym Powiat Krośnieński- Moja Mała Ojczyzna.

 

Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące szlaków turystycznych, flory, fauny, ochrony przyrody, historii i topografii naszego powiatu. Naszym reprezentantom nie udało się wejść do drugiej rundy konkursu, w której wzięło udział sześciu gimnazjalistów.

 

W przerwie pomiędzy kolejnymi etapami zawodów uczniowie obejrzeli filmy o przyrodzie i historii regionu oraz zwiedzili wystawy przyrodnicze przygotowane przez Zarząd Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.

 

Dodał: Krzysztof Telega

m

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

17 marca 2015

  

    Już po raz drugi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie zorganizował dla uczniów szkół gimnazjalnych Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej . Tematyka konkursu dotyczyła wiedzy i umiejętności z zakresu motoryzacji, techniki, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Konkurs przebiegał w trzech etapach: teście wyboru, rozwiązywaniu zadań z
wykorzystaniem tablicy multimedialnej, oraz jeździe na czas z wykorzystaniem symulatora jazdy samochodem. Najwięcej emocji wzbudzała jazda z symulatorem.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowali: Mateusz Barud  i  Maciej Litwin z  klasy II  oraz Grzegorz Wołczański z  klasy III gimnazjum. Uczniowie ci są zainteresowani dalszym kształceniem w tej szkole. W trakcie konkursu chłopcy przekonali się, że bez dobrej znajomości fizyki trudno będzie się tam odnaleźć.

Dodała: Alicja Nowicka

Krośnieńskie dyktando PWSZ

12 marca 2015

 

10 marca 2015r. uczniowie ze szkoły podstawowej i z gimnazjum przystąpili do pisania konkursowego dyktanda przeprowadzanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Teksty dyktand cechował wysoki poziom trudności, ale uczniowie dzielnie zmagali się z polską ortografią.

 

W dyktandzie wzięło udział ok. 700 osób z różnych szkół, dlatego bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie osiągnęli dobre wyniki, a trzy uczennice zakwalifikowały się do Wielkiego Finału, który odbył się 19 marca 2015r. w Kampusie Humanistycznym PWSZ w Krośnie.

 

Finalistkami Krośnieńskiego Dyktanda PWSZ zostały: Weronika Kucharska (II gimn.), Alicja Kasperowicz (I gimn.) oraz Kamila Krukar (I gimn.).

 

Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów nie tylko w dziedzinie ortografii!

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

m

Dzień Kobiet na wesoło

11 marca 2015

 

Tegoroczne obchody święta kobiet odbyły się pod hasłem „Dzień Kobiet na wesoło”. Uczniowie z klas I, II i III gimnazjum przygotowali z tej okazji trzy kabarety: „Szkoła”, „Suchar z dziesięciu” oraz „Lekcja”, które wywoływały wśród widowni salwy śmiechu. Nie zabrakło oczywiście czekoladowych cukierków dla wszystkich dziewcząt.

 

Na zakończenie pan Dyrektor wyróżnił tradycyjnym "Grześkiem" wszystkich uczniów, którzy w ostatnim czasie osiągnęli  sukcesy w różnych konkursach i zawodach sportowych. Dziękujemy: Aleksandrowi Puchalskiemu, Mateuszowi Barudowi, Maciejowi Litwinowi, Marcinowi Zajdlowi, Grzegorzowi Wołczańskiemu i Piotrowi Walusowi, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania i organizację Dnia Kobiet.

 

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zapisy do świetlicy szkolnej

10 marca 2015

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce ogłasza zapisy uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2015/2016.

Zapisy trwają od 16 marca do 15 kwietnia 2015 roku. Wnioski należy składać w sekretariacie szkoły w godzinach od 8.00 do 14.00.

Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy jest dostępna w sekretariacie szkoły oraz można ją pobrać korzystając z poniższego linku.

Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy

Zgodnie z regulaminem, świetlica zapewnia uczniom opiekę w godzinach od 11.30 do 16.00. W pierwszej kolejności są przyjmowane dzieci, których obydwoje rodzice pracują zawodowo.

Szczegółowy regulamin świetlicy jest dostępny w zakładce "Świetlica".

Zapisy do przedszkola i do klasy I szkoły podstawowej

10 marca 2015

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce ogłasza zapisy do punktu przedszkolnego "Kolorowe przedszkole", oddziału przedszkolnego - kl. 0 oraz do klasy 1 szkoły podstawowej na rok szkolny 2015/2016.

- do punktu przedszkolnego "Kolorowe przedszkole" dzieci 4 i 3 letnie (roczniki 2011 i 2012),

- do oddziału przedszkolnego (kl. 0) dzieci 5-letnie (rocznik 2010),

- do klasy 1 szkoły podstawowej dzieci 6-letnie (rocznik 2009) oraz dzieci 7-letnie (rocznik 2008).

Zapisów należy dokonać osobiście w sekretariacie szkoły do dnia 15 kwietnia 2015 w godzinach od 8.00 do 14.00.

Niezbędne dokumenty:

- dowód osobisty rodzica,

- skrócony akt urodzenia dziecka,

- PESEL dziecka.

 

Szymon Rygiel brązowym medalistą Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej

9 marca 2015

 

W dniach 6-8 marca 2015r. w Białce Tatrzańskiej na trasach biegowych przy wyciągu narciarskim Kotelnica Białczańska zostały rozegrane Ogólnopolskie Igrzyska i Gimnazjada Młodzieży Szkolnej w narciarstwie biegowym.

W pierwszym dniu zawodów przy pięknej, słonecznej pogodzie najlepsi zawodnicy z eliminacji wojewódzkich przystąpili do rywalizacji w biegach stylem klasycznym. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy V Szymon Rygiel, który w zawodach wojewódzkich zajął I miejsce i miał możliwość startu w zawodach ogólnopolskich. Szymek spisał się znakomicie, zajmując III miejsce w biegu na dystansie 2 km - podtrzymał tym samym wielkie tradycje narciarskie naszej szkoły i miejscowości. 

W drugim dniu rozgrywanych zawodów biegi odbywały się stylem dowolnym. Szymon startował na dystansie 3 km i pomimo bardzo ambitnej postawy nie zdołał powtórzyć osiągnięcia z dnia poprzedniego, ale zajął wysokie IX miejsce. Należy zaznaczyć, że zawody te miały rangę ogólnopolską i startowali w nich najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach wiekowych, więc osiągnięcia Szymona Rygla należy uznać za szczególnie duże.

Dodał: Jacek Penar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Internetowy Teatr TVP dla szkół

8 marca 2015

 

W styczniu 2015r. nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego Telewizji Polskiej pod nazwą „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”.

 

W ramach projektu dzieci i młodzież mają możliwość obejrzenia różnorodnych tematycznie sztuk teatralnych transmitowanych na żywo z wybranych teatrów w Polsce.

 

Uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej obejrzeli już trzy spektakle: „Królowa Śniegu”, „Pacan – historia o miłości”  i „Plastusiowy pamiętnik”.

 

Najmłodsi uczniowie z zainteresowaniem śledzili perypetie bohaterów, a w czasie przerw poznawali tajniki sztuki teatralnej i gry aktorskiej. Były to dla nich wspaniałe lekcje z wiedzy o kulturze.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

m

150 rocznica urodzin ks. prof. Kazimierza Waisa

7 marca 2015

 „Człowiek, który nie szanuje swoich przodków, zawsze będzie wygnańcem…

Świątynią przodków jest nasze zakorzenienie, nasza pamięć historyczna,

owa świadomość, którą winniśmy sobie i przodkom”

/W. Budzyński/

 

 

Ludzka pamięć… pamięć o tych, którzy odeszli, a jednak ciągle są wśród nas, w naszych sercach, w pozostawionych po sobie dziełach… Każde następne pokolenie powinno pamiętać o poprzednim, czerpać z pozostawionego dziedzictwa i na nim budować przyszłość.

 

4 marca 2015r. w Klimkówce odbyła się uroczystość ku czci ks. prof. Kazimierza Waisa – mieszkańca tej wioski, cenionego profesora filozofii, rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

 

Okazją do przypomnienia sylwetki tego wielkiego uczonego, kapłana słynącego z umiłowania prawdy i kierującego się prawdą przez całe swoje życie była 150 rocznica jego urodzin.

 

Ksiądz Wais urodził się w Klimkówce 6 lutego 1865r. i tutaj zmarł 9 lipca 1934r. Szanował dziedzictwo przodków. W swoich pamiętnikach często wspomina swoich rodziców – prostych, pobożnych, uczciwych ludzi, którzy przykładem swojego życia wpajali mu wartości, którym pozostał wierny do końca życia.

 

O swojej rodzinnej Klimkówce pamiętał zawsze, mówił nawet żartobliwie, że musiał się tutaj kiedyś znajdować raj (wspomina o tym ks. Adam Gerstmann – rektor Uniwersytetu Lwowskiego). Do tego swojego klimkowskiego raju powracał często, spędzał tutaj każdą wolna chwilę. Rodzinna miejscowość dawała mu siłę do pełnienia obowiązków kapłańskich, do pracy, której owocem są imponujące dzieła naukowe z zakresu filozofii i psychologii. Dzięki księdzu Kazimierzowi Waisowi Klimkówka gościła ważnych hierarchów kościelnych, znane osobistości ze świata nauki, kultury, którzy przyjeżdżali tutaj spotkać się z cieszącym się powszechnym szacunkiem profesorem. Wszyscy ludzie, którzy zetknęli się z ks. Waisem podkreślają, że był to człowiek żywej wiary, odznaczający się niezwykłą sumiennością, dokładnością, ceniący prawdę i szanujący ludzi.

 

O wielkości i znaczeniu dorobku naukowego ks. Waisa najlepiej świadczą słowa świętego Jana Pawła II:

„Mogę powiedzieć, że w swoim życiu miałem dwa takie olśnienia filozoficzne. Jedno to tomizm, a drugie to Scheller. A więc najpierw był Wais. Zaczęło się to tak, że ks. Kłósek dał mi Waisa i kazał z niego zdać egzamin. Ale ja nie mogłem sobie z nim poradzić. I nieraz dosłownie płakałem nad tą książką. Dopiero po dwóch miesiącach, a więc w grudniu i styczniu zacząłem coś rozumieć. W końcu otworzył mi się cały świat. Znalazłem za jego pomocą pytania, które gdzieś we mnie tkwiły, ale jeszcze nie bardzo uświadomione. Ukazał mi się nowy sposób podchodzenia do rzeczywistości”.

 

Jan Paweł II bardzo cenił prof. Waisa, cenią go także mieszkańcy Klimkówki, którzy jego imieniem nazwali jedną z ulic ukochanej przez niego wioski, dbają o jego grób znajdujący się na tutejszym cmentarzu, a w kościele parafialnym umieszczona jest tablica upamiętniająca ks. Waisa. Zachował się także dom rodziny Waisów, podarowany przez jej członków siostrom Michalitkom.

 

Gdy z inicjatywy ks. prof. dr. hab. Józefa Wołczańskiego – krewnego ks. Waisa, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rozpoczęły się przygotowania do uczczenia 150 rocznicy urodzin ks. prof. Kazimierza Waisa aktywnie włączyła się do tego nasza szkoła. Dyrektor szkoły Marian Penar, wicedyrektor Agnieszka Groblewska i s. Diana Jonczyk z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem podjęli się organizacji tego święta.

Na lekcjach historii prezentowano sylwetkę ks. prof. Waisa, rozpoczęto przygotowywanie kącika pamięci poświęconego jego osobie.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św., której przewodniczyli Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej ks. dr Adam Szal, wspomniany już krewny ks. Waisa ks. prof. dr hab. Józef Wołczański oraz proboszcz tutejszej parafii ks. Henryk Stec.

