AKTUALNOŚCI

Zestaw podręczników na rok szkolny 2017/2018

30 sierpnia 2017

 

Poniżej zamieszczamy zestaw podręczników obowiązujący w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce w roku szkolnym 2017/2018. Zestaw jest dostępny również w zakładce "Wykaz podręczników".

 

Zestaw podręczników na rok szkolny 2017/2018.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

25 sierpnia 2017

 

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce informuje, że rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek, 4 września 2017 roku.

 

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 8.00 mszą świętą w kościele parafialnym, na której zostaną poświęcone przybory szkolne. Po mszy św. uczniowie zgromadzą się przy swoich wychowawcach i przejdą do szkoły za pocztem sztandarowym.

 

O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie z dyrektorem szkoły, a następnie spotkania z wychowawcami w klasach.

 

Uczniów klasy 1 szkoły podstawowej prosimy o przyjście do szkoły na godzinę 7.40 i założenie strojów galowych.

 

Prosimy również, aby członkowie pocztu sztandarowego przyszli do szkoły na 7.40.

 

Przypominamy, że w tym dniu wszystkich uczniów obowiązuje strój odświętny (biała bluzka/koszula, czarna lub granatowa spódnica/spodnie).

 

Podręczniki 2017/2018

31 lipca 2017

 

Informuję, że w roku szkolnym 2017/2018 wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum otrzymają bezpłatne podręczniki, które zostaną zakupione przez szkołę w ramach dotacji celowej MEN (oprócz religii). Podręczniki będą wypożyczane we wrześniu przez bibliotekę szkolną.

 

Rodzice przedszkolaków z punktu przedszkolnego "Kolorowe przedszkole" i klasy 0 finansują zakup wszystkich podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Podręczniki będą zamawiane przez szkołę we wrześniu.

 

Zestaw podręczników obowiązujący w nowym roku szkolnym zostanie opublikowany pod koniec sierpnia.

 

Agnieszka Groblewska

Nagrody Burmistrza "Młode Orły"

15 lipca 2017

 

14 lipca 2017 roku Burmistrz Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec wręczył nagrody "Młode Orły" najzdolniejszym uczniom ze szkół z terenu Gminy Rymanów. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach:

 

- "Prymus" – dla najlepszych uczniów klas programowo najwyższych szkół podstawowych, gimnazjów i szkoły ponadgimnazjalnej.

 

- "Egzamin" - dla uczniów klas programowo najwyższych szkół podstawowych, gimnazjów i szkoły ponadgimnazjalnej, którzy uzyskali najlepsze wyniki sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego oraz maturalnego na szczeblu gminy.

 

- "Konkursy" – dla laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych oraz olimpiad przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty oraz dla uczniów szkoły muzycznej I stopnia za miejsca I-III i wyróżnienia w konkursach o zasięgu makroregionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

 

- "Mistrz" – dla uczniów, którzy osiągnęli inne znaczące sukcesy na szczeblu krajowym lub wojewódzkim.

 

W tegorocznej uroczystej gali, którą uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów ZSP w Rymanowie, uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i uczniowie.
 
Po zweryfikowaniu wszystkich złożonych wniosków przyznano 126 nagród. Z naszej szkoły zdobyli je:
 

- drużyna w składzie: Sebastian Garbowski, Mikołaj Wais, Mateusz Penar, Szymon Penar i Szymon Barć w kategorii  "Mistrz"

- Alicja Kasperkowicz w dwóch kategoriach: "Prymus" i "Konkursy"

- Roksana Cypcar w kategorii "Prymus"

- Julia Trybus w kategorii "Mistrz".

 

Nagrodę Burmistrza otrzymał również nasz młody konstruktor Rafał Raś.

 

Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Dodała: Agnieszka Groblewska

 

Pożegnanie

28 czerwca 2017

 

Wiele lat temu pewna mama, w ciemną grudniową noc, zabrała na spacer swoją małą córeczkę. Muszę ci coś pokazać- powiedziała. Długo wędrowały w głębokim śniegu po kolana, aż wdrapały się na górkę. Był silny mróz. Śnieg iskrzył i skrzypiał. Dziewczynka zobaczyła niesamowity widok- gwiazdy lśniły na niebie, a w dole, otulona śniegiem, między dwoma pasmami pagórków, migotała światłami wioska. Dziecko oniemiało. Widok był tak magiczny, że zapamiętała go na zawsze. Co to jest?- zapytała. Klimkówka- odpowiedziała mama. Od tej pory przez całe życie marzyła, aby tu zamieszkać. Obecnie jest starszą panią na emeryturze. Kupiła  małe mieszkanko w  okolicy, aby być blisko marzeń z dzieciństwa. Ja natomiast miałam szczęcie, aby w tej pięknej miejscowości pracować przez ponad dwadzieścia lat i służyć ludziom. Piękna, nowoczesna, zadbana szkoła, świetnie wyposażona, rozwijała się na moich oczach z każdym rokiem. Tą drogą bardzo dziękuję wszystkim moim koleżankom i kolegom z pracy oraz wszystkim mieszkańcom Klimkówki, a szczególnie moim uczniom za wspólnie spędzone lata. Dziękuję za chwile dobre, które mnie uskrzydlały i te nie najlepsze, które stały się dla mnie prawdziwą lekcją pokory. Proszę, doceniajcie tą szkołę i tą piękną miejscowość, gdyż nie wszystkim jest dane pracować, mieszkać i żyć w takim pięknym miejscu. Czasem trzeba to dostrzec dopiero cudzymi oczyma.

Alicja Nowicka

 

Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2017

 

23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Jak co roku najpierw uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawionej przez ks. proboszcza Henryka Steca, a następnie zebraliśmy się w szkole na sali gimnastycznej. Odśpiewaliśmy hymn Polski i hymn szkoły, a trzecioklasiści przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom i złożyli ślubowanie wobec całej społeczności szkolnej. Pani dyrektor Agnieszka Groblewska w swoim przemówieniu podsumowała mijający rok szkolny, podziękowała nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom za pracę oraz życzyła wszystkim udanych wakacji. Podkreśliła również jak ważny jest rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów.

 

W dalszej części spotkania pożegnaliśmy nauczycieli, którzy zakończyli pracę w naszej szkole: panią Wiolettę Krukar, panią Paulinę Lorenc, panią Ewelinę Smerecką i panią Ewę Mamak. Pożegnaliśmy również panią Alicję Nowicką, która po 21 latach pracy w naszej szkole przeszła na zasłużoną emeryturę.

 

Pani Ala była nauczycielem wszechstronnym i wielozadaniowym. Uczyła fizyki, matematyki, techniki i informatyki. Kilkakrotnie pełniła funkcję wychowawcy - ostatnio klasy 2 gimnazjum. Odnosiła wiele sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Uczniowie pracujący pod jej kierunkiem zdobywali tytuły finalistów i laureatów wojewódzkich konkursów fizycznych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, a także zajmowali czołowe miejsca na konkursach gminnych czy powiatowych. Pani Ala przez wiele lat była administratorem pracowni komputerowej, prowadziła stronę internetową szkoły, organizowała pokazy doświadczeń fizycznych, uroczystości szkolne, ciekawe wycieczki i wyjazdy, promowała zdrowy styl życia. Za swoje osiągnięcia dwukrotnie została uhonorowana nagrodą Burmistrza Gminy Rymanów i dziewięciokrotnie nagrodą Dyrektora Szkoły. Pani Alu, jeszcze raz dziękujemy za Pani poczucie humoru, życzliwość i serdeczność. Będzie nam brakowało Pani entuzjazmu, radości życia, zapału do pracy i oryginalnych pomysłów. Dziękujemy!

 

Po pożegnaniu, pani dyrektor razem z wychowawcami i przewodniczącą Rady Rodziców panią Renatą Kasperkowicz wręczyła nagrody książkowe i rzeczowe uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i sporcie, wykazali się wzorową oraz wykonywali prace społeczne na rzecz szkoły. Wręczyła również trzecioklasistom świadectwa ukończenia gimnazjum. Fundatorem nagród była Rada Rodziców.

 

Za wysokie wyniki w nauce i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie nagrody książkowe otrzymali:

- z klasy 4 SP - Adrianna Michalak, Szymon Barć, Kornelia Trybus, Aleksandra Gazda, Oliwia Kilar, Wiktor Krukar,

                      Andżelika Litwin

- z klasy 5 SP - Emilia Sznajder, Szymon Słowik, Oliwia Cypcar, Zuzanna Wojtuń, Magdalena Rygiel

- z klasy 6 SP - Zuzanna Kasperkowicz, Wiktoria Krukar, Gabriela Krypla, Julia Lorenc, Wioleta Walus, Diana Szczurek,

                      Sylwia Węgrzynowska, Elżbieta Rybska

- z klasy 1 G - Jakub Kasperkowicz

- z klasy 2 G -  Sabina Penar
- z klasy 3 G -  Alicja Kasperkowicz,  Roksana Cypcar,  Ewelina Itner, Katarzyna Mroczkowska, Kamila Krukar,

                     Wiktoria Józefowicz, Julia Trybus, Monika Chudzińska

 

Nagrody książkowe za wzorową frekwencję otrzymali:

- z klasy 2 SP - Maja Kilar

- z klasy 3a SP - Sandra Stapińska, Szymon Juź

- z klasy 4 SP - Oliwia Kilar

- z klasy 5 SP - Oskar Litwin

- z klasy 6 SP - Gabriela Krypla
- z klasy 3 G - Katarzyna Mroczkowska

 

Nagrody książkowe za pracę społeczną na rzecz szkoły otrzymały:
- z klasy 6 SP - Zuzanna Kasperkowicz, Gabriela Krypla, Julia Lorenc, Diana Szczurek
- z klasy 3 G - Monika Chudzińska, Roksana Cypcar, Kamila Szczurek
 

Nagrodę rzeczową i statuetkę Sportowca Roku 2017 za bardzo wysokie wyniki sportowe otrzymał:

- z klasy 3b SP - Sebastian Garbowski

 

Nagrody rzeczowe i puchary za wysokie wyniki sportowe otrzymali:
- z klasy 3b SP - Mateusz Penar
- z klasy 4 SP - Szymon Barć, Wiktor Krukar, Szymon Penar

- z klasy 6 SP - Mikołaj Wais
 

Nagrody książkowe ufundowane przez radę Rodziców otrzymały również wszystkie dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego oraz wszyscy uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Nagrody zostały wręczone dzieciom przez wychowawców w klasach.

 

Na koniec życzymy wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

 

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zakończenie roku przedszkolnego

22 czerwca 2017

 

„Niech żyją wakacje”- pod takim hasłem przebiegło uroczyste zakończenie roku przedszkolnego w „Kolorowym Przedszkolu”. Rodzice mieli okazję oglądać swoje pociechy podczas występów. W piosenkach i wierszach maluchy przedstawiły czego nauczyły się przez cały rok w przedszkolu. Zaproszeni na uroczystość goście tj. pani dyrektor Agnieszka Groblewska i pani wicedyrektor Beata Boczar oraz rodzice wielokrotnie nagradzali dzieci gromkimi brawami. Przedszkolaki otrzymały z rąk pani dyrektor pamiątkowe książki i dyplomy.

 

Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za współpracę, za zaufanie, za miłą atmosferę, za pomoc. Dzieciom kończącym przedszkole życzę samych sukcesów w szkole.

 

Wszystkim życzę bezpiecznych, słonecznych wakacji.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Pożegnanie klasy 3 gimnazjum

21 czerwca 2017

 

W środę, 21 czerwca 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania klasy III gimnazjum. Oprócz trzecioklasistów i ich rodziców w uroczystości uczestniczyli: dyrektor szkoły pani Agnieszka Groblewska, wicedyrektor pani Beata Boczar, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie klasy II gimnazjum, a także zaproszeni goście: sołtys Klimkówki pan Kazimierz Kielar, emerytowany dyrektor naszej szkoły pan Marian Penar, przełożona Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła s. Diana Jonczyk, przewodnicząca Rady Rodziców pani Renata Kasperkowicz oraz panie emerytki: pani Janina Grysztar i pani Zofia Józefowicz.

 

Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor, która po powitaniu wszystkich zebranych przedstawiła sukcesy trzecioklasistów w konkursach, wyniki klasyfikacji końcowej i wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz życzyła uczniom powodzenia w dalszym życiu. Wręczyła również rodzicom listy gratulacyjne, podziękowania za współpracę i za pracę w Radzie Rodziców. Listy gratulacyjne otrzymali rodzice uczennic, które ukończyły gimnazjum z wyróżnieniem: państwo Halina i Janusz Kasperowiczowie, Anna i Radosław Cypcarowie, Marta Itner-Zając, Anna i  Adam Mroczkowscy, Anna i Józef Krukarowie, Elżbieta i Tadeusz Józefowiczowie, Lucyna i Piotr Trybusowie oraz Barbara i Janusz Chudzińscy. Podziękowanie za aktywną pracę w Radzie Rodziców i zaangażowanie w życie klasy i szkoły otrzymały panie: Renata Kasperkowicz, Anna Mroczkowska, Elżbieta Józefowicz, Barbara Chudzińska, Marta Grysztar, Aldona Penar, Andżelika Penar, Beata Rajchel i Lucyna Trybus.

 

W dalszej części uroczystości trzecioklasiści odtańczyli poloneza i przedstawili  krótki montaż słowno-muzyczny poprzez który wyrazili wdzięczność i podziękowanie nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich wykształcenie oraz wychowanie.

 

Następnie głos zabrali uczniowie klasy II gimnazjum żegnając trzecioklasistów w imieniu całej społeczności szkolnej. Przed publicznością wystąpiła Sabina Penar grając na skrzypcach oraz pani Alicja Nowicka śpiewając piosenkę przygotowaną specjalnie dla trzecioklasistów. Nie zabrakło również humorystycznych akcentów, które wywołały uśmiech na twarzach zgromadzonej publiczności.

 

Na koniec uroczystości rodzice trzecioklasistów zaprosili wszystkich uczestników spotkania na słodki poczęstunek i pożegnalną dyskotekę.

 

Zobacz zdjęcia >>>

m

Rafał - młody konstruktor

21 czerwca 2017

 

Mówią, że w każdym człowieku drzemią jakieś talenty, coś, czego inni nie mają, co jest darem. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że to, co robimy jest właśnie jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. Często nie wychodzi to na światło dzienne. Zdarzyło się jednak inaczej. Przy okazji prac nad projektem, w drugiej klasie gimnazjum, w trakcie doskonalenia kreatywności, całkowicie przypadkiem, ujawnił się nam samorodny talent w dziedzinie techniki. Jest nim Rafał Raś. Czy znacie Rafała?  Na pewno niewiele o im wiecie. Nie rzuca się w oczy. Cichy, skromny, zawsze uśmiechnięty, grzeczny w stosunku do swoich nauczycieli. Nigdy niczym się nie przechwala. Właśnie skończył drugą klasę gimnazjum. Przechodzi przez szkołę cicho i niepostrzeżenie. Na lekcjach informatyki można spostrzec, że nie pała do niej specjalnym entuzjazmem. To dziwne w dzisiejszych czasach. Rafał od wielu lat cały swój wolny czas spędza w swoim pokoju, konstruując pojazdy. Nie ma do tego żadnych projektów, instrukcji, nikt mu nie pomaga. Wszystko robi „z głowy”. Szkoda tylko, że dotychczasowe swoje prace zniszczył, gdyż nie był z nich zadowolony. Zostało ostatnie jego dzieło- traktor. Wykonał go z materiałów, które miał pod ręką: śrubek, wykałaczek, papieru, drucików, kawałków plastiku itp. Traktor jeździ, miga światłami, ma skrzynię biegów i sprzęgło. Ostatnio Rafał wmontował mu miernik napięcia. Młody konstruktor nie zapomniał o rejestracji, znaku ostrzegawczym, sworzniu do doczepienia przyczepy i wielu innych szczegółach.

 

A jaki wymiar ma Wasz wolny czas? Czy równie twórczy? A może straciliście go bezpowrotnie grając w gry komputerowe? Zajrzyjcie do swoich serc. Poszukajcie własnych perełek. Może warto pokazać je światu?

 

Dodała Alicja Nowicka

Zobacz zdjęcia >>>

 

Zajęcia pierwszej pomocy przedmedycznej dla najmłodszych

15 czerwca 2017

 

14 czerwca w naszej szkole odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Zajęcia te przeprowadziły uczennice klasy III gimnazjum: Monika Chudzińska, Wiktoria Józefowicz, Alicja Kasperkowicz, Katarzyna Mroczkowska, Zuzanna Penar i Julia Trybus, pod nadzorem pana Sławomira Kasperkowicza.

 

Dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego z uwagą słuchały, czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna i co znajduje się w apteczce. Nauczyły się poszczególnych numerów alarmowych oraz mogły samodzielnie wykonać pozycję boczną bezpieczną i wezwać pogotowie ratunkowe. Przedszkolaki dowiedziały się też, jak należy postąpić w przypadku krwotoku z nosa.

 

Również w klasach I, II oraz IIIa i IIIb dzieci z zaangażowaniem podeszły do zajęć. Uczniowie znali już numery alarmowe, lecz dowiedzieli się, jak prawidłowo należy wezwać pogotowie ratunkowe. Nauczyli się przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby dorosłej. Każdy z nich mógł samodzielnie wykonać masaż serca. 

 

W każdej grupie na koniec został przeprowadzony krótki test sprawdzający zdobytą wiedzę. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie zdali go na szóstkę, co potwierdziło, że wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

 

Dodała: Alicja Kasperkowicz, klasa III gimnazjum

Zobacz zdjęcia >>>

m

I miejsce w konkursie plastycznym „Dary lasu”

14 czerwca 2017

 

Szymon Krukar - uczeń klasy pierwszej otrzymał I miejsce za pracę plastyczną pt.”Dary lasu” w kategorii klas 0 - I. Konkurs został ogłoszony przez Nadleśnictwo Rymanów. Jego celem było zwrócenie uwagi na ogromne znaczenie lasu w życiu człowieka, uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody i zachęcenie do aktywnego wypoczynku. Konkurs przeznaczony był dla dzieci ze szkół podstawowych znajdujących się w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. Prace wśród najmłodszych uczestników oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0-I i II-III. Jak zwykle, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, nie zawiedli. Wykonali różnymi technikami plastycznymi piękne rysunki przedstawiające dary lasu.

 

Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie, a Szymkowi gratulujemy kolejnego już sukcesu w konkursach plastycznych.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

m

Projekt gimnazjalny

13 czerwca 2017

 

13 czerwca uczniowie klasy II g przedstawili wyniki swojej pracy nad projektem edukacyjnym pt. „Ćwiczenie umiejętności miękkich drogą do samorozwoju.” Kompetencje miękkie dotyczą przede wszystkim umiejętności interpersonalnych, motywacji oraz zarządzania własną osobą. Koncentrują się na zachowaniu człowieka, jego postawach i sposobie bycia. Można je ćwiczyć i rozwijać. Przydają się one w szkole, pracy, a także  w życiu codziennym. Najważniejszym elementem doskonalenia umiejętności miękkich jest wykorzystanie ich w praktyce.

Uczniowie zajęli się czterema kompetencjami: zarządzaniem czasem, kreatywnością, komunikatywnością i współpracą w grupie. Zdjęcie zamieszczone w tej notatce jest przykładem kreatywności. Zespoły, które pracowały nad poszczególnymi umiejętnościami omówiły wyniki swojej pracy przed zaproszonymi gośćmi: dyrekcją, wychowawcami, rodzicami i uczniami gimnazjum. Na zakończenie, w miłej atmosferze, porozmawialiśmy o projekcie przy herbacie i ciasteczkach upieczonych przez uczniów. Uczniowie klasy II zapraszają wszystkich na  kanał YouTube „Rozwojowiec”. Zawiera on dużo ciekawych porad jak prawidłowo zarządzać  czasem, aby go nie marnować oraz wiele innych porad na temat umiejętności miękkich.

Dodała Alicja Nowicka

 

Finał XXV Turnieju Wiedzy Ekologicznej

11 czerwca 2017

 

6 czerwca 2017 roku w Domu Kultury w Rymanowie odbył się Finał XXV Turnieju Wiedzy Ekologicznej. Uczniowie wszystkich gimnazjów z Gminy Rymanów mogli wystartować w trzech konkursach: plastycznym, na pracę pisemną oraz konkursie wiedzy ekologicznej. Uczestnicy konkursu „wiedzowego” przygotowując się do testu brali udział w wykładach prowadzonych przez przedstawicieli Zarządu Karpackich Parków Krajobrazowych, Polskiego Związku Wędkarskiego, Polskiego Związku Łowieckiego, Urzędu Gminy Rymanów i Nadleśnictwa Rymanów. Poszerzali swoją wiedzę w czasie wycieczki do storczykarni i zamku w Łańcucie.

 

W konkursie wiedzy ekologicznej wzięli udział Sylwia Penar (klasa III), która uzyskała wyróżnienie oraz Jakub Kasperkowicz (klasa I).

 

W konkursie plastycznym wystartowały Wiktoria Cyparska (klasa II), która zdobyła wyróżnienie oraz Wiktoria Penar  (klasa III) i Amelia Jakubowicz (klasa II).

 

Największe sukcesy osiągnęliśmy tym razem w konkursie na pracę pisemną o tematyce ekologicznej. I miejsce zajęła Alicja Kasperkowicz (klasa III), II miejsce zdobył Jakub Kasperkowicz (klasa I), a III miejsce uzyskała Katarzyna Mroczkowska (klasa III).

 

Gratulujemy dobrych wyników uczestnikom turnieju i zachęcamy do przygotowania większej liczby prac pisemnych i plastycznych w przyszłym roku, bo wtedy nasze gimnazjum będzie miało szansę na podium w łącznej punktacji turnieju.

 

Dodał: Krzysztof Telega

m

Szkolny Dzień Dziecka

10 czerwca 2017

 

8 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji specjalnie dla wszystkich przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowaliśmy wiele atrakcji, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie i spędzić miło czas.

 

Przedszkolaki i młodsi uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w edukacyjnych warsztatach karmelkowych prowadzonych przez panią Angelikę Szmyd z firmy Manufaktura Słodyczy "Karmelkowy Świat". Dzieci najpierw obserwowały proces produkcji karmelu, a następnie pod czujnym okiem instruktorki własnoręcznie przygotowywały kolorowe lizaki. Po słodkich warsztatach brały udział w zabawach integracyjnych przy muzyce, które poprowadziła sDiana Jonczyk, tym razem w przebraniu pszczółki Mai oraz rywalizacji sportowej przygotowanej przez pana Jacka Penara. Oprócz tego dzieci mogły doskonalić swoje zdolności artystyczne w warsztatach plastycznych prowadzonych przez panią Beatę Dębiec. Nie zabrakło również atrakcji takich jak malowanie twarzy, zabawy na zjeżdżali i trampolinie, gry stolikowe czy malowanie kredą kostkę przy szkole.

 

Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęli od udziału w szkolnym konkursie "Savoir-Vivre dla każdego". W konkursie uczestniczyło sześć dwuosobowych drużyn - reprezentantów poszczególnych klas, którzy zmagali się z różnymi zadaniami: oglądali film i odpowiadali na wylosowane pytania, układali kolejność podawania dań, uzupełniali "uprzejme" rymowanki oraz oceniali prezentowane scenki. Swoje drużyny wspierali pozostali uczniowie zagrzewając je do walki pomysłowymi hasłami, okrzykami i przygotowanymi transparentami. Po wykonaniu wszystkich zadań okazało się, że najlepszą znajomością zasad savoir-vivre wykazała się drużyna klasy 4 w kategorii szkoły podstawowej i klasa 2 gimnazjum w kategorii klas gimnazjalnych.

 

Po zmaganiach konkursowych uczniowie brali udział w turnieju piłki nożnej, rywalizacji strzeleckiej, wyścigach rzędów i siłowaniu na rękę zorganizowanych przez panią Małgorzatę Jakubowicz, pana Jacka Penara i pana Michała Nycza. Dużym zainteresowaniem cieszył się również tor przeszkód z alkogoglami - niezwykłymi okularami, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś pod wpływem alkoholu. Nie lada wyzwaniem, przy zaburzonej koordynacji wzorkowo-ruchowej, było chodzenie po linii prostej czy slalom między pachołkami. Konkurencja uzmysłowiła uczniom jakim zagrożeniem jest jazda samochodem pod wpływem alkoholu. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwał policjant - asp.sztab. Wojciech Dziamba, któremu bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i udział w naszej szkolnej zabawie.

 

Miło zaskoczyła nas także klasa 2 gimnazjum, która włączyła się do zabawy i zorganizowała wspólnie ze swoją wychowawczynią panią Alicją Nowicką Dzień Radości  i od samego rana wywoływała uśmiech na twarzach witając uczniów, nauczycieli i rodziców przychodzących do szkoły słodkim upominkiem z życzeniami wesołego i udanego dnia, a później serwowała pyszne, zdrowe kanapki przygotowane z samodzielnie upieczonego chleba z domowymi pastami ze słonecznika, jajek czy tuńczyka. Oprócz tego każdy mógł poczęstować się lodami i pieczoną kiełbaską serwowaną przez pracowników obsługi.

 

Na zakończenie imprezy młodsze dzieci odtańczyły tradycyjne "kaczuchy", a starsi uczniowie taniec integracyjny "belgijkę".

 

Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tej naszej szkolnej uroczystości. Dziękuję również Radzie Rodziców za ufundowanie dla dzieci lodów, kiełbasek i innych atrakcji.

 

Mam nadzieję, że był to dla wszystkich niezapomniany, pełen wrażeń i radości dzień. Kolejny Dzień Dziecka już za rok!

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Czytamy bajki dzieciom

9 czerwca 2017

 

„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować” - aby tak się stało powinniśmy to piękne i pożyteczne działanie uskuteczniać od najwcześniejszego etapu rozwojowego dziecka. Badania wykazały, że czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Dlatego mając na uwadze te ważne aspekty, w oddziale przedszkolnym kontynuowano realizację projektu „Czytamy bajki dzieciom”. W II semestrze przyjemność czytania 6-latkom oddano w ręce uczennic klas starszych. Piękną umiejętnością czytania różnorodnych bajek tym razem mogły poszczycić się Zuzia Szarowska- (laureatka szkolnego konkursu czytelniczego „Piękne czytanie to też sztuka”) Zuzia Wilusz (uczennice  klasy III SP), oraz Zuzia Penar z III klasy gimnazjum. Oprócz zaproszonych gości do pełnej realizacji tego projektu włączyły się również same dzieci z oddziału przedszkolnego, które wzajemnie dla siebie czytały bajki.

 

Do czytania naszym przedszkolakom wybierano książki ciekawe, napisane poprawną polszczyzną, niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, zwierząt i prawa, promujące pozytywne wzorce postępowania, dostosowane do wrażliwości dziecka oraz budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie. Nie ulega wątpliwości, że czytanie bajek zarówno przez rodziców, jak i w szkole poprzez różne wybrane osoby dają wiele różnorodnych szans dziecku i sobie. Otwieramy przed nim możliwości i z takim kapitałem wchodzi ono w coraz doroślejsze życie. Dzieci, którym czytano potrafią mądrzej myśleć, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje. Dlatego „Bez względu na to ile mamy zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie, oraz radykalne ograniczenie telewizji” (Jim Trelease).

 

Dodała: Teresa Janas

Zobacz zdjęcia >>>

m

Uczniowie klas 4-6 na wycieczce

7 czerwca 2017

 

17 maja 2017 roku uczniowie klas IV, V i VI wyjechali na długo oczekiwaną wycieczkę. Pierwszym punktem programu był park rozrywki „Energylandia” w Zatorze. W ciągu 4 godzin mogliśmy skorzystać z większości atrakcji parku. Największym wzięciem cieszyły się wyścigi samochodowe i rollercoastery. Najodważniejsi zaliczyli przejazd na Rollercoaster Mayan, wirowanie na Space Booster, Space Gun lub Aztec Swing. Niektórzy wznieśli się na wieżę Tsunami Drop. Odpocząć można było na tropikalnej plaży albo w parku na safari.

 

Po południu wycieczka wyruszyła do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zobaczyliśmy Dolinę Prądnika,  Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, napiliśmy się wody ze źródła miłości i zwiedziliśmy Grotę Łokietka. Po obejrzeniu ruin zamku w Ojcowie pojechaliśmy na nocleg. Do schroniska młodzieżowego „Małgosia” w Łazach. Aby przespać się w czystej pościeli uczestnicy wycieczki przeszli szybki kurs ubierania kołder i poduszek. Większość pracy musieli wykonać instruktorzy. Noc w schronisku była zaskakująco krótka. Wypoczęci i najedzeni  wyruszyliśmy do Pieskowej Skały, gdzie mogliśmy podziwiać świeżo odnowiony Zamek Królewski i niezmienioną Maczugę Herkulesa.

 

Kolejnym etapem wycieczki był Kraków. Punktualnie o 10:20 stawiliśmy się pod pomnikiem Grunwaldzkim, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie średniowiecznego Krakowa. W Barbakanie otrzymaliśmy stroje z epoki- dziewczyny ubrały wianki z welonem, chłopcy rycerskie narzutki z orłem. Zaopatrzeni w miecze rycerze próbowali obronić miasto przed najazdem niewiast. Niestety pomimo dzielnej postawy rycerzom nie udało się odeprzeć nawałnicy. Rozejm umożliwił zwiedzenie zachowanego fragmentu murów i Kościoła Mariackiego. Po wysłuchaniu hejnału przyszedł czas na zakup pamiątek w sukiennicach. Z powodu upału pozbyliśmy się strojów średniowiecznych i ruszyliśmy do Collegium Maius, gdzie na dziedzińcu podziwialiśmy pochód znamienitego orszaku z Królem Władysławem Jagiełłą i Królową Jadwigą na czele. W drodze na Wawel rzuciliśmy okiem na okno papieskie w Pałacu Biskupów Krakowskich.  Dzielna postawa dam i rycerzy wynagrodzona została na dziedzińcu zamku na Wawelu pasowaniem i wręczeniem dyplomów. Zwiedzanie średniowiecznego Krakowa zakończyliśmy obok Smoka Wawelskiego po przejściu Smoczej Jamy. Nagrodą za wytrwałość był pyszny obiad zakończony lodowym deserem. Posileni, pojechaliśmy do ogrodu zoologicznego. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy „walkę” żyraf, biegi zebr, ziewanie lwa, wodne popisy wydry, spacery tapirów, pasienie się hipopotama. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Następnym razem też chcemy jechać do Energylandii.

 

Dodał: Krzysztof Telega

Zobacz zdjęcia >>>

m

 

XV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

6 czerwca 2017

 

6.06.2017r. odbył się w naszej szkole XV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas III szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Organizacją konkursu zajmowały się panie: Wioletta Krukar i Kinga Bardowska, natomiast zadania konkursowe układały panie: Lucyna Nogaj oraz Łucja Kilar.

 

Celem konkursu było:

- rozwijanie zainteresowań matematycznych,

-stworzenie dzieciom możliwości zaprezentowania swojej wiedzy matematycznej i jej zastosowania w trakcie rozwiązywania problemów,

-nawiązanie współpracy koleżeńskiej i wymiana myśli pedagogicznych dotyczących skutecznych metod nauczania matematyki.

 

W konkursie wzięło udział 19 uczniów ze szkół z terenu Gminy Rymanów: Były to szkoły; Sieniawa, Deszno, Posada Górna, Rymanów, Bzianka, Klimkówka.

 

Po powitaniu uczniów przez panią wicedyrektor Beatę Boczar uczniowie przystąpili do rozwiązywania testów. Były to testy zróżnicowane pod względem trudności. Wszystkie wymagały skupienia, dokładnego czytania, głębokiej analizy matematycznej, myślenia i rozumowania logicznego. Czas przeznaczony na pisanie testu to 1 godzina.

 

Wyniki, które uzyskali uczniowie:

I- miejsce - Bartosz Giera, SP Sieniawa i Dawid Penar, SP Posada Górna

II- miejsce - Milena Cypcar, SP Rymanów

III miejsce - Igor Smoleń, SP Sieniawa

 

Wyróżnienia otrzymali poszczególni uczniowie:

Patryk Wojcieszczak, SP Rymanów

Oskar Kijowski, SP Rymanów

Dobromiła Bałut, SP Rymanów

Kamil Harmale, SP Rymanów

Zuzanna Wilusz, SP Klimkówka

Maciej Józefowicz, SP Klimkówka

 

Nagrody i dyplomy uczestnikom wręczył zastępca Burmistrza pan Jan Materniak. Dziękujemy również panu Burmistrzowi Wojciechowi Farbańcowi za ufundowanie nagród. Na koniec konkursu pani dyrektor Agnieszka Groblewska podziękowała wszystkim uczniom za przybycie i sprawdzenie swoich umiejętności matematycznych, następnie wszyscy uczniowie udali się na pamiątkowe zdjęcia. Gratulujemy uczniom wysokich umiejętności matematycznych i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dodały: Kinga Bardowska i Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z Marcinem Tyburczy - "Poznaj prawdę, a prawda cię uwolni"

5 czerwca 2017

 

Dnia 5 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczne poświęcone tematyce zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków i nadużywania alkoholu. Spotkanie poprowadził pochodzący z Sanoka pan Marcin Tyburczy - były narkoman i alkoholik, obecnie członek fundacji "Latarnia". Spotkał się on z klasą 6 i klasami 1-3 gimnazjum.

 

Podczas swojej wizyty opowiadał młodzieży o swoim trudnym życiu, problemach, mówił jak dawać wielkie świadectwo wiary poprzez realizację własnych dobrych marzeń, a także poprzez odpowiednie zachowanie. Nie zabrakło u niego entuzjazmu i spontaniczności.

 

Ciekawy wywiad z panem Marcinem można przeczytać na stronie internetowej http://dziennikarstwo.cba.pl

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

m

Michayland 2017

4 czerwca 2017

 

W czwartek, 31 maja, dzieci z klas od 0 do III naszej szkoły, pojechały świętować Dzień Dziecka do Miejsca Piastowego. Jak co roku, organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia podjęły się siostry Michalitki. Było to już 33–cie spotkanie.

 

Tegoroczny Michayland pod hasłem "Jesteśmy dziećmi Maryi", zgromadził ponad trzy tysiące uczestników, których powitała w imieniu organizatorów przełożona generalna, m. Natanaela Bednarczyk.  Modlitwie dzieci przewodniczył generał księży Michalitów, ks. Dariusz Wilk, sprawując mszę św. w intencji dzieci oraz ks. Bogusław Zeman, przełożony księży Paulistów i autor wielu książek dla dzieci, kierując do nich słowa homilii w czasie Eucharystii. Tę pierwszą, modlitewną część spotkania dzieci przeżywały w klimacie maryjnym, któremu sprzyjały trzy okazje: 100-lecie objawień w Fatimie, zbliżająca się koronacja Figury Matki Bożej Fatimskiej w sanktuarium w Miejscu Piastowym oraz  obchodzone w tym dniu Święto Nawiedzenia NMP. Każde dziecko przybyło na to spotkanie z własnoręcznie zrobionymi kwiatami, które podarowały Maryi.

 

Po mszy rozpoczęła się druga część spotkania, na którą dzieci z niecierpliwością czekały. Jak zwykle było moc atrakcji: boisko dla piłkarzyków,  tor z przeszkodami, dla odważnych -  kule wodne oraz ogromna kula tocząca się po trawie. Ciekawe zabawy sprawnościowe przygotowali animatorzy Cyrku Anime. Były przejażdżki terenowym kładem, przejażdżka konna na hucułach ze stadniny w Odrzechowej. Aby odpocząć można było skorzystać z zajęć z wikliny, spotkania z pszczelarzem, a czując się dziećmi Maryi Królowej wykonać z papieru także koronę dla siebie i na stanowisku plastycznym wziąć udział  w maryjnym konkursie rysunkowym. Dużą popularnością cieszyły się pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać ze stanowisk z ciepłymi posiłkami i napojami.

 

Równolegle z zabawami odbywał się „Koncert maryjny”, który prowadziła s. Diana Jonczyk. Uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału w koncercie, śpiewali przygotowane dla Maryi piosenki. Naszą szkołę reprezentowały:

 

Kornelia Bek z kl. I – piosenka pt. „Mama królowa”

Alicja Kubas z kl. II – piosenka pt. „Wśród tylu dróg”

Maja Kilar z kl. II – piosenka pt. „Jak paciorki różańca”

Zuzanna Szarowska z kl. III b – piosenka pt. „Była cicha”

Andżelika Litwin z kl. IV – piosenka „Czarna Madonno”.

 

Każdy występujący otrzymał na pamiątkę drobny prezent.

 

Na pewno te wesołe chwile pozostaną w pamięci wszystkich dzieci na długo i z niecierpliwością oczekiwać będą kolejnego spotkania. Do zobaczenia za rok.

 

Dodały: Łucja Kilar i s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Koncert dla Mamy i Taty

3 czerwca 2017

 

"Życia nie można opisać można je tylko przeżyć" – najlepiej, najowocniej i najczulej przeżywa się życie, jeżeli obdarowani jesteśmy miłością swoich rodziców. To oni jak słoneczne promyki rozświetlają drogę swojego dziecka – kochają, uczą, wychowują i dają pełnię bezpieczeństwa.

 

Dowodem wdzięczności i wyrazami  wielkiego uznania za miłość Rodziców - był „Koncert dla Mamy i Taty”, który odbył się dnia 2 czerwca 2017 w naszej szkole. Koncert ten przygotowały dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego. Na scenariusz programu artystycznego złożyły się piękne i wzruszające utwory muzyczne oraz poezja dziecięca, która wyraźnie podkreśliła rolę i znaczenie obojga rodziców w życiu dziecka. Mali artyści wykazali się ogromnymi umiejętnościami, zarówno recytatorskimi jak i wokalno-tanecznymi. Zarówno rodzice jak i opiekunowie  grupy z przedstawionych prezentacji są w pełni usatysfakcjonowani i bardzo dumni. Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków własnoręcznie wykonanych przez dzieci, oraz konsumpcją słodkiego poczęstunku. Uroczystość przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

 

Dodały: Teresa Janas, Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z siostrą misjonarką

2 czerwca 2017

 

29 maja cała społeczność szkolna uczestniczyła w niecodziennym spotkaniu z siostrą misjonarką Eligią Opiłowską, obecnie pracującą w Referacie Misyjnym Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia s. Eligia opowiedziała nam o trudach działalności misyjnej w Afryce, warunkach życia, nauce i pracy dzieci z Kamerunu oraz pokazała nam przedmioty używane przez afrykańskie dzieci. Obejrzeliśmy także film, na którym wśród sióstr pracujących w Kamerunie rozpoznaliśmy s. Immakulatę Faustynowicz, która w latach 80 - tych uczyła religii dzieci w Klimkówce.

Spotkanie było dla nas ważne również i z tego powodu, że bierzemy udział w programie "Adopcja Serca", który prowadzą siostry Michalitki. "Zaadoptowaliśmy" dwójkę dzieci z Kamerunu - jednym "opiekują się" uczniowie, a drugim nauczyciele i pracownicy szkoły. Dzięki naszej pomocy dzieci te mogą uczęszczać do szkoły, uczyć się, otrzymują przybory szkolne, korzystają z dożywiania i w razie potrzeby mają zapewnioną opiekę medyczną.

Spotkanie z s. Eligią było niezwykle pouczające i uświadomiło nam, że mimo pojawiających się w naszym codziennym życiu trudności czy kłopotów mamy wiele powodów do radości, o których czasem zapominamy - mamy rodziny, domy, możemy uczyć się i chodzić do szkoły, nie jesteśmy głodni, mamy nowoczesne zabawki czy laptopy i komputery. Bardzo cieszymy się z tego spotkania i dziękujemy za wspaniałe prezenty - piękne, ręcznie wykonane obrazy.

Jako wyraz wdzięczności uczniowie i nauczyciele podczas spotkania przekazali na ręce s. Eligii swój dar serca dla dzieci kameruńskich - pieniądze w kwocie 291 zł zebrane podczas zbiórki zorganizowanej tuż przed spotkaniem.

Więcej o działalności misyjnej Sióstr Michalitek i o tym jak pomóc dzieciom afrykańskim można dowiedzieć się wchodząc na stronę http://misje.michalitki.p.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zdjęcie s. Immakulaty pochodzi ze strony http://misje.michalitki.pl

 

Sukces Szymka i Wiktorii w konkursie plastycznym

1 czerwca 2017

 

„Dzień Dziecka w Podkarpackiej Stolicy Dzieci” - to tytuł konkursu plastycznego na plakat promujący Uzdrowisko Rymanów S.A., którego organizatorem była Szkoła Sanatoryjna w Rymanowie Zdroju. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkół Województwa Podkarpackiego i został rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych: A – dzieci klas I – III, B – uczniowie klas IV – VI i C – uczniowie gimnazjum. Do tego konkursu przystąpili również uczniowie naszej szkoły. Szymon Krukar z klasy I zajął I miejsce, a Wiktoria Grysztar z klasy III a otrzymała IV miejsce. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w niedzielę 28 maja podczas imprezy plenerowej zorganizowanej dla dzieci z okazji Dnia Dziecka.

 

Dzieci otrzymały wspaniałe nagrody rzeczowe i dyplomy uznania. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Akcja zbiórki makulatury na budowę studni w Afryce

31 maja 2017

 

Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umiera 2 miliony ludzi – to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Życie i zdrowie tracą przede wszystkim dzieci – ich organizm ma najmniej siły, by obronić się przed zarazkami znajdującymi się w brudnej wodzie. Czerpanie wody z niebezpiecznych źródeł wiąże się z ryzykiem zakażenia pasożytami i malarią. W inicjatywę budowy studni dla mieszkańców Afryki zaangażowali się  polscy księża misjonarze, którym -jako chrześcijanie- winniśmy pomóc w pozyskaniu na ten cel środków finansowych. "Gdyby udało się nam  zapewnić w każdej wiosce w krajach rozwijających się - studnię z czystą wodą - ilość chorych w szpitalach zmalałaby o połowę”- mówią księża misjonarze. Na apel duchownych odpowiedzieli  wrażliwi ludzie, w tym pan Ryszard Łuczyk z Przeworska oraz ksiądz proboszcz z Królika Polskiego - Wiesław Słotwiński. Ta propozycja spotkała się też z przychylnością Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz  samorządu gminy Rymanów. Już od 31 maja 2017 roku rozpoczynamy akcję pomocy mieszkańcom Afryki.

 

W każdym tygodniu w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej przy ul. Osiedle 40 w Rymanowie czynny będzie  punkt zbiórki makulatury w dostosowanym do tego celu i oznakowanym  kontenerze. Pozyskane ze sprzedaży makulatury środki finansowe organizatorzy zbiórki przekażą polskim misjonarzom na budowę kolejnych  studni dla Afrykańczyków.

 

W akcję  zaangażowani są oprócz ww. również wójtowie i burmistrzowie gmin sąsiednich, parafie, szkoły, ZGK w Rymanowie, pracownicy UG w Rymanowie oraz inne osoby.

 

Akcją kierował  będzie ks. Wiesław Słotwiński, v-ce dziekan dekanatu rymanowskiego, proboszcz parafii w Króliku Polskim. Telefon kontaktowy dotyczący zbiórki: 603 412 628 – portiernia ZGK w Rymanowie.

 

Zapraszamy wszystkich wrażliwych i chętnych do udziału w tej akcji.

 

Tekst pochodzi ze strony www.rymanow.pl

 

Wycieczka autokarowa do Rzeszowa

30 maja 2017

 

W środę 24 maja 2017r. dzieci z „Kolorowego Przedszkola” i „Oddziału Przedszkolnego” wyjechały na wycieczkę do Rzeszowa.

 

Pierwszym punktem wyprawy było obejrzenie w teatrze „Maska” spektaklu teatralnego pt. „Tylko jeden dzień”. Wszyscy z dużym zainteresowaniem śledzili niezwykłą historię małej muszki jednodniówki. Po obejrzeniu spektaklu udaliśmy się na przechadzkę pięknymi  uliczkami Rzeszowa. Na rynku miasta zjedliśmy spóźnione śniadanko. Wszystkim bardzo smakowały kanapki i smakołyki przygotowane przez rodziców. Niestety pogoda splatała nam niezwykłego figla. Rozpadał się  rzęsisty deszcz, ale dzieci dzielnie pokonały trudności.

 

Następnie udaliśmy się do portu lotniczego „Rzeszów –Jasionka”. Celem tej wyprawy było poznanie ogólnych zasad  bezpieczeństwa obowiązujących w Nowym Terminalu Pasażerskim na lotnisku. Przedszkolaki zapoznały się z służbami pracującymi w porcie, obserwowały lądowanie oraz obsługę samolotu z tarasu widokowego. Ogromnym przeżyciem dla maluchów było wejście na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa. Obejrzeli samochody bojowe Straży Pożarnej pracującej na lotnisku oraz ich wyposażenie. Strażacy zademonstrowali m.in. sprzęt do ratowania pasażerów samolotu oraz działanie armatek wodnych.

 

Zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz szczęśliwi wrócili do Klimkówki, gdzie czekali na nich zniecierpliwieni rodzice.

                                                                                           

Dodały: Teresa Janas i Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Święto Mamy i Taty

26 maja 2017

 

„Cudownych Rodziców mam” – pod takim hasłem odbyła się 26 maja w naszej szkole uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Mamy i Taty. Za rodzicielski trud dziękowały w tym roku dzieci z klasy I i II, które przygotowały program artystyczny pod kierunkiem swoich wychowawczyń – pani Lucyny Nogaj i pani Łucji Kilar.

 

Zgromadzonych Rodziców powitała pani dyrektor Agnieszka Groblewska. Następnie głos zabrały dzieci, które pięknie recytowały wiersze i śpiewały okolicznościowe piosenki. Na chwilę szkolna scena zamieniła się w salę rozpraw, gdzie rozstrzygana była kwestia: „Kto ważniejszy jest dla dziecka? Mama czy tata?”. Sędziowie uważnie wysłuchali argumentów obu stron i ogłosili, że obydwoje Rodzice są potrzebni dziecku w domu.

 

Kolejnym punktem programu był występ klasowej orkiestry, podczas którego dzieci zaprezentowały grę na instrumentach perkusyjnych. Humorystycznymi przerywnikami były reklamy zaprezentowane przez najmłodszych.

 

Dzieci obydwu klas pochwaliły się też umiejętnościami tanecznymi, które wywołały aplauz publiczności. „Taniec sprzątaniec” z rekwizytami (mopy, miotły, ścierki itp.) w wesoły sposób pokazywał udział tatusiów w robieniu porządków.

 

Dzieci przebrane za zwierzątka, w zagranej scence stwierdziły, że miłość i szacunek – to najlepszy prezent dla Rodziców.

 

Na koniec młodzi artyści odśpiewali „Sto lat” i wręczyli Rodzicom drobne upominki. Pani dyrektor pochwaliła uczniów za wspaniały występ, a potem zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek.

 

Dodały: Łucja Kilar i Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Olimpiada Wiedzy o św. Janie Pawle II – Olimpus 2017

25 maja 2017

 

Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak w minionych latach, przystąpili do pisania Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o św. Janie Pawle II. Olimpiada jest skierowana do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Do testu przystąpili następujący uczniowie:  Gabriela Krypla, Zuzanna Kasperkowicz, Andżelika Litwin (SP) oraz Julia Trybus, Julia Krężałek, Weronika Grysztar, Kamila Szczurek, Rafał Wais, Jakub Kasperkowicz (Gimnazjum).

 

Najlepsze wyniki uzyskały: Gabriela Krypla (206 pkt.) i Zuzanna Kasperkowicz (200 pkt.) na 240 możliwych do uzyskania. W kategorii gimnazjum najlepszy wynik w szkole osiągnęła Julia Trybus (182 pkt.) na 238 możliwych. Warto nadmienić, iż w Ogólnopolskiej Olimpiadzie brało udział 4045 uczniów ze Szkół Podstawowych i 2569 uczniów z Gimnazjum.

 

Gratulujemy naszym uczniom dobrych wyników i zachęcamy do udziału za rok!

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wizyta uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej z Rymanowa

25 maja 2017

 

W środę, 24 maja gościliśmy w szkole grupę uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia z Rymanowa, którzy w ramach promocji swojej działalności edukacyjnej zagrali specjalnie dla naszych uczniów koncert. Podczas występu wykonali na różnych instrumentach wspaniałe utwory  muzyczne przeplatane pouczającymi komentarzami pana Rafała Piłatowskiego, który ten koncert prowadził.

 

Nauka gry na instrumentach ma wiele zalet: wspomaga wszechstronny rozwój dziecka,  rozbudza kreatywność, poprawia pamięć i koncentrację, uczy skrupulatności czy wytrwałości, zachęcam więc i  naszych uczniów do rozwijania swoich talentów muzycznych.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukces Zuzi w Konkursie Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II

24 maja 2017

 

Dnia 24 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II. W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, do konkursu przystąpiły uczennice naszej szkoły w składzie: Magdalena Rygiel (kl. V), Gabriela Krypla i Zuzanna Kasperkowicz (kl. VI). Opiekę nad uczennicami sprawowały s. Diana Jonczyk i p. Lucyna Nogaj.

 

Celem konkursu jest zapoznanie uczniów z historią życia i powołania Wielkiego Polaka – Ojca Świętego Jana Pawła II, kształtowanie postawy wdzięczności Bogu za dar wyjątkowej postaci i zachęta do kształtowania życia według nauczania i wskazań Jana Pawła II.

 

Uczestnicy konkursu zmagali się z testem przygotowanym w oparciu o książkę ks. Odera pt.” Dlatego święty”. Jest to głośna publikacja postulatora księdza Sławomira Odera napisana we współpracy z włoskim dziennikarzem Saverio Gaetą.

 

Najlepiej z naszej szkoły z trudnym testem poradziła sobie Zuzia Kasperkowicz, która zajęła III miejsce. Również Gabrysia i Madzia pokazały, że posiadają dużą wiedzę o św. Janie Pawle II.  

Dziewczynki otrzymały wspaniałe nagrody, które wręczali pani dyrektor Halina Kasyan i  ks. dr Aleksander Burdzy.

 

Zuzi, Gabrysi i gratulujemy dużej wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

Dodały: Lucyna Nogaj, s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

 

Akcja "Sprzątanie świata"

23 maja 2017

 

Dnia 23 maja klasa V brała udział w akcji „Sprzątanie świata”. Teren sprzątania obejmował drogę i rowy przydrożne od szkoły na górę do przystanku i drogę do kościółka. Uczniowie, włączając się w akcję, dali wyraz temu, że dbają o środowisko naturalne, mają świadomość, że człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą.

 

Już od najmłodszych lat powinniśmy uwrażliwiać dzieci na fakt, że sami mamy wpływ na nasze otoczenie. Jeżeli nie będziemy wyrzucać śmieci do lasu, nie będziemy zanieczyszczać rzek, zadbamy o powietrze, to unikniemy w przyszłości chorób cywilizacyjnych, które stają się dla człowieka coraz większym problemem.

 

Nasz wkład w środowisko naturalne będzie owocował czystą miejscowością, a my sami będziemy mieć satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku.

 

Akcję sprzątania świata zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, przy którym sami piekliśmy kiełbaski. Wróciliśmy do domów radośni i uśmiechnięci.

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzieci komunijne w Dębowcu

22 maja 2017

 

I Komunia św.  to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. Chętnie udaje się na pielgrzymkę,  by powierzyć swoje sprawy i życie Maryi. Dzieci z klasy 3a i 3b  pod kierunkiem s. Diany Jonczyk wraz z Rodzicami  podjęli  to wezwanie. U stóp Maryi Płaczącej  modlili się za swoje rodziny, wychowawców, rodzeństwo. Program pielgrzymki obejmował Eucharystię o godz. 10.30 sprawowaną przez gospodarzy miejsca-Księży Saletynów, film o objawieniach Maryi w La Salette, możliwość zwiedzania sanktuarium oraz Kalwarię. Dzieci pokazały wielkie świadectwo swojej  wiary poprzez przygotowanie liturgii, śpiew, a także poprzez odpowiednie zachowanie. W czasie trwania pielgrzymki były również akcenty radosne. Nie zabrakło entuzjazmu i spontaniczności. 

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wyprawa sześciolatków do Iwonicza Zdroju

20 maja 2017

 

Iwonicz Zdrój -to kolejny zrealizowany punkt zaplanowanych wypraw krajoznawczo-turystycznych z cyklu „Poznajemy naszą małą Ojczyznę”.

 

W przepiękny słoneczny dzień 18 maja 2017-grupa 6-latków z naszej szkoły postanowiła udać się do pobliskiego uzdrowiska tym razem do Iwonicza Zdroju. Pod okiem swojego wychowawcy i rodzica p. Madzi Wilusz trasą Klimkówka-Iwonicz Zdrój-Klimkówka dzieci przemierzyły kursowym busem firmy przewozowej „Rokers”- gdzie w praktyce mogły udowodnić swój bardzo dobry poziom socjalizacji kupując np. samodzielnie bilet z jednoczesnym zastosowaniem wszelkich grzecznościowych form.

 

Zwiedzanie uzdrowiska rozpoczęliśmy od Zdrojowego parku w kierunku urokliwego deptaku z fontanną w roli głównej ,gdzie mali wycieczkowicze mogli obserwować ciekawe wodne akrobacje i podziwiać piękne wiosenne kwiatowe kompozycje. Drugą część pieszej wędrówki po jednym z najstarszych polskich uzdrowisk obejmowała aleję Wincentego Pola w stronę źródła Bełkotka. Podczas tego spaceru dzieci dowiedziały się ,że centrum uzdrowiska otoczone jest bukowo-jodłowym lasem o bogatym podszyciu ,co na własne oczy mogły zobaczyć i podziwiać jego piękno. W powrotnej drodze mali turyści strudzeni dłuuugim spacerem postanowili zrobić sobie przerwę i skonsumować drugie śniadanie, aby nabrać sił do dalszej trasy. Po spożyciu posiłku również w „towarzystwie” fontanny i pięknego otoczenia przyrody grupa udała się na obiecany deser. Oczywiście były to pyszne lody, które z pełną kulturą konsumowaliśmy w cieniu parasoli kawiarni „Galicja”.  Wzmocniona kolejnymi kaloriami grupa udała się w dalszą trasę zdrojowym deptakiem. Obserwując najbliższe otoczenie ,sanatoria i podziwiając wnętrze cudnej, zabytkowej pijalni dzieci dowiedziały się ze Iwonicz Zdrój jest dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego, oraz ze się tu leczy takie choroby jak  narządy ruchu ,układu trawiennego ,reumatologiczne i dróg oddechowych. Poruszając się głownie po centrum miasta, wszyscy uczestnicy wycieczki mieli możliwość podziwiać piękne drewniane wille i pensjonaty z XIX w, których budowa była wzorowana na modnym w tym czasie budownictwie uzdrowiskowym w Szwajcarii. Wycieczkę zakończyliśmy na placu Wojciecha Oczki-skąd udaliśmy się w powrotną drogę busem „Rokers” do szkoły.

 

Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń. Na uwagę zasługuje dojrzała, odpowiedzialna i kulturalna postawa dzieci z czego opiekunowie grupy są bardzo dumni. Planujemy jeszcze jedną wyprawę do naszej Małej Ojczyzny (miejsce i czas niech pozostanie na razie małą tajemnicą).

 

                                                                                              Dodała: Teresa Janas

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wycieczka do Wieliczki

20 maja 2017

 

Dnia 16 maja 2017 r. uczniowie klas I-III wyruszyli na szkolną wycieczkę autokarową do Wieliczki. Opiekunami byli wychowawcy klas – L. Nogaj, Ł. Kilar, W. Krukar, K. Bardowska i rodzice - Elżbieta Bek, Sławomir Kasperkowicz, Paulina Szymańska, Anna Sokołowska, Aneta Uliasz, Bożena Juź, Grzegorz Stapiński, Małgorzata Dworzańska, Ewa Wrona.

 

Głównym celem naszej wyprawy było zwiedzenie Kopalni Soli. Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 7.15, a w południe wraz z przewodnikami – podzieleni na dwie grupy – rozpoczęliśmy wspaniałą przygodę Trasą turystyczną pod nazwą „Solilandia”. Poznawaliśmy historię i tajemnice ponad 700-letniej kopalni, usłyszeliśmy legendę o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na ziemie polskie. Widzieliśmy piękne kaplice, świetlny spektakl nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Podróż po krainie Solilandii była świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dla opiekunów. Efekty dźwiękowe i wizualne były wielką atrakcją dla wszystkich. Na trasie spotkaliśmy  Soliludka, który zabawiał nas opowiastkami o kopalni i Skarbnika, który przygotował dla dzieci zagadki i nagrody. Posileni obiadem w Karczmie Górniczej, pełni wrażeń zatrzymaliśmy się jeszcze w sklepie z pamiątkami, żeby zabrać do domu choć kawałek tego czarownego miejsca. Dobrze, że na powierzchnię wyjechaliśmy windą.

 

Tam, czekały nas kolejne przeżycia – plac zabaw i spacer w tężni solankowej. Naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad morza. Posiada on właściwości zdrowotne i wspiera leczenie dróg oddechowych. Przy tężni wznosi się 22-metrowa wieża widokowa, z której podziwialiśmy panoramę parku i górniczych szybów.

 

To był bardzo intensywny dzień dla wszystkich uczestników wycieczki. Ale dla tylu wrażeń warto było się natrudzić, a wspomnienia na zdjęciu i w pamięci będą nam towarzyszyć przez wiele lat. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.

Dodały: Wioletta Krukar, Kinga Bardowska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Z wizytą w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju

19 maja 2017

 

Uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunami panem Jackiem Penarem i panią Agatą Barzyk uczestniczyli w pieszej wycieczce do ZSGH w Iwoniczu Zdroju. W ramach Dni Otwartych przygotowano dla młodzieży ciekawy program, który rozpoczął się od zwiedzania Iwonicza Zdroju. W czasie zwiedzania wysłuchaliśmy opowieści związanych z historią kurortu, zjedliśmy smaczne lody, a następnie udaliśmy się do ZSGH. Zostaliśmy powitani przez Pana dyrektora, który krótko zaprezentował nam szkołę, następnie głos zabrała przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, która oprowadzała nas po pracowniach, gdzie uczestniczyliśmy w lekcjach otwartych i degustacji przygotowanych przez uczniów potraw. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

 

Dodała: Agata Barzyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Eliminacje Gminne Konkursu O Puchar Dyrektora Word w Krośnie

17 maja 2017

 

W piątek 5 maja 2017 roku w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbył się Gminny Konkurs o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Rymanów. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego uczestniczenia w ruchu drogowym, propagowanie kultury komunikacyjnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W konkursie wzięły udział trzy reprezentacje gimnazjum: z Milczy , Królika Polskiego i Klimkówki oraz cztery reprezentacje szkół podstawowych: z Milczy , Królika Polskiego, Wróblika Szlacheckiego, Klimkówki. Nasze Gimnazjum reprezentowali uczniowie klasy I - Jakub Szczepanik, Marcin Rysz i Rafał Wais. W kategorii szkół podstawowych wystąpiły uczennice klasy V - Zuzanna Wojtuń, Oliwia Cypcar i Magdalena Rygiel.

 

Pani dyrektor Beata Kozerska-Szewczyk powitała zaproszonych gości,  uczestników konkursu i ich opiekunów oraz przedstawicieli policji. Konkurs składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 25 pytań dotyczących znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

 

W części praktycznej wykazywali się umiejętnością jazdy na rowerze w "mini miasteczku ruchu drogowego" oraz pokonywaniem przeszkód ustawionych na placu tj. slalom z ograniczeniem, rynna, równoważnia, korytarz z desek, ósemka. Zacięta rywalizacja uczestników towarzyszyła do samego końca konkursu.  Na zakończenie konkursu rozdano puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Rymanów, a  Pan Burmistrz Jan Materniak podkreślił, że bezpieczeństwo na drodze jest sprawą najważniejszą i pogratulował uczestnikom konkursu za wspaniałą rywalizację, a opiekunom podziękował za  przygotowanie do konkursu.

 

Dodał: Sławomir Kasperkowicz
 

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Otwarty

16 maja 2017

 

Zapraszamy rodziców uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum na Dzień Otwarty, który odbędzie się w środę, 24.05.2017 w godzinach od 16.00 do 18.00.

 

Podczas spotkania będzie można porozmawiać z wychowawcą i nauczycielami na temat zachowania i postępów uczniów w nauce.

VII Powiatowy Konkurs Pieśni Religijnej ”Śpiewajmy świętym”

14 maja 2017


Dnia 27 kwietnia miały miejsce w Zespole Szkół w Korczynie  przesłuchania uczniów uczestniczących w siódmej już edycji konkursu piosenki religijnej.

 

W kategorii klas 1-3 wzięły udział: Maja Kilar, wykonując utwór „Schowaj mnie”;  Alicja Kubas i Patrycja Uliasz  z piosenką "Pewnej nocy". W kategorii klas 4-6 : Oliwia Kilar z klasy 4 wykonując utwór  „Tak mówi  papież” i  Magdalena Rygiel z klasy 5 - "Papieżu pielgrzymie”.

Natomiast Obchody Dnia Patrona Powiatu, które odbyły się 14 maja  były okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, które wraz z gratulacjami zwycięzcom przekazali ks. prałat Edward Sznaj, starosta krośnieński Jan Juszczak i wicestarosta Adolf Kasprzyk.

 

Laureaci konkursu:
Kategoria szkoły podstawowe kl. I – III
I m. – Magdalena Gazda (Węglówka)
II m. – Weronika Wietecha (Kobylany)
III m. – Alicja Kubas (Klimkówka)

Wyróżnienia: Aleksandra Wierdak (Kobylany); Julia Kozioł (Korczyna)

 

Opiekę nad uczniami sprawowała S. Diana Jonczyk.

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukcesy najmłodszych uczniów w konkursie plastycznym

13 maja 2017

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Rymanowie była organizatorem konkursu plastycznego dla dzieci z klas I-III pt. "Mieszkańcy Szepczącego Lasu – portret Tappiego lub jednego z jego przyjaciół”. Oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 11 maja w budynku Biblioteki.

 

Dzieci z naszej szkoły, jak co roku, chętnie wzięły udział w tym konkursie. Jury oceniało pomysłowość, estetykę i oryginalność prac konkursowych. Na konkurs zgłoszono 75 prac ze szkół z terenu Gminy Rymanów. Wyróżnienia otrzymały: Anastazja Penar – kl. I, Klaudia Barć i Alicja Kubas – kl. II. Natomiast uczeń klasy I Szymon Krukar zajął w tym konkursie II miejsce.

Piękne nagrody książkowe wręczyła laureatom dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie pani Monika Rygiel.

 

Dziękujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie, a laureatom gratulujemy!

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wycieczka gimnazjalistów do Tarnowskich Gór, Pszczyny i Oświęcimia

12 maja 2017

 

W dniach 26-27 kwietnia br. 41 gimnazjalistów wraz z opiekunami: panią Alicją Nowicką, panią Ewą Drybałą i panią Agatą Barzyk wyruszyło na szkolną wycieczkę, której głównym celem była wizyta w nazistowskim obozie zagłady Oświęcim – Brzezinka. To miejsce tak tragicznie zapisane na kartach polskiej historii wciąż woła o naszą pamięć, by przestrzec kolejne pokolenia przed wojennym koszmarem.

 

W pierwszym dniu autokarowej wyprawy zatrzymaliśmy się w Tarnowskich Górach, gdzie płynęliśmy sztolnią Czarnego Pstrąga, podziwialiśmy też firmament nieba w Obserwatorium Astronomicznym w Chorzowie. Zwiedzaliśmy też przepiękną rezydencję magnacką zachowaną do naszych czasów w Pszczynie a wszystko to w strugach deszczu i w temperaturze niezachęcającej do pieszych wędrówek. Pogoda w tym roku spłatała nam figla i nie pozwoliła do końca zrealizować wycieczkowych planów. Zmarznięci, ale bogatsi o nowe przeżycia wróciliśmy do domu.

 

Dodała: Agata Barzyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zabawy teatralne w Kolorowym Przedszkolu

12 maja 2017

 

Zabawy teatralne to taka forma pracy dydaktycznej, która pozwala dziecku rozwijać mowę i myślenie, wyobraźnię, a także poznawać utwory literatury dziecięcej oraz zwiększać poczucie własnej wartości. Wprowadzenie dziecka w świat sztuki poprzez zabawy teatralne jest też doskonałą formą wspólnej zabawy, dającej wiele satysfakcji.