 

Poczty sztandarowe wystawił Zespół Szkół Publicznych, Ochotnicza Straż Pożarna i Kółko Rolnicze z Klimkówki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa i sióstr zakonnych, władz świeckich powiatowych i gminnych, reprezentanci instytucji współpracujących z organizacjami lokalnymi z Klimkówki oraz członkowie rodziny ks. prof. Kazimierza Waisa.

 

Nie zabrakło również organizacji wiejskich, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców, mieszkańców Klimkówki oraz osób reprezentujących środki masowego przekazu.

 

Po mszy św. wszyscy udali się na cmentarz. Przedstawiciele rodziny ks. Waisa, organizacji wiejskich, społeczności szkolnej i sióstr zakonnych złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie zmarłego jubilata. Ks. biskup Adam Szal odmówił w intencji zmarłego krótką modlitwę.

 

Następnie orszak przeszedł do Domu Ludowego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości jubileuszowych, prowadzonych przez mieszkańca Klimkówki, historyka Krzysztofa Buczka. Zgromadzonych gości powitał dyrektor szkoły Marian Penar, a chór szkolny pod kierunkiem Beaty Dębiec odśpiewał „Barkę”. Na scenie pojawili się uczniowie kl. 6, którzy pod okiem s. Diany Jonczyk i Małgorzaty Jakubowicz przygotowali sztukę pt. „Operacja Radość”. Opowiadała ona o chłopcu, który znalazł się w domu dziecka, a tam był prześladowany przez innych podopiecznych placówki. Z pomocą przyszli mu aniołowie. Podsunęli mu do czytania zbiór anegdot o Janie Pawle II – człowieku, który w każdym potrafił dostrzec choćby iskierkę dobra. Ta lektura dała chłopcu siłę, nadzieję na odmianę losu. Z czasem zmieniło się postępowanie młodzieży z domu dziecka. Zrozumieli swój błąd i starali się go naprawić. Prawdziwe historie z życia Jana Pawła II, który, jak sam podkreślał, tak wiele zawdzięczał książkom ks. prof. Kazimierza Waisa, sprawiły, że w życiu kolejnego człowieka zagościła radość.

 

Kolejnym, bardzo oczekiwanym punktem jubileuszu był wykład ks. prof. dr. hab. Józefa Wołczańskiego, w którym przybliżył sylwetkę swego przodka, wskazał na jego przywiązanie do rodzinnych stron, sentyment z jakim zawsze mówił o Klimkówce. Niezwykle ciekawie opowiedziana historia życia ks. Waisa ilustrowana była zdjęciami z różnych okresów biografii filozofa. Ks. Wołczański jest niejako kontynuatorem spuścizny swego krewnego – tak jak on jest cenionym kapłanem i profesorem Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

 

Na zakończenie uroczystości jubileuszowych podziękowania przybyłym gościom złożył sołtys i zarazem radny Klimkówki Kazimierz Kielar.

 

Ks. prof. Józef Wołczański podarował naszej szkole portret ks. prof. Kazimierza Waisa w stroju rektorskim, a Burmistrz Miasta i Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec ofiarował pamiątkowy zegar z motywem klimkowskiego kościoła i szkoły. Znajdą one miejsce w kąciku pamięci ks. prof. Kazimierza Waisa.

 

Pamięć ludzka bywa zawodna, ale nigdy nie zapomina się o ludziach, którzy swoim życiem dawali przykład innym, swoją wiedzę i umiejętności umieli przekazać dalej, byli inspiracją dla następnych pokoleń, ich dumą i radością. Takim człowiekiem był ks. Kazimierz Wais rodem z Klimkówki, skromny kapłan, wielki filozof.

 

Na zakończenie warto przytoczyć piękne słowa wypowiedziane w dniu pogrzebu ks. prof. Kazimierza Waisa przez ówczesnego proboszcza Klimkówki, ks. Władysława Kulczyckiego:

„A więc i my żegnamy Cię przezacny Kapłanie i nasz rodaku! Żegna Cię cała Klimkówka – parafia Twoja. Klimkówka dumną i szczęśliwą się czuje, że Twoje zwłoki mieć będzie na swej ziemi. Niechaj Cię szum płaczących brzóz i świerków cmentarnych ukołysze do snu wiecznego, niechaj te góry strzegą Twego grobu, a Boże ptaszęta śpiewają Ci pieśń Bożą, jaką za życia ukochałeś! Odpoczywaj po trudach na naszym cmentarzu, a my powoli do Ciebie schodzić tam będziemy. Światłość wiekuista niech Ci świeci na wieki. Amen”.

 

Dyrekcja Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tej wyjątkowej uroczystości: księdzu proboszczowi, sołtysowi, przedstawicielom wszystkich organizacji działających na terenie Klimkówki oraz nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukces w konkursie biblijnym "Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię"

4 marca 2015

 

3 marca w Zespole Szkół w Iwoniczu Zdroju odbył się etap diecezjalny (II) konkursu biblijnego dla uczniów klas 4-6 na podstawie Ewangelii św. Łukasza i księgi Jonasza.

 

Z naszej szkoły wzięło udział 2 uczniów z klasy 5 - Jakub Kasperkowicz, który podczas tego etapu zdobył I miejsce i zakwalifikował się do III etapu w Przemyślu dnia 12 maja oraz Magdalena Wilusz. Opiekę nad uczniami sprawowała S. Diana Jonczyk.

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

XV Olimpiada Regionalna o Wielkich Polakach

27 lutego 2015

 

Dnia 26 lutego w MZSP w Miejscu Piastowym odbył się II etap Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. Rozpoczęto go w Sanktuarium św. Michała Archanioła mszą święta o godz. 8.45, o 9.30 w auli miało miejsce wspólne spotkanie uczestników, katechetów i organizatorów. Po modlitwie i przedstawieniu jury, odczytano instrukcję i rozdano testy, których wypełnianie trwało 60 minut.

 

Naszą szkołę reprezentowali w tym etapie olimpiady następujący uczniowie: Sylwia Wilk (II g), Martyna Jakubowicz (II g), Krzysztof Barud (kl. III g). Opiekunem uczniów była S. Diana Jonczyk.

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukcesy uczniów w narciarstwie biegowym

21 lutego 2015

 

17-18 lutego na trasie pod szczytem góry Żuków w Ustianowej k. Ustrzyk Dolnych odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjada w Narciarstwie Biegowym. Organizatorami zawodów byli: Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie, Bieszczadzki Szkolny Związek Sportowy, Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych, Szkoła Podstawowa w Ustianowej oraz Narciarska Szkoła Sportowa – ZSP Nr 2 w Ustrzykach Dolnych.

17 lutego w Igrzyskach  Młodzieży Szkolnej brało udział 12 szkół podstawowych. Do mety dobiegło 110 uczestników. Znaleźli się wśród nich nasi uczniowie, którzy wspaniale reprezentowali szkołę podstawową. W czasie zaciętej rywalizacji udało im się osiągnąć doskonałe wyniki. Do zawodów przygotowywali się pod okiem nauczycieli, Małgorzaty Jakubowicz i Jacka Penara.

Największym osiągnięciem może poszczycić się Szymon Rygiel, uczeń 5 klasy naszej szkoły, który uzyskał tytuł Mistrza Województwa Podkarpackiego.

Wyniki klasyfikacji przedstawiają się następująco:

 

I miejsce -  tytuł Mistrza Województwa Podkarpackiego - Szymon Rygiel

18 miejsce-Marcin Rysz 

20 miejsce -Sebastian Garbowski  – najmłodszy uczestnik zawodów

28 miejsce - Łukasz Łopuszański 

36 miejsce -Mikołaj Wais 

Zespołowo drużyna chłopców zajęła wysokie III miejsce przegrywając jedynie z Narciarską Szkołą Podstawową z Ustrzyk Dolnych i Szkołą Podstawową z Jedlicza.

Szkołę Podstawową w Klimkówce godnie reprezentowały także dziewczynki, które pierwszy raz brały udział w zawodach narciarskich, zdobywając doświadczenie. Miejmy nadzieję, że zaprocentuje ono w następnych latach.

Wyniki klasyfikacji dziewcząt:

 

19 miejsce - Patrycja Barud

26 miejsce - Zuzanna Kasperkowicz

29 miejsce - Julia Lorenc 

34 miejsce -  Wiktoria Krukar 

35 miejsce – Wiktoria Puchalska

Drużyna dziewczyn zajęła VI miejsce.

Drugi dzień zawodów narciarskich także obfitował w sukcesy naszych uczniów. 18 lutego odbyła się Wojewódzka Gimnazjada.  Wśród chłopców wystartowało 15 szkół z województwa podkarpackiego, a wśród dziewcząt 12. Ogółem  w zawodach uczestniczyło 137 gimnazjalistów i gimnazjalistek.

Indywidualnie nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

 

9 miejsce - Michał Krukar

10 miejsce -Marcin Kasperkowicz

12 miejsce –Marcin Zajdel

20 miejsce -Grzegorz Wołczański

Drużynowo chłopcy zajęli  II  miejsce.

Nasze gimnazjalistki pobiegły na miarę swoich możliwości i zajęły kolejno następujące miejsca:

22 miejsce -Wiktoria Józefowicz

24 miejsce -Aleksandra Rygiel

28 miejsce -Monika Chudzińska

32 miejsce –Patrycja Józefowicz

Zespołowo dziewczęta zajęły  V  miejsce.

Zwycięzcy indywidualni do trzeciego miejsca otrzymali medale, a do szóstego dyplomy.

W klasyfikacji zespołowej zawodnicy reprezentujący swoje szkoły do III miejsca otrzymali medale, puchary oraz do VI miejsca dyplomy.

Powyższe trofea ufundował Podkarpacki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie.

Cała społeczność naszej szkoły serdecznie gratuluje uczniom tak wspaniałych wyników.

Dziękujemy im za zapał i trud włożony w przygotowania do zawodów oraz za emocje jakich nam dostarczyli.

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadzia

2 lutego 2015

 

       „Wiwat Babunie, wiwat Dziadkowie śpiewamy

      Bo nasze Babcie i naszych Dziadków kochamy

Niech się uśmiechną, niech będą zawsze szczęśliwi

  Dziś w dniu ich święta zdrowia, radości życzymy”

 

24 stycznia 2015r. szkoła w Klimkówce rozbrzmiewała gromkim śpiewem – tak uczniowie witali przybyłych gości: swoje Babcie i swoich Dziadków, którzy licznie zgromadzili się, by wspólnie z wnukami świętować ten uroczysty dzień.

 

Jak co roku z niecierpliwością czekaliśmy na naszych szanownych gości, bo przecież Babcia i Dziadzio to właśnie te osoby, które zawsze mają dla swoich wnuków czas, opowiadają o dawnych latach, odprowadzają do szkoły, a potem czekają z obiadem, gdy rodzice są jeszcze w pracy…

Dla każdego dziecka, tego mniejszego i tego większego, są wielkim autorytetem, kimś, z kogo warto brać przykład.

 

Naszą szkolną uroczystość uświetnili swoim przybyciem Przewodnicząca Rady Miejskiej w Rymanowie Krystyna Przybyła-Ostap, Sekretarz Gminy Marek Penar, Sołtys Klimkówki Kazimierz Kielar oraz panie reprezentujące Koło Gospodyń Wiejskich w Klimkówce.

 

Na początku wszystkich zebranych przywitał dyrektor szkoły Marian Penar, życzenia złożyła Przewodnicząca Rady Miejskiej, a potem mikrofon przejęli uczniowie kl.4

i I gimnazjum, którzy wraz z wychowawczyniami: Agnieszką Rygiel i Joanną Wójcik-Kaczor przygotowali część artystyczną. O oprawę muzyczną akademii zadbał Jacek Gierlach, a dekorację wykonała Beata Dębiec.