Dzieci z „Kolorowego Przedszkola” wspólnie bawiły się w zabawy teatralne. Były przedstawienia z pacynkami, kukiełkami i marionetkami. Zakładając różnorodne maski dzieci mogły być pieskiem, kotkiem, kurczaczkiem lub innym zwierzątkiem. Były też motylki, muszki i biedronki. Dla uatrakcyjnienia zabaw maluszki same wykonały kolorowe maski. Zabawy były bardzo wesołe i ciekawe co widać na zdjęciach.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

I miejsce Wiktorii Penar w konkursie plastycznym „Filmowe inspiracje”

11 maja 2017

 

Wiktoria Penar uczennica klasy III gimnazjum została nagrodzona I miejscem w konkursie plastycznym „Filmowe inspiracje” organizowanym przez ZSP Nr 1 J. Szczepanika w Krośnie. Jej praca inspirowana obrazem filmowym Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Siedem kobiet w różnym wieku” z 1978r. zainteresowała jurorów.

 

My od dawna kibicujemy naszej uzdolnionej uczennicy, życząc jej, by w dalszym ciągu twórczo się rozwijała.

 

Dodała: Agata Barzyk

 

Sukces w konkursie ortograficznym

10 maja 2017

 

Dnia 28.04.2017r. w Zespole Szkół Publicznych w we Wróbliku Szlacheckim odbył się XIV Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III.

 

Celem konkursu było:

-wyrabianie aktywności ortograficznej uczniów klas młodszych.

-propagowanie znajomości zasad poprawnej pisowni i ich praktycznego stosowania,

- zwiększenie zainteresowania ortografią u dzieci w młodszym wieku szkolnym,

-wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji.

 

Szkołę Podstawową z Klimkówki prezentowały następujące uczennice: Maja Litwin- klasa III a, Wiktoria Grysztar- klasa III a

Zuzanna Szarowska- klasa III b, Zuzanna Wilusz- klasa III b.

 

Zmagania konkursowe zakończyły się sukcesem naszych uczennic gdyż Wiktoria Grysztar uczennica klasy IIIa osiągnęła najwyższe odznaczenie osiągając tytuł „Mistrza Ortografiii również bardzo wysokie II miejsce uzyskała uczennica klasy IIIb Zuzanna Wilusz.

 

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i piękne nagrody, które wręczył Burmistrz Gminy Rymanów pan Jan Materniak.

 

Uczennicom gratulujemy tak dużego sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej pracy.

 

Dodała: Kinga Bardowska

Zobacz zdjęcia >>>

m

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

9 maja 2017

 

226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja społeczność naszej szkoły uczciła akademią mającą miejsce dna 8 maja 2017 roku. Program uroczystości przygotowała klasa I gimnazjum wraz z wychowawcą Ewą Drybałą.

 

W montażu słowno – muzycznym wykorzystano wiersze i teksty źródłowe Przybliżające widzom burzliwe okoliczności pracy Sejmu Wielkiego, którego efektem było uchwalenie ważnego dla ratowania Ojczyzny aktu prawnego. Podkreślono również, iż Konstytucja 3 Maja była pierwszą w historii Europy, a drugą po ustawie zasadniczej Stanów Zjednoczonych na świecie.

Szczególne zainteresowanie wywołała postać Marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, którego wcielił się uczeń Jakub Kasperkowicz. Akademię urozmaiciły pieśni patriotyczne: Witaj Majowa Jutrzenko”, „Jak długo w sercach naszych” „Polskie kwiaty”, „Płynie Wisła, płynie”, które wykonał chór złożony z uczniów klasy I G. Uczeń Jakub Szczepanik przypomniał, że 3 maja to Święto Matki Bożej Królowej Polski, co zostało podkreślone w wierszach, które recytowały uczennice: Oliwia Mika, Emilia Rybska, Magdalena Wilusz.

 

Dekorację sceny wykonała pani Małgorzata Czelny. Natomiast nad sprawnością sprzętu nagłaśniającego czuwał pan Jacek Gierlach, wydarzenie fotograficznie udokumentował pan Krzysztof Telega.

 

Występ uczniów został nagrodzony oklaskami Rady Pedagogicznej oraz koleżanek i kolegów.

 

Dodała: Ewa Drybała

Zobacz zdjęcia >>>

m

I Mały Konkurs Recytatorski

8 maja 2017

 

Słoneczko nasze kochane

Bardzo cię prosimy,

Ogrzewaj mocno ziemię,

Zacieraj ślady zimy”.

 

Ta prośba do słoneczka jak ulał pasowała do wczorajszej pogody, która towarzyszyła nam w wyjeździe do Rymanowa na I Mały Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wiosna w poezji dziecięcej”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas trzecich, bo to właśnie do nich był adresowany konkurs. Pod opieką p W. Krukar przygotowywały się Julia Chudzińska i Maja Litwin z kl. IIIa, a pod opieką p. K. Bardowskiej przygotowywały się Zuzanna Szarowska i Zuzanna Wilusz z kl. IIIb. Konkurs miał na celu  popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, prezentację umiejętności scenicznych, wdrażanie do rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Oceną komisji konkursowej wszyscy recytatorzy pięknie zaprezentowali się na scenie i wszyscy zostali uhonorowani nagrodami. Jednak znaleźli się tacy artyści, którzy najbardziej skradli serca komisji. Naszym dziewczynkom udało się to Mai Litwin i Zuzannie Wilusz, które otrzymały wyróżnienie oraz Zuzannie Szarowskiej, która wyrecytowała I miejsce. Gratulujemy sukcesu!

 

Miło nam było spędzić czas w wiosennej atmosferze poezji. Mamy nadzieję, że po takich występach dzieci, wiosna przyjdzie na pewno!

 

Dodała: Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukces ucznia klasy I w konkursie plastycznym

8 maja 2017

 

Uczeń klasy I szkoły podstawowej Szymon Krukar zdobył wyróżnienie w eliminacjach powiatowych XIX edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. Organizatorem jest komendant główny OSP. Głównym założeniem konkursu jest promowanie wiedzy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie wśród dzieci i młodzieży. Ogółem do organizatorów napłynęło 135 prac konkursowych, które były oceniane w IV grupach wiekowych. Chociaż praca Szymka nie została wysłana na konkurs szczebla wojewódzkiego, nie mniej jednak jest to duży sukces naszego ucznia. Dziękujemy wszystkim dzieciom z klasy I, III a i III b, którzy wzięli udział w tym konkursie, a Szymkowi składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

                                 

Dodała: Lucyna Nogaj

 

Lekcja z zajęć żywieniowych

8 maja 2017

 

W tym roku szkolnym klasa III gimnazjum na zajęciach żywieniowych niezwykle sprawnie przystąpiła do lepienia pierogów. Już w czasie przerwy stolnice były rozłożone i przygotowane wszystkie niezbędne akcesoria. Niektórzy uczniowie lepili pierogi po raz pierwszy w życiu. Tym bardziej należy docenić falbankę, którą sam wymyślił Szymek, ozdobną krawędź wykonaną widelcem przez Monikę, czy też równiutkie rządki idealnie kształtnych pierogów na lnianej ściereczce, wykonanych przez Weronikę i Izę. Najpierw wałkowanie ciasta, aby nie było ani za grube, ani za cienkie. Potem farsz- ile go włożyć, aby pierogi nie były za płaskie? Co zrobić, aby nie „wyszedł” na wierzch?  Jak zlepić, aby pierogi się nie rozgotowały? Pan Stanisław Zych przygotował cztery garnki wody i dozorował gotowanie. Pierogi smakowały wspaniale, te z ziemniakami i te ruskie, ze szpinakiem i te z jabłkami posypane cukrem pudrem i udekorowane listami melisy. Ani jeden się nie rozgotował!! Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i zdyscyplinowanie, za posprzątanie swoich stanowisk pracy, a Panu Stanisławowi Zychowi za pomoc w przeprowadzeniu lekcji.

m

Dodała: Alicja Nowicka

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wspólne świętowanie majowej rocznicy

3 maja 2017

 

W Rymanowie odbywały się gminne obchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja, w których uczestniczyli przedstawiciele władz – Burmistrz Pan Wojciech Farbaniec, Zastępca Burmistrza Pan Jan Materniak i inni. Uroczysty przemarsz rozpoczął się pod kinem Sokół, następnie delegacje przeszły do kościoła parafialnego, gdzie celebrowano uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

 

Poczet Sztandarowy reprezentujący naszą szkołę to: Julia Trybus, Szymon Froń, i Zuzanna Penar – uczniowie klasy III gimnazjum wzorowo wywiązali się ze swoich obowiązków.

 

Dodała: Agata Barzyk

 

Przerwa od zajęć szkolnych

27 kwietnia 2017

 

Informujemy, że od 1 maja 2017 do 3 maja 2017 trwa przerwa od zajęć szkolnych.
1 maja - Święto Pracy
2 maja - dzień dodatkowo wolny od zajęć dydaktycznych
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja

We wtorek, 2 maja, w godzinach od 8.00 do 15.00 szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którzy nie mają zapewnionej opieki w domu rodzinnym.

 

Do szkoły wracamy w czwartek, 4 maja 2017 roku.

 

Informacja o wypłacie II transzy stypendium szkolnego

27 kwietnia 2017

Informacja o wypłacie II transzy stypendium szkolnego na rok szkolny 2016/2017

dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Rymanów

 

Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół w Rymanowie informuje rodziców/opiekunów prawnych, uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Rymanów, którzy mają przyznane prawo do stypendium szkolnego, że od 27 kwietnia 2017 roku wydawane będą decyzje zmieniające w sprawie stypendium szkolnego w Zespole Ekonomiczno - Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42.

 

Stypendium szkolne za okres od 01 stycznia 2017 roku do 30 czerwca 2017 roku będzie wypłacone po przedłożeniu faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne zgodnie z przykładowym katalogiem wydatków.

 

Faktury, rachunki lub inne dowody potwierdzające poniesione wydatki na cele edukacyjne należy złożyć do 09 czerwca 2017 roku w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42 w godzinach 7:00-15:00.

 

Przypominamy, że zgodnie ze złożonym oświadczeniem we wniosku o przyznanie świadczenia pomocy materialnej  o charakterze socjalnym (stypendium szkolnego) w roku szkolnym 2016/2017 Wnioskodawcy zobowiązali się niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium o zwiększeniu dochodu rodziny lub zaprzestaniu uczęszczania ucznia do szkoły oraz zmianie miejsca zamieszkania – poza obszar gminy.

 

Wszelkich dodatkowych informacji i wyjaśnień udzielą pracownicy Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Rymanowie - tel. 134356975, 134355126.

m

Wizyta przedszkolaków w Mini ZOO

23 kwietnia 2017

 

Zbliżenie dziecka do przyrody, ukształtowanie właściwego, opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia stanowiska i roli człowieka w przyrodzie to jedne z wielu celów edukacji przyrodniczej wychowania przedszkolnego. Dlatego kolejną lekcję poglądową w zakresie edukacji przyrodniczej postanowiliśmy przeprowadzić w Mini ZOO, które znajduje się w siedzibie firmy „Majster” w Krośnie.

 

W bardzo interesujący sposób pan przewodnik opowiadał o mieszkańcach Mini ZOO. Nasi najmłodsi uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczyć takie zwierzęta jak: króliki, szynszyle, jaszczurki, świnki morskie, chomiki, węże boa, wiewiórki, kameleony, pająka tarantulę, papugi, bażanty, oraz przepiękne kolorowe rybki.

 

Dzięki tej wycieczce, która odbyła się w dwóch etapach: I etap dnia 7.04.2017 (grupa najmłodszych przedszkolaków) oraz II etap dnia 11.04.2017 (oddział przedszkolny) - dzieci w bezpośrednim prawie kontakcie mogły zaobserwować życie i sposób zachowania zwierząt oraz proces karmienia, który prezentował nam pan przewodnik. Po zakończonym spotkaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

Wizyta w Mini ZOO niewątpliwie dostarczyła wielu możliwości przeżywania nowych przyrodniczych doznań i wzbogaciła ogólną wiedzę w tym zakresie. Zauważyliśmy, że wycieczka ta w dużym stopniu rozbudziła jeszcze większe zainteresowania zwierzętami. Spotkanie to nie tylko wykazało dużą ciekawość, ale dostarczyło też radość, przyjemność i zadowolenie u małych wycieczkowiczów.

 

Dodały: Teresa Janas i Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Egzamin gimnazjalny 2017

22 kwietnia 2017

 

W tym roku egzamin dla uczniów klasy III gimnazjum przypadał na dni:19, 20, 21 kwietnia. Zaraz po świątecznej przerwie uczniowie przystąpili do sprawdzania swej wiedzy i umiejętności kolejno z następujących przedmiotów: historia, wos, język polski, przedmioty przyrodnicze, matematyka i wybrany język obcy. Podobnie jak w latach ubiegłych podstawowy czas przeznaczony na pracę z tekstem wynosił odpowiednio 60 lub 90 minut. Pomiędzy poszczególnymi poziomami egzaminu gimnazjalnego następowała przerwa.

 

Egzamin gimnazjalny  w naszej szkole przebiegał bez zakłóceń, uczniowie z niecierpliwością oczekiwać będą na czerwcowe ogłoszenie wyników, bo one będą miały wpływ na dalszą edukację przyszłych absolwentów gimnazjum.

 

Dodała: Agata Barzyk

Mini Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów

22 kwietnia 2017

 

6 kwietnia 2017 r. w Hali Sportowej w Sieniawie odbył się I Turniej „Mini Mistrzostwa Świata” w piłce nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów. W zawodach uczestniczyli uczniowie urodzeni w 2007 roku i młodsi. Naszą szkołę reprezentowali: Sebastian Garbowski, Mateusz Penar, Bartosz Łopuszański, Bartosz Kielar, Tymoteusz Szot, Paweł Parylak, Maciej Józefowicz, Hubert Słowik.

 

W turnieju nasza drużyna spisała się bardzo dobrze, zajmując III miejsce. Chłopcy w fazie grupowej wygrali trzy mecze i z pierwszego miejsca awansowali do półfinału, gdzie niestety przegrali 1:0 z drużyną z Rymanowa. W meczu o III miejsce nasz zespół wygrał z Milczą 2:0. W nagrodę nasi chłopcy otrzymali dyplom i okazały puchar.

 

Gratulujemy naszym młodym piłkarzom i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dodał: Jacek Penar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Ogłoszenie

21 kwietnia 2017

 

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce informuje, że wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wnioski o przyjęcie do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego, klasy 1 szkoły podstawowej i świetlicy na rok szkolny 2017/2018 zostały przyjęte.

 

 

Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

12 kwietnia 2017

 

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Z tej właśnie okazji 12 kwietnia 2017 roku klasa 5 wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Jakubowicz oraz chórem szkolnym i panią Beatą Dębiec zaprosili całą społeczność szkolną na akademię. Piękna dekoracja, recytowane wiersze i śpiewane piosenki wprowadziły w szkole świąteczny nastrój. Młodzi artyści opowiadali o polskich tradycjach i obrzędach, o robieniu palm, malowaniu pisanek, przygotowywaniu koszyka ze święconką, świątecznym śniadaniu w Wielką Niedzielę i polewaniu wodą w Lany Poniedziałek.

 

Po zakończonym przedstawieniu głos zabrała pani dyrektor Agnieszka Groblewska i złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wiosenna przerwa świąteczna

11 kwietnia 2017

 

Informujemy, że w czwartek, 13 kwietnia 2017 roku rozpoczyna się wiosenna przerwa świąteczna, która potrwa do wtorku, 18 kwietnia 2017 roku.

 

W środę, 19 kwietnia 2017 roku do szkoły wracają przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej.

 

Uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum wracają do szkoły w poniedziałek, 24 kwietnia 2017 roku. 19, 20 i 21 kwietnia są dla nich dniami dodatkowo wolnymi od zajęć lekcyjnych w związku z egzaminem gimnazjalnym.

 

Przedszkolaki przygotowują się do Świąt Wielkanocnych

11 kwietnia 2017

 

W naszym „Kolorowym Przedszkolu” bardzo starannie przygotowaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Wspólnie poznawaliśmy zwyczaje związane z tymi świętami. Przedszkolaki poznały także wiersze, piosenki o tematyce świątecznej oraz tradycje tj. święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz zwyczaj polewania się wodą czyli śmigus-dyngus.

 

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. W zależności od techniki zdobienia świąteczne jajka mają różne nazwy: pisanki, kraszanki, drapanki. Dzieci z punktu przedszkolnego oddały się tej pięknej sztuce ludowej i malowały jajka. Mali twórcy ozdobili jajeczka według własnych pomysłów. Powstały wspaniałe wielkanocne pisanki, które zabrali do swoich koszyczków. Będzie to wesoły i radosny czas, czego życzymy naszym przedszkolakom i ich rodzinom.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wielkanocne przygotowania w klasie 3a

11 kwietnia 2017

 

Zielona wiosna już przyszła. Za nią podąża Wielkanoc. Jak co roku moc przygotowań i zabiegów. W klasie 3a rozchodzą się zapachy świątecznych produktów: jajek, wędliny, pomidorów, majonezu. Od kilku już dni unosi się woń cebulki i rzeżuchy, które dzieci hodowały na klasowym parapecie. To nasze kolejne kulinarne spotkanie, tym razem przy robieniu sałatek, kanapek. Świątecznego nastroju dopełniają w klasie wiosenno-wielkanocne dekoracje. Kolorowe kwiatki, zajączki, pisanki pozostaną z nami przez najbliższe dni.

 

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

 

Dodała: Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Krośnieńskie Pola Nadziei

10 kwietnia 2017

 

Jak co roku w Niedzielę Palmową (9 kwietnia) włączyliśmy się do akcji Pola Nadziei, której celem jest zbiórka funduszy na rzecz krośnieńskiego hospicjum.

 

Wolontariusze z naszej szkoły własnoręcznie przygotowywali żonkile z bibuły, będące symbolem akcji, a następnie kwestowali przy kościele w Klimkówce. Jak zawsze akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W tym roku udało się nam zebrać kwotę 1159,58 zł.

 

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom!

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

m

Ozdoby świąteczne – pisanki pierwszoklasistów

10 kwietnia 2017

 

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie klasy pierwszej przygotowania do świąt rozpoczęli od poznania tradycji i zwyczajów z nimi związanych. Dzieci poznały też dawne wierzenia powiązane z jajkiem. Na zajęciach pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem wykonywali pisanki. Dzieci ozdabiały styropianowe i kurze jajka na wiele sposobów. Używały farbek, koralików, naklejek, ozdobnych papierków, kolorowych wstążeczek itp. Wyobraźnia i pomysłowość dzieci jest ogromna. A jak wyszły pisanki? Zobaczcie sami! Na pewno będą piękną ozdobą wielkanocnego stołu. Wesołych Świąt!.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Parada Palm Wielkanocnych

9 kwietnia 2017

 

W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia 2017 roku uczennice naszej szkoły: Wiktoria Penar, Wiktoria Krukar i Julita Nycz wraz z panią Beatą Dębiec i panią dyrektor Agnieszką Groblewską wzięły udział w Paradzie Palm Wielkanocnych w Sieniawie zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Głębokiem i Sieniawie.

 

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. podczas której palmy zostały poświęcone. Następnie barwny korowód z palmami przemaszerował do hali sportowej, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. W programie znalazły się między innymi: występy artystyczne uczniów z ZSP Sieniawa, koncert pieśni wielkopostnych w wykonaniu chóru "Koloryt", wystawa rękodzieła oraz degustacja potraw wielkanocnych.

 

Podczas uroczystości zaprezentowano również wyniki konkursu na najpiękniejszą palmę i pisankę. Dwie palmy wykonane przez nasze uczennice: Wiktorię Krukar, Wiktorię Penar, Kamilę Krukar, Zuzannę Penar oraz Julię Trybus zdobyły wyróżnienia specjalne.

 

Gratulujemy dziewczynom i zachęcamy do udziału w paradzie palm za rok.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzieci – Rodzicom. Przedstawienie pt. „Na jagody” w wykonaniu pierwszoklasistów

6 kwietnia 2017

 

Dnia 5 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią panią Lucyną Nogaj zaprosili swoich Rodziców i bliskich do krainy baśni. Mini spektakl teatralny pt. „Na jagody” obejrzały też pani dyrektor Agnieszka Groblewska i pani wicedyrektor Beata Boczar. Mali artyści pięknie zaprezentowali się na scenie. Całość prowadzili narratorzy - Zuziai Kornelka. W głównej roli wystąpił Kamil, który z wielkim talentem zagrał małego, ale odważnego Janka. Czerwony kapelusik naszego bohatera miał chronić go przed wronami. Chociaż serce mu głośno kołatało to jednak należy przyznać, że był on prawdziwym chwatem. Jagodowy król – Mikołaj wraz z królewiczami - Dawidem i Szymkiem oprowadzili Janka po swoim królestwie. Podczas leśnej przygody Janek spotkał dobre krasnoludki - Kacperka i Szymka. Jak widać krasnoludki można spotkać nie tylko w bajce, ale też na szkolnej scenie. Wesołe i zwinne wiewiórki - Zuzia i Emilka umiliły chłopcu pobyt w lesie. Janek wraz ze swoimi przyjaciółmi zawędrował do krainy borówek. Ochmistrzyni Julka – zajmowała się gromadką pięknych panien Borówczanek: Klaudią, Nikolą, Milenką i Anastazją. Panny Borówczane nie tylko były bardzo pracowite, ale też z wdziękiem tańczyły wraz wiewiórkami i narratorkami.

Przygoda Janka zakończyła się szczęśliwie. Krasnoludki i Jagodowi królewicze na rozkaz swojego króla pomogli Jankowi nazbierać jagód. Chłopiec więc przyniósł pełne koszyki leśnych owoców swojej ukochanej mamie.

 

Przedstawienie obejrzały też dzieci z klasy 0, II i III a wraz ze swoimi paniami: Teresą Janas, Łucją Kilar i Wiolettą Krukar. Bardzo dziękujemy za gorące oklaski i miłe słowa dotyczące spektaklu.

 

Dzieci z klasy pierwszej po raz kolejny udowodniły, że mogą wcielić się w dowolną baśniową postać. Mamy nadzieję, że ich umiejętności aktorskie zaowocują w przyszłej edukacji.

 

Bardzo dziękuję Rodzicom za przygotowanie pięknych kostiumów, panu Jackowi za nagłośnienie i panu Darkowi za pomoc w dekoracji bajkowego lasu.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukces w XIII Edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego w Króliku Polskim

5 kwietnia 2017

 

W czwartek 30 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Króliku Polskim odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy pt „W świecie bajek Charlesa Perraulta”. Konkurs ten skierowany był dla uczniów klas trzecich z naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIIa : Maja Litwin i Szymon Kuś. Uczniowie Ci otrzymali wyróżnienie w tym konkursie, oraz uczennice klasy IIIb Zuzanna Szarowska, Zuzanna Wilusz, które zdobyły III miejsce. Były to bardzo wysokie osiągnięcia gdyż poziom był bardzo wysoki i wyrównany, a z całej gminy wzięło udział 28 uczniów.

 

Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci zainteresowań czytelniczych, propagowanie literatury dziecięcej, pobudzanie wyobraźni, kształtowanie postaw kreatywnych i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Uczniowie mieli za zadanie opanowanie następujących pozycji bajek Charlesa Perraulta:

1.  „Kopciuszek”

2.  „Śpiąca Królewna”

3.  „Ośla skórka”

4.  „Czerwony Kapturek”

5.  „Wróżki”

6.  „Kot w butach”

 

Uczniowie rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach konkursowych:

1.  Test sprawdzający znajomość treści utworów

2.  Identyfikacja rekwizytów z utworami

3.  Puzzle

4.  Ukryte tytuły

5.  Zgaduj-zgadula

6.  Konkurs plastyczny-ilustracje do wylosowanego utworu

 

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pięknymi nagrodami dyplomami, które wręczył zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak.

Dodała: Kinga Bardowska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Rekrutacja 2017/2018

4 kwietnia 2017

 

Zapisy do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego, klasy 1 szkoły podstawowej oraz świetlicy szkolnej

 

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce ogłasza zapisy dzieci do punktu przedszkolnego "Kolorowe przedszkole", oddziału przedszkolnego (kl. 0), klasy 1 szkoły podstawowej  oraz świetlicy szkolnej na rok szkolny 2017/2018:

 

a) do punktu przedszkolnego "Kolorowe przedszkole" dzieci 3, 4 i 5 letnie (roczniki 2014, 2013 i 2012).

Rodzice wypełniają wniosek o przyjęcie dziecka do punktu przedszkolnego lub deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w punkcie przedszkolnym.

 

b) do oddziału przedszkolnego (kl. 0) dzieci 6 -letnie (rocznik 2011)

Rodzice wypełniają wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego.

 

c) do klasy 1 szkoły podstawowej dzieci 7-letnie (rocznik 2010)

Rodzice wypełniają wniosek o przyjęcie dziecka do klasy 1 szkoły podstawowej.

 

d) do świetlicy szkolnej dzieci, które w przyszłym roku szkolnym będą uczęszczać do klas 1–3 szkoły podstawowej

Rodzice wypełniają kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.

 

 

Zapisów należy dokonać osobiście w sekretariacie szkoły od dnia 4 kwietnia 2017 do 18 kwietnia 2017 roku w godzinach od 8.00 do 14.00.

 

Niezbędne dokumenty (do wglądu) przy zapisie dziecka po raz pierwszy do przedszkola lub szkoły podstawowej:

- dowód osobisty rodzica,

- skrócony akt urodzenia dziecka,

- PESEL dziecka.

 

Wszystkie wnioski i karty zgłoszeń można pobrać w sekretariacie szkoły.

 

Szczegółowe zasady rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 zamieszczone zostały w zarządzeniu Burmistrza Gminy Rymanów.

 

 

Skocz po świętość - rekolekcje

4 kwietnia 2017

 

W dniach 3-4.04.17 odbyły się rekolekcje szkolne dla naszych dzieci i młodzieży w Kościele. Konferencje głosił ks. proboszcz Henryk Stec. Dzieci, młodzież oraz rodzice chętnie włączyli się w przygotowanie rekolekcji poprzez: opracowanie plakatów (Pan Kubas), przygotowanie tekstów pieśni, liturgii, śpiewu przy akompaniamencie gitary.

 

W scholi rekolekcyjnej śpiewały następujące osoby:
1. Zuzanna Klimkiewicz-klasa 1 
2. Alicja Kubas-klasa 2
3. Julia Chudzińska -klasa 3a
4. Sandra Stapińska-klasa 3a
5. Emilia Szymańska-klasa 3a
6. Wiktoria Grysztar- klasa 3a
7. Magdalena Barć- klasa 3b
8. Zuzanna Wilusz-klasa 3b
9. Zuzanna Szarowska-klasa 3b
10. Zuzanna Kasperkowicz- klasa 3b
11. Zuzanna Wojtuń -klasa 5
12. Magdalena Rygiel-klasa 5
13. Julia Kreżałek -klasa 1 gimn
14. Natalia Puchalska-klasa 1 gimn
15. Emilia Rybska-klasa 1 gimn
16. Gabriela Krukar- klasa 1 gimn.
17. Magdalena Wilusz-klasa 1 gimn
 

Dodała: s. Diana Jonczyk

m

Czwartkowe spotkania z bajką

1 kwietnia 2017

 

Klasa II od początku roku szkolnego wprowadziła w każdy czwartek, w ramach promocji czytelnictwa, klasowe czytanie bajek i baśni.

Cotygodniowe spotkania z ulubionymi bohaterami wprowadzają dzieci w świat fantazji, pokazują piękno płynące z obcowania z książką, rozwijają wyobraźnię. Bajki czyta dzieciom wychowawczyni oraz uczniowie, którzy płynnie czytają. Potem jest chwila na refleksję i wyrażenie swojego zdania o tym co najbardziej się podobało. Dziecięcą ciekawość rozbudzają piękne, kolorowe ilustracje, które wszyscy chętnie oglądają.

Dzieci często odwiedzają naszą szkolną bibliotekę, która dokłada wszelkich starań, aby wzbogacić księgozbiór o pozycje interesujące dla młodych czytelników.
 

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

m

O Nagrodę Pluszowego Misia

31 marca 2017

 

Uaktywnianie dziecięcych środowisk twórczych, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań kulturalnych, czy też promowanie dziecięcej twórczości to jedne z wielu celów kolejnej edycji Gminnego Konkursu Talentów Przedszkolnych „O Nagrodę Pluszowego Misia”. Konkurs ten był doskonałym profesjonalnym pretekstem, aby wprowadzić dziecko kolejny raz na szerszym forum w świat wartości estetycznych i rozwijać umiejętności wypowiadania się przez muzykę, małe formy teatralne i literaturę.

 

Nasi najmłodsi artyści wypowiedzieli się poprzez muzykę i poezję. Piękne i interesujące interpretacje swoich utworów przedstawili:

1. Maja Uliasz           (piosenka)
2. Kamila Juź            (piosenka)
3. Emilia Klimkiewicz   (piosenka)
4. Oliwia Wójcik        (piosenka)
5. Julia Puchalska      (piosenka)
6. Wojtek Wilusz       (wiersz)

Wszyscy wymienieni uczestnicy powyższego konkursu otrzymali wyróżnienie. Natomiast wyróżnienie specjalne otrzymały Maja Barć i Laura Kubas w kategorii piosenki.

 

Talent i umiejętności artystyczne oceniło nie tylko zacne jury, ale również zgromadzona publiczność. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i pluszowego misia. A my jako opiekunowie i cała społeczność szkolna jesteśmy bardzo  dumni z prezentacji naszych artystów.

Dodały: Teresa Janas, Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

X Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy

31 marca 2017

 

24 marca 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie odbył się X Jubileuszowy Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy. Uczniowie gimnazjów rywalizowali o Puchar Prezydenta Miasta Krosna, Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie, Prezesa PCK w Krośnie oraz Komendanta PSP w Krośnie.

 

W pierwszej części konkursu uczestnicy trudzili się nad testem teoretycznym, sprawdzającym wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz promocji zdrowia. Następnie młodzież gimnazjalna w trzyosobowych zespołach udzielała pomocy przedmedycznej w dwóch ogniskach urazowych: wypadku drogowym i wypadku na boisku sportowym oraz wykonywała resuscytację niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej.

 

W konkursie startowały 24 zespoły, w tym 2 ze Słowacji. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3 gimnazjum: Alicja Kasperkowicz, Zuzanna Penar i Julia Trybus.

 

Równolegle z konkursem odbywały się prezentacje służb ratunkowych: policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Zainteresowani mogli również wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy i uzyskać Certyfikaty.

 

Mistrzostwa zakończyły się podsumowaniem wolontariatu klasy ratowniczo-obronnej w krośnieńskim szpitalu oraz oficjalnym rozdaniem nagród.

 

Dodała: Alicja Kasperkowicz, klasa 3G

Zobacz zdjęcia >>>

m

Podróż w kosmos

31 marca 2017

 

Zachwycające show o kosmosie obejrzeliśmy za przyczyną przenośnego planetarium (gości z Ukrainy) dnia 17.03.2017r. Był to bardzo interesujący seans multimedialny przygotowany z niezwykłą starannością, dostosowany do poszczególnych grup wiekowych dla uczniów szkoły podstawowej. Niewątpliwie największą niespodziankę sprawiliśmy najmłodszym, którzy wspólnie z bohaterami opowieści kosmicznej odwiedziły przestworza, wylądowały na innych planetach poznając, utrwalając nazwy i ich cechy charakterystyczne w całym Układzie Słonecznym. Ta niezwykła przygoda w kosmos była wspaniałą lekcją astronomii z geografią. Myślę, że kolejnym razem również nie przegapimy okazji i chętnie po raz drugi udamy się w tą atrakcyjną podróż, aby np. wziąć udział w „specjalnej misji na Księżycu”.

 

Dodała: Teresa Janas

Zobacz zdjęcia >>>

m

Targi Edukacyjne w Krośnie

30 marca 2017

 

27 marca br. w hali sportowej w Krośnie odbyło się spotkanie, na którym szkoły średnie z naszego regionu mogły zaprezentować ofertę edukacyjną skierowaną do uczniów kończących gimnazjum, którzy już wkrótce staną przed ważną decyzją życiową.

 

Uczniowie klasy III gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Agatą Barzyk i panem Jackiem Penarem na przygotowanych przez szkoły stoiskach  zapoznawali się z kierunkami kształcenia oferowanymi dla absolwentów gimnazjum. Można było posłuchać opinii uczniów, poddać się zabiegom fryzjerskim, zasiąść za kierownicą urządzeń symulujących jazdę lub spróbować słodkich wypieków. Podsumowaniem wyjazdu była wizyta w Zespole Szkół w Turaszówce w ramach Dni Otwartych. Wśród przygotowanych atrakcji największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prezentujące broń. Uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia.

Dodała: Agata Barzyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spacer przedszkolaków w poszukiwaniu wiosny

29 marca 2017

 

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.

 

Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki z „Kolorowego Przedszkola” z Marzanną - zimową panną wyruszyły barwnym korowodem po uliczkach naszej miejscowości. Następnie Marzanna została uroczyście pożegnana - spalona przy śpiewie wiosennych piosenek. W drodze powrotnej do szkoły dzieci szukały Pani Wiosny i …. znalazły ją w świergocie ptaszków, w pojawiających się kwiatach, małych pączkach listków na krzaczkach i coraz mocniej grzejącym słonkiem.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Nasi uczniowie w Wielkim Finale III Krośnieńskiego Dyktanda PWSZ

29 marca 2017

 

Zakład Komunikacji Międzykulturowej PWSZ w Krośnie był organizatorem III Krośnieńskiego Dyktanda, które przebiegało w II etapach – szkolny odbywał się pod opieką Nauczycieli Polonistów – pani Joanny Wójcik – Kaczor i pani Agaty Barzyk, Wielki Finał natomiast miał miejsce 23 marca br. w siedzibie Instytutu Humanistycznego PWSZ.

 

Do etapu finałowego zakwalifikowani zostali laureaci etapu szkolnego ze szkoły podstawowej i gimnazjum: Magdalena Rygiel, Wioleta Walus, Julia Lorenc, Szymon Słowik oraz Alicja Kasperkowicz, Kamila Krukar, Patrycja Barud i Sabina Penar. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie ci przystąpili do zmagań z trudnym niewątpliwie tekstem dyktanda. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy i mogli wykazać się umiejętnością stosowania zasad ortograficznych w praktyce.

 

Za uczniów trzymamy kciuki i życzymy im jak najlepszych wyników.

 

Dodała: Agata Barzyk

 

Konkurs biblijny

28 marca 2017

 

W dniu 7 marca 2017r. w  ZSP w Iwoniczu Zdroju odbył się  II etap szkolny konkursu wiedzy biblijnej "Jestem uczniem Jezusa Chrystusa" na podstawie Ewangelii wg św. Marka i Listów do Tymoteusza dla uczniów szkół  podstawowych w Archidiecezji Przemyskiej.

 

Uczestniczyło w nim 18 osób. Z naszej szkoły Wiktor Krukar z klasy 4,  uzyskał 4 miejsce. Ada Michalak i Wiktoria Wais z klasy 4  także doszły do tego etapu, ale przeszkodziła im choroba.

 

Gratulujemy uczniowi  udziału w II etapie  konkursu. Opiekunem uczniów była S. Diana Jonczyk.

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wywiadówka śródroczna

27 marca 2017

 

Informujemy, że w środę, 5 kwietnia 2017 roku o godzinie 16.30 odbędzie się wywiadówka śródroczna w formie spotkań ogólnych z wychowawcami w klasach.

 

W tym dniu będzie również możliwość rozmowy z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów.

 

Nie odbędzie się zebranie ogólne z dyrektorem szkoły.

 

Akcja zbiórki makulatury w ramach obchodów Dnia Ziemi

24 marca 2017

 

W ramach obchodów Dnia Ziemi na terenie Gminy Rymanów, Zakład Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwo w Rymanowie przeprowadzają akcję zbiórki makulatury. Akcja jest skierowana nie tylko do uczniów, ale również do innych mieszkańców Klimkówki.
 
Za udział w akcji przewidziane są następujące nagrody:
- jedno drzewko za każde dostarczone 10 kg papieru dla ucznia lub mieszkańca,
- pizza dla klasy, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia),
- nagroda dla szkoły z terenu Gminy Rymanów, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia).
 
Uczniów prosimy o przynoszenie makulatury do szkoły do dnia 12 kwietnia 2017 i zostawianie jej do zważenia u panów konserwatorów.
 
Mieszkańców Klimkówki prosimy o przynoszenie makulatury w dniu 12 kwietnia 2017 w godzinach od 8.00 do 13.00. W tym dniu pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwa będą rozdawali drzewka.
 
Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji. Poprzez to działanie wpłyniemy na poprawę ekosystemu na naszym terenie oraz ograniczymy ilość odpadów komunalnych. Oddając makulaturę przyczynimy się również do możliwości przetworzenia i ponownego wykorzystania papieru.
 
Wszelkich informacji dotyczących powyższej akcji można uzyskać pod numerem telefonu 13 43 55 106.
 

Dodała: Agnieszka Groblewska

m

Udział w konkursie literackim

23 marca 2017

 

Dobrą okazją do rozwijania czytelniczych zainteresowań naszych uczniów był udział w dniu 22.03.br. w XIV edycji Konkursu Literackiego „Śladami polskich pisarzy i poetów” organizowanego przez  ZSP w Posadzie Górnej, który w tym roku przebiegał pod hasłem „W kręgu twórczości Ignacego Krasickiego”. Organizatorzy jak zawsze z dużą starannością przygotowali dla uczestników zestaw pytań sprawdzających  znajomość biografii poety jak również treści utworów.

 

Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie z klasy II i III: Sabina Penar, Patrycja Szewczyk, Weronika Grysztar, Szymon Froń.

 

Uczniom życzymy rozwijania pasji czytelniczych i wielu niezapomnianych chwil z książką.

 

Dodała: Agata Barzyk

 

Ogródek na parapecie

21 marca 2017

 

W poniedziałek 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Dzieci z klasy drugiej postanowiły powitać ją inaczej niż zwykle.

 

Tego dnia na zajęciach z edukacji przyrodniczej z ogromnym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Postanowiły założyć klasowy „ogródek na parapecie”. Dzieci podzieliły się na trzy zespoły. Do przyniesionych doniczek nasypały ziemi i posiały szczypiorek oraz sałatę „królową majowych”. W innych posadziły pelargonie, żonkile, roszponkę i cebulki na wczesny szczypiorek. Potem wszystko zostało delikatnie podlane i ustawione na parapecie okiennym. Teraz dyżurni mają za zadanie pielęgnować roślinki, a wszyscy pozostali codziennie prowadzić obserwacje klasowej hodowli.

 

Mamy nadzieję, że spróbujemy szczypiorku, a kwiaty będą cieszyć nasze oczy.

 

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Kolejne spotkanie z teatrem „Eden”

17 marca 2017

 

W poniedziałek, 13 marca 2017 r. dzieci z punktu przedszkolnego, zerówki i klas I – III z niecierpliwością czekały na godzinę 8.00. Tego dnia odwiedził naszą szkołę, już kolejny raz, teatr „Eden” z Wieliczki.

 

Tym razem aktorzy w niezwykle ciekawy i zabawny sposób przedstawili  opowieść biblijną pt. „Odważny pastuszek”, czyli historię króla Saula i pastuszka Dawida. Dzieci nie tylko oglądały spektakl, ale też brały w nim czynny udział. Tańczyły, śpiewały, pomagały budować zagrodę dla owieczek, prowadziły rozmowy z bohaterami. To wspaniałe przedstawienie było dla dzieci bardzo pouczające. Dowiedziały się, że nie wolno dokuczać najmłodszym i najsłabszym. Właśnie najmłodszy z braci, pastuszek Dawid, okazał się najodważniejszy i najmądrzejszy. Pokonał on jaszczurkę, potężną anakondę, niedźwiedzia, a w końcu jako jedyny umiał rozweselić złego króla i zmienić jego serce. Świetna gra aktorów, ich dobry kontakt z widownią oraz poczucie humoru, oprawa muzyczna przedstawienia, scenografia i wykorzystane rekwizyty bardzo się wszystkim podobały.

 

Spotkanie z teatrem dało dzieciom dużo radości. Dziękujemy za piękny spektakl i czekamy na kolejny.

 

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

16 marca 2017

        16 marca 39 uczniów naszej szkoły przez 75 minut „łamało głowy” w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Konkurs ten wywodzi się z Australii, stąd kangur w jego logo. Jego pomysłodawcą był światowej sławy propagator matematyki Peter O'Halloran. W Polsce ten najbardziej prestiżowy konkurs matematyczny organizowany jest przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Zarówno poziom konkursu, jak i dobór bardzo ciekawych, chociaż trudnych zadań, spowodowały, iż zyskał on popularność na całym świecie. W 2015 roku w konkursie uczestniczyło niemal 6 milionów uczniów z sześćdziesięciu krajów świata. Cieszymy się, że również nasi uczniowie biorą udział w tej międzynarodowej manifestacji matematycznej. Na pamiątkę udziału w konkursie uczniowie otrzymali łamigłówkę matematyczną w postaci breloczka. Zachęcamy rodziców i dziadków, aby próbowali swoich sił w rozwiązywaniu wspólnie z dziećmi zadań konkursowych z poprzednich lat. Rozwijają one zdolność logicznego myślenia i mogą stać się okazją do świetnej zabawy i pożytecznego spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Przykładowe zadania można znaleźć na stronie konkursy http://www.kangur-mat.pl lub innych stronach internetowych.

Dodała: Alicja Nowicka

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Kobiet

11 marca 2017

 

7 marca w naszej szkole została zorganizowana akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Scena zmieniła się w studio telewizyjne. Obejrzeliśmy nowy odcinek serialu „Barwy Nieszczęścia”. Dużą sympatię publiczności zyskała prezentacja, w której przedstawiono problem dyskryminacji kobiet na świecie. W żartobliwy sposób zostały zaprezentowane „zalety” kobiet. Publiczność szczególnie rozbawił występ zespołu „Czuła Buła”. Nad przedstawieniem czuwała opiekunka SU Pani Joanna Wójcik-Kaczor.

 

Po zakończonej akademii Pani Dyrektor Agnieszka Groblewska rozdała tradycyjne „Grześki” wszystkim uczniom, którzy w ostatnim czasie osiągnęli sukcesy w różnych konkursach oraz zawodach sportowych.

 

Wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkiego najlepszego!

 

Dodały: Patrycja Szewczyk i Kamila Szczurek

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sebastian Garbowski srebrnym medalistą Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej

10 marca 2017

 

W dniach 2-4 marca 2017r. w Białce Tatrzańskiej na trasach biegowych przy wyciągu narciarskim Kotelnica Białczańska zostały rozegrane Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w narciarstwie biegowym.

 

W pierwszym dniu zawodów przy pięknej, słonecznej pogodzie najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych w kraju przystąpili do rywalizacji w biegach stylem klasycznym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III b szkoły podstawowej Sebastian Garbowski i Mateusz Penar. Sebastian spisał się znakomicie, zajmując II miejsce w biegu na dystansie 1 km przegrywając tylko z zawodnikiem z Kościeliska o niecałe 8 sekund, Mateusz w tym biegu zajął XV miejsce- chłopcy podtrzymali tym samym wielkie tradycje narciarskie naszej szkoły i miejscowości.

 

W drugim dniu rozgrywanych zawodów biegi odbywały się stylem dowolnym. Sebastian i Mateusz startowali na dystansie 2 km i pomimo bardzo ambitnej postawy nie zdołali powtórzyć osiągnięć z dnia poprzedniego, zajęli odpowiednio VIII i XXIX miejsce. Należy zaznaczyć, że w tych zawodach nasi uczniowie rywalizowali z rocznikiem starszym. Zawody miały rangę ogólnopolską i startowali w nich najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach wiekowych, a więc osiągnięcia Sebastiana i Mateusza należy uznać za szczególnie duże.

 

Dodał: Jacek Penar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

9 marca 2017

 

Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie we wtorek 7 marca 2017r.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

 

Turniej składał z dwóch etapów części pisemnej  -  testu i części ustnej do  której zostali zakwalifikowani uczniowie z największą ilością punktów z testu (po 4 osoby w grupie).

 

Naszą szkołę w kategorii szkół podstawowych reprezentowały uczennice klasy VI Zuzanna Krukar i Julia Wais, natomiast w kategorii gimnazjów Rafał Wais, Marcin Rysz, Dawid Kasperkowicz i Aleksander Puchalski.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!

 

Dodał: Sławomir Kasperkowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

„Dbam o zdrowie” - spotkanie pierwszaków ze szkolną pielęgniarką

 7 marca 2017

 

W dniu 7 marca w klasie pierwszej odbyły się zajęcia z edukacji zdrowotnej, na które została zaproszona szkolna pielęgniarka pani Barbara Skubel. 

 

Spotkanie z panią pielęgniarką było ciekawe i bardzo pouczające. Pani Basia przygotowała dla dzieci krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała na czym polega jej praca. Uczniowie dowiedzieli się, jakie produkty są najzdrowsze i jak należy się prawidłowo odżywiać. Pierwszaki już wiedzą, że należy w codziennym życiu ograniczyć słodycze, bo dużo zdrowsza jest marchewka. Pani pielęgniarka wyjaśniła uczniom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy tryb życia. Podczas tej niecodziennej lekcji uczniowie głowili się nad trudną krzyżówkę i oglądali krótki film pt. "Piękny uśmiech".

 

Bardzo dziękujemy pani Basi za przyjęcie naszego zaproszenia i ciekawe spotkanie.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Piękne czytanie to też sztuka

 7 marca 2017

 

Dnia 6.03.2017r. w naszej szkole odbył się konkurs głośnego czytania „Piękne czytanie to też sztuka”. Na początku zaprezentowali się uczniowie klasy „0” w piosence „Bajkowy połykacz” zachęcając starszych kolegów do pięknego czytania. Organizatorem tego konkursu była biblioteka szkolna. Odbywał się on w trzech kategoriach. Uczestnicy konkursu losowali książki, z których następnie czytali głośno określony tekst przed komisją i widownią. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni książkami i dyplomami.

 

W klasach 1 - 3 szkoły podstawowej przyznano I miejsca w każdej klasie i wyróżnienia. Nagrodzeni uczniowie to:

Klasa 1

I miejsce - Kornelia Bek

Wyróżnienie - Julia Kozak

Klasa 2

I miejsce - Maja Kilar

Wyróżnienie - Alicja Kubas i Patrycja Uliasz

Klasa 3a

I miejsce - Maja Litwin

Wyróżnienie - Julia Chudzińska, Wiktoria Grysztar i Szymon Juź

Klasa 3b

I miejsce - Zuzanna Szarowska

Wyróżnienie - Zuzanna Wilusz, Natalia Sołtysik, Maciej Józefowicz i Antoni Wrona.

 

W kategorii uczniów klas 4 - 6 szkoły podstawowej przyznane zostały następujące nagrody:

 

I miejsce - Magdalena Rygiel (kl. 5)

II miejsce - Szymon Barć (kl. 4)

III miejsce - Anna  Puchalska (kl. 5) oraz Julia Lorenc (kl. 6)

 

Wśród nagrodzonych gimnazjalistów znaleźli się:

 

I miejsce – Alicja Kasperkowicz (kl. 3)

II miejsce – Emilia Rybska (kl. 1)

III miejsce – Zuzanna Penar (kl. 3)

Wyróżnienie - Sabina Penar (kl. 2) i Roksana Cypcar (kl. 3)

 

Czytanie to niewątpliwie jedna z ważniejszych umiejętności, która każdemu uczniowi potrzebna będzie w czasie całego etapu edukacyjnego. Warto więc zachęcać dzieci, by sięgały po bajki od najmłodszych lat. Każda książka stanowi przecież swoiste zaproszenie do przeżycia ciekawej i niebywałej przygody, wystarczy tylko zacząć ją czytać.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcom.

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Kartonowe „dzieła”, czyli kreatywne pierwszaki

 5 marca 2017

 

Dzieci uwielbiają tworzyć swoje własne „dzieła”. Prace twórcze i manualne sprawiają im wiele radości. Tworzyć można ze wszystkiego np. z pudełek – dużych i małych. Wystarczy tylko wyobraźnia, chęci i do dzieła!

 

Pierwszaki pracowały w zespołach. Dziewczynki zabawiły się w projektantki wnętrz – urządzały domki dla lalek. Z pudełek „wyczarowały” szafy, stoły, łóżka. Nie zabrakło też kolorowych dodatków: lamp, dywaników, wazoników, no i oczywiście telewizora! Mieszkania dla lalek stały się przytulne i kolorowe.

 

Chłopcy utworzyli dwa zespoły. Wykonali fantastyczne akwaria – zupełnie podobne do prawdziwych. Rybki wycięte z kolorowych czasopism i własnoręcznie malowane stały się prawdziwą ozdobą kartonowego pudełka. Muszelki, kamyczki i papierowe roślinki dopełniły dzieła.

 

Oprócz własnoręcznie zrobionych  zabawek dzieci zyskały jeszcze coś bardzo cennego, a mianowicie uczyły się współpracy w zespole i odpowiedzialności za wspólne zadanie. Pierwszakom nie brakuje pomysłów i chęci do pracy. Życzymy im dużo świetnej zabawy i dobrej współpracy w grupach.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

I miejsce młodych siatkarek w Mini Piłce Siatkowej

 3 marca 2017

 

1 marca w naszej szkole z cyklu „Igrzyska Młodzieży Szkolnej” odbyły się na szczeblu gminnym zawody mini piłki siatkowej w kategorii dziewcząt.

 

Nasza drużyna nie dała szans pozostałym rywalkom i bez straty seta zwyciężyła w zawodach zdobywając pierwsze miejsce oraz awans do kolejnego – powiatowego etapu igrzysk, który odbędzie się 14 marca w Jedliczu, gdzie nasza szkoła będzie reprezentowała Gminę Rymanów.

 

Skład drużyny: Zuzanna Kasperkowicz, Julia Lorenc, Wiktoria Krukar, Diana Szczurek, Gabriela Krypla, Ela Rybska, Julia Żarnowska, Ola Raś, Kornelia Trybus, Magdalena Rygiel, Andżelika Litwin, Ola Gazda, Oliwia Barć.

 

Dziewczynom gratulujemy bardzo dobrego występu i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

 

Dodał: Michał Nycz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Otwarty w Kolorowym Przedszkolu

 1 marca 2017

 

W dniu 28.02.2017 roku w punkcie przedszkolnym „Kolorowe Przedszkole” w ZSP w Klimkówce odbył się Dzień Otwarty. Wszystkich przybyłych powitała pani Dyrektor Agnieszka Groblewska. Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z panią, wyposażeniem sali, salą gimnastyczną, jadalnią i szatnią.

 

Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach, zabawach integracyjnych, muzycznych i ruchowych. Przyszli wychowankowie chętnie włączali się do zajęć zorganizowanych przez panią nauczycielkę. Podczas swobodnych zabaw maluchy miały okazję poznać swoich rówieśników, mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Kolejną atrakcją była możliwość spędzenia czasu w sali gimnastycznej. Dzieci chętnie bawiły się wśród kolorowych figur.

 

Był to dzień wesoły i pełen wrażeń. Każde dziecko otrzymało kolorowy balonik, coś słodkiego oraz wiele wspaniałych przeżyć. Udział dzieci i rodziców w takich zajęciach dostarczył mnóstwo radości i pokazał, że „Kolorowe Przedszkole” w Klimkówce to miejsce gdzie można wspaniale, wesoło i bezpiecznie spędzać czas.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Alicja Kasperkowicz w etapie wojewódzkim Konkursu Polonistycznego

25 lutego 2017

 

Uczennica klasy III gimnazjum Alicja Kasperkowicz  pracująca pod kierunkiem pani Agaty Barzyk w piątek 17.02 br. reprezentowała naszą szkołę w Konkursie Polonistycznym na etapie wojewódzkim, który odbył się w Rzeszowie w Zespole Szkół Gospodarczych im. S. Ligęzy. W tym roku uczniowie pochylali się nad tekstami kultury podejmującymi motyw dobra. Wiadomą rzeczą jest, że przygotowanie się do zmagań konkursowych wymaga zgłębiania literatury wskazanej przez organizatora, a także podjęcia własnych refleksji. Tym bardziej cieszy fakt, iż są uczniowie, którzy podejmują trud mierzenia się z utworem literackim, podejmują dialog z literaturą, co wymaga szczególnej wyobraźni, wrażliwości odbiorcy, własnej aktywności i niewątpliwie też pewnej wiedzy.

 

Gratulujemy Ali tego, co osiągnęła do tej pory i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Dodała: Agata Barzyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

„Sprytne zuchy” i „Szybkie trampki” na Mini Olimpiadzie Sportowej

24 lutego 2017

 

Dnia 22 lutego 2017 roku z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie odbyła się Mini Olimpiada Sportowa dla dzieci. Miała ona miejsce na Hali Sportowej w Sieniawie. Celem tej sportowej imprezy dla najmłodszych była popularyzacja różnych form sportowych i aktywnego wypoczynku, propagowanie zasad zdrowej rywalizacji i aktywizacja ruchowa dzieci. Uczestnikami w/w turnieju sportowego były zespoły dziecięce w dwóch kategoriach wiekowych: 4 osobowe drużyny (2 chłopców i 2 dziewczynki) klas 0 i I.

 

Naszą szkołę reprezentowały „Sprytne zuchy” z klasy 0 w składzie: Emilka Klimkiewicz, Maja Barć, Kacperek Gazda, Piotruś Ryba oraz „Szybkie trampki” z klasy I w składzie: Zuzia Klimkiewicz, Zuzia Zięba, Szymek Krukar, Kamil Kasperkowicz. W rywalizacji sportowej uczestniczyły drużyny ze szkół i przedszkoli Gminy Rymanów. Nasi mali sportowcy uczestniczyli w następujących konkurencjach sportowych: rzut do celu, sztafeta, bieg z przeszkodami, ćwiczenia sprawnościowe i strzał do bramki.

 

W ogólnej klasyfikacji nasze drużyny wypadły znakomicie. „Sprytne zuchy” otrzymały dyplom z wyróżnieniem i „złote medale”. Drużyna „Szybkich trampek” z klasy I zdobyła III miejsce. Dzieci otrzymały dyplom, piękny puchar i „złote medale”. Nagrody wręczali dzieciom dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie pani Danuta Litarowicz i zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak.

 

Udział w Olimpiadzie Sportowej dostarczył dzieciom wiele wspaniałych przeżyć. Była to kolejna lekcja poglądowa w przygotowaniu uczniów do społecznego współdziałania i współżycia nie tylko na tle swojego zespołu, ale i wszystkich uczestników.

 

Gratulujemy naszym drużynom wspaniałych wyników sportowych i wszystkie dzieci zachęcamy do aktywności fizycznej.

 

Dodała: Lucyna Nogaj i Teresa Janas

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zapraszamy do udziału w Szkolnym Turnieju Głośnego Czytania

23 lutego 2017

 

Biblioteka szkolna ogłasza Szkolny Turniej Głośnego Czytania – „Piękne czytanie to też sztuka”, który odbędzie się w poniedziałek, 6 marca 2017r.

 

Do konkursu zapraszamy uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum.

 

Konkurs będzie polegał na wylosowaniu fragmentu tekstu i głośnym odczytaniu go po krótkim zapoznaniu się z nim.

 

Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców spośród uczestników w poszczególnych grupach wiekowych.

 

Chętni uczniowie mogą zgłaszać się u wychowawców klas do piątku, 3 marca 2017r.

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

m

W krainie zwierząt

22 lutego 2017

 

Praca w grupach wpływa na dzieci niezwykle pozytywnie, gdyż oprócz zdobywania wiedzy  maluchy uczą się tolerancji, życzliwości, szacunku wobec drugiej osoby, wzmacniają między sobą więzi. Wielokrotnie dzięki  wspólnym  zabawom  rodzą się nowe przyjaźnie, co jest niebywale ważne dla poszukującego akceptacji  i bratniej duszy  dziecka.

 

W „Kolorowym przedszkolu" organizujemy takie zajęcia, dzieci chętnie biorą w nich udział. Lubią pracować „razem”. Na ostatnich zajęciach poznawaliśmy przyrodę i zwierzęta. Rozmawialiśmy na temat warunków jakie potrzebują zwierzęta do życia, dostrzegaliśmy różnice między nimi. Wspólnie wykonaliśmy piękne makiety przedstawiające różne zwierzęta: domowe jak i egzotyczne. Dzięki współpracy, przy której przestrzegaliśmy określonych reguł powstało dzieło, które cieszy wszystkich przedszkolaków.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Smaki świata – czekolada

21 lutego 2017

 

Po podróżach po Afryce zatrzymaliśmy się w Ameryce Południowej, bo właśnie tam (m.in.) rośnie kakaowiec, z którego pochodzi proszek kakaowy. Z wysuszonych ziaren kakaowca, które są mielone-powstaje miazga kakaowa, a z niej wyciska się tłuszcz czyli masło kakaowe, odciśnięty proszek to kakao. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje czekolady: gorzka, deserowa, mleczna i biała. Czekoladowy temat bardzo wszystkich zainteresował, dlatego postanowiliśmy zrobić czekoladę. Nasz wyrób ze względu na bakalie zaliczyliśmy do czekolady deserowej. Były w niej orzechy, herbatniki, żurawina, migdały. Pachniało wyśmienicie i sądząc po dokładnie wylizanym garnku równie wyśmienicie smakowało. Niestety na wspólną degustację musieliśmy poczekać do następnego dnia.

 

Warto było, czekolada pięknie zastygła, dobrze się kroiła i szybko zniknęła. To był słodki dzień…, może go jeszcze powtórzymy. Dziękujemy p. Staszkowi za pomoc w kuchni.

 

Dodała: Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zawody w Biegach Narciarskich o Puchar Wójta Gminy Korczyna

20 lutego 2017

 

19 lutego w Czarnorzekach koło Krosna rozegrano Zawody w Biegach Narciarskich o Puchar Wójta Gminy Korczyna - Memoriał Marka Marcisza Jr. zorganizowane przez Stowarzyszenie Prządki-Ski w Korczynie, Wójta Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie oraz ZSP nr 5 w Krośnie.

 

Na trudnych i wymagających trasach startowali też nasi zawodnicy.

 

Jako pierwsi na starcie stanęli najmłodsi. Dziewczynki z rocznika 2010 i młodsze miały do pokonania 500 metrów. Wśród nich była Oliwia Wójcik z klasy 0, która zajęła IV miejsce.

 

W kolejnej kategorii, zawodnicy urodzeni w latach 2008-2009, mieli do pokonania kilometr. W tej grupie startowali uczniowie z klasy 2 SP - Mateusz Ostoia-Tomaszewski, który zajął IV miejsce i Adam Józefowicz, który zajął VIII miejsce oraz Klaudia Barć, która była VII.

 

Chłopcy z roczników 2006-2007 rywalizowali na dystansie 1,5 km. Sebastian Garbowski z klasy 3b SP zajął II miejsce, a III miejsce Mateusz Penar również z klasy 3b SP. Pozostali chłopcy startujący w tej kategorii wiekowej uplasowali się na następujących miejscach: Wiktor Krukar klasa 4 SP – VI miejsce,  Szymon Barć klasa 4 SP – XII miejsce, Szymon Penar klasa 4 SP – XIII miejsce, Maciej Józefowicz klasa 3b SP – XIX miejsce, Bartosz Łopuszański klasa 3b SP – XXII miejsce.

 

Dodał: Jacek Penar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Walentynki

 19 lutego 2017

 

14.02.2017r. w naszej szkole zrobiło się szczególnie miło, a wszystko za sprawą św. Walentego, który rozdawał uczniom i nauczycielom piękne, walentynkowe karteczki. Wszyscy bardzo chętnie przygotowywali walentynkowe liściki i upominki, chcąc w ten sposób sprawić przyjemność innym i okazać swoją sympatię koleżance, czy koledze. W całej szkole aż zaroiło się od czerwonych serduszek i uśmiechniętych twarzy.

 

W tym roku Samorząd Uczniowski postanowił także nagrodzić najsympatyczniejszych uczniów w szkole. W każdej klasie odbyło się głosowanie, a wyniki przedstawiają się następująco:

 

Szkoła Podstawowa

 

Kl.1

Zuzanna Zięba

Klaudia Rajchel

Szymon Krukar

Kamil Kasperkowicz

Kl. 2

Maja Kilar

Bartosz Kielar

 

Kl.3a

Julia Chudzińska

Szymon Kuś

 

Kl.3b

Patrycja Dworzańska

Mateusz Wiernusz

 

Kl.4

Adrianna Michalak

Mateusz Penar

Kl.5

Oliwia Brzęk

Anna Puchalska

Bartosz Jakubowicz

Kl.6

Wioleta Walus

Kamil Grysztar

 

 

Gimnazjum

 

Kl. 1

Oliwia Mika

Jakub Szczepanik

Kl. 2

Patrycja Szewczyk

Jakub Cyparski

Kl. 3

Sylwia Penar

Szymon Froń

Michał Kasperkowicz

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

 

Oby tak miła i serdeczna atmosfera trwała jak najdłużej!

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Przedszkolaki w szkolnej bibliotece

18 lutego 2017

 

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka  i to już od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowanie czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcać dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej.

 

Panie z „Kolorowego Przedszkola" codziennie  czytają swoim podopiecznym ulubione bajki, bajeczki, baśnie, których  słuchanie umila maluchom pobyt w przedszkolu. Oprócz tego odwiedzamy naszą panią Małgosię w bibliotece, która czyta przedszkolakom ciekawe historyki i opowiadania. Ostatnio dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały co przydarzyło się miłemu żółwiowi Franklinowi w dniu Walentynek  Z niecierpliwością już czekamy na następne spotkanie.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II – Olimpus 2017

17 lutego 2017

 

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum do udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie wiedzy o jednym z największych Polaków ostatnich lat i patronie naszej szkoły – św. Janie Pawle II.

 

Olimpiada zostanie przeprowadzona w dniu 31 marca 2017 r. na podstawie przesłanych gotowych materiałów konkursowych. Przewiduje się przeprowadzenie dwóch rodzajów testów o podstawowej i gimnazjalnej skali trudności. Każdy test składać się będzie z 30 pytań i przyporządkowanych do nich czterech odpowiedzi, z których co najmniej jedna będzie poprawna. Każdy uczestnik olimpiady otrzyma dyplom uznania, a dla najlepszych przewidziano dyplomy grawerowane i laureata oraz atrakcyjne nagrody książkowe.

 

Zgłoszenia do dnia 10 marca przyjmuje p. Lucyna Nogaj.

 

Zakres tematyczny oraz testy archiwalne znajdują się na stronie http://www.olimpus.edu.pl/jan-pawel-ii

 

Dodała: Lucyna Nogaj

m

Wizyta w teatrze

16 lutego 2017

 

16.02.2017r. uczniowie kl. 4-6 SP mieli przyjemność obejrzeć spektakl „Chłopcy z Placu Broni” wystawiany w Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie przez teatr BOHEMA z Bielska -Białej.

 

Spektakl powstał na podstawie książki Ferenca Molnara pod tym samym tytułem. Sztuka przedstawiała serię heroicznych wyczynów Ernesta Nemeczka, w wyniku których bohater zapada na zdrowiu – najpierw przeziębia się po tym, jak podczas przeszpiegów ukrywa się w basenie, następnie dostaje zapalenia płuc po „kąpieli”, jaką serwuje mu wroga drużyna, gdy samotnie próbuje zakraść się na jej terytorium. Mimo choroby w dniu decydującej bitwy chłopiec ucieka z domu i bierze udział w walce, ostatkiem sił przyczyniając się do zwycięstwa swojej grupy. Zostaje zaniesiony do domu przez swego dowódcę i niedługo później umiera. Ostatecznie Plac Broni zostaje sprzedany pod budowę domu. Zgnębionych chłopców pociesza fakt, że Nemeczek, który oddał za niego życie, nie dożył chwili sprzedania „ojczyzny”.

 

Spektakl wyreżyserował Cezary Żołyński, a muzykę skomponował Kajetan Skibiński.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

XXX Bieszczadzki Bieg Lotników

14 lutego 2017

 

W sobotę 11 lutego 2017r. na trasach im. Stanisława Nahajowskiego w Ustianowej Górnej rozegrano biegi narciarskie dla dzieci i młodzieży w ramach XXX Bieszczadzkiego Biegu Lotników.