Uczniowie zaprezentowali zróżnicowany program: najmłodsi przywitali Babcie i Dziadków okolicznościowymi wierszykami i piosenkami, a uzdolnieni muzycznie uczniowie zagrali na skrzypcach, klarnecie i keyboardzie  przygotowane przez siebie utwory.

 

Starsi uczniowie przygotowali seniorom wspaniałą niespodziankę – „podróż w przeszłość” z niezwykłym przewodnikiem, niesfornym Amorkiem, który pokazywał jak okazywano sobie uczucia na przestrzeni wieków. Mogliśmy obserwować przezabawne zaloty jaskiniowców, mieszkańców średniowiecznej wsi, a w końcu wyluzowanych nastolatków reprezentujących współczesność.

 

Ubrani w stroje z różnych epok młodzi aktorzy zyskali uznanie wśród publiczności i byli gromko oklaskiwani.

 

Aplauzem przyjęto także występ szkolnego kabaretu i monolog o rozterkach wieku dziecięcego.

 

Nie zapomnieliśmy także o realiach współczesności – kl.4 przedstawiła sztukę, której tematem była miłość, jaką Babcie i Dziadkowie okazują swoim wnukom. Podczas gdy rodzice pracują za granicą oni zajmują się wychowaniem wnuków, którzy niestety nie zawsze potrafią to docenić. Na scenie pojawił się diabełek i aniołki walczący o duszę zbuntowanej nastolatki. W końcu miłość zwyciężyła i cała historia zakończyła się szczęśliwie.

 

Zwieńczeniem uroczystości był słodki upominek dla wszystkich gości w postaci tortu

z kolorowymi fajerwerkami.

 

Po głośnym „100 lat” wyśpiewanym przez uczniów zaproszono wszystkich do wesołej zabawy i tańców.

 

Ale to nie był koniec niespodzianek! Tym razem na swój występ zaprosiło Koło Gospodyń Wiejskich, które pięknym śpiewem uświetniło całą uroczystość.

 

Spotkanie przebiegało jeszcze długo w miłej, serdecznej atmosferze. Dla wszystkich przybyłych był to czas oderwania się od codziennych obowiązków, trosk, czas na spotkanie z bliższymi i dalszymi znajomymi.

 

Cieszymy się, że Babcie i Dziadziowie tak licznie zagościli w progach naszej szkoły  i mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy.

 

Wszystkim Babciom i Dziadziom życzymy jeszcze długich lat w zdrowiu, w otoczeniu kochających wnuków i całej rodziny!

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Bezpieczne ferie 2015

31 stycznia 2015

 

2 lutego na Podkarpaciu rozpoczną się ferie zimowe. Region naszego województwa oferuje wiele atrakcji na zimowy wypoczynek. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych wypoczywających na Podkarpaciu czuwają policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji, przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznych ferii.

 

Okres zimowych ferii, to czas wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Weryfikowane będzie wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także wymagane dokumenty, przestrzeganie czasu pracy kierowców i ich trzeźwość. Policjanci będą też zwracać uwagę na dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

 

Podczas ferii policjanci nie tylko zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich  zabaw, odwiedzą też zimowiska. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi  zagrożeniami. Pod ich kontrolą będą też „dzikie lodowiska” i osiedlowe place zabaw.

 

Co zrobić, aby ferie były czasem radosnej, ale i bezpiecznej zabawy? Poniżej przypominamy kilka praktycznych porad dla naszych najmłodszych.

 

Na sankach i nartach:

 • Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.

 • Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach - nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować. Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.

 • Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

Na lodowisku:

 • Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!

 • Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!

W zimie jezdnia jest śliska, dlatego:

 • Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.

 • Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.

 • Nie przebiegaj przez jezdnię.

 • Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.

 • Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

 • Pamiętajmy o noszeniu elementów odblaskowych.

Przed wyjazdem dziecka na zimowy wypoczynek porozmawiajmy z nim o zagrożeniach, jakie może napotkać. Przekażmy dziecku podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wytłumaczmy, w jaki sposób w razie potrzeby będą mogły wezwać pomoc.

 

Oto kilka numerów telefonów, które dziecko powinno znać:

 • Policja - 997

 • Straż pożarna - 998

 • Pogotowie ratunkowe - 999

 • Telefon alarmowy - 112

Dzwoniąc pod numer alarmowy starajmy się w miarę możliwości podać następujące informacje:

 • dokładnie miejsce zdarzenia (miejscowość, droga, ulica, dom, itd.),

 • zdarzenie (rodzaj wypadku, liczba poszkodowanych),

 • stan ofiar zdarzenia (wiek, stan przytomności, krwawienia, złamania),

 • swoje dane osobowe oraz numer telefonu.

 • wysłuchajmy uważnie przekazywanych instrukcji i poczekajmy aż dyspozytor pozwoli się rozłączyć.

Zdjęcie i tekst pochodzą ze strony internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

Program zimowiska ,,Bałwanek’’

30 stycznia 2015

 

Ferie 2015

 

Podczas tegorocznych ferii zimowych proponujemy uczniom zajęcia sportowo-rekreacyjne: naukę i doskonalenie umiejętności jazdy i biegu na nartach techniką łyżwową i klasyczną oraz siatkówkę (mała gra 3x3, gra właściwa 6x6).

 

Harmonogram zajęć w poszczególnych dniach

Dzień tygodnia

Sala gimnastyczna

zajęcia w terenie

Godzina

Nauczyciel

Poniedziałek

02.02.2015

Narciarstwo biegowe

Siatkówka -dziewczyny

09.00 – 12.00

10.00 – 12.00

Jacek Penar

Michał Nycz

Wtorek

03.02.2015

Narciarstwo biegowe

09.00 – 12.00

Małgorzata Jakubowicz

Środa

04.02.2015

Narciarstwo biegowe

Siatkówka -dziewczyny

09.00 – 12.00

10.00 – 12.00

Jacek Penar

Michał Nycz

Czwartek

05.02.2015

Narciarstwo biegowe

09.00 – 12.00

Małgorzata Jakubowicz

Piątek

06.02.2015

Narciarstwo biegowe

Siatkówka -dziewczyny

09.00 – 12.00

10.00 – 12.00

Jacek Penar

Michał Nycz

Poniedziałek

09.02.2015

Narciarstwo biegowe

Siatkówka -dziewczyny

09.00 – 12.00

10.00 – 12.00

Małgorzata Jakubowicz

Michał Nycz

Wtorek

10.02.2015

Narciarstwo biegowe

09.00 – 12.00

Jacek Penar

Środa

11.02.2015

Narciarstwo biegowe

Siatkówka -dziewczyny

09.00 – 12.00

10.00 – 12.00

Małgorzata Jakubowicz

Michał Nycz

Czwartek

12.02.2015

Narciarstwo biegowe

09.00 – 12.00

Jacek Penar

 

II Szkolny Koncert Kolęd i Pastorałek

30 stycznia 2015

 

Jednym ze zwyczajów związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia jest wspólne kolędowanie. Jak podają źródła najstarszą z polskich kolęd jest pieśń „Zdrów bądź, Królu Anielski”, pochodząca z 1424 roku. Kolędy to radosne pieśni noworoczne, które współcześnie przyjęły formę pieśni bożonarodzeniowych, ich odmianą są pastorałki, które mają charakter świecki.

Samorząd Uczniowski pragnie podtrzymywać tradycje wspólnego kolędowania, dlatego zorganizował II Szkolny Koncert Kolęd i Pastorałek. W koncercie wystąpiło 37 uczestników zaprezentowało 16 kolęd i pastorałek.

Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie z kl. „0”: Kamil Kasperkowicz, Szymon Krukar, Dawid Litwin, Kacper Litwin, Szymon Szymański i zaprezentowali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, oraz Zuzanna Klimkiewicz, Julia Kozak, Milena Penar, Zofia Penar – „Gdy śliczna panna”, a także: Zuzanna Zięba, Kornelia Bek, Klaudia Rajchel, Lena Saferna, Anastazja Penar – „Chojka”.

Następnie pojawiły się uczennice kl. Ia szkoły podstawowej: Alicja Kubas zaśpiewała „Zostań Jezu nam braciszkiem”, Patrycja Uliasz – „Pada śnieg”.

Klasę Ib reprezentowały: Zuzanna Kasperkowicz – „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, Magdalena Barć i Zuzanna Wilusz – „Przybieżeli do Betlejem”, Zuzanna Szarowska –„Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz Emilia Szymańska – „Przybieżeli do Betlejem”.

Uczniowie z klasy II szkoły podstawowej zaśpiewali pastorałkę pt. „Kolędnicy przybyli”, w składzie: Oliwia Barć, Aleksandra Gazda, Oliwia Kilar, Wiktor Krukar, Andżelika Litwin, Alicja Ostoia-Tomaszewska, Bartosz Ryba, Kornelia Trybus.

Następnie na scenie wystąpili uczniowie kl. III szkoły podstawowej, którą reprezentowały: Magdalena Rygiel – „Wigilijna pastorałka”, Oliwia Cypcar, Magdalena Rygiel, Zuzanna Kapica -„Przybieżeli do Betlejem”, a także Zuzanna Wojtuń i Patrycja Kuś –„Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Wioleta Walus z kl. IV, zagrała natomiast na skrzypcach kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, a Julia Żarnowska zaśpiewała pastorałkę pt. „Sianko na stół”.

Krzysztof Barud z kl. III gimnazjum zaśpiewał po niemiecku utwór „Guten Tag, ich bin der Nikolaus”.

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz słodkimi upominkami.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i rodzicom za pomoc udzieloną uczniom w przygotowaniach do koncertu, a także samym uczestnikom za piękne wykonanie kolęd i pastorałek, wysiłek włożony w przygotowywanie się do występu oraz odwagę!!!

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dyskoteka karnawałowa

30 stycznia 2015

 

W dniu 29 stycznia Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową, dla klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Uczniowie przynieśli ze sobą bilet wstępu, którym było posiadanie jakiegoś gadżetu karnawałowego: maski, okularów, peruki, bądź jakiegoś elementu przebrania.

Dyskotekę poprowadził Dj Dusiek, przy dźwiękach tanecznych hitów. Pociąg jadący z daleka, na nikogo nie czekał i wciąż zatrzymywał się na coraz to innej stacji muzycznej. Tak, uczniowie zwiedzili wiele krajów: Japonię, Włochy, Grecję i wiele innych, a w każdym z nich bawili się w rytmach odmiennej muzyki.

Ten maraton tańca, śmiechu i radości dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Było gwarno i kolorowo. Muzyka, oświetlenie i atmosfera były świetne, tak więc wszyscy bawili się wyśmienicie. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim za przybycie i wspólną zabawę!!!

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zabawa karnawałowa klas 0 - 3

30 stycznia 2015

 

Karnawał to czas zabaw, tańców, radości przebierańców, trwający od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. To miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Taki bal odbył się w naszej szkole w dniu 29 stycznia i wzięli w nim udział uczniowie z kl. „0” oraz kl. I-III szkoły podstawowej.

Organizatorem balu był Samorząd Uczniowski,  poczęstunek dla wszystkich dzieci i cukierki ufundowała Rada Rodziców. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia i już wcześniej, nie raz własnoręcznie przygotowywały stroje i maski karnawałowe.

Szkoła w tym dniu zamieniła się w magiczną krainę, pełną kolorowych postaci z bajek, i nie tylko: księżniczki, królowie, wróżki, królewny, motylki, indianki, myszka Miki, grzybek, policjanci, strażacy, karatecy, kowboje, rycerze, piraci, Batman, Zorro, Superman, Spiderman, nie sposób wymienić wszystkich. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał ani na chwilkę. Było radośnie, zabawnie i kolorowo.