 

Organizatorem zawodów był Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych przy współpracy m.in. z Polskim Związkiem Narciarskim oraz Podkarpackim Okręgowym Związkiem Narciarskim w Ustrzykach Dolnych. Patronat honorowy nad biegiem sprawowała Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

 

Rywalizowano w biegach ze startu wspólnego stylem klasycznym, które łącznie ukończyło 171 zawodników i zawodniczek.

 

Chłopcy urodzeni w latach 2005-2006 rywalizowali na dystansie 2km. W grupie tej startowali chłopcy z naszej szkoły z klasy 4: Szymon Barć zajął IX miejsce, Wiktor Krukar – XII, a Szymon Penar XIII.

 

Kolejna grupa to chłopcy z roczników 2007-2008, którzy rywalizowali na dystansie 1km. Wygrał Sebastian Garbowski z klasy 3b, a Maciej Józefowicz z klasy 3b był VIII.

 

Gratulujemy!

Dodał: Jacek Penar

Zobacz zdjęcia >>>

m

XVII Olimpiada o Wielkich Polakach

13 lutego 2017

 

W dniu 9 lutego 2017r.  o godz. 9.30 odbył się w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym etap diecezjalny  XVII Olimpiady O Wielkich Polakach.  Temat  Olimpiady dotyczył  Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek- współzałożycielki naszych sióstr Michalitek. Zakres wiedzy obejmował etapy życia, działalność na rzecz potrzebujących dzieci, w tworzeniu Zgromadzenia, wypowiedzi I myśli oraz jej  więzi z Bogiem. Znajomość tych zagadnień uczy  bowiem młodych ludzi w jaki sposób przyjmować i rozumieć orędzie Słowa Bożego we współczesnym świecie, w jaki sposób można pomagać innym, jak dążyć do wielkich wartości dla których warto poświęcić życie.

 

W  II  etapie Olimpiady reprezentowali  naszą szkołę następujący uczniowie klasy III gimnazjum: Julia Trybus i Monika Chudzińska z III gimnazjum oraz Jakub Kasperkowicz z I gimnazjum. Po konkursie pisemnym i ogłoszeniu wyników młodzież wraz z opiekunami udała się do sarkofagu Matki Anny Kaworek, który znajduje się w domu Sióstr w Miejscu Piastowym oraz zwiedziła muzeum misyjne. Opiekunem uczniów  była S. Diana Jonczyk.

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Podróż po kontynentach świata - Afryka

12 lutego 2017

 

Afryka - to drugi pod względem wielkości kontynent świata. Uczniowie klasy III b udali się więc w ciekawą podróż w ramach zajęć przyrodniczych z elementami zajęć plastycznych i technicznych. Zostali podzieleni na 3 grupy, z której każda miała za zadanie zgromadzić jak największą ilość informacji.

I grupa- poszukiwała informacji o życiu mieszkańców Afryki ich zwyczajach i tradycjach.

II grupa- szukała zdjęć i opisów krajobrazów występujących w Afryce.

III grupa- dociekała do informacji na temat zwierząt żyjących w Afryce.

 

Po przyniesieniu wszystkich potrzebnych materiałów, opisów, zdjęć uczniowie z entuzjazmem zabrali się do pracy. Wszystkie informacje umieścili na plakatach dorysowując swoje własne pomysły, udoskonalając różnymi rysunkami i obrazkami. Następnie prezentowali swoje prace opisując dany temat na środku z własną grupą. Ten rodzaj zajęć bardzo uczniom się spodobał, poprzez dobór różnorodnych metod pracy i środków. Uczniowie w bardzo szybki sposób przyswoili wiedzę na temat Afryki. Dzieli się również swoimi  doświadczeniami i swoimi spostrzeżeniami. Zachęciło to również uczniów do większej aktywności na zajęciach. Bardzo chętnie chcą przystąpić do zwiedzania kolejnych zakątków świata.

 

Dodała: Kinga Bardowska

Zobacz zdjęcia >>>

m

Przedszkolaki w szkole muzycznej

11 lutego 2017

 

Dnia 9 lutego dzieci z „Kolorowego Przedszkola” wybrały się na koncert zorganizowany przez Szkołę Muzyczną I stopnia w Rymanowie.

 

Przedszkolaki mogły poznać dźwięk i wygląd różnych instrumentów: trąbki, saksofonu, akordeonu, gitary czy skrzypiec. Występy niewiele starszych od nich kolegów i koleżanek zrobiły duże wrażenie na dzieciach i wszystkie nagrodzone zostały gromkimi brawami. Pan Dyrektor zachęcił maluchy do zainteresowania się muzyką i podjęcia próby nauki gry na wybranym instrumencie. Na koniec wszyscy mogli obejrzeć sale muzyczne w szkole, a także odważyć się samemu zagrać na pianinie lub nauczyć się pisania nutek na specjalnie przygotowanych tablicach.

 

Przedszkolaki z „Kolorowego Przedszkola” jeszcze długo będą wspominać wyjazd.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z podróżnikiem

10 lutego 2017

 

Tajlandia - to kolejny i bardzo interesujący temat, który realizowaliśmy w naszej szkole dn. 9.02.2017r. w ramach cyklicznych spotkań z podróżnikiem. Tym razem o tym ciekawym i jakże egzotycznym zakątku naszej planety opowiadał pięknie podróżnik p. Dariusz Rochecki. Dzięki prezentowanym fotografiom i bogatemu opisowi słownemu nasi uczniowie począwszy od klasy „0” - do gimnazjum dowiedzieli się wiele istotnych dla tego regionu świata informacji. Przepiękne zdjęcia zrobione przez p. Darka i Jego towarzyszy tej wspaniałej wyprawy pokazały nam, jakim ciekawym regionem jest Tajlandia i jak wiele ma do zaoferowania turystom.

 

Jako jeden z najchętniej odwiedzanych krajów Azji - stał się wielkim magnesem przyciągającym turystów głównie ze względu na bajeczne plaże, góry, ciepły klimat i tropikalną przyrodę. Ponadto na prezentowanych fotografiach dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy piękne tropikalne wyspy, wszechobecne palmy kokosowe, pola ryżowe, dżunglę wraz z jej mieszkańcami: zwierzętami i plemionami mniejszości etnicznych. Z relacji naszego gościa wynikało wyraźnie, że kraj ten ma przede wszystkim wspaniałą, bogatą i egzotyczną kulturę. Świątynie i ruiny pradawnych miast mają niesamowity klimat i zachwycają na każdym kroku. Wielki podziw wzbudza również stolica Tajlandii – Bangkok - miasto pełne kontrastów, gdzie nowoczesność przeplata się z tradycją i historią. Na dużą uwagę zasługują mieszkańcy Tajlandii, którzy są bardzo sympatyczni, uśmiechnięci i życzliwi. Ten szeroki zakres wiedzy przyrodniczo-geograficznej, społeczno-kulturowej, historycznej okraszony wieloma ciekawostkami zakończyła prezentacja strojów regionalnych i rekwizytów charakterystycznych dla Tajlandii. Młodzi uczniowie mogli przymierzyć oryginalne nakrycie głowy mieszkańców egzotycznego kraju, zaprezentować się w niej przed samymi rówieśnikami i zrobić sobie w nich piękne pamiątkowe zdjęcia.

 

Spotkanie z podróżnikiem – pokazało nietypowe, pobudzające wyobraźnię i pełne humoru sytuacje będące nieodłącznym elementem podróży. Było to bardzo wartościowe spotkanie, które wniosło w życie naszej szkoły i nie tylko wiele interesujących treści poznawczych i wychowawczych, ale również stało się atrakcyjnym uzupełnieniem realizowanych programów edukacyjnych. Czekamy na kolejną podróż! Kto wie gdzie następnym razem powędrujemy i co ciekawego znowu zobaczymy?

 

Dodała: Teresa Janas

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zabawa karnawałowa w klasach 4-6 SP i 1-3 G

10 lutego 2017

 

     W karnawale same bale, wszyscy gonią jak najęci, a aptekarz szuka rtęci

     Wróżka biega ze swą różdżką by dołożyć mu poduszką

     Pan Hilary przypomina lecytynę w szafie trzymaj

     Wiedźma lata na swej miotle czekoladę topi w kotle

     Król z Królowa tańczą sambę przegryzając gumę Mambę

     Cyganeczka tańczy w koło aż się jej spociło czoło

     Małe dziecko w swym pampersie gryzie sobie po krakersie

     A policjant swym lizakiem pokazuje figę z makiem

     Kowboj ze swym pistoletem idzie w marszu ze szkieletem

 

Karnawał to bardzo wesoły czas w roku – czas zabaw, balów i maskarad. Aby tradycji stało się zadość, w naszej szkole zabawa karnawałowa odbyła się 8 lutego. Tańce przy skocznej muzyce poprowadził DJ Dusiek, potrafiący zachęcić do szaleństw na parkiecie nawet najbardziej opornych maruderów! Wszyscy świetnie się bawili, a po dyskotece roześmiani i pełni wrażeń wrócili do swoich domów szykując się już na następną imprezę.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zabawa karnawałowa w klasach 1-3 SP

9 lutego 2017

 

W środę, 8 lutego 2017 r. w naszej szkole było gwarno i wesoło. Tego dnia od godziny 10.00 uczniowie klas I – III mieli swoją zabawę karnawałową. Prowadzili ją dobrze już nam znani animatorzy, którzy umilali czas ciekawymi zabawami. Były chusty animacyjne i kolorowe piłeczki, mydlane bańki, taneczny korowód i kolorowe światła. Dzieci przebrane w pomysłowe stroje chętnie brały udział w proponowanych zabawach, ochoczo pląsały przy wesołej muzyce. Ten maraton tańca i radości dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Panowała wyśmienita atmosfera, tak więc wszyscy wspaniale się bawili.

 

Rada Rodziców też miała swój wkład w uświetnienie tego dnia. Ufundowała dzieciom cukierki, wafelki i soczki. Pamiątką z tych wesołych chwil będą zdjęcia, które utrwaliły radość uczestników balu.

 

Następna zabawa karnawałowa za rok.

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Bal karnawałowy w przedszkolu

9 lutego 2017

 

Jak co roku w „Kolorowym Przedszkolu” i „Zerówce” odbył się długo oczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. W środę 8.02 br. dzieci przyszły w przebraniach motylków, Elzy z „Krainy Lodu”, policjantów, żołnierzy, były oczywiście królewny, wróżki i biedronki, rycerze, Zorro i Czerwony Kapturek, a nawet krówki.

 

Po prezentacji strojów rozpoczęły się tańce i zabawy przy rytmach wesołej muzyki. Tańce przeplatane były zabawami i korowodami. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach ,które przygotowali prowadzący bal. Dzieci opuściły szkołę z uśmiechem i wypiekami na twarzy.

 

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Kolejne sukcesy naszych narciarzy

8 lutego 2017

 

Na trasie "Pod Żukowem" w Ustianowej Górnej przeprowadzono Finały Wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady w narciarstwie biegowym.

 

7 lutego w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej rywalizowali chłopcy i dziewczęta ze szkół podstawowych.

 

W bardzo dobrych warunkach śniegowych, przy padającym śniegu i lekkim wietrze na znakomicie przygotowanych trasach rywalizowało 115 zawodników i zawodniczek z 11 szkół z naszego województwa. Wśród nich byli również nasi zawodnicy. Drużyna chłopców składała się z uczniów klas III i IV, którzy rywalizowali ze starszymi od siebie. Spisali się bardzo dobrze i drużynowo zajęli wysokie III miejsce.

 

Indywidualnie klasyfikacja chłopców przedstawia się następująco:

VI  miejsce - Sebastian Garbowski

XI   miejsce - Mikołaj Wais

XIX  miejsce - Mateusz Penar

XXIV   miejsce - Szymon Penar

XXIX  miejsce - Szymon Barć

 

Dziewczynki również swój start mogą zaliczyć do udanych. Ich drużyna zajęła IV miejsce.

XVI  miejsce - Julia Lorenc

XIX  miejsce - Zuzanna Kapica

XXI  miejsce - Zuzanna Kasperkowicz

XXIII  miejsce - Magdalena Rygiel

XXVIII  miejsce - Gabriela Krypla

 

8 lutego br.  w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w narciarstwie biegowym rywalizowali chłopcy i dziewczęta urodzeni w latach 2001-2003.

 

Do startu przystąpiło 100 zawodników i zawodniczek z 10 najlepszych szkół z naszego województwa.

 

Zawody odbyły się przy mroźnej pogodzie i bardzo dobrych warunkach śniegowych i na super przygotowanych trasach.

 

Reprezentujący naszą szkołę zarówno chłopcy i dziewczęta drużynowo zajęli IV miejsce.

 

Klasyfikacja indywidualna dziewcząt:

XVI miejsce - Monika Chudzińska

XVIII miejsce - Wiktoria Józefowicz

XXI  miejsce - Julia Trybus

XXX miejsce - Patrycja Barud

XXXVII miejsce - Wiktoria Puchalska

 

Klasyfikacja indywidualna chłopców:

XX miejsce – Dawid Kasperkowicz

XXII  miejsce – Krzysztof Penar

XXIV miejsce zajął Marcin Rysz

XXX miejsce zajął Aleksander Puchalski

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Pędzi, pędzi kulig…

6 lutego 2017

 

W sobotę 4 lutego wzięliśmy udział w pysznej zabawie zimowej – w kuligu. Na takie białe szaleństwo czekaliśmy cały rok, ale warto było. Na wypełnionej śmiechem przejażdżce  bawiły się  scholanki. Opiekunami były s. Diana  i Wioletta Krukar oraz mamy: Kinga Chudzińska i Paulina Szymańska, którym dziękujemy za pomoc. Zanim jednak usadowiliśmy się wygodnie na saniach, musieliśmy poczekać na konie, które zniecierpliwione oczekiwaniem na pasażerów same postanowiły wyruszyć na wycieczkę.

 

Trasa naszej wyprawy wiodła przez centrum uzdrowiska Rymanów Zdrój do Wołtuszowej. Po drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy, pozdrawialiśmy spacerujących i śpiewaliśmy. W czasie postoju koniki wynagrodziły dzieciom chwile niepokoju i pozwoliły na wszystko: pozowały do zdjęć, nosiły na grzbiecie, były bardzo cierpliwe. Bezwietrzna pogoda sprawiła, że nie zmarzliśmy, a gorąca atmosfera utrzymała nas w dobrych humorach do końca wycieczki.  Do zobaczenia za rok!

 

Dodały: Wioletta Krukar, s. Diana Jonczyk

mmm

Zobacz zdjęcia >>>

m

 Dzień z książką w klasie pierwszej

5 lutego 2017

 

Dzieci z klasy pierwszej coraz lepiej radzą sobie z samodzielnym czytaniem. Chętnie odwiedzają szkolną bibliotekę i zostały już „pasowane” na czytelników.

 

Dnia 2 lutego wychowawczyni pani Lucyna Nogaj zorganizowała dzieciom całodniowe zajęcia poświęcone książkom. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione bajki i baśnie.

Zajęcia zaczęły się od słuchania bajek czytanych przez mamusie- panie Elżbietę Bek i Katarzynę Ziębę. Dzieci uważnie i z zaciekawieniem słuchały czytające mamy.

 

Następnie pierwszoklasiści samodzielnie czytali fragmenty swoich ulubionych bajek, układali tytuły z rozsypanek wyrazowych i zorganizowali wystawę książek. Dziewczynki i chłopcy bawili się też w ilustratorów książek i wspólnie wykonali ilustrowaną książeczkę. Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści pokochają książki na zawsze.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

 VII Zawody o Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie

4 lutego 2017

 

31 stycznia 2017 roku w Zespole Krytych Pływalni w Turaszówce odbył się konkurs pierwszej pomocy przedmedycznej - VII Zawody o Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zorganizowane pod honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch, Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego oraz Starosty Powiatu Krośnieńskiego Jana Juszczaka.

 

Rywalizacja rozpoczęła się od testu teoretycznego, a po jego napisaniu, uczniowie w trzyosobowych zespołach ruszyli na tor zmagań. Pierwszą scenką był wypadek w pustostanie - tam uczniowie musieli udzielić pomocy poszkodowanej poparzonej w wybuchu gazu i drugiej nieprzytomnej - w zaawansowanej ciąży. Należało wezwać pogotowie, straż pożarną, odsunąć kuchenkę turystyczną i opatrzyć poszkodowaną. Z kolei nieprzytomną należało ułożyć na lewym boku dbając o drożność dróg oddechowych i płód.

 

Podczas drugiej pozoracji poszkodowana siedziała w saunie, a następnie wskoczyła do zimniejszej wody w basenie. Doszło do skurczu naczyń krwionośnych i groźnych dla życia powikłań. Zawodnicy musieli uspokoić koleżankę poszkodowanej oraz udzielić pomocy poszkodowanej - ogrzać, osłonić folią nrc, wytrzeć, wezwać pomoc i kontrolować funkcje życiowe.

 

Na trzecim stanowisku młodzież wykazywała się umiejętnością resysuscytacji krążeniowo - oddechowej z użyciem AED.

 

W konkursie startowało 11 drużyn z gimnazjów z terenu powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna, a drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Alicja Kasperkowicz, Zuzanna Penar i Julia Trybus zajęła bardzo dobre V miejsce.

 

Opiekunami uczniów byli: pani Małgorzata Jakubowicz i pan Sławomir Kasperkowicz.

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

mmm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Pasowanie na czytelnika

3 lutego 2017

 

Uczniowie klasy I szkoły podstawowej zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

 

Najpierw jednak pierwszoklasiści musieli pochwalić się wiadomościami na temat poszanowania książek i zachowania się w szkolnej bibliotece. Dzieci także rozwiązywały różne zadania, które miały wykazać ich wiedzę na temat popularnych książeczek dla dzieci. Uczniowie układali tytuły książek z rozsypanek wyrazowych i rozwiązywali zagadki o bohaterach bajek i baśni. Dzieci słuchały także baśni, które czytały panie Małgorzata Jakubowicz i Lucyna Nogaj. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Następnie dzieci zostały pasowane na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały pamiątkowe dyplomy, które wręczyła im pani bibliotekarka Małgorzata Jakubowicz.

 

Mamy nadzieję, że od tej chwili wszystkie dzieci będą chętnie korzystać z biblioteki, aby poznawać nowych bohaterów książkowych.

 

Dodały: Małgorzata Jakubowicz, Lucyna Nogaj

mmm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z teatrem „Tomcio”

2 lutego 2017

 

Dnia 1 lutego 2017 r. zawitali do naszej szkoły artyści teatru kukiełkowego „Tomcio” z Nowego Sącza. Przedstawili przedszkolakom, zerówce i uczniom klas I - III spektakl pt. „Krowa Kłamczucha”.

 

Sztuka w zabawnej formie opowiadała o niesfornej krowie, która okłamywała swoich bliskich i przez to wyrządziła innym wiele zła. W konsekwencji, gdy gospodyni się o tym dowiedziała, wyrzuciła kłamczuchę z domu. Przedstawienie to oprócz sporej dawki humoru zawierało morał mówiący o tym, że prawdziwa przyjaźń, prawdomówność oraz umiejętność wybaczania to cechy niezbędne każdemu człowiekowi. Uczyło, że zawsze można zmienić swoje postępowanie i naprawić swój błąd. Słowo „przepraszam” potrafi dużo zdziałać i pozwoli wrócić do dawnego życia oraz pomoże odzyskać utraconych przyjaciół.

 

Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z teatrem.

 

Dodała: Łucja Kilar

mmm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukcesy narciarskie naszych sportowców

31 stycznia 2017

 

W okresie ferii zimowych zawodnicy UKS Karpaty uczestniczyli w kilku zawodach narciarskich na terenie powiatu i województwa. Wyniki jakie osiągnęli zwłaszcza najmłodsi uczniowie możemy uznać za bardzo dobre. Dzięki systematycznej i ciężkiej pracy chłopcy z kl. III i IV należą do najlepszych zawodników w województwie w swojej kategorii wiekowej.

 

14 stycznia organizowane były zawody narciarskie w Puławach pod nazwą ,,Kiczera biega’’. W kategorii wiekowej do 12 lat I miejsce zajął Sebastian Garbowski, II miejsce Mateusz Penar, a III miejsce Wiktor Krukar.

 

19 stycznia Podkarpacko - Lubelska Liga Regionalna Grupy Azoty zawitała do Jedlicza. Dopisująca pogoda, dobrze przygotowana trasa  na stadionie ZKS Splast Nafta Jedlicze oraz profesjonalna oprawa złożyły się na sukces sprawnie przeprowadzonych zawodów. Nie brakowało wyrównanej rywalizacji oraz miłej atmosfery. W grupie najmłodszej II miejsce zajął Sebastian Garbowski przegrywając tylko z zawodnikiem z Tomaszowa Lubelskiego w końcówce biegu. V miejsce wywalczył Mateusz Penar, a Bartosz Łopuszański był VI.

 

25 stycznia w Ustjanowej k. Ustrzyk Dolnych odbył sie trzeci rzut Podkarpacko – Lubelskiej Ligi Regionalnej Grupy Azoty. Była to pierwsza w tym sezonie edycja rozegrana na trasach im. Stanisława Nahajowskiego. Zimowa aura sprzyjała rywalizacji narciarzy. Młodym biegaczom towarzyszyła bezwietrzna pogoda i temperatura powietrza -5 stopni Celsjusza. W grupie najmłodszej I miejsce zajął Sebastian Garbowski, a III miejsce wywalczył Mateusz Penar. Najlepsze szóstki nagrodzone zostały dyplomami, a trójki medalami. Każdy uczestnik po biegu otrzymywał czekoladę dla uzupełnienia strat energetycznych oraz ciepły posiłek.

 

30 stycznia w Iwoniczu Zdroju rozegrane zostały zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Gminy. Biegi zostały rozegrane na górze Winiarskiej, na trudnej technicznie trasie. Nasi zawodnicy osiągnęli następujące wyniki:

 

Kategoria: dziewczęta SP (2006 i mł)                 Kategoria: chłopcy SP (2004-2005)

I miejsce - Rygiel Magdalena                        I miejsce – Wais Mikołaj

 

Kategoria: chłopcy SP (2006 i mł)                     Kategoria: dziewczęta Gimnazjum (2001-2003)

I miejsce Garbowski Sebastian                      II miejsce – Chudzińska Monika

II miejsce – Krukar Wiktor

III miejsce – Penar Mateusz

IV miejsce – Szymon Barć

VI miejsce – Szymon Penar

 

Dodał: Jacek Penar

mmm

Zobacz zdjęcia >>>

m

„Pomóż ocalić życie BEZBRONNEMU…

30 stycznia 2017

 

 

Wiktoria Penar z klasy III gimnazjum wzięła udział w XIII edycji konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży gimnazjalnej oraz szkół ponadgimnazjalnych w kategorii plastycznej.

 

Tegoroczna tematyka prac to: „Pomóż ocalić życie BEZBRONNEMU…” Ogłoszenie wyników konkursu wraz z prezentacją prac i uroczyste przyznanie nagród nastąpi 25 marca 2017 r. na Jasnej Górze. Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników. Obok zamieszczamy pracę wykonaną przez Wiktorię.

 

 

Dodała: Beata Dębiec

mmm

Wyniki klasyfikacji śródrocznej

30 stycznia 2017

 

Klasa

Najlepsi uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej

1SP

Kornelia Bek, Mikołaj Brzęk, Kamil Kasperkowicz, Julia Kozak, Klaudia Rajchel, Zuzanna Zięba

2 SP

Victoria Graboń, Julia Hanus, Bartosz Kielar, Maja Kilar, Alicja Kubas, Lena Saferna, Emilia Sokołowska, Patrycja Uliasz

3a SP

Julia Chudzińska, Wiktoria Grysztar, Szymon Kuś, Maja Litwin, Sandra Stapińska, Szymon Juź, Emilia Szymańska

3b SP

Zuzanna Wilusz, Bartosz Łopuszański, Natalia Sołtysik, Zuzanna Szarowska, Mateusz Wiernusz, Hubert Słowik, Maciej Józefowicz

 

Najlepsi uczniowie klas IV -VI szkoły podstawowej

Najlepsi uczniowie klas I -III gimnazjum

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia ocen

Klasa

Imię i nazwisko ucznia

Średnia ocen

4

Adrianna Michalak

Kornelia Trybus

Aleksandra Gazda

Andżelika Litwin

Wiktor Krukar

Wiktoria Wais

Szymon Barć

Oliwia Kilar

5,36

5,09

5,00

5,00

4,91

4,91

4,82

4,82

1

Jakub Kasperkowicz

Julia Krężałek

Maciej Misiak

4,69

4,57

4,50

5

Oliwia Cypcar

Magdalena Rygiel

Emilia Sznajder

Zuzanna Wojtuń

Szymon Słowik

Oliwia Brzęk

5,36

5,27

5,18

5,09

5,00

4,82

2

Sabina Penar

4,87

6

Zuzanna Kasperkowicz

Wiktoria Krukar

Gabriela Krypla

Julia Lorenc

Diana Szczurek

Wioleta Walus

Sylwia Węgrzynowska

Elżbieta Rybska

5,45

5,45

5,36

5,36

5,18

5,18

5,18

4,82

3

Alicja Kasperkowicz

Roksana Cypcar

Katarzyna Mroczkowska

5,14

4,87

4,80

 

Uczniowie ze 100% frekwencją:

- Kornelia Bek - klasa 1 SP

- Maja Kilar, Zofia Penar, Emilia Sokołowska - klasa 2 SP
- Sandra Stapińska, Piotr Penar, Szymon Juź  - klasa 3a SP
- Zuzanna Szarowska, Zuzanna Kasperowicz - klasa 3b SP
- Aleksandra Gazda, Oliwia Kilar  - klasa 4 SP
- Oskar Litwin - klasa 5 SP
- Gabriela Krypla, Mikołaj Wais, Sylwia Węgrzynowska - klasa 6 SP
- Katarzyna Mroczkowska - klasa 3 G

Dodała: Agnieszka Groblewska

mm

Wywiadówka śródroczna

25 stycznia 2017

 

Informujemy, że w środę, 1 lutego 2017 roku o godz. 16.30 odbędzie się wywiadówka podsumowująca pracę szkoły w pierwszym semestrze.

 

Spotkanie rozpocznie się od zebrania ogólnego z dyrektorem szkoły, a następnie odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

 

Jak bezpiecznie spędzić ferie?

14 stycznia 2017

 

Od 16 stycznia 2017 do 29 stycznia 2017 trwają ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży jest to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych, czas relaksu i zabawy.  Warto więc wiedzieć jak w tym czasie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

 

Poniżej zamieszczamy porady przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

 

Na sankach i nartach:

 • Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.

 • Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach - nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować. Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.

 • Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

Na lodowisku:

 • Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!

 • Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!

Na ulicy:

 • Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.

 • Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.

 • Nie przebiegaj przez jezdnię.

 • Przed wejściem na jezdnię spójrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.

 • Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

 • Pamiętaj o noszeniu elementów odblaskowych.

Numery telefonów alarmowych:

 • Policja - 997

 • Straż pożarna - 998

 • Pogotowie ratunkowe - 999

 • Telefon alarmowy - 112

Dzwoniąc pod numer alarmowy staraj się podać następujące informacje:

 • dokładnie miejsce zdarzenia (miejscowość, droga, ulica, dom, itd.),

 • zdarzenie (rodzaj wypadku, liczba poszkodowanych),

 • stan ofiar zdarzenia (wiek, stan przytomności, krwawienia, złamania),

 • swoje dane osobowe oraz numer telefonu.

 • wysłuchaj uważnie przekazywanych instrukcji i poczekaj aż dyspozytor pozwoli się rozłączyć.

(Zdjęcie i tekst pochodzą ze strony internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.)

 

Zachęcamy również do przeczytania wskazówek dotyczących bezpiecznego zimowego wypoczynku w kraju i zagranicą czy na stoku i na lodzie zamieszczonych na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

mm

Ferie w szkole

14 stycznia 2017

 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów na zajęcia sportowe prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego w czasie ferii w dniach od 16.01.2017 do 26.01.2017. Harmonogram zamieszczamy poniżej.

 

Dzień tygodnia

Zajęcia

Godzina

Nauczyciel

Poniedziałek

16.01.2017

Narciarstwo biegowe

Tenis stołowy

09.00 – 10.30

10.30 – 12.00

Jacek Penar

Wtorek

17.01.2017

Siatkówka -dziewczyny  SP

Siatkówka -dziewczyny  Gimnazjum

09.00 – 10.30

10.30 – 12.00

Michał Nycz

Środa

18.01.2017

Narciarstwo biegowe

Tenis stołowy

11.00 – 12.00

Małgorzata Jakubowicz

Czwartek

19.01.2017

Narciarstwo biegowe

Tenis stołowy

09.00 – 10.30

10.30 – 12.00

Jacek Penar

Piątek

20.01.2017

Siatkówka -dziewczyny  SP

Siatkówka -dziewczyny  Gimnazjum

09.00 – 10.30

10.30 – 12.00

Michał Nycz

Poniedziałek

23.01.2017

Narciarstwo biegowe

Halowa piłka nożna

09.00 – 10.30

10.30 – 12.00

Jacek Penar

Wtorek

24.01.2017

Siatkówka -dziewczyny  SP

Siatkówka -dziewczyny  Gimnazjum

09.00 – 10.30

10.30 – 12.00

Michał Nycz

Środa

25.01.2017

Narciarstwo biegowe

Halowa piłka nożna

09.00 – 10.30

10.30 – 12.00

Jacek Penar

Czwartek

26.01.2017

Siatkówka

11.00 – 12.00

Małgorzata Jakubowicz

 

Dodał: Jacek Penar

mmm

Podsumowanie konkursów organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty

14 stycznia 2017

 

Jak co roku, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w I semestrze roku szkolnego organizuje konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego województwa podkarpackiego. Celem konkursów jest m.in. rozwijanie zainteresowań i motywowanie do uczenia się oraz wspieranie uzdolnień uczniów, pobudzanie twórczego myślenia jak również rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.

 

Konkursy organizowane są w formie trzystopniowych zawodów:

a) I stopień – etap szkolny,

b) II stopień – etap rejonowy,

c) III stopień – etap wojewódzki.

 

W tym roku szkolnym uczniowie szkoły podstawowej startowali w dwóch konkursach (8 uczniów), a uczniowie gimnazjum w ośmiu konkursach (12 uczniów).

 

W szkole podstawowej na etapie szkolnym najlepsze wyniki uzyskali:

 

- w konkursie z języka polskiego: Szymon Słowik z klasy 5 (opiekun: pani Joanna Wójcik- Kaczor)

- w konkursie z matematyki: Diana Szczurek z klasy 6 (opiekun: pani Beata Boczar)

 

W gimnazjum najlepiej zaprezentowali się:

 

- w konkursie polonistycznym: Alicja Kasperkowicz z klasy 3 (opiekun: pani Agata Barzyk)

- w konkursie geograficznym: Roksana Cypcar  z klasy 3 (opiekun: pan Krzysztof Telega)

- w konkursie matematycznym:  Sabina Penar  z klasy 2 (opiekun: pani Beata Boczar)

- w konkursie języka angielskiego: Wiktoria Penar z klasy 3 (opiekun: pani Agnieszka Groblewska)

- w konkursie biologicznym: Jakub Kasperkowicz z klasy 1 (opiekun: pan Krzysztof Telega)

- w konkursie fizycznym: Alicja Kasperkowicz  z klasy 3 (opiekun: pani Alicja Nowicka)

- w konkursie chemicznym : Alicja Kasperkowicz  z klasy 3 (opiekun: pani Bernadeta Michnowicz)

- w konkursie języka niemieckiego: Roksana Cypcar  z klasy 3 (opiekun: pani Paulina Lorenc)

 

Spośród tych uczniów największy sukces odniosła  uczennica klasy 3 gimnazjum Alicja Kasperkowicz w konkursie polonistycznym, która została zakwalifikowana przez Wojewódzką Komisję Konkursową do etapu rejonowego, przeszła ten etap pomyślnie i na dzień dzisiejszy jest zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego.

 

Gratulujemy Alicji ogromnej wiedzy i umiejętności oraz życzymy powodzenia w ostatnim etapie konkursu, który odbędzie się 17 lutego. Wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursach dziękujemy za próbę zmierzenia się z niełatwymi zadaniami konkursowymi.

 

Dodała: Beata Boczar

mmm

Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

14 stycznia 2017

 

W grudniu 2016 r. zorganizowany został Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie zdolności plastycznych i nawiązanie kontaktów wśród dzieci i młodzieży.

 

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z powiatu krośnieńskiego oraz uczniowie z powiatów Stropkov i Świdnik na Słowacji. W naszej szkole w konkursie wzięli udział zarówno młodsi jak i starsi uczniowie. Byli to:

Julia Hanus - kl. II

Szymon Juź - kl. IIIa

Szymon Kuś - kl. IIIa

Julia Chudzińska - kl. IIIa

Rafał Gawor - kl. IIIa

Daniela Leśniak - kl. V

Emilia Sznajder - kl. V

Patrycja Kuś  - kl. V

Kamil Grysztar  - kl. VI

Zuzanna Kasperkowicz - kl. VI

Kamil Gawor - kl. VI

Gabriela Krypla  - kl. VI

 

Warto tutaj wspomnieć, że Zuzanna Kasperkowicz z klasy VI została nominowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie do udziału w finale ww. konkursu, który odbył się 9 stycznia w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. W finale Zuzanna zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności Zuzannie Kasperkowicz i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

 

Dodała: Beata Dębiec

mmm

Sukces Wiktorii Penar w powiatowym konkursie plastycznym

13 stycznia 2017

 

W dniu 16 grudnia 2016 r. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie ogłoszone zostały wyniki Eliminacji Powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Zapobiegajmy pożarom"

Uczennica naszej szkoły, Wiktoria Penar z klasy III gimnazjum, została laureatką konkursu w swojej grupie wiekowej i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

Wszyscy laureaci konkursu finału powiatowego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Prace zakwalifikowane do dalszego etapu zostały przesłane na finał eliminacji wojewódzkich.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za naszą uczennicę Wiktorię Penar na dalszym etapie konkursu.

 

Dodała: Beata Dębiec

mmm

Konkurs plastyczny "Moje Boże Narodzenie"

13 stycznia 2017

 

12 grudnia 2016 r. odbyły się eliminacje gminne Powiatowego Konkursu Plastyki Dzieci i Młodzieży  pod hasłem „Moje Boże Narodzenie”. Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział: Kornelia Bek, Mikołaj Brzęk, Kamil Kasperkowicz, Szymon Krukar, Anastazja Penar, Nikola Przybylska z klasy 1 SP, Michał Sokołowski z klasy 2 SP, Rafał Gawor, Szymon Juź, Maja Litwin z klasy 3a SP, Natalia Sołtysik z klasy3b SP, Emilia Sznajder, Patrycja Kuś z klasy 5 SP oraz Wiktoria Krukar z klasy 6 SP.

Spośród tej grupy uczniów sukces odniosła Wiktoria Krukar, której praca otrzymała nominację do finału powiatowego tego konkursu.

Wiktorii gratulujemy, a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za wykonanie prac i udział w konkursie.

Dodała: Beata Dębiec

mmm

Sukcesy uczniów w konkursie plastycznym "Zapobiegajmy pożarom"

13 stycznia 2017

 

W listopadzie 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój zainteresowań plastycznych. Tematyka konkursu obejmowała udział jednostek straży pożarnych w szkoleniu, zawodach, działalności prewencyjnej i kulturalnej, akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz historię pożarnictwa.

 

Konkurs został podzielony na 4 grupy wiekowe. W każdej kategorii udział wzięli uczniowie naszej szkoły wymienieni poniżej:

I grupa wiekowa – przedszkola:

Patryk Leśniak, Bartosz Grysztar, Anna Wojtuń, Wojciech Wilusz, Gabriela Kuś, Emilia Klimkiewicz, Laura Kubas, Szymon Folmer, Maja Barć, Kacper Gazda, Maja Uliasz, Julia Nycz, Julia Dobrowolska, Julia Puchalska, Kamila Juź, Oliwia Wójcik

Warto tutaj wspomnieć, że Julia Puchalska zdobyła II miejsce, Kamila Juź III miejsce, natomiast Oliwia Wójcik wyróżnienie.

II grupa wiekowa – klasy I-III

Mikołaj Brzęk, Maja Litwin, Szymon Krukar, Mateusz Wiernusz, Paulina Cypcar, Natalia Sołtysik, Zuzanna Wilusz, Maciej Józefowicz, Rafał Gawor, Kacper Rozborski, Wiktoria Grysztar, Julia Kozak, Lucjan Rajchel, Julia Chudzińska, Klaudia Rajchel, Emilia Szymańska, Kornelia Bek, Klaudia Barć, Bartosz Kielar, Szymon Szymański, Zuzanna Zięba, Nikola Przybylska, Piotr Penar, Lena Saferna, Adam Józefowicz, Szymon Juź, Sandra Stapińska, Zuzanna Klimkiewicz, Szymon Kuś

Laureatami konkursu zostali:  Szymon Juź – I miejsce, Sandra Stapińska – III miejsce, Zuzanna Klimkiewicz – wyróżnienie.

III grupa wiekowa – klasy IV-VI:

Kacper Mermer, Kamil Grysztar, Gabriela Krypla, Sylwia Węgrzynowska, Jakub Zajdel, Wiktoria Krukar, Zuzanna Kapica

Laureatami konkursu zostały: Wiktoria Krukar – I miejsce, Zuzanna Kapica – III miejsce.

IV grupa wiekowa – gimnazjum:

W IV grupie wiekowej mieliśmy tylko jedną uczestniczkę reprezentującą naszą szkołę, a mianowicie Wiktorię Penar, która zdobyła II miejsce i została nominowana do udziału w etapie powiatowym konkursu.

Jak widać powyżej zainteresowanie konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Laureatom konkursu gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych zmaganiach plastycznych.

Dodała: Beata Dębiec

mmm

Babcie i Dziadkowie w przedszkolu

13 stycznia 2017

 

Pędzą wnuki ulicami z ogromnymi laurkami
Te laurki pełne kwiatów są dla wszystkich babć i dziadków
A dziadkowie wraz z babciami
już czekają przed domami
Przez lornetki patrzą w dal wystrojeni jak na bal.

 

13 stycznia 2017 roku dzieci z "Kolorowego Przedszkola" i " zerówki" zaprosiły do szkoły swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Nie zabrakło także miłego kolędowania. Wnuki włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne radości, uśmiechów wzruszeń i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze naszych babć i dziadków pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i czas spędzony z wnukami. Na koniec przedstawienia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki. Po części oficjalnej i krótkim przemówieniu Pani Dyrektor, niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek, o który zatroszczyli się rodzice dzieci z "Kolorowego Przedszkola" i "zerówki" Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci, dziadków i rodziców.

 

Dodały: Grażyna Byra, Teresa Janasa

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Święto Babci i Dziadka w klasie 3a i 3b

12 stycznia 2017

 

,,Dwa są szczęścia na świecie.

Jedno małe - być szczęśliwym,

drugie wielkie - uszczęśliwiać innych…”

 

Jest to hasło, którym powitaliśmy Babcie i Dziadków w naszej szkole dnia 11.01.2017, gdzie klasy 3a i 3b pod opieką p. Wioletty Krukar i p. Kingi Bardowskiej przygotowały uroczystość z okazji Ich święta.

 

„Babcia i Dziadek” – jak wiele treści kryją w sobie te dwa wspaniałe słowa. Wszyscy doskonale wiemy jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu dziadkowie, jaką posiadają wartość. W czasach gdy nasi rodzice zajęci są pracą to Oni pomagają nam na co dzień, troszczą się o nas, stają w naszej obronie, nigdy niczego nie odmawiają, zawsze potrafią znaleźć dla nas czas. Dzięki Ich czułości i nauce potrafimy wiele wybaczyć , okazać miłość innym ludziom. To Oni tłumaczą swoim wnuczętom na czym polega dobroć, miłość, rodzina czy przyjaźń. Uczą nas wielu przydatnych rzeczy, dzięki którym potrafimy radzić sobie w życiu. To właśnie Babcia i Dziadek potrafią czytać i opowiadać wspaniałe bajki i niesamowite historie. Dlatego też uczniowie chcieli udowodnić i wyrazić wdzięczność jak bardzo, bardzo ważni są Oni dla nas, że Ich mądrość, która wzięła się z wielu lat nauki i doświadczenia służy teraz nam i są dla nas jak najdroższe perły, które zaczynają od małego ziarenka piasku. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie, taneczne. Był  polonez, którym powitaliśmy Babcie i Dziadków, następnie uczniowie recytowali swoje wiersze i śpiewali piękne piosenki, w tym również kolędy. W dalszej kolejności zaprezentowali inscenizację pt „Wyspa”, a na koniec spotkania pięknie odśpiewali „Sto lat” i wręczyli laurki swoim Babciom i Dziadkom. Pani dyrektor Agnieszka Groblewska podziękowała Gościom za przybycie i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Rodzicom zaś dziękujemy za aktywne włączenie się do uroczystości.

 

Dodały: Wioletta Krukar, Kinga Bardowska

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Cała Polska czyta dzieciom - podsumowanie akcji w klasie 3a

11 stycznia 2017

 

Kończy się pierwsze półrocze  wspólnej pracy w roku szkolnym 2016/2017. To czas na pewne podsumowania, które związane są z akcją „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej w klasie IIIa. W propagowaniu czytelnictwa wzięli udział Rodzice: Tomasz Kuś, Bożena Stapińska, Kinga Chudzińska, Łukasz Litwin. Kilkanaście minut wspólnego czytania i słuchania bajek to coś więcej niż czytelnictwo.  Chwile spędzone z rodzicami w klasie dały nam miłą odmianę od codziennych zajęć lekcyjnych, pozwoliły poznać się w nieco innej sytuacji i zbudować nowe relacje nauczyciel-dziecko-rodzic.  Miejmy nadzieję, że będą to niezapomniane chwile dla wszystkich uczestników tych wydarzeń.

 

Dziękujemy p: Bożenie i Kindze oraz p: Tomaszowi i Łukaszowi  za współpracę – włączenie się w akcję czytania dzieciom.

 

Dodała: Wioletta Krukar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Haftujemy

10 stycznia 2017

 

Haft krzyżykowy jest ściegiem ozdobnym cieszącym się wielką popularnością. Wzory wyszywane tą techniką są łatwe dla początkujących hafciarek i hafciarzy. Mimo swej prostoty, wykonywana praca wymaga pewnych przygotowań i zdecydowanie więcej czasu niż godzina lekcyjna w szkole. Dlatego już od listopada zaczęliśmy działać. Podejmując się tego zadania, dzieci nauczyły się nie tylko samej techniki haftu krzyżykowego, ale także lepszego posługiwania się igłą, planowania pracy, rozkładania etapów pracy w czasie, wytrwałości, cierpliwości i wreszcie radości z osiągniętego celu. Lekcje z haftem odkryły u dzieci talenty, o których same jeszcze nie wiedziały.

 

Zadbajmy o to, aby wolny czas naszych pociech, wypełniały zajęcia do których coraz rzadziej powracamy, a które mogą wiele nauczyć i sprawić dużo przyjemności.

Dodała: Wioletta Krukar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

"Czytamy bajki" - projekt czytelniczy w klasie 0

8 stycznia 2017

 

Umiejętność czytania w cudowny sposób otwiera przed dzieckiem bramę do krainy wiedzy. Jeż też milowym krokiem na drodze ku samodzielności. Mały czytelnik może sam już bez pomocy dorosłych, zaspokajać swoją ciekawość, zatapiać się w ulubionej lekturze. Czytanie wzbogaca język, ćwiczy pamięć i wyobraźnię. Pomaga w nauce, ułatwia rozwijanie zainteresowań. Na początku „czytelniczej przygody” – warto podawać dziecku znane opowieści np. baśnie. Tak też uczyniono w oddziale przedszkolnym naszej szkoły, gdzie w ramach realizacji projektu „Czytamy bajki”: czytano dzieciom baśnie i bajki, które były „przyjazne” – mądre i ciekawe.

 

Do projektu oprócz wychowawcy aktywnie włączyli się również rodzice dzieci 6-letnich:  p. Agata Puchalska oraz p. Magdalena Wilusz. Ponadto w propagowaniu czytelnictwa i zainteresowaniu się książką wzięli udział p. Jacek Gierlach, który wcielił się w rolę św. Mikołaja, uczennica Samorządu Szkolnego Patrycja Szewczyk oraz p. bibliotekarka naszej szkoły Małgorzata Jakubowicz. Po przeczytaniu wybranej bajki dzieci analizowały jej treść, oceniały postawy bohaterów oraz wysuwały interesujące wnioski. Spotkanie z gościem zawsze kończyło się  wspólną zabawą przy muzyce i śpiewaniu poznanych piosenek jako podziękowanie za owocny i wartościowo spędzony czas.

 

Mamy nadzieję , że prezentowane piękne, przyjazne bogato ilustrowane książeczki wyrobią w dziecku nawyk czytania ,który zostanie na całe życie.

Dodała: Teresa Janas

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Finał konkursu „Hej kolęda, kolęda”

7 stycznia 2017

 

W piątkowe popołudnie,  6 stycznia 2017 roku, w kinie „Sokół” w Rymanowie odbył się Finałowy Koncert Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”.

 

Wystąpili wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni podczas eliminacji, które odbyły się 15 grudnia 2016 roku. Naszą szkołę reprezentowała spora grupka dzieci. Eliminacje odbywały się w różnych grupach wiekowych:

Grupa „A” – dzieci przedszkolne

Grupa „B” – klasy I do III

Grupa „C” – klasy IV do VI

Grupa „D” – klasy gimnazjalne

Grupa „E” – szkoły średnie

 

Ze szkoły w Klimkówce podczas eliminacji wystąpili:

Kubas Laura, Uliasz Maja – punkt przedszkolny

Barć Maja – klasa 0

Bek Kornelia – klasa I

Barć Klaudia, Kubas Alicja, Uliasz Patrycja – klasa II

Grysztar Wiktoria, Stapińska Sandra, Szymańska Emilia – klasa III a

Barć Oliwia, Kilar Oliwia, Litwin Andżelika, Krukar Wiktor – klasa IV

Rygiel Magdalena – klasa V

Żarnowska Julia – klasa VI

 

Najlepsi zdobyli zaszczytne miejsca, otrzymali dyplomy, piękne nagrody książkowe i statuetki ufundowane i osobiście wręczone przez Burmistrza Gminy Rymanów - Pana Wojciecha Farbańca podczas finału konkursu.

 

Z naszej szkoły do grona najlepszych komisja konkursowa zakwalifikowała:

Uliasz Maję – punkt przedszkolny – zajęła III miejsce (zaśpiewała pastorałkę „Choinkowe całusy”)

Kubas Alicję – klasa II – zajęła I miejsce (zaśpiewała pastorałkę „Zagraj dziecku kołysankę”)

Rygiel Magdalenę – klasa V – zajęła II miejsce (zaśpiewała pastorałkę „Babci zegar”)

Kilar Oliwię – klasa IV – zajęła III miejsce (zaśpiewała pastorałkę „Gwiazdki świecą nad stajenką”).

 

Młodym artystom życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

Dodała: Łucja Kilar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Lekcja parlamentarna - spotkanie z poseł Joanną Frydrych

4 stycznia 2017

 

3 stycznia 2017r. uczniowie klas: I, II i III naszego gimnazjum spotkali się z Panią Poseł Joanną Frydrych, która w sejmie obecnej kadencji reprezentuje województwo podkarpackie z ramienia Platformy Obywatelskiej.

 

Pani Poseł spotkała się z młodzieżą w ramach programu „Lekcje parlamentarne 2016/2017”. Podczas lekcji przy pomocy filmu przedstawiła historię parlamentaryzmu w Polsce, podkreślając fakt, iż polskie tradycje parlamentarne sięgają XIV w. (sejmiki ziemskie). Natomiast od XV w. datuje się funkcjonowanie sejmu walnego. Obraz filmowy podkreślał rolę Sejmu Czteroletniego w uchwalaniu Konstytucji 3 Maja (pierwszej pisanej ustawy zasadniczej w Europie). Następnie materiał filmowy ukazywał historię polskiego parlamentaryzmu w okresie II Rzeczypospolitej oraz funkcjonowanie władzy ustawodawczej współcześnie.

 

W dalszej kolejności uczniowie zachęceni przez Panią Poseł przystąpili do zadawania pytań, które dotyczyły pracy sejmowej, pracy w komisjach sejmowych, kontaktów z wyborcami, planowanej reformy oświaty.

 

Spotkanie zakończył konkurs wiedzy na temat polskiego parlamentaryzmu. W konkursie wzięło udział 6 uczniów: Julia Krężałek z kl. I G, Jakub Kasperkowicz z kl. I G, Amelia Jakubowicz z kl. II G, Jakub Cyparski z kl. II G, Julia Trybus z kl. III G oraz Aleksander Puchalski z kl. III G.

Zmagania wygrał Jakub Kasperkowicz, II miejsce zajął Aleksander Puchalski zaś III Jakub Cyparski. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni ciekawymi nagrodami, pozostali słuchacze otrzymali pamiątkowe zakładki. Otrzymaliśmy również zaproszenie na Obrady Sejmu.

 

Godziny z Panią Poseł upłynęły w miłej atmosferze i rozszerzyły naszą wiedzę o pracy niższej izby polskiego parlamentu.

 

Dodała: Ewa Drybała

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Przy wigilijnym stole

22 grudnia 2016

 
Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego,

aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym.

św. Jan Paweł II 
 

22 grudnia był wyjątkowym dniem w naszej szkole - dniem, kiedy cała społeczność szkolna zasiadła przy wigilijnym stole. W tym wyjątkowych chwilach towarzyszyli nam zaproszeni goście: zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak, sołtys Klimkówki pan Kazimierz Kielar, ks. proboszcz Henryk Stec, ks. prałat Kazimierz Pańczyszyn, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich pani Halina Penar, przewodnicząca Rady Rodziców pani Renata Kasperkowicz oraz emerytowany dyrektor naszej szkoły pan Marian Penar.

 

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia "Bajkowych jasełek" przygotowanych przez uczniów klasy 6, 5, i 4 szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Joanny Wójcik-Kaczor. Tegoroczną szopkę betlejemską, przynosząc cenne dary i pouczenia, odwiedziły postacie z bajek - dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Pinokio, Smerfetka, Czerwony Kapturek, pszczółka Maja, Calineczka, Kopciuszek, sierotka Marysia i stary rybak.

 

Następnie po odczytaniu Ewangelii wg św. Łukasza, wspólnej modlitwie, życzeniach i łamaniu się opłatkiem odbyła się wigilia szkolna, a na zakończenie uroczystości Szkolny Koncert Kolęd i Pastorałek, na którym pięknie zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki.

 

Bardzo dziękuję zaproszonym gościom za przybycie i życzenia. Dziękuję również wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi i rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tej naszej szkolnej uroczystości.

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Święta tuż, tuż…

21 grudnia 2016

 

Święta już prawie za progiem, czas zacząć wypieki.  Dzisiaj właśnie w klasie 3a  była lekcja kulinarna, na której piekliśmy placek. Takie zajęcia zawsze są bardzo wyczekiwane przez dzieci.  Od rana wszyscy w pełnej gotowości zabraliśmy się do pracy. Każdy miał zadanie i wiele zapału do działania.  Trzeba przyznać, że w dzisiejszych zmaganiach z plackiem rozbijanie jajek wyszło idealnie. Bicie piany czy mieszanie ciasta to już żadna trudność. Jedynym problemem była wielkość placka, którego oczywiście mogło być więcej. Może w tegorocznym pieczeniu ciast w domu niektórzy uczniowie odważą się na większą samodzielność.

Dziękujemy p. Staszkowi za pomoc w kuchni, a mamom za przygotowanie składników i potrzebnego sprzętu.

 

Życzymy udanych wypieków świątecznych!

Dodała: Wioletta Krukar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wigilia szkolna

19 grudnia 2016

 

Wigilia szkolna odbędzie się w czwartek 22 grudnia 2016 roku o godz. 9.30 na dużej sali gimnastycznej.

Lekcja pierwsza i druga w tym dniu odbywają się zgodnie z planem lekcji, z tym, że w trakcie lekcji drugiej, o godz. 9.15/9.20 uczniowie wraz z nauczycielami przejdą na salę gimnastyczną.

Lekcje 6 i 7 oraz świetlica są w tym dniu odwołane.

Program spotkania:
- 09.30 - "Bajkowe jasełka" w wykonaniu uczniów klasy 6 SP
- 10.30 - Wigilia szkolna
- 11.30 - Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników gminnego konkursu "Hej kolęda"
- 12.30 - Zakończenie spotkania

Dożywianie jest zapewnione w formie suchego prowiantu. Przedszkolaki i klasy 1-3 SP odbierają prowiant na 1 lekcji, a pozostali uczniowie na przerwie (8.45 - 8.50).
 

Uczniów gimnazjum wraz z wychowawcami prosimy o pozostanie na sali i pomoc w sprzątaniu.
 

Prosimy wszystkich uczniów o założenie odświętnego stroju.
 

List Biskupa Radomskiego do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

18 grudnia 2016

m

Ozdoby na choinkę z masy solnej

14 grudnia 2016

 

Dzieci z klasy pierwszej wspaniale bawiły się na zajęciach plastycznych masą solną. To tania i ogromnie wdzięczna technika, z której można tworzyć piękne ozdoby. Wystarczy trochę mąki, soli, wody i gotowe! Dzieci samodzielnie z wielkim zaangażowaniem wyrabiały masę. Wszystkie rączki pracowały, palce miały niezłą gimnastykę ! Wspaniale radzili sobie chłopcy, którzy mogą już służyć swoją pomocą mamusiom przy wyrabianiu ciasta na pierogi. Chłopcy i dziewczynki z wielkim zapałem tworzyli własne dzieła i wycinali gotowe figurki z foremek. Ileż było przy tym radości i uśmiechu ! Po wysuszeniu dzieci malowały swoje dzieła farbami plakatowymi. Można nimi ozdobić bożonarodzeniowe drzewko lub podarować bliskim pod choinkę.

 

Działania plastyczne stały się też doskonałym polem dla pracy w grupach i niezastąpionym narzędziem integrującym zespół klasowy. Polecam lepienie z masy solnej wszystkim dzieciom na długie zimowe wieczory.

Dodała: Lucyna Nogaj

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Maja i Julia na etapie rejonowym konkursu "Literatura i dzieci"

8 grudnia 2016

 

1 grudnia w Jasielskim Domu Kultury odbyły się eliminacje rejonowe w Podkarpackim Konkursie Literatura i dzieci –„Nasze pasje”.

 

Uczennice klasy 3a szkoły podstawowej: Julia Chudzińska i Maja Litwin wystąpiły w kategorii recytacja. Zaprezentowały wiesze, które przedstawiły wcześniej w Rymanowie. Otrzymały wyróżnienie i mimo, że nie przeszły w jasielskich eliminacjach rejonowych do finału, to wystąpienie ich było na bardzo wysokim poziomie. Dziewczynki  nie odbiegały swoim wystąpieniem od innych uczestników w kategorii klas 0-III.

 

Gratulujemy Im takiego sukcesu i życzymy kolejnych.

Dodała: Kinga Chudzińska

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Mikołajki w szkole

7 grudnia 2016

 

Jak co roku, 6 grudnia wszystkie grzeczne dzieci w naszej szkole odwiedził św. Mikołaj. Już od samego rana na korytarzu szkolnym rozbrzmiewały dzwoneczki, które zapowiadały wizytę długo wyczekiwanego gościa. Św. Mikołaj, dzielnie wspierany przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, najpierw rozdał prezenty najmłodszym dzieciom, ale nie zapomniał również o starszych uczniach, nauczycielach i pracownikach obsługi.

 

Po radosnych spotkaniach ze św. Mikołajem, nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili uczniów na turnieje mikołajkowe. Klasy 1-6 szkoły podstawowej brały udział w Mikołajkowym Turnieju Sprawnościowym, a gimnazjaliści w Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej. Rywalizacja wzbudzała wiele emocji - wszystkie drużyny z dużym zapałem walczyły o zwycięstwo wykazując wielki hart ducha i wolę walki, ale najlepsi w swoich kategoriach wiekowych okazali się: klasa 3b i 6 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum.

 

Gratuluję zwycięzcom, a pozostałym zawodnikom dziękuję za udaną sportową rywalizację. Dziękuję również Radzie Rodziców - pani Justynie Barć i pani Renacie Kasperkowicz za wsparcie i pomoc udzieloną św. Mikołajowi w przygotowaniu prezentów, Samorządowi Uczniowskiemu - Zuzannie Kasperkowicz, Gabrieli Krypla, Kamilowi Penarowi, Maciejowi Misiakowi i pani Joannie Wójcik-Kaczor za zorganizowanie uroczystości oraz pani Małgorzacie Jakubowicz i panu Jackowi Penarowi za przeprowadzenie turniejów mikołajkowych. Na koniec dziękuję św. Mikołajowi za prezenty i odwiedziny.

 

Kolejne spotkanie mikołajkowe już za rok!

Dodała: Agnieszka Groblewska

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wizyta św. Mikołajów w przedszkolu

6 grudnia 2016

 

Dzień 6 grudnia w naszej szkole - to kolejny dzień pełen atrakcji i niespodzianek. Mikołajki” – to tradycja od wielu lat, której towarzyszy wiele ciekawych działań.

 

W godzinach rannych tego dnia w punkcie przedszkolnym i oddziale przedszkolnym gościliśmy św. Mikołaja, który rozdał najmłodszym piękne prezenty oraz przeczytał im świąteczną bajkę. Dzieci za wizytę i aktywność zacnego gościa podziękowały pięknymi piosenkami, które były dowodem ich wokalnych umiejętności. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przeglądały „mikołajowe” prezenty.

 

Wielką niespodzianką była kolejna wizyta św. Mikołaja, który tym razem przyjechał z Urzędu Gminy w Rymanowie. Wesołym zabawom, uśmiechom oraz słodkim upominkom nie było końca.

 

Wszyscy będziemy miło wspominać ten mikołajkowy dzień. Wizyta dwóch brodatych gości sprawiła dzieciom i paniom moc radości.

Dodały: Teresa Janas i Grażyna Byra

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzieci – Rodzicom. Inscenizacja „Rzepki” w wykonaniu pierwszoklasistów

3 grudnia 2016

 

Dnia 2 grudnia 2016 roku dzieci z klasy pierwszej zaprosiły rodziców, babcie oraz rodzeństwo do swojej klasy na krótkie przedstawienie. Przybyła również pani dyrektor Agnieszka Groblewska i pani wicedyrektor Beata Boczar. Uczniowie pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Lucyny Nogaj przygotowali inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. ”Rzepka”. Młodzi artyści pięknie zaprezentowali swoje role. Na scenie pojawili się narratorzy – Zuzia, Mikołaj i Kamil, którzy z pełną swobodą i dziecięcym wdziękiem prowadzili cały tok inscenizacji. Z trudnymi rolami Babci i Dziadka wspaniale poradzili sobie Julka i Szymon. Rolę tytułowej Rzepki z wielkim wdziękiem odegrała Milena. Nikt nie zawiódł! Na pomoc Dziadkowi przybiegli wnuczek – Dawid, Mruczek – Szymon, Kicia –Anastazja, Kurka – Nikola, Gąska – Klaudia, Bocian – Kornelka, Żabka – Zuzia, Kawka – Kacperek. Wszystkie dzieci pomagały wyciągać rzepkę. Zbiorowy trud nie poszedł na marne! Rzepka została wyciągnięta!. Zgromadzona publiczność nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami. Dzieci zaprezentowały inscenizację również swoim młodszym kolegom z zerówki. Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów i już dziś zapraszamy na kolejne przedstawienie.

Dodała: Lucyna Nogaj

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Reforma edukacji w Polsce

2 grudnia 2016

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło kampanię informacyjną dotyczącą reformy edukacji w Polsce, która wchodzi w życie w 2017 roku.

 

Na stronie internetowej http://reformaedukacji.men.gov.pl/ można znaleźć informacje na temat zmian w edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia, nauczyciela i organu prowadzącego szkołę.

 

m

W krainie Króla Mórz

29 listopada 2016

 

Mitologia od dawna fascynuje ludzi na całym świecie. Do dzisiaj jest źródłem inspiracji dla artystów z różnych dziedzin. Także w naszej szkole mamy miłośników greckiej mitologii, którzy swoimi zainteresowaniami starali się „zarazić” najmłodszych uczniów.

 

Uczniowie 5 klasy w ramach projektu edukacyjnego z języka polskiego przygotowali piękne makiety pałacu Króla Mórz. Uczniowie przy tworzeniu swoich prac wykazali się niezwykłą pomysłowością i inwencją twórczą. Pałace wyglądały naprawdę bajecznie!

 

Piątoklasiści wraz z nauczycielką języka polskiego, Joanną Wójcik-Kaczor, zaprosili do obejrzenia swoich prac najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. „0”.

 

Po obejrzeniu prac mogli oni posłuchać także mitu o Amfitrynie, który przeczytała im Madzia Rygiel. Dzieci były bardzo zaciekawione i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytania dotyczące treści mitu.

 

Cieszymy się, że mogliśmy sprawić maluchom tyle radości!

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Andrzejkowe wróżby w klasach 4-6 SP i 1-3 gimnazjum

28 listopada 2016

 

24 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa.

 

Członkowie Samorządu Uczniowskiego postarali się, by był to niezapomniany wieczór. Wśród pięknej, nastrojowej dekoracji „przepowiadali przyszłość” wszystkim chętnym. Można było sprawdzić, kim każdy z uczniów zostanie w przyszłości, jaki czeka go los i kto jest wybranką lub wybrańcem serca. Wszyscy wesoło włączyli się do zabawy i z uśmiechem słuchali „przepowiedni”.

 

Po tradycyjnych wróżbach uczniowie kl. 4-6 SP i 1-3 gimnazjum skocznie bawili się na dyskotece prowadzonej przez Kamila i Maćka – członków Samorządu Uczniowskiego.

 

Z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję do wspólnej zabawy!

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Andrzejki w klasie 3b

27 listopada 2016

 

Listopad to miesiąc niezwykły. Wchodzimy w niego tanecznym halloweenowym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspomnieć bliskich, którzy odeszli. Koniec listopada także jest wyjątkowy. Zbliżają się andrzejki. A jeśli andrzejki to zabawa wróżby i swawole. Andrzejki obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności. Nasze babcie nie świętowały wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno. Mniej w nich było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

 

I tak we wspaniałych humorach, wspólnej zabawie klasa 3b wraz z wychowawcą uczestniczyła w klasowych andrzejkach. Dzieciom towarzyszyły ogromne emocje przy wspólnych tańcach, zabawach i wróżbach. Wśród nich były: ustawianie butów, odkrywanie losu, kolorowe kartoniki ukryte w balonikach, obierki jabłka, andrzejkowe serce, sercowe strzały, szukanie i wybieranie swojego przyszłego partnera oraz wiele innych zabaw i gier przy tańcach i muzyce. Wszystkie wspomniane zabawy były olbrzymią porcją śmiechu, żartów i radości. Dzieci świetnie ze sobą integrowały się, miło ze sobą spędziły ten dzień. Następnie po wspólnym uporządkowaniu klasy usiadły  do zajęć plastycznych, aby przelać na papier to co najbardziej utkwiło im z tych wspólnie spędzonych chwil.

 

Dodała: Kinga Bardowska

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Andrzejki/Katarzynki w klasie 3a

27 listopada 2016

 

Wiele lat temu wróżby andrzejkowe miały charakter  matrymonialny i były przeznaczone dla dziewcząt szukających męża. Odprawiano je w nocy z 29/30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Wszelkie wróżby i zabiegi magiczne przygotowywano z wielką starannością, a panny na wydaniu bardzo poważnie traktowały przepowiednie.  Chłopcy także chcieli poznać  swoje partnerki i dzięki wróżbom liczyli na dobry ożenek. Ich spotkania odbywały się w wigilię św. Katarzyny czyli w nocy z 24/25 listopada. Z czasem  indywidualne wróżby przybrały formę zbiorową. Nie zmieniło się tylko to, że i panny i kawalerowie z nadzieją wypatrywali wywróżonej żony lub męża.