Bal prowadziła grupa animatorów, którzy umilali czas dzieciom zabawami, tańcami i konkursami. Bańki mydlane dopełniały bajecznego klimatu, każde dziecko chciało złapać choć kilka kolorowych mydlanych kuleczek.

Żal było opuszczać salę balową, jednak pamiątkowe fotografie pozwolą powrócić do bajkowego klimatu i radosnego nastroju zabawy karnawałowej.

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Bal karnawałowy w Kolorowym Przedszkolu

29 stycznia 2015

 

Dnia 29 stycznia w Kolorowym Przedszkolu odbył się bal karnawałowy. W pięknie przystrojonej sali dzieci zaprezentowały swoje stroje: księżniczki, motylki, biedronki, krokodyle, kotki. Nie zabrakło też policjantów, strażaków, szeryfów, a także muszkieterów.

 

Wśród zabaw, tańców i piosenek bardzo miło upłynął czas. Dzieci po słodkim poczęstunku, zadowolone, z uśmiechem na buzi wróciły do domu.

 

Dodały: Grażyna Byra i Justyna Walus

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Babci i Dziadzia w Kolorowym Przedszkolu

27 stycznia 2015

 

Wychowankowie Kolorowego Przedszkola 27 stycznia zorganizowali obchody Dnia Babci i Dziadka.

Uroczystość poprzedziły długie przygotowania, w których wszyscy chętnie brali udział.

Dzieci najpierw przedstawiły ,,Jasełka”, a następnie w piosenkach i wierszach dziękowały dziadkom i babciom za poświęcony im czas, opiekę i wspaniałe opowieści.

Zaproszeni goście zostali obdarowani kolorowymi laurkami. Dla każdego przygotowany był słodki poczęstunek. Wszyscy będziemy miło wspominać tę uroczystość.

m

Dodały: Grażyna Byra i Justyna Walus

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie podsumowujące WOŚP

23 stycznia 2015

 

22 stycznia odbyło się spotkanie podsumowujące 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowane przez sztab w Rymanowie. W spotkaniu, które miało miejsce w Restauracji Jaś Wędrowniczek, wzięli udział wolontariusze, w tym uczennice naszej szkoły: Aleksandra Wais, Patrycja Józefowicz, Gabriela Bek, Weronika Garbowska, Weronika Kucharska, Dominika Barć, Kamila Szczurek i Roksana Cypcar.

Zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak w swoim przemówieniu omówił i podsumował przebieg tegorocznej kwesty. Organizatorzy uhonorowali wszystkich wolontariuszy dyplomami, które wręczyła pani Agnieszka Niemczyk – szef sztabu, oraz zapewnili poczęstunek.

Dodała: Martyna Nycz

m

Adopcja Serca

20 stycznia 2015

 

 

        „Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku – jest wykształcenie”.       /Arystoteles/

 

 

Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła od lat prowadzi misje w Kamerunie, których celem jest pomoc biednym dzieciom – sierotom, półsierotom i z rodzin bardzo ubogich. Wiele dzieci z takich rodzin nie uczęszcza do szkoły z powodu bardzo trudnej sytuacji materialnej. Siostry Michalitki prowadzą pomoc dzieciom z Kamerunu poprzez „Adopcję serca”. Akcja ta polega na złożeniu ofiary na opłatę nauczania w szkole konkretnemu dziecku. Opłata ta w chwili obecnej wynosi 200 złotych na cały rok razem z potrzebnymi książkami, zeszytami, przyborami szkolnymi itp.

 

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już kilka lat temu „zaadoptowali” chłopca z Kamerunu i opłacili mu naukę w szkole.

 

Nasze „zaadoptowane” dziecko to chłopiec, Dilan Abanda. Urodził się 23 grudnia 2003 r. Pochodzi z miejscowości Nguelemendouka. Dilan ma trzech  braci i dwie siostry.

 

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele i pracownicy szkoły „zaadoptowali” kolejne dziecko z Kamerunu. Jest nim  Stephane Nguele urodzony 9 czerwca 2003 roku z miejscowości Koumbou, plemię Maka. Chłopiec ma dwóch braci i jedną siostrę.

 

Raz w roku „zaadoptowane” dziecko osobiście pisze kartkę z życzeniami do naszej społeczności szkolnej.

 

Akcja charytatywna „Adopcja serca” jest wspaniałym gestem uczynionym wobec biednych dzieci, które pragną uczyć się.

 

Dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły za ten piękny gest, za dobroć serca, za to, że umieją dzielić się i chcą pomóc najbardziej potrzebującym.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

m

Wystawa malarstwa w Galerii Zdrój

19 stycznia 2015

 

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili wystawę malarstwa Anny Muni w Rymanowie Zdroju, mieszkanki Krosna. Wernisaż odbył się 16 stycznia 2015r.

Artystka maluje farbami olejnymi i akrylowymi, akwarelami i gwaszami. W swoim życiu zajmowała się także innymi pracami: uczyła języka polskiego i rosyjskiego, była dziennikarką, reportażystką oraz felietonistką.

Prace Anny Muni charakteryzują się barwnością i ciekawą strukturą.

Dodała: Martyna Nycz

m

Zaproszenie na bal karnawałowy

18 stycznia 2015

 

Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza uczniów z oddziału przedszkolnego, szkoły podstawowej i gimnazjum na BAL KARNAWAŁOWY, który odbędzie się w czwartek, 29 stycznia 2015 roku.

 

W godzinach 9:30 do 12:00 będą bawić się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 szkoły podstawowej. W programie znajdą się: wspólna zabawa z animatorami, tańce i konkursy oraz nagrody i niespodzianki. Biletem wstępu jest pomysłowe przebranie.

 

W godzinach od 16:00 do 19:00 odbędzie się zabawa dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum, którą poprowadzi DJ Dusiek. Biletem wstępu jest gadżet karnawałowy: np. maska, kapelusz, czapeczka, peruka, okulary, peleryna itp.

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  w Klimkówce

15 stycznia 2015

 

11 stycznia 2015, po raz dwudziesty trzeci zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku celem Orkiestry, było zebranie środków finansowych na leczenie dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz medyczną opiekę seniorów.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce, nauczyciele: Małgorzata Jakubowicz, Wioletta Krukar i Martyna Nycz oraz pracownicy obsługi: Dariusz Dąbrowski i Stanisław Zych, również zaangażowali się w tę akcję organizując zbiórki.

 

Wśród kwestujących wolontariuszy byli: Aleksandra Wais, Patrycja Józefowicz, Dominika Barć z kl. III gimnazjum, Gabriela Bek, Weronika Garbowska, Weronika Kucharska z kl. II gimnazjum, Kamila Szczurek, Roksana Cypcar z kl. I gimnazjum.

Mieszkańcy Klimkówki okazali dużo zrozumienia i byli bardzo hojni - przekazali na cele WOŚP kwotę 1687,43 PLN. Dziękujemy!

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy zaangażowali się w akcję dziękujemy!

Dodała: Martyna Nycz

m

Spotkanie z rodzicami

10 stycznia 2015

Szanowni Rodzice,

 

Informujemy, że w piątek 16 stycznia 2015 roku kończy się I semestr roku szkolnego 2014/2015.

 

W środę, 21 stycznia 2015 roku o godzinie 16.30 odbędzie się wywiadówka okresowa.

 

Wywiadówka rozpocznie się od zebrania ogólnego z dyrektorem w holu głównym szkoły, a następnie odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

 

Idą święta...

22 grudnia 2014

 

„Idą święta, idą, święta…” Z tej właśnie okazji uczniowie z zerówki, klasy I „a” i III uczcili zbliżający się czas Bożego Narodzenia spotkaniem przy stole wigilijnym.

 

Wspólny poczęstunek, śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem to niepowtarzalne chwile, które raz w roku na nowo przeżywają i dorośli, i dzieci. Dla najmłodszych uczniów to także lekcja wychowawcza, w której wszyscy bardzo chętnie biorą udział. Dzieci pomagają w przygotowaniu stołu, składają sobie życzenia, poznają zwyczaje wigilijne i oczywiście porządkują. Na stołach wigilijnych nie zabrakło zarówno tradycyjnych potraw, jak i słodkości. Klasowe spotkania wigilijne to wyjątkowe wydarzenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dziękujemy Rodzicom i Babciom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

Dodały: Wioletta Krukar i Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Błogosławiona Noc

20 grudnia 2014

 

19 grudnia 2014 roku cała społeczność szkolna zgromadziła się na małej sali gimnastycznej, aby obejrzeć jasełka pt. "Błogosławiona Noc" przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem s. Diany Jonczyk.

 

Jasełka wprowadziły wszystkich w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Młodzi aktorzy przypomnieli nam wzruszającą historię narodzin Jezusa i cudów jakie działy się tej Błogosławionej Nocy. Podziwialiśmy piękne anioły, obserwowaliśmy wędrówkę Maryi i Józefa. Widzieliśmy czuwających przy szopie pasterzy i odwiedzających Dzieciątko Trzech Króli. Byliśmy świadkami jak młoda dziewczyna- Rebeka dzięki spotkaniu z małym Jezusem odzyskała wzrok. Wsłuchiwaliśmy się w przemawiające ludzkim głosem zwierzęta.

 

Piękne Bożonarodzeniowe widowisko uświetnił występ chóru szkolnego prowadzonego przez panią Beatę Dębiec oraz pastorałki w wykonaniu Magdaleny Rygiel i Aleksandry Rygiel.

 

Na zakończenie spotkania pan Dyrektor symbolicznie połamał się opłatkiem z przedstawicielami klas i złożył wszystkim świąteczne życzenia.

 Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Christmas Time

19 grudnia 2014

 

W grudniu nauczycielki języka angielskiego pani Małgorzata Czelny i pani Agnieszka Groblewska zorganizowały dla uczniów naszej szkoły konkurs Christmas Time.

 

Konkurs polegał na przygotowaniu kartki lub ozdoby świątecznej wraz z życzeniami w języku angielskim. W konkursie wzięło udział 28 uczniów szkoły podstawowej i 1 uczeń gimnazjum. Wszystkie zgłoszone prace były bardzo piękne i pomysłowe - kolorowe kartki, bombki, zawieszki, obrazki oraz choinki. Jury było pod wielkim wrażeniem kreatywności uczniów i miało bardzo trudny wybór. W związku z tym zdecydowało się przyznać kilka równorzędnych nagród pierwszych i drugich oraz nagrody pocieszenia za udział w konkursie. Zwycięzcom nagrody wręczył pan Dyrektor podczas spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

 

Nagrodę pierwszą w kategorii kartek świątecznych zdobyli:

 

  1.  Julia Chudzińska – kl. 1a

  2.  Zuzanna Wilusz – kl. 1b

  3.  Hubert Słowik – kl. 1b

  4. Adrianna Michalak – kl. 2

  5.  Andżelika Litwin – kl. 2

  6.  Emilia Sznajder – kl. 3

  7.  Zuzanna Wojtuń – kl. 3

  8.  Zuzanna Kasperkowicz – kl. 4

Nagrodę drugą w kategorii kartek świątecznych zdobyli:

 

1.  Alicja Kubas – kl. 1a

2.  Magdalena Barć – kl. 1b

3.  Wiktoria Wais – kl. 2

4.  Kornelia Trybus – kl. 2

5.  Patrycja Kuś – kl. 3

6.  Zuzanna Kapica – kl. 3

7.  Oliwia Cypcar – kl. 3

8.  Oliwia Brzęk – kl. 3

 

W kategorii ozdób świątecznych nagrodę pierwszą otrzymali:

 

1.  Gabriela Krypla – kl. 4

2.  Paweł Walus – kl. 4

3.  Wiktoria Krukar – kl. 4

4.  Diana Szczurek – kl. 4

5.  Elżbieta Rybska – kl. 4

6.  Wioleta Walus – kl. 4

7.  Emilia Rybska – kl. 5

8.  Jakub Penar – kl. 2 G

 

 

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

 

 Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Języków Obcych w "Szczepaniku"

14 grudnia 2014

 

12 grudnia 2014 roku uczennice z klasy III gimnazjum - Dominika Barć, Renata Raś, Aleksandra Rygiel oraz Aleksandra Wais wraz z opiekunem panią Agnieszką Groblewską wzięły udział w Dniu Języków Obcych zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 gimnazjalistów z ośmiu gimnazjów z terenu powiatu krośnieńskiego. W programie znalazły się prezentacje multimedialne, wystawy, występy artystyczne, konkursy, gry i zabawy językowe.

Największą popularnością cieszyły się warsztaty taneczne, na których uczestnicy uczyli się podstawowych kroków  tańców irlandzkich, angielskich i szkockich, a także gra terenowa Poznaj naszą szkołę. Wśród innych konkurencji były: gry i zabawy językowe z języka angielskiego i niemieckiego, teatr cieni - Shadow Theatre, quiz na temat kultury krajów europejskich oraz test z języka niemieckiego na podstawie fragmentów filmu Treffpunkt Berlin.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy wręczone przez św. Mikołaja. Z naszej szkoły pierwsze miejsca w dwóch zabawach zdobyły: Renata Raś w grze Poznaj naszą szkołę oraz Aleksandra Rygiel w grach i zabawach z języka niemieckiego.

Dzień Języków Obcych w "Szczepaniku" był bardzo udany. Uczniowie mogli nie tylko poznać szkołę i wykazać się wiedzą językową, ale również spędzić przyjemnie czas.

 Dodała: Agnieszka Groblewska

m

Zimowa przerwa świąteczna

9 grudnia 2014

 

Informujemy, że w tym roku szkolnym zimowa przerwa świąteczna potrwa od 22 grudnia 2014r. do 6 stycznia 2015r.

W dniach 22, 23, 29, 30 i 31 grudnia 2014r. oraz 2 i 5 stycznia 2015r. w godzinach od 8.00 do 14.00 szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńcze uczniom, którzy nie mają zapewnionej opieki w domu rodzinnym.

Wszyscy zainteresowani rodzice proszeni są o zgłaszanie potrzeby zorganizowania takich zajęć dla dziecka w sekretariacie szkoły w terminie do 17 grudnia 2014r.

 

Spotkanie ze Św. Mikołajem

8 grudnia 2014

 

                   "… Święty Mikołaj będzie wśród nas

                   Spełni marzenia i wszystkie sny

                   Święty Mikołaj puka do drzwi..."

Na spotkanie ze Świętym Mikołajem dzieci zawsze czekają z niecierpliwością. W tym roku Mikołaj odwiedził naszą szkołę 5 grudnia i najpierw spotkał się z najmłodszymi przedszkolakami, klasą „0” oraz uczniami 1-3 szkoły podstawowej. Dzieci były bardzo szczęśliwe i rozpromienione a zarazem trochę zawstydzone, kiedy na salę wszedł z niecierpliwością oczekiwany gość Mikołajowi towarzyszyły aniołki oraz „upadłe aniołki”, które widłami groziły tym, którzy powinni trochę poprawić swoje zachowanie.

Mikołaj ze wszystkimi dziećmi rozmawiał, zachęcał aby były grzeczne i pozował do zdjęć. Dzieci cieszyły się z możliwości osobistego spotkania z osobą, która co roku obdarza ich prezentami. Spotkanie urozmaiciły wspólne zabawy z balonami, zabawy w kole, zabawa w pociąg oraz krótki filmik dotyczący życia Świętego Mikołaja, biskupa z Miry.

Mikołaj odwiedził także uczniów klas starszych 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum, którzy również z niecierpliwością oczekiwali jego wizyty nasłuchując dźwięku dzwoneczków rozbrzmiewających za drzwiami ich klas. Wszyscy bawili się doskonale.

Dodatkową atrakcją tego dnia był zorganizowany dla uczniów Mikołajkowy Turniej Sprawnościowy oraz Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. W rywalizacji sprawnościowej zwyciężyła reprezentacja klasy VI szkoły podstawowej, drugie miejsce zajęła klasa IVsp, i miejsce III- klasa Vsp.  Natomiast w siatkówce najlepsi okazali się zawodnicy z III klasy gimnazjum, II klasa gimnazjum zajęła miejsce drugie, a I klasa gimnazjum- miejsce trzecie.

Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie i pomoc udzieloną Świętemu Mikołajowi w przygotowaniu prezentów oraz Samorządowi Uczniowskiemu za zorganizowanie całej uroczystości.

 Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Poświęcenie strojów liturgicznych

8 grudnia 2014

 

Dnia 7.12.2014 r, podczas mszy św. o godz. 11.00 w parafii św. Michała Archanioła w Klimkówce, uczennice naszej szkoły brały udział w uroczystym przyjęciu do scholi liturgicznej.

 

Podczas uroczystości ks. Proboszcz Henryk Stec dokonał poświęcenia strojów liturgicznych oraz medalików św. Michała Archanioła. Dzieciom i młodzieży towarzyszyli rodzice oraz rodziny. Stroje wykonała pani Elżbieta Józefowicz i pani Barbara Chudzińska. Opiekunem scholi i oazy jest S. Diana Jonczyk.

 

W uroczystości wzięły udział: 1 Kubas Alicja 2 Andżelika Litwin 3 Szarowska Zuzanna 4 Stapińska Sandra 5 Sylwia Węgrzynowska 6 Julia Żarnowska 7 Diana Szczurek 8 Julia Krężałek 9 Wilusz Magdalena 10 Julia Wais 11 Magdalena Rygiel 12 Krukar Wiktoria 13 Natalia Puchalska 14 Elżbieta Rybska 15 Patrycja Kuś 16 Julia Lorenc 17 Wojtuń Zuzanna 18 Rybska Emilia 19 Trybus Kornelia 20 Wiktoria Józefowicz 21 Katarzyna Mroczkowska 22 Julia Trybus 23 Cypcar Roksana 24 Monika Chudzińska 25 Gabriela Krypla 26 Cypcar Oliwia.

 Dodała: s. Diana Jonczyk

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Dzień Otwarty

7 grudnia 2014

 

Informujemy, że dnia 10 grudnia 2014r. w godzinach od 16.00 do 18.00 w szkole zostanie zorganizowany Dzień Otwarty.

Wszystkich chętnych rodziców zapraszamy na spotkania indywidualne z wychowawcami i nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

 

 XV Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach

2 grudnia 2014

 

Dnia 2 grudnia 2014r. w naszej szkole odbył się dla gimnazjalistów etap szkolny XV Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach o św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim.

 

W konkursie uczestniczyli: 1. Martyna Jakubowicz- 2g 2. Jakub Penar- 2g 3. Katarzyna Różowicz- 2g 4. Weronika Jurczak- 2g 5. Sylwia Wilk- 2g 6. Gabriela Bek- 2g 7. Aleksandra Kasperkowicz- 2g 8. Weronika Garbowska- 2g 9. Weronika Kucharska- 2g 10. Anna Przybyła - 2g 11. Krzysztof Barud -3g 12. Aleksandra Wais- 3g.

 

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się Krzysztof Barud -3g, Aleksandra Wais- 3g, Martyna Jakubowicz- 2g

 

Opiekunem uczniów była S. Diana Jonczyk.

 Dodała: s. Diana Jonczyk

 

Czary - mary w Kolorowym Przedszkolu

 28 listopada 2014

 

"Czary-mary, czary-mary, aby wróżby się spełniały złóżmy dary". Tymi słowami dzieci z Kolorowego Przedszkola rozpoczęły zabawę andrzejkową.

 

Dzieci zostały wprowadzone w zabawę opowieścią związaną z tym dniem. Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami i przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.

 

 Dodały: Grażyna Byra i Justyna Walus

 

Zobacz zdjęcia >>>

m

Andrzejki w oddziale przedszkolnym

29 listopada 2014

 

Dzieci z oddziału przedszkolnego w dniu 28 listopada wzięły udział w zabawach nawiązujących do tradycji andrzejkowych wróżb.

 

Było wiele radości w odkrywaniu przyszłości: w jakim zawodzie będę pracował?, kto jest moim najlepszym kolegą/koleżanką?, jakie życzenia się spełnią? Jednak najchętniej dzieci wrzucały grosik do studni marzeń.

 

Wspólne spędzenie czasu umiliły także tańce i zabawy przy muzyce.

 

 Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Zabawa andrzejkowa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

28 listopada 2014

 

Andrzejki odbyły się 27 listopada. Na początku uczniowie wzięli udział we wróżbach andrzejkowych, prowadzonych przez Samorząd Uczniowski i dowiedzieli się jak będzie wyglądała ich przyszłość. Wśród zabaw największą popularnością cieszyły się losy z wróżbą.  Młodzież mogła poznać imię przyszłego męża/żony, zawód lub wrzucić grosik do studni życzeń. Zabawy, w których można było wziąć udział to: „Kwiatowa wróżka”, „Kolorowa wróżba”, „Zaczarowane liczby”, „Losy z wróżbą”, „Andrzejkowe serca”, „Kim zostanę?”, „Karty”, „Kości”, „Grosik do studni”.

 

Następnie uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjaliści bawili się przy muzyce. Zatańczono także, tzw. „belgijskę”, taniec który wszystkim sprawił wiele radości i zintegrował.

 

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem dziękuje wszystkim przybyłym za wspólną zabawę.

 

Dodała: Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Konkurs biblijny

26 listopada 2014

 

W dniu 25 listopada w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu wiedzy biblijnej pt: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

 

Uczestniczyło w nim 5 osób z klasy 5: Jakub Kasperkowicz, Oliwia Mika, Emilia Rybska, Gabriela Krukar, Magdalena Wilusz. Do etapu diecezjalnego zakwalifikował się: Jakub Kasperkowicz i Magdalena Wilusz.

 

Gratulujemy uczniom wysokiej punktacji i życzymy dalszych sukcesów.

 Dodała: s. Diana Jonczyk

 

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus

20 listopada 2014

 

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus… tak brzmiały pierwsze wersety piosenki Piotra i Jacka z Białegostoku, którzy tworzą grupę o nazwie Wyrwani z niewoli. Grupa ta, zajmująca się ewangelizacją, gościła w naszej szkole 19 listopada 2014r.

Podczas spotkania z gimnazjalistami zespół podzielił się wzruszającym świadectwem swojego życia, nawrócenia, mocy Bożej, a także zaprezentował katolicką muzykę hip-hopową w ramach programu profilaktycznego „Ku wolności…”

Oto wrażenia naszej młodzieży po spotkaniu z tymi niezwykłymi ludźmi:

Jestem zachwycona wczorajszym spotkaniem, podbili oni nasze serca. Opowiadali, co trudnego przeżyli i jak to odbiło się na ich „skórze”. Wiem, że należy szanować każdą sekundę, życie, każdą minutę spędzoną z najbliższymi. Nie należy obwiniać rodziców za to czego nie mamy, ale im dziękować za to, że są z nami. Wzruszyła mnie opowieść Piotra o bardzo trudnym dzieciństwie.