 

Dzisiaj takie podchody wróżbiarskie są tylko okazją do wesołej rozrywki chłopców i dziewcząt, młodych i dorosłych.  To wspólna zabawa przed rozpoczynającym się okresem Adwentu. I tak też było w naszej klasie – 3a; wróżby, kabały, tańce przeplatane słodkościami, żartami i śmiechem. Wszyscy okazali się wspaniałymi wróżbitami. Nieco słabiej wypadli w przepowiadanej roli żony lub męża… :)

Dodała: Wioletta Krukar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Andrzejki w klasie 2

26 listopada 2016

 

Klasa II zorganizowała sobie w czwartek, 24 listopada, klasowe andrzejki.

 

Najpierw dzieci na zajęciach dowiedziały się o dawnym zwyczaju, który został już zapomniany, zwanym katarzynki. Potem opowiadały o wróżbach andrzejkowych. Wszystkie mocno zaangażowały się w organizację zabawy. Każdy przygotował jakieś wróżby, słodycze lub balony, które miały urozmaicić zabawę. Od czwartku wszyscy znają imiona swoich przyszłych wybranek i wybranków oraz zawody jakie w przyszłości będą wykonywać. Dowiedzieliśmy się też kto pierwszy z naszej klasy się ożeni. Wszystkim wróżbom towarzyszyło dużo śmiechu. Dzień zakończyliśmy wesołymi tańcami przy muzyce.

 

Dodała: Łucja Kilar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zabawa andrzejkowa pierwszoklasistów

26 listopada 2016

 

„Andrzeju, Andrzeju, nasz dobrodzieju, dobrą wróżbę daj!”

 

Dnia 25 listopada dzieci z pierwszej klasy wzięły udział w zabawie andrzejkowej. Andrzejki stały się okazją do wspólnej zabawy przy muzyce i dostarczyły wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada to czas wróżb, czarów i przepowiadania przyszłości. Dzieci z wesołych wróżb dowiedziały się kim będą gdy dorosną, poznały przyszłe imię wybranki i wybranka, a także dowiedziały się kto pierwszy wkroczy w dorosłe życie. Wróżby były bardzo łaskawe dla naszych pierwszaczków, bowiem przepowiedziały im zdrowie, bogactwo i wspaniałe podróże. Przeplatane były wspólnymi tańcami przy muzyce. Wszyscy bawili się wspaniale, a potem z apetytem zjadali pyszne rogaliki, upieczone przez mamę Szymka. Dziękujemy pani Paulinie Szymańskiej za słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z tych wspaniałych wróżb spełni się naszym pierwszakom.

Dodała: Lucyna Nogaj

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Andrzejki w przedszkolu

26 listopada 2016

 

Dnia 24 listopada 2016r. w „Kolorowym Przedszkolu” i „Zerówce” z okazji obchodzonych w ostatnim dniu listopada „Andrzejek” dzieci zapoznały się z tradycjami ludowymi związanymi z tym wydarzeniem.

 

W skupieniu słuchały legendy o św. Andrzeju. Sporo emocji wzbudziły tradycyjne wróżby. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa polegająca na układaniu bucików, w myśl zasady – czyj but pierwszy wyjdzie za próg drzwi tej osobie spełnią się życzenia. Nie zabrakło też wesołych tańców i zabaw przy muzyce. Wszystkie dzieci były radosne i szczęśliwe.

Dodały: Grażyna Byra i Teresa Janas

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wywiadówka śródroczna

25 listopada 2016

 

Informujemy, że w środę 30 listopada 2016 roku w godzinach od 16.00 do 18.00 odbędą się spotkania indywidualne z wychowawcami w klasach na temat zachowania i postępów uczniów w nauce.

W tym dniu będzie również możliwość rozmowy z nauczycielami uczącymi w poszczególnych klasach.

Nie odbędzie się zebranie ogólne z dyrektorem szkoły.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2016

 

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym biblioteka szkolna postanowiła włączyć się w obchody święta i zachęcić dzieci do wspólnej zabawy. Zorganizowany został konkurs plastyczny dla klas edukacji wczesnoszkolnej pt. "Towarzysz z dzieciństwa – Pluszowy Miś". Napłynęło bardzo dużo prac, każde dziecko starało się plastycznie przedstawić obraz ulubionego bohatera bajeczek. Prace wykonane były różnymi technikami, malowane farbami, wyklejane, malowane kredkami. Każda odznaczała się pomysłowością, świadczyła o bogatej wyobraźni autora. Trudno było wskazać zwycięzców, gdyż wszystkie prace zasługiwały na uwagę i pochwałę. Nagrodzone portrety Pluszowego Misia zaprezentowano na wystawie prac w holu szkolnym.

 

W tym dniu również dzieci mogły przynieść do szkoły ulubionego pluszaka lub przebrać się w strój misia. Przyniesione zostały małe, duże, kolorowe misie, ukochane przytulanki każdego dziecka, z którymi nie rozstają się od dzieciństwa. W klasach I-III SP, zerówce i przedszkolu natomiast zorganizowano akcję pięknego czytania. Starsze koleżanki czytały wybrane fragmenty przygód o Kubusiu Puchatku. Dzieci słuchały opowieści z wielkim zaciekawieniem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

 

Wyniki konkursu:

 

Klasa I

I miejsce – Kornelia Bek

II miejsce – Zuzia Klimkiewicz

III miejsce – Anastazja Penar

Wyróżnienie – Klaudia Rajchel

Klasa II

I miejsce – Klaudia Barć

II miejsce – Emilka Sokołowska

II miejsce – Michał Sokołowski

III miejsce – Maja Kilar

Wyróżnienie – Lucjan Rajchel

Klasa IIIa

I miejsce – Sandra Stapińska

II miejsce – Szymon Juź

III miejsce – Wiktoria Grysztar

Wyróżnienie – Maja Litwin, Emilia Szymańska,

                   Piotr Penar

Klasa IIIb

I miejsce – Bartosz Łopuszański

II miejsce – Magdalena Barć

III miejsce – Antoni Wrona

Wyróżnienie – Paulina Cypcar, Patrycja Dworzańska,

                   Zuzanna Szarowska.

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Informacja o stypendiach szkolnych w roku szkolnym 2016/2017

24 listopada 2016

 

Zespół Ekonomiczno–Administracyjny Szkół w Rymanowie informuje rodziców /opiekunów prawnych/, uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Rymanów, którzy złożyli wniosek o stypendium szkolne, że od 24 listopada 2016 roku wydawane będą decyzje przyznające stypendium szkolne w Zespole Ekonomiczno - Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42.

 

Stypendium szkolne za okres od 01 września 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku będzie wypłacone po przedłożeniu faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne zgodnie z przykładowym katalogiem wydatków - więcej.

 

Faktury, rachunki lub inne dowody potwierdzające poniesione wydatki będą przyjmowane od 24 listopada 2016 roku do 12 grudnia 2016 roku w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42 w godzinach 7:00-15:00.

 

Przypominam, że zgodnie ze złożonym oświadczeniem we wniosku o przyznanie świadczenia pomocy materialnej  o charakterze socjalnym (stypendium szkolnego) w roku szkolnym 2016/2017 Wnioskodawcy zobowiązali się niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium o zwiększeniu dochodu rodziny lub zaprzestaniu uczęszczania ucznia do szkoły oraz zmianie miejsca zamieszkania – poza obszar gminy.

 

Wszelkich dodatkowych informacji i wyjaśnień udzielą pracownicy Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Rymanowie - tel. 134356975, 134355126.

 

II warsztaty fantastyki „Fantastycznie w Szczepaniku”

23 listopada 2016

 

W dniu 18 listopada 2016 roku uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunami – Panią Małgorzatą Jakubowicz i wychowawczynią Panią Agatą Barzyk wzięli udział w II warsztatach fantastyki „Fantastycznie w Szczepaniku”, czyli „SzczepaniCon” organizowanych przez ZSP Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie.

 

Uczniowie w godzinach od 10:00-11:30 uczestniczyli w spotkaniu z grupą Legion 501. Zaprezentowali się młodzieży w strojach będących wierną kopią kostiumów filmowych głównych bohaterów „Gwiezdnych Wojen”. Usłyszeliśmy informacje o tym, czym zajmuje się Legion 501, o akcjach charytatywnych, w które się włączają, a  także poznaliśmy ciekawostki dotyczące powstawania kostiumów i filmu „Gwiezdne Wojny”. Można było obejrzeć bohaterów filmowych z bliska, zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia, a także wziąć udział w przygotowanych przez Legion 501 konkursach z ciekawymi nagrodami. Należało się jednak wykazać bardzo dobrą znajomością filmu. Po wykładzie udaliśmy się do Retro Strefy – miejsca, gdzie mogliśmy pograć na starszych konsolach Commodore64 i Pegasus, pobawić się VR oraz zagrać w Pokemon.

 

Wróciliśmy do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia i pełni wrażeń.

Dodała: Agata Barzyk

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Nasze pasje

22 listopada 2016

 

„NASZE PASJE” to tytuł tegorocznej edycji Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci. Temat miał uświadomić dzieciom, że prawdziwa pasja, nie tylko inspiruje, ale także pomaga żyć, sprawiając, że to co nas otacza staje się bogatsze, kolorowe i ciekawsze. Celem konkursu jest m.in. popularyzacja literatury dziecięcej i zachęcenie do czytania książek, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności. Uczestnicy konkursu mogli się zaprezentować w następujących kategoriach: recytacja, inscenizacja, piosenka, prace plastyczne.

 

22 listopada w kinie Sokół w Rymanowie odbyły się eliminacje gminne tego konkursu. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów z klasy IIIa: Julia Chudzińska („A jak będę dorosła”- wiersz i „Śpiewam i tańczę” - piosenka), Wiktoria Grysztar („Moje hobby to marzenia” - piosenka), Szymon Kuś („Zawody” - wiersz), Maja Litwin („Talenty i pasje” - wiersz), Sandra Stapińska („Zawołało lato” - piosenka). Wszystkie dzieci bardzo ładnie przygotowały się do występu  i godnie zaprezentowały szkołę. Dwie dziewczynki – Julia Chudzińska i Maja Litwin otrzymały nominację do eliminacji rejonowych, które odbędą się w Jaśle. Nasze uczennice będą rywalizowały z rówieśnikami z powiatu jasielskiego, krośnieńskiego i brzozowskiego.

 

Życzymy Im powodzenia na scenie, a dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym – uznania za wykonane prace. Rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniach i transporcie.

Dodała: Wioletta Krukar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

Egzamin gimnazjalny - przykładowe zadania

17 listopada 2016

 

Zbliżają się terminy próbnych egzaminów gimnazjalnych. Dlatego też zachęcamy wszystkich trzecioklasistów do rozwiązywania zadań sprawdzających umiejętności egzaminacyjne.

 

Przykładowe zestawy zadań znajdziecie na stronach:

- Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

- Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

- egzamin-gimnazjalny.pl - testy gimnazjalne online

- baza arkuszy OPERON

- przykładowy egzamin z j. angielskiego PEARSON

 

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie znajdziecie również inne szczegółowe informacje o egzaminie.

 

Drodzy uczniowie - nie marnujcie czasu, rozwiązujcie testy i przygotowujcie się do egzaminu!

Dodała: Agnieszka Groblewska

 

Gminne Zawody Tenisa Stołowego dla uczniów gimnazjum

12 listopada 2016

 

9 listopada 2016r. nasza szkoła była organizatorem Gminnych Zawodów Tenisa Stołowego dla uczniów szkół gimnazjalnych, podczas których zawodnicy musieli rozegrać mecze indywidualne oraz deblowe. Zawody przebiegały według Regulaminu Polskiego Związku Tenisa Stołowego w kategoriach: gimnazja– dziewczęta i chłopcy. Niektóre pojedynki były szczególnie zacięte i mogły dostarczyć wiele emocji.

 

W turnieju uzyskano następujące wyniki:

 

 

Gimnazjum – chłopcy

I miejsce – Gimnazjum w Klimkówce

II miejsce – Gimnazjum w Króliku Polskim

III miejsce – Gimnazjum w Milczy II zespół

IV miejsce – Gimnazjum w Milczy I zespół

V miejsce – Gimnazjum w Milczy III zespół

Gimnazjum – dziewczyny

I miejsce – Gimnazjum w Klimkówce

II miejsce – Gimnazjum w Milczy

III miejsce – Gimnazjum w Króliku Polskim

 

 

Naszą szkołę w zawodach reprezentowali:

Penar Krzysztof – kl. III G

Kasperkowicz Dawid – kl. III G

Józefowicz Wiktoria – kl. III G

Chudzińska Monika – kl. III G

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

Dodał: Jacek Penar

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

11 listopada - pamiętamy ten dzień

10 listopada 2016

 

Dnia 9 listopada 2016r. społeczność szkolna obchodziła 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. W atmosferę uroczystości wprowadziła słuchaczy uczennica kl. VI SP Julia Żarnowska wykonując piosenkę "11 Listopada". Następnie na scenę przy dźwiękach kościelnych dzwonów weszli uczniowie kl. I G. Przygotowali oni wraz z wychowawcą program artystyczny "11 listopada - pamiętam ten dzień".

 

Konferansjerkę prowadziła uczennica kl. I G Julia Krężałek, która dodatkowo wcieliła się w rolę „małej Krysi”- dziewczynki czekającej z utęsknieniem na powrót taty - żołnierza (rola ucznia kl. I G  Jakuba Kasperkowicza) z wojny do domu. W role pozostałych żołnierzy, wspominających czas walki o niepodległość wcielili się uczniowie: Jakub Szczepanik, Maciej Misiak, Marcin Rysz i Rafał Wais. Natomiast uczennice kl. I G: Oliwia Mika, Natalia Puchalska i Emilia Rybska odegrały role dziewczyn żołnierzy.

 

Inscenizację uzupełniały pochodzące z lat 1914 - 1918 pieśni patriotyczne i żołnierskie w wykonaniu uczennicy kl. V SP Magdaleny Rygiel, uczennicy kl. IV SP Oliwii Barć, ucznia kl. IV SP Wiktora Krukara oraz chóru złożonego z uczniów kl. I G. Chórzystów do występu przygotowała p. Beata Dębiec. O dekorację sceny zadbały, Ewa Drybała, p. Małgorzata Czelny oraz p. Dariusz Dąbrowski. Atmosferę pamiętnego dnia 11 Listopada 1918 r. podkreślały również stroje uczniów dostosowane do epoki historycznej. Program artystyczny, który został nagrodzony przez słuchaczy gromkimi oklaskami, zakończyło wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego”.

 

W ramach obchodów Święta Niepodległości nie zapomniano również o żołnierzach - mieszkańcach wsi Klimkówka, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Uczniowie kl. IG w dniu 10.11.2016r. złożyli przed Pomnikiem Upamiętniającym Ofiary I Wojny Światowej wiązankę biało - czerwonych kwiatów i zapalili znicze.

 

Dodała: Ewa Drybała

mm

Zobacz zdjęcia >>>

m

XVII Regionalna Olimpiada o Wielkich Polakach

9 listopada 2016

 

W dniu 8 listopada   o godz. 9.50 odbył się w naszej szkole etap szkolny XVII edycji Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach o Służebnicy Bożej Matce Annie Kaworek- współzałożycielce naszych Sióstr Michalitek.

 

W  pierwszym etapie etapie Olimpiady wzięło udział 5 uczniów, a do etapu dekanalnego zakwalifikowali się: Jakub Kasperkowicz, z klasy 1g, Julia Trybus i Monika Chudzińska z klasy 3g. Opiekunem Olimpiady jest  s. Diana Jonczyk.

 

Dodała: s. Diana Jonczyk

mm

II miejsce w Turnieju Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych

8 listopada 2016

 

W dniu 7 listopada 2016 r. w hali sportowej w Sieniawie odbył się III Turniej Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o "Puchar Burmistrza Gminy Rymanów". W zawodach uczestniczyły szkoły z: Sieniawy, Rymanowa, Posady Górnej, Milczy, Klimkówki, Głębokiego, Królika Polskiego, Wróblika Szlacheckiego i Bzianki.

 

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Mateusz Penar, Sebastian Garbowski z kl. IIIb, Szymon Barć, Wiktor Krukar, Szymon Penar z kl. IV oraz Mateusz Dworzański, Mikołaj Wais, Szymon Węgrzynowski z kl. VI.

 

W turnieju nasza drużyna spisała się bardzo dobrze, zajmując II miejsce. Chłopcy w fazie grupowej wygrali trzy mecze i jeden zremisowali. W finale niestety przegrali z drużyną z Rymanowa 1:2 po bardzo emocjonującym meczu. Bardzo dobre zawody rozegrał Dworzański Mateusz, który został uznany najlepszym bramkarzem turnieju. W nagrodę nasi chłopcy otrzymali piłkę, dyplom i okazały puchar.

Dodał: Jacek Penar

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej

4 listopada 2016

 

3 listopada w sali kina „Sokół” w Rymanowie odbył się Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej. Tak jak w poprzednich edycjach, tak i teraz uczniowie zaprezentowali bogaty i ciekawy repertuar. Zespół Szkół Publicznych w Klimkówce reprezentowało trzech uczniów: Wiktor Krukar i Oliwia Barć z klasy IV oraz Julia Żarnowska z klasy VI. Do występu przygotowała ich p. Beata Dębiec. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

Warto również wspomnieć, że uczennica klasy V Magdalena Rygiel, która uczęszcza do Studium Wokalnego „Gama” w Miejscu Piastowym zajęła II miejsce.

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy natomiast laureatom życzymy dalszych sukcesów.

Dodała: Beata Dębiec

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

II miejsce w Gminnej Gimnazjadzie w Piłce Nożnej chłopców

31 października 2016

 

Dnia 18 października 2016 roku we Wróbliku Szlacheckim odbyła się Gminna Gimnazjada w piłce nożnej chłopców. W zawodach wzięły udział zespoły z Rymanowa, Sieniawy, Posady Górnej, Królika Polskiego, Wróblika Szlacheckiego, Klimkówki i Milczy.

 

Drużyna z Klimkówki zajęła II miejsce przegrywając w finale 2:0 z drużyną z Posady Górnej. Skład naszej drużyny tworzyli: Jakub Szczepanik, Krzysztof Penar, Dawid Kasperkowicz, Aleksander Puchalski, Dawid Grysztar, Kamil  Penar, Marcin Rysz, Bartłomiej Bek.

 

Gratulacje!

Dodał: Jacek Penar

m

Finał akcji "Podaruj książkę bibliotece szkolnej"

30 października 2016

 

W poszukiwaniu odpowiedzialności za wspólne dobra, mając na uwadze rozwój pasji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży biblioteka szkolna wyszła z propozycją skierowaną do każdego ucznia polegającą na możliwości włączenia się w akcję wzbogacenia posiadanego księgozbioru o podarowane przez dzieci książeczki, które sami chętnie czytali, a teraz zechcą przekazać innym jako zaproszenie do przeżycia niezwykłej przygody z pasjonującą książką.

 

Dzieci i młodzież odpowiedziały bardzo spontanicznie, każdy pragnął ofiarować coś od siebie – piękną baśń, krótki wierszyk, wciągającą powieść czy lekturę, którą kiedyś sam trzymał w ręku, a teraz chciałby sprawić radość z czytania innym. To naprawdę piękny, serdeczny gest skierowany do drugiej osoby, którego ślad będzie cieszył kolejne pokolenia czytelników biblioteki.

 

Każda książeczka podpisana imieniem i nazwiskiem ofiarodawcy została zaprezentowana na przygotowanej z tej okazji wystawie, a dzieci z dumą i satysfakcją odnajdywały wśród zebranych zbiorów swoje „skarby” zachęcając koleżanki i kolegów do sięgnięcia po nie.

 

Dnia 28.10.2016r. zakończyła się akcja zorganizowana przez bibliotekę „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”, która trwała przez cały miesiąc. Zebrano ponad sto sztuk książek, większość z nich w bardzo dobrym stanie.

 

WSZYSTKIM OFIARODAWCOM BARDZO DZIĘKUJEMY :)

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Sukces w finale Konkursu Piosenki "Aleją Gwiazd"

29 października 2016

 

28 października 2016 r. o godz. 16:00 w sali Domu Sokoła w Rymanowie odbył się finał Konkursu Piosenki "Aleją Gwiazd". Eliminacje do koncertu finałowego rozgrywały się w dniach 25 i 26 października. Najlepsi wokaliści tych przesłuchań wystąpili podczas piątkowego koncertu.

 

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Julia Chudzińska z klasy 3a i Magdalena Rygiel z klasy 5. Dziewczynki przygotowywały się do konkursu pod opieką pań: Wioletty Krukar i Beaty Dębiec. Pięknie zaśpiewały po jednej piosence wskazanej przez komisję konkursową: Julia – „Bajki pana Andersena”, za którą otrzymała wyróżnienie, Magdalena – „Sportowe marzenia”, za którą otrzymała Grand Prix. Nagrody wręczał zastępca burmistrza pan Jan Materniak.

 

Gratulujemy naszym artystkom sukcesu i wytrwałej pracy, a najbliższym z Rodziny dziękujemy za towarzyszenie nam w tej kulturalnej imprezie. Udział w finałowym koncercie „Alei Gwiazd” wszystkim dostarczył miłych wrażeń i wielu wzruszeń.
 

Dodała: Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień ze Świeżakami w Kolorowym Przedszkolu

25 października 2016

 

Dzieci w "Kolorowym Przedszkolu" bardzo często rozmawiają z panią na temat zdrowego żywienia, wiedzą co należy jeść, aby być silnym i nie chorować. Uczą się, że jedzenie warzyw i owoców to nie tylko przyjemność, ale i dostarczenie dla naszego "brzuszka" witaminek.

 

W związku z tym dzieci wraz z panią postanowiły zorganizować "Dzień ze Świeżakami w Kolorowym Przedszkolu". Radości i wesołej zabawy nie było końca. A wszystko  to uwieczniliśmy na zdjęciach.

 

Zapraszamy do oglądania.

Dodała: Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień wolny od zajęć dydaktycznych

18 października 2016

 

Informujemy, że poniedziałek 31 października 2016r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

 

W tym dniu, w godz. od 8.00 do 15.00 szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze dla dzieci, które nie mają zapewnionej opieki w domu rodzinnym.

 

Cała szkoła czyta Sienkiewicza

27 października 2016

 

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla.

 

Włączając się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza Biblioteka Szkolna zorganizowała w dniu 26.10. br. akcję „Cała szkoła czyta Sienkiewicza”.

 

Uczniowie w czterech grupach wiekowych czytali wybrane fragmenty powieści „W pustyni i w puszczy” oraz „Quo vadis”. W akcję czytania powieści o przygodach Stasia i Nel najmłodszym kolegom włączyli się nauczyciele, wychowawcy i uczniowie z klasy III gimnazjum oraz Samorządu Uczniowskiego: Monika Chudzińska, Wiktoria Józefowicz, Katarzyna Mroczkowska, Ewelina Itner, Zuzanna Penar, Roksana Cypcar. Dzieci słuchały z zainteresowaniem najciekawszych fragmentów powieści.

 

W klasach IV-VI oraz I-III gimnazjum uczniowie przypomnieli koleżankom i kolegom biografię pisarza, przygotowana została też wystawa książek, prezentująca dorobek artysty. Chętnych do głośnego czytania fragmentów powieści „W pustyni i w puszczy” w klasach IV-VI było wielu, więc ci, których wybrano byli starannie przygotowani i czytali z dużym zaangażowaniem. Byli to: Julia Żarnowska, Julia Lorenc, Sylwia Węgrzynowska, Gabriela Krypla, Zuzanna Kasperkowicz, Szymon Węgrzynowski, Wiktoria Krukar, Mateusz Dworzański, Mikołaj Wais, Julia Wais, Paweł Walus (uczniowie klasy VI).

Klasa V: Zuzanna Kapica, Patrycja Kuś, Kacper Mermer, Anna Puchalska, Oliwia Cypcar.

Klasa IV: Szymon Barć, Andżelika Litwin, Wiktor Krukar, Szymon Penar, Ada Michalak, Ola Gazda, Oliwia Barć.

 

Gimnazjaliści zmagali się z eposem historycznym o prześladowaniu chrześcijan w Rzymie. Czytanie utworu rozpoczęła pani Beata Boczar wicedyrektor szkoły. Fragmenty powieści prezentowali: Julia Krężałek, Emilia Rybska, Jakub Kasperkowicz, Sabina Penar, Patrycja Szewczyk, Amelia Jakubowicz, Rafał Raś, Jakub Cyparski, Kamil Penar oraz Aleksander Puchalski, Mateusz Kielar, Grzegorz Rajchel, Łukasz Wais.

 

Akcja ta miała na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa, ale też zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę.

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Konkurs piosenki „Aleją gwiazd…”

26 października 2016

 

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie zorganizował w tym roku XXV Konkurs Piosenki „Aleją Gwiazd…”. Do udziału w konkursie zaproszono dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i licealną. Etap I odbył się dla najmłodszej grupy wiekowej we wtorek 25 października.

 

Nasza szkołę reprezentowała 9 – osobowa grupa dziewczynek z klas: I, II i III a. Każda z nich zaśpiewała 2 piosenki:

Bek Kornelia kl. I, Barć Klaudia kl. II, Graboń Victoria kl. II, Hanus Julia kl. II, Kubas Alicja kl. II, Uliasz Patrycja kl. II, Chudzińska Julia kl. III a, Grysztar Wiktoria kl. III a, Stapińska Sandra kl. III a

 

Do finału zakwalifikowała się Julia Chudzińska. Życzymy jej powodzenia w dalszych zmaganiach na scenie.

 

Dodały: Łucja Kilar i Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Pasowanie na ucznia

23 października 2016

 

Dnia 21 października 2016 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste „Pasowanie na ucznia”. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Lucyny Nogaj przygotowali program słowno-muzyczny o świętym Janie Pawle II – Patronie Szkoły. Program nosił tytuł „Z Wadowic do nieba” i połączony był z prezentacją multimedialną.

 

Na uroczystość przybyli: pani dyrektor szkoły Agnieszka Groblewska, pani wicedyrektor Beata Boczar, rodzice i inni zaproszeni przez dzieci goście. Uczniowie: Zuzia Zięba i Mikołaj Brzęk przywitali zgromadzoną na sali publiczność. Dzieci z wielkim zaangażowaniem, jak prawdziwi aktorzy, recytowali wiersz „Z Wadowic do nieba”, który przeplatany był okolicznościowymi piosenkami i krótkimi filmikami z życia naszego Wielkiego Rodaka. Program w wykonaniu młodych artystów był bardzo wzruszający i wzbudził zachwyt wśród zgromadzonej publiczności. Pani dyrektor Agnieszka Groblewska złożyła uczniom gratulacje za pięknie wykonany występ artystyczny i życzyła im wiele sukcesów w szkole.

 

Druga część uroczystości odbyła się przy Kąciku Patrona. Pierwszaki, wystrojeni w galowe stroje, odśpiewali hymn szkoły. Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Monika Chudzińska, odczytała przyrzeczenie, które złożyła nowa uczennica klasy pierwszej Kornelka Bek. Pani dyrektor dokonała aktu pasowania uczennicy. Wszystkie dzieci otrzymały z rąk pani dyrektor legitymacje szkolne oraz słodycze. Rodzice wręczyli dzieciom drobne upominki. Następnie odbyła się „sesja zdjęciowa”. Życzymy pierwszoklasistom samych wspaniałych chwil spędzonych w naszej szkole, sukcesów i nawiązania serdecznych przyjaźni.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zmagania z ortografią

22 października 2016

 

18.10.2016r. uczennice 6 klasy, Wioleta Walus i Julia Lorenc, brały udział w XIV Międzyszkolnym Konkursie „Ortograficzna Corrida”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Sieniawie.

 

Wiola i Julia godnie reprezentowały naszą szkołę, wspaniale poradziły sobie z zadaniami dotyczącymi znajomości zasad poprawnej pisowni.

 

Ortografia to trudna sztuka, dlatego gratulujemy dziewczynom bardzo dobrego wyniku!

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Lekcja w kinie dla klas 0-3

21 października 2016

 

To była nietypowa lekcja, bo multimedialna. 19 października wszyscy uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawcami wzięli udział w lekcji multimedialnej - „Więc chodź narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”. Lekcja odbyła się w sali kina „Sokół” w Rymanowie.

 

Zajęcia wprowadziły dzieci w świat filmów rysunkowych, pokazały trudną sztukę animacji postaci bajkowych, przybliżyły zawód rysownika. Na przykładzie znanych bajek dzieci odkryły jak wiele rysunków potrzeba, aby ożywić na ekranie postać z filmu animowanego. Jak przystało na prawdziwą lekcję – uczniowie aktywnie brali w niej udział; spróbowali swoich sił w rysunku, śpiewali przeboje z filmów dla dzieci. Lekcja zakończyła się projekcją francuskiego filmu animowanego „Mały książę”. To adaptacja książki  Antoine'a de Saint-Exupéry'ego o tym samym tytule z 1943 r.,  niezwykła historia pokazująca piękno prawdziwej przyjaźni.

 

Udział w takiej lekcji dostarczył wszystkim wielu wrażeń i przyjemnych chwil.

 

Dodała: Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Prośba o wzięcie udziału w ankiecie

21 października 2016

 

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie zwraca się z prośbą do rodziców dzieci w wieku 0-12 lat i nauczycieli o wzięcie udziału w ankiecie dotyczącej oceny działań promujących program "Owoce i warzywa w szkole" zrealizowanych w roku szkolnym 2015/2016.

 

Ankieta jest aktywna do 28.10.2016r. pod adresem http://owocewszkole.org/ankieta

 

Dzień Patrona Szkoły

20 października 2016

 

„Brońmy się przed pozorami miłości,  nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą.”

(św. Jan Paweł II )

  

Św. Jan Paweł II  jest autorytetem dla wielu ludzi na całym świecie, niezależnie od koloru skóry, wieku czy wyznania. Jest szanowany przede wszystkim za swoje czyny, postawę, stosunek do drugiego człowieka, za to kim był i jakim był. Żył Ewangelią. Każdego dnia, w każdym okresie swojego życia, w rodzinnych Wadowicach i na Stolicy Piotrowej.

 

Społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce co roku obchodzi Dzień Patrona Szkoły, którym jest św. Jan Paweł II. Z tej okazji organizujemy konkursy wiedzy o życiu i działalności naszego Papieża, uczniowie poznają coraz głębiej naukę i przesłanie, jakie kierował do nas wielki Polak.

Papież kochał sport, dlatego już po raz drugi zorganizowaliśmy Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II. Do rywalizacji przystąpili zarówno uczniowie jak  i nauczyciele, którzy wspólnie przemierzali trasę biegu w parku obok Dworu Ostoia.

 

17 października 2016r. uroczyste obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy mszą św., w której uczestniczyli uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice i pozostali mieszkańcy Klimkówki.

Z radością i wzruszeniem odśpiewaliśmy „Barkę” – ukochaną pieśń Karola Wojtyły, która, jak mówił, zaprowadziła Go aż do Watykanu.

Po mszy św. podczas uroczystej akademii wysłuchaliśmy piosenek o Ojcu Świętym w wykonaniu uczniów kl. 3a SP pod kierunkiem p. Wioletty Krukar.

S. Diana Jonczyk przygotowała wraz z uczniami 6 klasy piękną inscenizację, przedstawiającą dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły.

Sceneria przeniosła nas do Wadowic, gdzie mieszkał i dorastał Lolek – przyszły papież, który chciał zostać aktorem! Lolek -  bo Karol brzmi zbyt poważnie jak na uśmiechniętego łobuziaka z gęstwiną jasnych, rozwichrzonych włosów, które bały się grzebienia. Do tego stopnia nie lubiły być przyczesane, że koledzy ułożyli wierszyk: „Młodym rybom brak podniebień. Czy Wojtyła ma już grzebień?”

Szóstoklasiści zagrali swoje role jak zawodowi aktorzy!

Na scenie świat realny mieszał się z alegorycznym – upersonifikowane drzewa symbolizowały przemianę, jaka toczy się w duszy i życiu każdego człowieka. Czasami nie jesteśmy w stanie nawet wyobrazić sobie jak potoczą się nasze losy, jak zwyczajne wydarzenia mogą okazać się wstępem do czegoś wspaniałego i niezwykłego. Tak jak z pozoru proste, zwyczajne drzewa stały się łodzią czy krzyżem, tak prosty, skromny chłopak z Wadowic, Karol Wojtyła, stał się Papieżem, przewodnikiem i przyjacielem ludzi na całym świecie.