Wspaniałe spotkanie, nie zabrakło też humoru… Było widać, że są autentyczni, wiedzą co mówią, czułam w nich głębię, bardzo przykro, że trwało ono tylko 2 godziny… Mimo pozorów (łysi, dresy) byli sympatyczni i zabawni… Sadzę, że będę miała możliwość się z nimi skontaktować. Znali się na muzyce, ich piosenki niosły przesłanie, żeby być wolnym od ludzkich opinii, od używek…

Mnie nauczyło to spotkanie, że trzeba być „prawdziwym katolikiem”, a nie tylko się nim nazywać. Będę się modlić z potrzeby serca, a nie z ludzkich względów. Oni pokazali, że wiara jest piękna i, że warto wierzyć w Boga, który jest szczęściem i miłością każdego człowieka.

W świadectwie podobała mi się ogromna szczerość, że wypowiadali się z głębi serca… Oni przeżyli w życiu dużo, a teraz mają odwagę o tym mówić. Rozmawiali z nami językiem młodzieżowym.

Bardzo podobało mi się, że po występie mogliśmy do nich podejść porozmawiać i nie śmiali się z nas, próbowali odpowiedzieć na każde nasze pytanie.

Chciałbym jak najwięcej wziąć ich słów dla siebie. Pokazali nam nadzieję, że można zejść ze złej ścieżki i stać się dobrym człowiekiem.

Bardzo wzruszyło mnie świadectwo Piotra, było ono takie prawdziwe, wierzę, że dzięki niemu wielu z nas się zmieni.

Te dwie godziny spędzone z Piotrem i Jackiem były najlepszymi w moim życiu. Na początku myślałem, że takie spotkanie mi się nie przyda, ale nigdy wcześniej nie odczułem takiej potrzeby zmiany życia jak teraz.

Mnie poruszyły słowa: „Ziomuś trzymaj się. Całe niebo cieszy się twoim szczęściem.”

Nauczyli mnie, żeby nie być tchórzem, być sobą  i nie dopasowywać się do złych postaw, bo ”przyjaciel zawsze ciągnie przyjaciela w górę, a nie w dół.”

Poprzez swój przykład życia pokazali, że narkotyki do niczego dobrego nie prowadzą.

Poruszyły mnie treści ich piosenek, a szczególnie „Iskierka”: ”Każde nowe życie to miłości iskierka.”

Nauczyli mnie, że mam mówić innym dobre rzeczy, że jest „piękną osobą.”

Było to najlepsze świadectwo, które słyszałam.

Więcej informacji o zespole i jego działalności można znaleźć na stronie internetowej wyrwanizniewoli.pl

 Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Wywiadówka śródokresowa

18 listopada 2014

Szanowni Rodzice,

 

Informujemy, że w środę, 26 listopada 2014 o godzinie 16.30 odbędzie się wywiadówka śródokresowa.

 

Wywiadówka rozpocznie się od zebrania ogólnego z dyrektorem w holu głównym szkoły, a następnie odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

 

 Akademia z okazji 11 listopada- Narodowego Święta Niepodległości

14 listopada 2014

      W piątek 14 listopada w naszej szkole odbyła się akademia związana z dniem Niepodległości Naszego Państwa, który jak co roku wypadał 11 listopada. Uczniowie klasy II gimnazjum z wychowawczynią panią Alicją Nowicką przygotowali krótkie przedstawienie, którego celem było pokazanie, że warto znać najważniejsze informacje o Narodowym Święcie Niepodległości. Akcja przedstawienia rozgrywała się w środku miasta, gdzie nasze reporterki zadawały pytania dotyczące dnia niepodległości napotkanym przechodniom. Niestety większość osób z naszego otoczenia nie jest w stanie powiedzieć, dlaczego święto narodowe wypada dnia 11 listopada 1918 r. Program artystyczny urozmaiciła Ola Rygiel- nasza szkolna solistka oraz chór szkolny prowadzony przez panią Beatę Dębiec, który pięknie odśpiewał patriotyczną pieśń z okresu I wojny światowej Szarą piechotę i Hymn Polski. Całość podsumował pan dyrektor dodając kilka słów od siebie, po czym wręczył dyplomy i legendarne „Grześki” uczniom, którzy w ostatnim czasie osiągnęli szczególne sukcesy.

Zobacz zdjęcia >>>

Dodała: Weronika Kucharska Uczennica kl. IIG

Pasowanie pierwszoklasistów

3 listopada 2014

 

„Strzec honoru ucznia tej szkoły, uczyć się pilnie i osiągać coraz lepsze wyniki, by w przyszłości oddać wszystkie siły wolnej Ojczyźnie – Rzeczpospolitej Polskiej” – to fragment przysięgi, którą złożyli tegoroczni Pierwszoklasiści. Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia odbyła się 30 października 2014r. i wzięło w niej udział 34 uczniów.

Główni bohaterowie pięknie prezentowali się w odświętnych strojach na tle patriotycznych barw stanowiących dekorację sceny. Ich przedstawienie także zasługuje na uznanie. W tym wyjątkowym dniu najmłodszym uczniom naszej szkoły towarzyszyli rodzice i bliscy, nauczyciele, uczniowie z SU.

Pan dyrektor skierował do dzieci słowa pochwały za występy i zachęcił do wytrwałej pracy powołując się na osobę św. Jana Pawła II, który w tym roku szkolnym po raz pierwszy patronuje nam jako święty. Dokonał także aktu pasowania przy Kąciku Patrona. Pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców zakończyły to uroczyste spotkanie.

Wszystkim Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w nauce, a Rodzicom radości z ich przeżywania.

 Dodały: Wioletta Krukar i Kinga Bardowska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukces w konkursie piosenki "Aleją Gwiazd"

31 października 2014

 

W dniach 27, 28 i 30 października 2014r. odbył się już XXIII konkurs piosenki „Aleją gwiazd…” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Konkurs został rozegrany w czterech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z klas 1-3 (Grupa „A”) oraz Aleksandra Rygiel z klasy III gimnazjum (Grupa „C”).

 

Z klas najmłodszych wystąpiły następujące dzieci:

Klasa Ia – Julia Chudzińska, która zaśpiewała piosenki pt. „Urodzinowe pudełko” i „Zaczarowany prezent”. Julkę do konkursu przygotowywała p. Wioletta Krukar.

Klasa II – Wiktor Krukar, który wykonał piosenki pt. ”Bo co może mały człowiek” i „Podwórkowa piłka nożna”. Oliwia Kilar i Oliwia Barć zaśpiewały piosenki pt. ”Wiosenny bal” i „Chodźmy do parku”. Andżelika Litwin i Aleksandra Gazda wykonały piosenki pt „Na majówkę” oraz „Na trzepaku”. Uczniów przygotowała p. Łucja Kilar.

Klasa III – Magdalena Rygiel, w wykonaniu której usłyszeliśmy piosenki „Tańczące witaminy” oraz „Puszek Okruszek”. Madzię do konkursu przygotowała p. Lucyna Nogaj.

Klasa III gimnazjum – Aleksandra Rygiel, która zaśpiewała piosenki „Małe tęsknoty” i ”Uwierz w nas”.

Jury oceniało uczestników konkursu wg następujących kryteriów: dobór repertuaru, umiejętności wokalne, interpretacja piosenki i opracowanie artystyczne. Podczas przesłuchań wstępnych jury wysłuchało aż 47 prezentacji piosenek uczniów z klas 1-3. Do finału, który odbył się 30 października    w Sali kina „ Sokół” w Rymanowie z naszej szkoły zakwalifikowały się Madzia Rygiel i Ola Rygiel. Młodsza wokalistka w finale pięknie zaśpiewała piosenkę pt. „Puszek Okruszek”, za wykonanie której otrzymała wyróżnienie.

Ola Rygiel za wspaniałe i wzruszające wykonanie piosenki pt. „Uwierz w nas” została nagrodzona III miejscem.

Finał konkursu uświetnił swoją obecnością Z-ca Burmistrza p. Jan Materniak. Młodzi wokaliści otrzymali piękne upominki w postaci zdjęcia z występu, nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy wszystkim młodym wykonawcom pięknego występu i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

 

 Dodały: Łucja Kilar i Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Patrona Szkoły

20 października 2014

 

W dniu 16 października 2014 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste odchody Dnia Patrona Szkoły- Jana Pawła II.

Dzień Patrona to szczególne i ważne wydarzenie w życiu naszej społeczności szkolnej. Tegoroczne obchody naszego święta rozpoczęły sie od Mszy Świętej, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz pracownicy szkoły i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym.

Podczas Mszy św. liturgię przygotowała schola i oaza pod kierunkiem s. Diany. Dzieci niosły oryginalne dary: obraz, narty, piłki, flagę papieską, kwiaty. Cała szkoła śpiewała piosenkę z filmu Aureola pt. Skarby Jana Pawła.

W programie uroczystości było przemówienie Pana Dyrektora oraz spektakl pt. Operacja radość, który przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Małgorzaty Jakubowicz i s. Diany Jonczyk. Spektakl opowiadał historię dzieci z domu dziecka, którym brakuje miłości i całą agresję przerzucają na rówieśników, szczególnie na nowo przybyłego do placówki chłopca.

Oprócz szóstoklasistów, którzy wspaniale wcielili się w swoje role, na scenie pojawili się również młodsi uczniowie: Andżelika Litwin, Magdalena Rygiel i Kacper Mermer śpiewając piosenkę pt. Słowiański Papież oraz gimnazjalistki: Aleksandra Rygiel, Aleksandra Wais i Patrycja Józefowicz wykonując utwór pt. Lolek.

Na końcu uroczystości Pan Dyrektor rozdał nagrody uczniom, którzy zdobyli I, II i III miejsce w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły.

 Dodała: Patrycja Szewczyk, klasa 6 SP

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Edukacji Narodowej

19 października 2014

 

Dnia 15.10.2014 roku w naszej szkole uroczyście obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowała klasa V oraz Samorząd Uczniowski. Nad całością czuwała wychowawczyni klasy V Ewa Drybała.

Na początku zebranych gości przywitała Gabrysia Bek uczennica klasy II G, następnie Ola Rygiel uczennica klasy III G zaśpiewała piosenkę „Bal Wszystkich Świętych” wprowadzając słuchaczy w odpowiedni nastrój.

W dalszej kolejności na scenę wkroczyli uczniowie klasy V. Przedstawili oni program artystyczny pod tytułem „Godzina wychowawcza na wesoło”. W rolę wychowawcy wcielił się brawurowo Kuba Kasperkowicz, któremu w zdolnościach aktorskich nie ustępowali: Julka Krężałek, Oliwka Mika, Natalka Puchalska, Szymek Rygiel, Maciek Misiak i Rafał Wais.

Szanowni nauczyciele mogli również usłyszeć odczytane przez uczennice: Gabrysię Bek i Weronikę Kucharską najczęściej wypowiadane przez nich na lekcjach słowa, które w szczególny sposób zostały przez uczniów zapamiętane.

Akademię zakończyła zaśpiewana przez Olę Rygiel i Krzyśka Baruda piosenka pt. ”Wyśpiewać Wam chcemy dziś życzenia”.

Występujący uczniowie-aktorzy zostali przez widzów nagrodzeni gromkimi brawami, z których można wysnuć wniosek, że program artystyczny się podobał.

Bardzo miłym akcentem uroczystości było również wystąpienie Zarządu Rady Rodziców: pani Anny Cypcar, pani Magdaleny Krukar i pani Justyny Barć oraz Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Oli Wais, Patrycji Józefowicz i Weroniki Garbowskiej, którzy z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyli gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły życzenia, a także podziękowanie za trud wkładany w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia.

 Dodała: Ewa Drybała

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Pokaz sztuki cyrkowej

18 października 2014

 

8 października 2014 gościliśmy w naszej szkole artystów z objazdowej grupy cyrkowej "Szok". Zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele z entuzjazmem obejrzeli godzinny program, w którym zaprezentowano niezwykły pokaz żonglerki, akrobacje, jazdę na monocyklach, sztukę iluzji oraz tresurę zwierząt.

 

Niektórzy uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności cyrkowe biorąc udział w przedstawieniu. Pełni zapału, ale z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Atrakcją programu był prezentowany przez artystów wąż, którego każda odważna osoba mogła dotknąć. Duże wrażenie na wszystkich obecnych wywarła również jazda na monocyklach. Całe widowisko poprowadził wesoły klaun, który rozśmieszał widzów prezentując zabawne scenki i sztuczki oraz angażował uczniów do zabawy.

 

Za wspaniały pokaz sztuki cyrkowej artyści otrzymali gromkie brawa.

 Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Wojewódzkie Indywidualne Biegi Przełajowe

17 października 2014

 

Dnia 16 października 2014r. w Kolbuszowej odbyły się Wojewódzkie Indywidualne Biegi Przełajowe. Przy pięknej, słonecznej pogodzie najlepsi zawodnicy z całego województwa podkarpackiego rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych.

 

Wielkim sukcesem było zdobycie III miejsca przez Aleksandra Puchalskiego w biegu na 1200m w kategorii kl. I gimnazjum. Olek stojąc na najniższym stopniu podium otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Szymon Rygiel startując ze starszym rocznikiem pomimo ambitnej postawy zajął dalszą lokatę.

 

Należy jeszcze zaznaczyć że liczba startujących w poszczególnych kategoriach była bardzo duża, około 100 zawodników w każdej grupie wiekowej.

 Dodał: Jacek Penar

Zobacz zdjęcia >>>

m

 XIV Dzień Papieski  „ Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”

12 października 2014

 

 Rzeczywiście jest to dzieło, które należy wspierać,

dla dobra całego narodu…

- Jan Paweł II

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku Dzień Papieski świętujemy po raz pierwszy po kanonizacji papieża Polaka.

Jak co roku nasza szkoła, wraz z Rodziną Szkół noszącą im. Jana Pawła II włączyła się do zbiórki pieniężnej na stypendia dla zdolnej młodzieży. Uzyskane w ramach kwesty środki pomogą zdobyć wykształcenie i rozwijać talenty 2500 młodych ludzi z wiosek i małych miast. Uczniowie naszej szkoły z Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili kwestę wśród całej społeczności szkolnej. Zebrano kwotę 194 zł 50 gr. Młodzież pod opieką nauczycieli kwestowała również w Dniu Papieskim przy kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Do puszek wolontariuszy wrzucono 791 zł 18 gr.

Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za hojne datki oraz młodzieży szkolnej za przeprowadzenie kwesty.

m

 Dodała: Lucyna Nogaj

m

 Szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

11 października 2014

 

Tradycją naszej szkoły stały się coroczne Konkursy Wiedzy o Janie Pawle II -patronie szkoły.

Dnia 6 października uczniowie klas 4-6 oraz gimnazjum pisali test wiedzy o Janie Pawle II, który przygotowały panie: Kinga Bardowska, Lucyna Nogaj, Martyna Nycz.

Uczniowie musieli wykazać się znajomością życiorysu Karola Wojtyły od urodzenia do wyboru na stolicę Piotrową oraz  najważniejszych faktów z pontyfikatu Jana Pawła II.

Komisja przyznała I, II i III miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.

Oto wyniki konkursu.

Szkoła Podstawowa

I miejsce – Julia Krężałek  kl. V

II miejsce – Gabriela Krypla  kl. IV

III miejsce – Zuzanna Kasperkowicz  kl. IV

Gimnazjum

I miejsce – Aleksandra Wais  kl. III

II miejsce – Julia Trybus  kl. I

III miejsce – Aleksandra Kasperkowicz  kl. I

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

 Dodała: Lucyna Nogaj

m

 XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

10 października 2014

 

W dniu 9 października 2014r. w Częstochowie miała miejsce XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W tym wydarzeniu, które rozpoczęła Msza św. o godz. 11.00, z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli około 300 placówek z Polski i z zagranicy, uczestniczyło w sumie ponad 20 tysięcy osób, a wśród nich uczniowie klasy trzeciej gimnazjum wraz z dyrektorem, p. Marianem Penarem, wychowawcą  p. Jackiem Penarem oraz s. Dianą Jonczyk.

 

Pielgrzymka była przygotowaniem do obchodów XIV Dnia Papieskiego, w tym roku odbywającego się pod hasłem "Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie". Eucharystię, jako dziękczynienie za dar bł. Jana Pawła II dla Kościoła i naszej Ojczyzny oraz w intencji pielgrzymów sprawował ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski. W homilii podkreślił, że Jan Paweł II był głosicielem wielkich wartości, wskazywał na wartość, wielkość i powołanie człowieka. Prosił młodych ludzi, by odważnie dawali świadectwa swojej wiary w swoim otoczeniu oraz aby od Patrona swoich szkół uczyli się zawierzenia Bogu i Maryi. Po Eucharystii dokonano także poświęcenia różańców, które otrzymali wszyscy uczestnicy.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania, pełni zapału wrócili radośni do swoich domów.

m

 Dodały: Dominika Barć i Weronika Krukar, klasa 3 G

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe

5 października 2014

 

W dniu 3 października 2014 roku w Iwoniczu zostały rozegrane Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. W zawodach wystartowali uczniowie z całego powiatu, którzy okazali się najlepsi w swoich gminach. Pomimo bardzo ciężkich warunków pogodowych na starcie każdego biegu stawało 40 zawodników i zawodniczek w poszczególnych kategoriach wiekowych.

 

Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów. Bardzo dobrze spisali się uczniowie:  z piątej klasy Szymon Rygiel i z kl. I gimnazjum Aleksander Puchalski, którzy okazali się najlepsi w swoich kategoriach wiekowych.

 

W kategorii dziewcząt kl. IV wysoką VI lokatę zajęła Gabriela Krypla.

 

Obaj nasi uczniowie zapewnili sobie start w finale wojewódzkim, który odbędzie się 16 października 2014r. w Kolbuszowej.

 Dodał: Jacek Penar

m

 XXI Festiwal Piosenki Religijnej

30 września 2014

 

Dnia 27 września 2014 roku Duszpasterstwo Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Wydział Kultury, Promocji i Współpracy Urzędu Miasta Przemyśla, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu zorganizowało dla młodych artystów, począwszy od gimnazjum XXI Festiwal Piosenki Religijnej. Miał on miejsce w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.

 

W festiwalu wzięło udział 13 artystów, a wśród nich Aleksandra Rygiel, która pięknie zaśpiewała dwie piosenki o naszym patronie: ”Papieżu pielgrzymie” Eleni oraz Natalii Kukulskiej:”Z głębi serc”. Młodej artystce towarzyszyła mama –Anna Rygiel, a opiekunem była S. Diana Jonczyk.

 

 Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Spotkanie z policjantami

27 września 2014

 

W poniedziałek 22 września w naszej szkole gościli panowie policjanci. Ich wizyta była okazją do utrwalenia przez dzieci (od przedszkolaków do trzecioklasistów) wiadomości związanych z bezpieczeństwem na drodze, w szkole i w domu. Uczniowie poznali także pracę policjanta, zobaczyli z bliska rzeczy będące oznaką tego zawodu. Największe zainteresowanie wzbudził samochód, wszyscy chętnie wypróbowali przednie fotele. Może to spotkanie ułatwi niektórym dzieciom wybór zawodu?

 

 Dodały: Wioletta Krukar, Martyna Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Otrzęsiny

26 września 2014

 

  W piątek 26 września klasa II gimnazjum przygotowała dla naszych gimnazjalistów otrzęsiny. Rozpoczęły się one o godzinie 16:30 i przebiegały w miłej, sympatycznej atmosferze. Pod koniec otrzęsin uczniowie złożyli ślubowanie i wkroczyli w progi gimnazjum. Organizatorzy mieli sporo problemów z uprzątnięciem wszędzie rozchlapanej galaretki, wody, jaj, jogurtu używanych w zadaniach. Mimo wszystko uroczystości nie można zaliczyć do nieudanych. Po otrzęsinach bawiliśmy się na dyskotece.

Dziękujemy chłopakom z 3 gimnazjum za obsługiwanie sprzętu, Panu Jackowi Gierlachowi za nagrania oraz tym wszystkim uczestnikom, którzy potrafią się cieszyć i bawić na dyskotece.

 

 Dodała: Sylwia Wilk z kl. II G

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Turniej Oldbojów w Piłce Nożnej

26 września 2014

 

Na obiektach Kompleksu Boisk Sportowych „Moje Boisko - Orlik 2012” przy Zespole Szkół Publicznych w Klimkówce 20 września 2014 roku odbył się II Turniej Oldbojów w Piłce Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów. Organizatorem turnieju byli: Burmistrz Gminy Rymanów,  Zespół Szkół Publicznych w Klimkówce i UKS „Karpaty” Klimkówka.

 

Do turnieju zgłosiły się 4 zespoły:

- WYMIATACZE POSADA GÓRNA

- SOŁECTWO MILCZA

- KARPATY KLIMKÓWKA   

- UKS OLDBOY KLIMKÓWKA

 

Drużyny w sobotnie popołudnie z wielkim zaangażowaniem i sercem walczyły o zwycięstwo. Turniej rozegrano systemem :  „każdy z każdym”. Ostateczne wyniki po wszystkich rozegranych meczach:

I miejsce - KARPATY KLIMKÓWKA

II miejsce - SOŁECTWO MILCZA

III miejsce - UKS OLDBOY KLIMKÓWKA

IV miejsce - WYMIATACZE POSADA GÓRNA

 

 Wyniki poszczególnych spotkań między zespołami przedstawiają się następująco:

 

LP.

POSZCZEGÓLNE SPOTKANIA MIĘDZY DRUŻYNAMI

WYNIK

1

WYMIATACZE POSADA GÓRNA  -  KARPATY KLIMKÓWKA

2 : 13

2

UKS OLDBOY KLIMKÓWKA  -  SOŁECTWO MILCZA

0 : 4

3

WYMIATACZE POSADA GÓRNA  -  UKS OLDBOY KLIMKÓWKA

1 : 3

4

KARPATY KLIMKÓWKA  -   SOŁECTWO MILCZA

5 : 0

5

WYMIATACZE POSADA GÓRNA  -  SOŁECTWO MILCZA

1 : 6

6

KARPATY KLIMKÓWKA  -  UKS OLDBOY KLIMKÓWKA

10 : 3

 

Pamiątkowe puchary oraz dyplomy wręczali drużynom i zawodnikom Pan Wojciech Farbaniec Burmistrz Gminy Rymanów oraz Pan Marian Penar Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych  w Klimkówce. Wręczono statuetki w kategoriach:

- „Najlepszy Strzelec Turnieju”: Sylwester Litwin / KARPATY KLIMKÓWKA /

- „Najlepszy Bramkarz Turnieju”: Wojciech Hanus  / SOŁECTWO MILCZA /

 

Na zakończenie turnieju Burmistrz Gminy podziękował piłkarzom za pokaz dobrej i solidnej piłki, organizatorom za sprawne prowadzenie zawodów oraz przybyłym gościom i wszystkim kibicom za doping. Zaprosił także wszystkich uczestników turnieju na kolejny w przyszłym roku.

 

 Dodał: Michał Nycz

 Zabawa dla uczniów gimnazjum

24 września 2014

 

Informujemy, że 26 września 2014 w godzinach od 16.30 do 19.30 odbędą się Otrzęsiny klasy I gimnazjum połączone z zabawą dyskotekową dla uczniów gimnazjum.

 

 Spotkanie z rodzicami

13 września 2014

Szanowni Rodzice,

 

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce wraz z wychowawcami serdecznie zaprasza na wywiadówkę, która odbędzie się w środę, 17 września 2014 roku o godzinie 16.30, w holu głównym szkoły.

 

Porządek zebrania:

 

1. Odczytanie sprawozdania finansowego Rady Rodziców za ostatni rok szkolny.

2. Udzielenie absolutorium Radzie Rodziców.

3. Ustalenie składek na Radę Rodziców.

4. Podsumowanie ubiegłego roku szkolnego.

   - wyniki sprawdzianu i egzaminu,

   - ważne wydarzenia i sukcesy szkoły,

   - dni otwarte szkoły,

   - dodatkowe zajęcia dla uczniów zdolnych i słabych,

   - nowa formuła sprawdzianu w klasie VI SP.

5. Inne ważne sprawy organizacyjne i gospodarcze.

 

Po zebraniu ogólnym, odbędą się spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach.

 

Wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego

 10 września 2014

 

10 września odbyły się w naszej szkole tajne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum oddawali głos na jednego z trzynastu kandydatów na specjalnie przygotowanych kartach do głosowania.

 

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie: Aleksandra Rygiel, Weronika Kotowicz, Martyna Jakubowicz i Jakub Penar, powołana przez ustępujący Zarząd SU wraz z opiekunem.

Wyniki wyborów 2014/2015 przedstawiają się następująco:

Przewodnicząca: Aleksandra Wais

Zastępca: Patrycja Józefowicz

Sekretarz: Gabriela Bek

Skarbnik: Weronika Garbowska

Członkowie: Kamila Szczurek, Roksana Cypcar, Dominika Barć, Weronika Kucharska.

Po wyborach nowy Zarząd SU wraz z przewodniczącymi poszczególnych klas zwołał zebranie, na którym przeprowadzono głosowanie na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W wyniku głosowania nowym opiekunem SU została pani Martyna Nycz.

Gratulujemy i życzymy wytrwałości oraz sukcesów w pracy w nowym roku szkolnym!

 Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Tajemnicze sztuczki z "Projektorem - wolontariatem studenckim"

5 września 2014

m

Dzień1 Poznajmy się

Nasz wakacyjny  projekt rozpoczęłyśmy od zapoznania się z dziećmi. Wyjaśniłyśmy, na czym polega wolontariat i idea Projektora. Czas upłynął nam na grach zapoznawczych i integracyjnych.

Dzieci słuchały toruńskich legend, po czym same zapoznały nas z lokalnymi opowieściami. Następnie nadszedł moment na degustację toruńskich pierników.

Za pomocą papierowych pasków, metodą quillingową, wykonaliśmy obrazki: górski krajobraz Beskidu Niskiego i kościółek w Klimkówce.

Dzień 2 Kryminalistyka

Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z kryminalistyką.

Każdy detektyw musi przekazywać tajne informacje, dlatego zaczęliśmy od poznania różnych szyfrów, m.in. Atbash i Scytale, za pomocą których mogliśmy zakodować wiadomości i  przekazywać je dalej. Cytrynowym tuszem namalowaliśmy magiczny obrazek, który po wyschnięciu rozszyfrowaliśmy jodyną.

Każde dziecko złożyło na specjalnym arkuszu swoje odciski palców. Za pomocą lupy badaliśmy nasze linie papilarne i określaliśmy, jakie wzory najczęściej się nam powtarzają. Z kubeczków zbieraliśmy odciski ust i ujawnialiśmy przestępców.

Następnie zapoznaliśmy dzieci z zadaniami detektywa i jego tajemniczą walizką. Prowadziliśmy również własne śledztwo. Za pomocą różnych sprzętów  zbieraliśmy ślady na miejscu zdarzenia. Po dokładnej analizie materiałów demaskowaliśmy sprawcę zdarzenia.
Każde dziecko na zajęciach mogło poczuć się jak mały detektyw!

Dzień 3 Tak na ludowo!

Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest rękodzieło ludowe, kto je wykonuje, w jaki sposób i dlaczego oraz jakie są jego formy. Rozmawialiśmy o ludowych wyrobach z papieru, wełny i drewna. Następnie przeszliśmy do praktyki –spróbowaliśmy sami wykonać kilka rzeczy, które pełniły ważne funkcje w zdobnictwie domu na polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku.

Najpierw zajęliśmy się tworzeniem kwiatków z bibuły. Każdy uczestnik wykonał samodzielnie bibułkowego chabra z listkami. Dzieci zapoznały się także z innymi rodzajami kwiatków: różami, liliami i makami.

Kolejny warsztat dotyczył wiązania pająków ludowych. Dzieci wykonywały szkielet takiego pająka z prawdziwej słomy, a następnie uczyły się robienia bibułowych pomponików, którymi przyozdabiano te konstrukcje.

Ostatnim warsztatem był warsztat wycinanki ludowej. Dzieci poznały różne rodzaje wycinanek ze wszystkich regionów Polski, a następnie same wykonały wielokolorowe wycinanki ludowe: symetryczne bądź kuliste. Ponadto poznały dawne funkcje wycinanki ludowej oraz jej obecne zastosowanie np. do produkcji kartek okolicznościowych.

Wszystkim zajęciom towarzyszyła prezentacja multimedialna, dzięki której uczestnicy mogli zapoznać się z różnymi formami kwiatków z bibuły, pająków ludowych i wycinanek ze wszystkich regionów Polski.

Dzień 4 Poeksperymentujmy

Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, co to jest eksperyment i z jakich produktów spożywczych może być wykonany. Dzieci wykonały wulkan sodowy, dowiedziały się, jak nadmuchać balon bez użycia pompki i ust, jakie właściwości ma płyn do mycia naczyń i co potrafi zdziałać. Kolejne eksperymenty przeprowadziliśmy z użyciem świeczki. Dzieci zaobserwowały, że np. świeczka gaśnie, kiedy zostaje przykryta szklanką.

Kolejny warsztat dotyczył magnetyzmu. Dzieci poznały różne kształty magnesów, zaobserwowały oddziaływanie między magnesami oraz magnesami i różnymi przedmiotami. Ponadto dowiedziały się, jak wyciągnąć spinacz ze szklanki wody bez dotykania spinacza i wody, czym jest magnes neodymowy i same pokonywały labirynty  przy użyciu magnesu i spinacza.

 Dzieci zapoznały się z tworzeniem pola magnetycznego wokół różnych kształtów magnesów używając przy tym opiłków żelaza. Dowiedziały się również, jakie działanie ma naelektryzowany balonik, dzięki któremu możliwe było oddzielenie pieprzu od soli.

W tym dniu każde z dzieci mogło poczuć się jak magik prezentując różne sztuczki i doświadczenia.

 Dzień 5 Teatr

Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania naszych marzeń. Stworzyliśmy kolorowe kwiatki z papieru o zamkniętych płatkach, które po puszczeniu na wodę rozwinęły się, ukazując tym samym wypisane i wymalowane nasze ukryte pragnienia. Pozostając w tej tematyce, stworzyliśmy kolejne lilie wodne, tym razem jednak metodą origami. Ponieważ dzieci tej metody wcześniej nie znały, z przyjemnością obserwowały, jak ze zwykłej kartki papieru powstaje pięknie złożony kwiat.

Po wykonaniu tych zadań przeszliśmy do zabaw teatralnych, które stanowiły główną atrakcję tego dnia. Bawiliśmy się głównie poprzez mowę ciała, pokazywanie i odgadywanie czynności, budowanie pomników i nadawanie im tytułów. Dzieci przekonały się, że wiele treści można przekazać bez wydobywania dźwięków. Najwięcej radości sprawiło im jednak wykonanie własnych pacynek ze skarpet. Do ozdoby służyły im różne materiały, jak np. nici, guziki, wata, brokaty, pisaki, koronki, krepy itp. W rezultacie powstały niesamowite pacynki, ponieważ dzieci wykazały się dużą inwencją artystyczną. Przygotowały nawet własny teatrzyk, prezentując go za prowizorycznie zrobioną kurtyną. Pacynkom zostały ponadto nadane imiona, a każda z nich została zaprezentowana w sposób teatralny, przy pomocy modulowania głosu. Dzieci losowały kartkę z daną emocją, po czym tak przedstawiały swoją pacynkę, aby pozostali uczestnicy mogli odgadnąć, jaka to emocja. Na tym zakończyliśmy ćwiczenia teatralne.

Na sam koniec zajęć w ramach zabawy pożegnalnej modelowaliśmy z balonów zwierzątka. Zarówno balony jak i pacynki dzieci zabrały ze sobą do domów, kończąc tym samym tygodniowe zajęcia z Projektorem.

Dodały: Iwona Ługowska, Anna Kmieć, Kinga Trzmielewska, Martyna Hercka

Zobacz zdjęcia >>>

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

1 września 2014

 

1 września 2014 roku o godzinie 9:00 odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/2015, poprzedzona Mszą świętą odprawioną pod przewodnictwem księdza proboszcza Henryka Steca.

Oprócz licznego grona uczniów, nauczycieli i rodziców w uroczystości uczestniczyli także zaproszeni goście: księża, siostry zakonne oraz sołtys wsi pan Kazimierz Kielar.

Spotkanie, z udziałem pocztu sztandarowego i flagowego, rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego i  hymnu szkoły. Następnie pan dyrektor Marian Penar w swoim przemówieniu powitał wszystkich zebranych na uroczystości gości, rodziców, uczniów i nauczycieli oraz przedstawił organizację nowego roku szkolnego. Przytoczył również kilka faktów z historii Polski dotyczących wybuchu II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. Na koniec życzył wszystkim powodzenia i sukcesów w nowym roku szkolnym. Zachęcając uczniów do nauki przypomniał słowa naszego Patrona - św. Jana Pawła II skierowane do młodych w Łowiczu 14 czerwca 1999 roku:  Warto się uczyć, warto podjąć ten uczniowski trud, warto od siebie wymagać. Młodość to najlepszy czas na naukę. Wiek wasz jest porą życia najbardziej korzystną dla zasiewów i przygotowania gruntu pod przyszłe zbiory. Im żywsze będzie zaangażowanie, z jakim podejmiecie wasze obowiązki, tym lepiej i skuteczniej będziecie spełniać wasze posłannictwo w przyszłości. Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Uczcie się poznawać coraz to nowe przedmioty. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.

Po części oficjalnej, wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Wyprawka szkolna 2014

25 sierpnia 2014

 

Informujemy, że w 2014r. pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego  przewidziana jest dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2014/2015 naukę w klasach II, III lub VI szkoły podstawowej.

Ponadto, pomocą w zakresie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego objęto także uczniów: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2014/2015 do szkół podstawowych (z wyjątkiem klasy I) oraz gimnazjów.

Dla uczniów klas II, III i VI szkoły podstawowej dochód nie może przekraczać kwoty 539,00 zł netto na osobę w rodzinie (kryterium z ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Do wniosku o dofinansowanie zakupu podręczników należy dołączyć:

- zaświadczenie o dochodach (praca, działalność gospodarcza, emerytura, renta, zasiłek dla bezrobotnych),

- zaświadczenie o powierzchni posiadanych gruntów rolnych powyżej 1 ha)

- zaświadczenie o różnego rodzaju zasiłkach i innych dodatkach z Ośrodka Pomocy Społecznej. Jeżeli rodzina korzysta z zasiłku rodzinnego - wystarczy przedłożyć zaświadczenie z GOPS, o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego.

Wnioski o przyznanie dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych są dostępne w sekretariacie szkoły.

Termin składania wniosków wraz z wymaganymi dokumentami i dowodami zakupu podręczników upływa 5 września 2014 roku.

Więcej  informacji na temat dofinansowania zakupu podręczników szkolnych można znaleźć na stronie:

http://www.men.gov.pl/index.php/wyprawka-szkolna/1119-wyprawka-szkolna-w-2014-r

 

Dodała: Agnieszka Groblewska