My też nie wiemy co nas czeka, ale jedno jest pewne – powinniśmy „żyć tak, jakbyśmy byli piątą ewangelią, którą czytać będą ludzie”.

Tego uczył św. Jan Paweł II – nie mówmy o przebaczaniu, tylko przebaczajmy; nie mówmy o miłości, tylko kochajmy!

 

Mały Lolek przeszedł długą i piękną drogę z Wadowic do Watykanu. Przez swoje życie pokazuje on cały czas dzieciom i dorosłym na całym świecie, że każdy może być świętym i każdy ma swoją własną, niepowtarzalną drogę do świętości.

 

W jednym ze swoich wierszy pytał:

 

„Tego, co w was się zaczęło, czy potraficie nie popsuć,

Czy będziecie zawsze oddzielać dobro od zła?”

 

Jako społeczność szkoły noszącej imię św. Jana Pawła II będziemy się starać, by Papież był z nas tak samo dumny, jak my z Niego.

 

Cieszymy się, że razem z nami świętowali Dzień naszego Patrona, św. Jana Pawła II, przybyli do naszej szkoły goście: ks. proboszcz Henryk Stec, ks. prałat Kazimierz Pańczyszyn, emerytowany dyrektor p. Marian Penar oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Kasperkowicz.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania tej uroczystości: s. Dianie Jonczyk, Wioletcie Krukar, Teresie Cypcar, Kazimierzowi Barciowi, Barbarze Chudzińskiej, Elżbiecie Józefowicz, Joannie i Krzysztofowi Grysztarom, Dariuszowi Dąbrowskiemu i państwu Agnieszce i Michałowi Ostoia – Tomaszewskim za pomoc w zorganizowaniu II Biegu Przełajowego im. św. Jana Pawła II.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Lekcja w kinie dla klas 4-6

19 października 2016

 

19 października 2016 r. uczniowie klas 4-6 SP uczestniczyli w niecodziennej lekcji  „Magia kina. Tajniki sztuki filmowej” w kinie „Sokół” w Rymanowie.

 

Jej organizatorem było Centrum Edukacji Filmowej z  Wołomina.  Spotkanie prowadziła aktorka, która wprowadzała dzieci w magiczny świat filmu.

 

Podczas lekcji uczniowie poznali najważniejsze etapy tworzenia dzieła filmowego, dowiedzieli się, na czym polega specyfika realizacji filmu i czym różni się od innych tekstów kultury, odkryli, które z kultowych scen filmowych były improwizowane. Poznali także kulisy tworzenia najsłynniejszych filmów oraz dowiedzieli się, w jaki sposób najmniejszy element filmowego obrazu tworzy magię kina.

 

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, jakie kolory przeważają w filmach i dlaczego akurat niebieska i pomarańczowa barwa przyciąga uwagę widzów. Wszystkie  etapy lekcji ilustrowane były przykładami z najsłynniejszych filmów, a pani prowadząca zajęcia zachęcała dzieci do głośnych odpowiedzi. Uczniowie z zaangażowaniem odpowiadali na pytania i  szukali rozwiązań zagadek filmowych.

 

Na koniec wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli film „Tom i Huck” na motywach  powieści Marka Twaina, opowiadający o niezwykłych perypetiach dwójki przyjaciół.

 

Ta lekcja na pewno odkryła przed uczniami wiele tajemnic sztuki filmowej i na długo pozostanie im w pamięci.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

m

Dzień Edukacji Narodowej

17 października 2016

 

12 października uroczyście świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem wychowawcy przygotowali akademię.

 

Główną częścią programu był krótki spektakl w zabawny sposób pokazujący efekty przemiany nauczyciela konsekwentnego i wymagającego w jego przeciwieństwo. Wróżka Luz Bajera nieźle namieszała w klasie IV. Skończyło się rozbitym nosem i jedynkami dla większości uczniów.

 

W drugiej części akademii uczniowie przedstawili „poetyckie” sylwetki typowych uczniów: spóźnialskiego, gapy, rozrabiaki i piątkowicza. Akademia zakończyła się podziękowaniami i życzeniami dla wszystkich pracowników szkoły złożonymi przez klasę IV, Samorząd Uczniowski i panią dyrektor Agnieszkę Groblewską.

 

Dziękujemy również Radzie Rodziców za życzenia, kwiaty i słodki upominek.

 

Dodał: Krzysztof Telega

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z policjantem

17 października 2016

 

Spotkanie z policjantem  to coroczne wydarzenie towarzyszące młodszym dzieciom z naszej szkoły. Odbywa się ono w ramach współpracy profilaktyczno – wychowawczej, która ma na celu przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom i zapewnienie uczniom bezpieczeństwa. Naszym gościem był aspirant sztabowy Jerzy Barczentewicz z Miejskiej Komendy Policji w Krośnie.

 

Pan Barczentewicz w krótki i przystępny sposób wyjaśnił najmłodszym użytkownikom ruchu drogowego podstawowe przepisy i zasady obowiązujące na drodze w ruchu pieszych i rowerzystów. Poruszył także istotny temat dotyczący pasażerów w samochodzie, kontaktów dzieci z obcymi ludźmi, czy numerów alarmowych. Zdobyte wiadomości pan policjant od razu zweryfikował. Wszyscy uczniowie przeszli test sprawdzający podstawową wiedzę o ruchu drogowym. Musi ona wystarczyć na cały rok do kolejnego spotkania.

 

Życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznej drogi do i ze szkoły!

 

Dodały: Wioletta Krukar i Grażyna Byra

Zobacz zdjęcia >>>

m

Pielgrzymka uczniów klasy III gimnazjum na Jasną Górę

16 października 2016

 

Włączając się w działania podejmowane przez Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunami: panią dyrektor Agnieszką Groblewską, siostrą Dianą Jonczyk oraz wychowawczynią panią Agatą Barzyk  wyruszyli w dniu 13 października br. na pielgrzymkę na Jasną Górę przed cudowne oblicze Czarnej Madonny. Ze względu na późną porę wyjazdu (godz. 1.30 w nocy) pierwsza część trasy minęła w ciszy, ponieważ każdy próbował jeszcze odpocząć. Na miejsce dotarliśmy około 8.00 rano i od razu udaliśmy się do kaplicy Cudownego Obrazu, aby pokłonić się Matce Bożej, a młodzież mogła wyrazić swoje prośby i podziękowania na przygotowanych karteczkach. Po krótkiej osobistej adoracji wróciliśmy do autokaru, aby zjeść śniadanie, napić się ciepłej herbaty.

Po godz. 9.00 dyrektor szkoły udała się do biura pielgrzymki w Auli o. Augustyna Kordeckiego, aby zarejestrować szkołę i odebrać pamiątki pielgrzymkowe oraz śpiewniki dla każdego pielgrzyma, natomiast uczniowie z Pocztem Sztandarowym przeszli na Wały Jasnogórskie. Pozostała część grupy wyruszyła na plac przed Szczytem, by wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Ks. Bpa Henryka Tomasika – Duszpasterza Rodziny Szkół. Niezwykle liczna reprezentacja Pocztów i młodzieży świadczy o stale rosnącej liczbie szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Po Mszy Świętej odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej i list do Ojca Świętego Franciszka. Spotkanie dyrektorów w Auli o. Kordeckiego zakończyło tegoroczną pielgrzymkę.

Pomimo zimna każdy starał się przeżyć to spotkanie w atmosferze skupienia i modlitwy w intencjach, z którymi pielgrzymował na Jasną Górę. Warto dodać jeszcze, że pieniądze zebrane przez organizatorów od każdego uczestnika pozostałe po rozliczeniu pielgrzymki zostały w tym roku przekazane dla wybranej rodziny z Kazachstanu, która wróciła do Ojczyzny oraz na pomoc Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Dodała: Agata Barzyk

Zobacz zdjęcia >>>

m

Zbiórka pieniężna z okazji Dnia Papieskiego

15 października 2016

 

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – pod takim hasłem obchodzony był XVI Dzień Papieski. Jak co roku nasza szkoła aktywnie włączyła się w zbiórkę pieniężną prowadzoną przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przypomnijmy, że Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i  Ojczyzny. Fundacja od 16 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku pomocą zostanie objętych ponad 2000 młodych ludzi z 40 diecezji Polski.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział w tej akcji charytatywnej. Pod opieką pań: Łucji Kilar, Wioletty Krukar, Kingi Bardowskiej i pana Krzysztofa Telegi kwestowali w dniu 2 października przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Klimkówce. Kwestujący: Monika Chudzińska, Ewelina Itner, Julia Trybus, Wiktoria Józefowicz, Katarzyna Mroczkowska, Zuzanna Penar, Kamila Szczurek, Szymon Froń, Mateusz Kielar, Łukasz Wais – zebrali kwotę 1228 złotych 60 groszy.

W zbiórkę włączyli się też pierwszoklasiści – Milena Penar, Anastazja Penar i Kamil Kasperkowicz, którzy kwestowali wśród uczniów i pracowników szkoły. Dzieci zebrały kwotę 211 złotych 70 gr. Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto Fundacji.

Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy hojnie wsparli „żywy pomnik Jana Pawła II”.

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Św. Janie Pawle II – Patronie Szkoły

15 października 2016

 

Tradycją naszej szkoły stały się szkolne konkursy wiedzy o świętym  Janie Pawle II. Corocznie odbywają się one w październiku. Celem tych konkursów jest  popularyzacja wiedzy o życiu, nauczaniu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

W tegorocznym konkursie wzięło udział ogółem 17 uczniów, ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Testy wiedzy przygotowały panie Kinga Bardowska, Teresa Janas i Lucyna Nogaj. Składały się one z 25 pytań różniących się stopniem trudności. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się gruntowną znajomością życiorysu Karola Wojtyły i Jego działalnością w okresie pontyfikatu. Poziom tegorocznego konkursu był na wysokim poziomie. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat swojego rodaka Św. Jana Pawła II – patrona szkoły.

Oto wyniki konkursu:

 

Szkoła Podstawowa

1 miejsce – Zuzanna Kasperkowicz

2 miejsce – Gabriela Krypla

3 miejsce – Magdalena Rygiel

Gimnazjum

1 miejsce – Julia Trybus

2 miejsce – Julia Krężałek

3 miejsce – Roksana Cypcar

 

Gratulujemy uczennicom dużej wiedzy o Patronie Szkoły i zachęcamy do udziału w podobnych konkursach.

 

Dodały: Kinga Bardowska i Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

90 urodziny Kubusia Puchatka

14 października 2016

 

14 października 1926 roku została wydana pierwsza książka o Kubusiu Puchatku. Z tej okazji  Gminna Biblioteka Publiczna w Rymanowie zorganizowała dla uczniów klas II konkurs plastyczny pt. „Mieszkańcy Stumilowego Lasu”. Nadesłano 64 prace.

 

Z naszej szkoły 7 dzieci z klasy II wzięło udział w konkursie. Wyróżnienie i piękną książkę o Kubusiu Puchatku otrzymała Victoria Graboń. Gratulujemy sukcesu i życzymy Victorii oraz wszystkim czytelnikom miłych chwil podczas poznawania kolejnych przygód zawsze młodego Kubusia Puchatka.

m

Dodała: Łucja Kilar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spektakl profilaktyczny "Wyjść poza schemat"

13 października 2016

 

12  października uczniowie klas 4- 6  Szkoły Podstawowej oraz uczniowie Gimnazjum  w Klimkówce brali udział w spektaklu profilaktycznym „Wyjść poza schemat” w wykonaniu aktorów Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa.

 

Spektakl dotyczył zjawiska coraz bardziej powszechnego – cyberagresji. Aktorzy wprowadzili uczniów w złożoną problematykę zagrożeń czyhających na użytkowników Internetu i telefonów komórkowych, zamieszczania w sieci obraźliwych informacji czy kompromitujących zdjęć.

 

Po spektaklu aktorzy przeprowadzili z uczniami krótką pogadankę na temat zjawiska cyberprzemocy. Uświadomili młodzież, jakie mogą być konsekwencje obrażania innych w sieci, konsekwencje nękania lub prześladowania kogoś przez telefon komórkowy. Zwrócili też uwagę na to, że w wirtualnym świecie nikt nie jest anonimowy i bezkarny. Niewłaściwe zachowanie zawsze pociąga za sobą konsekwencje prawne.

 

Uczniowie i nauczyciele szkoły w Klimkówce bardzo serdecznie dziękują Burmistrzowi Gminy Rymanów za zorganizowanie tego spotkania i możliwość obejrzenia spektaklu.

 

Dodała: Beata Boczar

Zobacz zdjęcia >>>

m

I miejsce trzecioklasistów w Mini Olimpiadzie Sportowej

13 października 2016

 

Dnia 12 października 2016r. na hali sportowej w Sieniawie odbyła się Mini Olimpiada Sportowa dla dzieci z klas II i III szkoły podstawowej. Organizatorami imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie i Hala Sportowa w Sieniawie. Celem zawodów było popularyzowanie różnych form sportowych.

 

W rywalizacji uczestniczyły dzieci z Sieniawy, Rymanowa, Głębokiego, Królika Polskiego, Posady Górnej, Bzianki i nasz zespół z Klimkówki. Zespoły składające się z 4–osobowej drużyny rywalizowały w formie wyścigów rzędów: rzut do celu, sztafeta z pałeczką, bieg z przeszkodami, turlanie piłki, skoki w workach, przenieś jajeczko, strzał do bramki.

 

Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Kasperkowicz, Patrycja Dworzańska, Sebastian Garbowski i Mateusz Penar. Trzecioklasiści zaprezentowali się znakomicie zajmując I miejsce w całych zawodach. W nagrodę nasi uczniowie otrzymali dyplomy, medale oraz puchar wręczony osobiście przez zastępcę Burmistrza Gminy Rymanów pana Jana Materniaka oraz panią dyrektor GOK-U Danutę Litarowicz.

 

Dodał: Jacek Penar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Cudeńka z kasztanów

12 października 2016

 

Dzieci uwielbiają zbierać dary jesieni: kasztany, żołędzie, kolorowe listki i szyszki. Można z nich zrobić prawdziwe cudeńka. Zabawy z darami jesieni  rozwijają u dzieci zmysł estetyczny i sprawność manualną, a przede wszystkim dostarczają im okazji do świetnej zabawy.

 

Przekonały się o tym pierwszaki,  które na zajęciach robiły kasztanowe cudeńka. Dzieci miały świetne pomysły i tworzyły nie tylko popularne ludziki, ale również ślimaczki, żółwie, wiewiórki, gąsieniczki itp. Zabawy z darami jesieni dostarczyły pierwszakom wiele radości i satysfakcji z własnoręcznie zrobionej zabawki.

 

Dodała: Lucyna Nogaj

Zobacz zdjęcia >>>

m

Dzień Edukacji Narodowej - dzień wolny od zajęć dydaktycznych

11 października 2016

 

Informujemy, że piątek 14 października 2016r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

 

W tym dniu, w godz. od 8.00 do 15.00 szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze dla dzieci, które nie mają zapewnionej opieki w domu rodzinnym.

 

Otrzęsiny

6 października 2016

Prawdopodobnie najbardziej radosną impreza w szkole są „Otrzęsiny”.  W tym roku szkolnym przyjęcie klasy pierwszej w poczet gimnazjalistów świętowaliśmy w czwartek, 6 października. Pierwszaki nie tak łatwo mogły się dostać w mury szkoły. Ekipa ze szminkami i kredkami upstrzyła ich twarze czerwonymi  noskami i wąsikami podpisując na czole KOT, tak aby nikt nie miał wątpliwości z kim ma do czynienia.   Przed drzwiami brygada porządkowa pilnowała wejścia do szkoły i dbała o ład. Natomiast w szatni  niespodzianka- diabełek nękał pierwszaków widłami. To jednak był dopiero początek zmagań…  Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Pani Dyrektor Agnieszka Groblewska,  otwierając worek z napisem OTRZĘSINY, z którego wygramolił się, ni mniej ni więcej, tylko kot w butach z okrzykiem: „Kot żywemu nie przepuści”.  I tu Pani Dyrektor nie wiedziała, że ukręciła bicz na siebie.
Zanim uczniowie klasy I przystąpili do wykonywania zadań sprawdzających ich wiadomości o szkole, wolę walki, hart ducha i poczuci humoru, prowadzący: Wiktoria Puchalska, Patrycja Szewczyk  i Jakub Cyparski  zaprosili do zabawy Panią Agnieszkę Groblewską i  Panią Beatą Boczar,  które przecież rozpoczynając pracę dyrektora i wicedyrektora, nie mogły ujść tradycji otrzęsin. Kierowanie szkołą wymaga nie lada kondycji fizycznej i umysłowej, sprawdziliśmy więc w jakiej są formie. Przygotowane zadania  z kultury fizycznej i muzyki wykonały z dużym wdziękiem, a krótki quiz rozwiązały celująco. Obie panie otrzymały pamiątkowe dyplomy i zostały przyjęte przez uczniów w poczet społeczności gimnazjalnej.

Pierwszaki- kociaki oczekiwały na swoją kolej w lekkim napięciu. Aby nieco rozluźnić atmosferę, przedstawiliśmy im krótką prezentację przygotowaną na ich cześć przez  Amelkę Jakubowicz i Patrycję Szewczyk.

Zmagania pierwszaków-kociaków zaczęły się nie lada rozgrzewką, po której już z ochotą  przystępowały do sprawdzianów fizycznych, muzycznych, artystycznych. Trzeba przyznać, że spisali się znakomicie. Nawet dmuchanie ping-ponga na warstwie mąki z zawiązanymi oczami i tańczenie bosymi stopami na warstwie klocków Lego zakończyły się sukcesem.  Jak zwykle dreszczyk emocji towarzyszył wszystkim przed tradycyjnym poczęstunkiem, którego skonsumowanie także zaliczało się do konkurencji. Czekoladowe kulki obtoczone wiórkami kokosowymi wyglądały  zachęcająco. Z dużą ostrożnością kociaki rozgryzały ich wnętrze.  Co tam jest w środku? Jakieś niesłodkie, jakieś nijakie, co to było? 

Jury w składzie Joanny Kaczor-opiekuna SU, Moniki Chudzińskiej- przewodniczącej SU i Sabiny Penar – przedstawiciela kl. II G, solidnie pracowało przy ocenianiu zadań. 
Pani dyrektor wręczyła kociakom pamiątkowe medale i zaprosiła wszystkich na dyskotekę szkolną.

Dziękuję bardzo wszystkim uczniom z mojej klasy IIG za duże zaangażowanie w organizację Otrzęsin, za starania i zachowanie umiaru.

Dodała: Alicja Nowicka

Zobacz zdjęcia >>>

Obchody XVI Dnia Papieskiego

3 października 2016

 

W niedzielę, 9 października 2016 obchodzony będzie XVI Dzień Papieski pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Organizacją obchodów Dnia Papieskiego zajmuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak co roku, oprócz Eucharystii, modlitw oraz uroczystości naukowych, kulturalnych i sportowych w całej Polsce organizowane są przykościelne zbiórki pieniężne jako odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II do solidarności z ubogimi. Środki zebrane podczas zbiórki przeznaczane są na fundusz stypendialny Fundacji, która wspiera młode, zdolne osoby pochodzące z niezamożnych rodzin umożliwiając im rozwijanie talentów i  zdobywanie wykształcenia.

 

Nasza szkoła również w tym roku włączy się w tę akcję charytatywną. Młodzież wraz z nauczycielami będzie kwestowała przy kościele przed każdą mszą świętą.

 

Więcej informacji o akcji można przeczytać na stronie dzielo.pl

Dodała: Agnieszka Groblewska

m

I ty możesz zostać biathlonistą

2 października 2016

 

W słonecznym dniu, w miłej atmosferze dnia 1.10.2016r. w Lubatowej zostały rozegrane zawody w biathlonie letnim w ramach programu upowszechniania biathlonu wśród dzieci i młodzieży „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ BIATHLONISTĄ".

 

Trasa biegowa i strzelnica usytuowane były przy szkole. Na strzelnicy używana była broń laserowa. W zawodach tych wzięła udział grupa uczniów z naszej szkoły. Biegi  odbywały się w trzech kategoriach wiekowych rocznik: 2008 – 2009, 2006 – 2007, 2004 – 2005. Najmłodsi wykonywali jedno strzelanie leżąc, pozostałe grupy dwa. Za niecelne strzały dodawane było 20 sekund do czasu biegu.

 

Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze. W swoich kategoriach zajęli następujące miejsca:

Urodzeni w 2006 – 2007 roku

Rygiel Magdalena zajęła III miejsce

Penar Mateusz zajął I miejsce

Penar Szymon II miejsce

Łopuszański Bartosz III miejsce

Krukar Wiktor IV miejsce

Garbowski Sebastian V miejsce.

W rocznikach 2004 – 2005 startowała Kapica Zuzanna, która zajęła III miejsce i Lorenc Julia zajęła X miejsce.

 

Wszyscy do domów wrócili radośni i zadowoleni choć trochę zmęczeni.

Gratulujemy startu.

 

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

Zobacz zdjęcia >>>

m

Bieg Papieski „Ku czci Papieża Jana Pawła II" w Jaśliskach

30 września 2016

 

24 września 2016 roku,  już po raz piąty, odbył się  bieg „Ku czci Papieża Jana Pawła II”. Organizatorami biegu byli Parafia Jaśliska, Gmina Jaśliska oraz tutejszy Zespół Szkół Publicznych. Była to kolejna  impreza sportowa w ramach obchodów 650– lecia Jaślisk. Zawody miały na celu popularyzację biegów wśród młodzieży oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Miejscem imprezy był jaśliski rynek, który gościł zespoły z  5 szkół - z Klimkówki, Zręcina, Tylawy, Królika Polskiego i Jaślisk. Biegi odbywały się w siedmiu kategoriach  wiekowych. Naszą szkołę reprezentowało 26 uczniów.

 

Najlepsze wyniki osiągnęli:

 

Barć Klaudia - II miejsce -  kl. I –II

Kielar Bartłomiej – IV miejsce- kl. I-II

Ostoia – Tomaszewski Mateusz – V miejsce- kl. I-II

 

Krukar Wiktor – I miejsce- kl. III-IV

Garbowski Sebastian -II miejsce- kl. III-IV

Penar Mateusz - III miejsce- kl. III-IV

 

Rygiel Magdalena - I miejsce- kl. III-IV

Kasperkowicz Zuzanna - IV miejsce- kl. III-IV

Gazda Aleksandra - V miejsce- kl. III-IV

 

Wais Mikołaj - VI miejsce- kl. V- VI

 

Cypcar Roksana - II miejsce- kl. I – III G

Chudzińska Monika - IV miejsce- kl. I – III G

Szczepanik Wiktoria - V miejsce- kl. I – III G

 

Puchalski Aleksander - I miejsce- kl. I – III G

Szczepanik Jakub - VI miejsce- kl. I – III G

 

Organizatorzy ufundowali atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz medale dla zawodników, którzy zajęli miejsca na podium.  Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Naszym zawodnikom dziękujemy i gratulujemy doskonałych wyników.

m

Dodała: Roksana Cypcar, klasa 3 gimnazjum

Zobacz zdjęcia >>>

m

Cała Polska czyta dzieciom

29 września 2016

 

Zaczął się nowy rok szkolny, wraz z nim wiele obowiązków.  Nie zapominajmy o jednym z nich, jakim jest spotkanie dzieci i dorosłych przy książce. Nasza klasa – IIIa, kontynuuje akcję czytania przez nauczyciela i propagowania czytelnictwa.

 

W tym roku dołączą do nas Rodzice, którzy chętnie odpowiedzieli na propozycję wychowawcy. Pierwszym odważnym okazał się tata Szymona – p. Tomasz Kuś. Wszystkim dzieciom bardzo spodobał się  pomysł i wizyta gościa, który doskonale poradził sobie w nowej roli.

 

Dziękujemy  p. Tomaszowi za współpracę - włączenie się w akcję czytania dzieciom.

m

Dodała: Wioletta Krukar

Zobacz zdjęcia >>>

m

Pierwszaki robią sałatkę jarzynową

28 września 2016

 

Pierwszaki wiedzą, jakie znaczenie dla naszego zdrowia mają owoce i warzywa. Z myślą o jarzynowych witaminkach dzieci postanowiły zrobić wspólnie pyszną sałatkę jarzynową. Na zajęciach zamieniły się w prawdziwych kucharzy. Powagi dodawały im kuchenne fartuszki, niekiedy pożyczone od mamusi. Podczas wykonywania sałatki dzieci nauczyły się, że gotowanie i przyrządzanie posiłków wymaga wiele umiejętności. Należy też przestrzegać zasad szczególnej higieny i bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.

 

Dziewczynki i chłopcy bardzo zaangażowali się w wykonanie sałatki. Sałatka jarzynowa wyśmienicie wszystkim smakowała. Teraz pierwszaki mogą służyć pomocą swoim mamusiom i babciom przy przyrządzaniu sałatek w domu.

Dodała: Lucyna Nogaj

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

Powitanie jesieni przez klasę IIIa

27 września 2016

Witamy jesień

Jesień to czas zbiorów owoców, warzyw. To czas przetworów i pieczenia szarlotek. Klasa IIIa  właśnie pieczeniem ciasta uczciła nadejście jesieni. Wszyscy jednogłośnie  wybrali placek i bardzo chętnie zgłaszali się do przyniesienia potrzebnych produktów.  Każdy wykazał się kulinarnymi  zdolnościami, najwięcej ochotników było do zbijania jajek i miksowania. Degustacja przebiegła bardzo szybko i niestety nie było dokładek.  Za to na zakończenie pracowitego dnia wyruszyliśmy na spotkanie z jesienią.  Dopisała pogoda, humory i nawet kondycja.

Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie produktów i p. Staszkowi za pomoc w kuchni.

Dodała: Wioletta Krukar

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

Podaruj książkę bibliotece szkolnej

26 września 2016

 

W miesiącu październiku biblioteka szkolna organizuje akcję „Podaruj książkę bibliotece szkolnej". Każdy chętny uczeń może przyczynić się do wzbogacenia księgozbioru biblioteki przynosząc dowolną książkę, którą chciałby podzielić się z innymi.

 

Podsumowaniem akcji będzie wystawa podarowanych bibliotece książek w dniu 28 października 2016r.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączą się w akcję na rzecz biblioteki szkolnej.

Dodała: Małgorzata Jakubowicz

m

Szkolny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II – Patronie Szkoły

17 września 2016

Szkolny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II odbędzie się 10 października 2016 roku.

 

Celem konkursu jest:

- popularyzacja wiedzy o życiu, nauczaniu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II

- pogłębianie znajomości nauczania św. Jana Pawła II i przesłania Jego pontyfikatu

- kształtowanie postawy szacunku i uznania dla Papieża Polaka

- pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II

- ukazanie  znaczenia wiary w życiu św. Jana Pawła II

 

W konkursie biorą udział uczniowie IV, V i VI klasy szkoły podstawowej oraz I, II, III klasy gimnazjum. Każdą klasę reprezentuje co najmniej 3 uczestników.

 

Zgłoszenia do konkursu przyjmują wychowawcy klas.

 

Pytania konkursowe zostaną przygotowane w oparciu o ogólnodostępną wiedzę o postaci Papieża - Polaka (ogólna znajomość bibliografii Papieża, pielgrzymki papieskie, pontyfikat św. Jana Pawła II).

 

Forma konkursu to test składający się z 25 pytań. Oddzielne testy piszą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

 

W przypadku otrzymania przez uczestników takiej samej ilości punktów, zostanie zorganizowana dodatkowa część - dogrywka, której zadaniem będzie wyłonienie zwycięzcy konkursu.

 

Zachęcamy uczniów do licznego udziału w konkursie.

Dodała: Lucyna Nogaj

m

II Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II

16 września 2016

 

W czwartek, 15 września 2016 roku w naszej szkole odbył się II Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II. Dzięki uprzejmości państwa Agnieszki i Michała Ostoia-Tomaszewskich bieg odbył się w przepięknej scenerii parku przylegającego do Dworu Ostoia w Klimkówce.

 

W rywalizacji uczestniczyli  uczniowie od klasy 1 do klasy 6 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści – w sumie 138 uczniów. Do biegu włączyli się również nauczyciele: pani Małgorzata Jakubowicz, pani Alicja Nowicka, pani Paulina Lorenc, pani Joanna Wójcik-Kaczor, pani Beata Dębiec, pan Jacek Penar, s. Diana Jonczyk oraz pani dyrektor Agnieszka Groblewska i pani wicedyrektor Beata Boczar wraz z emerytowanym dyrektorem panem Marianem Penarem.

 

Zawodnicy starowali w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach. Jako pierwsze rywalizacje rozpoczęły dzieci z klasy 1 i 2 na dystansie 250m. Następnie klasy 3a i 3b pokonując 400m. Tuż za nimi na starcie pojawili się czwartoklasiści i piątoklasiści pokonując taki sam dystans jak ich młodsi koledzy. Klasa 6 szkoły podstawowej i 1 gimnazjum przebiegły 800 metrów, a klasy 2 i 3 gimnazjum 1000m.

 

Po biegu wszyscy z uśmiechami na twarzy udali się na pieczoną kiełbaskę i herbatkę serwowaną przez rodziców.

 

Biegi uważamy za bardzo udane i chętnie powtórzymy je za rok.

 

Dziękujemy nauczycielom: pani Małgorzacie Jakubowicz i panu Jackowi Penarowi, pracownikom obsługi: panu Dariuszowi Dąbrowskiemu i panu Stanisławowi Zych oraz rodzicom: pani  Anecie Krukar, pani Anecie Uliasz, pani Iwonie Kuś, pani Magdalenie Wilusz i pani Justynie Barć za pomoc w organizacji biegu, a uczniom gratulujemy pokonania dystansu.

 

Wyniki rywalizacji:

 

Kategoria chłopcy klas 1-2 SP

Kategoria dziewczyny klas 1-2 SP

Miejsce

Uczeń

Klasa

Miejsce

Uczeń

Klasa

1

Bartek Kielar

2

1

Klaudia Barć

2

2

Mateusz Ostoia-Tomaszewski

2

2

Julia Hanus

2

3

Lucjan Rajchel

2

3

Patrycja Uliasz

2

 

Kategoria chłopcy klas 3a-3b SP

Kategoria dziewczyny klas 3a-3b SP

Miejsce

Uczeń

Klasa

Miejsce

Uczeń

Klasa

1

Sebastian Garbowsk

3b

1

Zuzanna Kasperkowicz

3b

2

Mateusz Penar

3b

2

Zuzanna Wilusz

3b

3

Tymoteusz Szot

3b

3

Patrycja Dworzańska

3b

 

Kategoria chłopcy klas 4-5 SP

Kategoria dziewczyny klas 4-5 SP

Miejsce

Uczeń

Klasa

Miejsce

Uczeń

Klasa

1

Wiktor Krukar

4

1

Zuzanna Kapica

5

2

Filip Wójcik

5

2

Magdalena Rygiel

5

3

Szymon Barć

4

3

Oliwia Cypcar

5

 

Kategoria chłopcy klas 6 SP-1 G

Kategoria dziewczyny klas 6 SP-1 G

Miejsce

Uczeń

Klasa

Miejsce

Uczeń

Klasa

1

Jakub Szczepanik

1G

1

Julia Lorenc

 6

2

Szymon Węgrzynowski

 6

2

Natalia Puchalska

 1G

3

Mikołaj Wais

 6

3

Julia Żarnowska

 6

 

Kategoria chłopcy klas 2-3 G

Kategoria dziewczyny klas 2-3 G

Miejsce

Uczeń

Klasa

Miejsce

Uczeń

Klasa

1

Michał Krukar

3G

1

Roksana Cypcar

3G

2

Aleksander Puchalski

 3G

2

Monika Chudzińska

 3G

3

Krzysztof Penar

 3G

3

Wiktoria Szczepanik

 2G

 

Dodały: Julia Trybus, Alicja Kasperkowicz, klasa 3 gimnazjum

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

Spotkanie z rodzicami

14 września 2016

 

Informujemy, że we wtorek, 20 września 2016 roku o godz. 16.30 w holu głównym szkoły odbędzie się spotkanie z rodzicami. Po spotkaniu ogólnym z dyrektorem szkoły odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

 

Święty wśród nas

14 września 2016

 

Księża Michalici przeżywając piąty rok nowenny przed 100-leciem zatwierdzenia michalickiego Zgromadzenia zaprogramowali na ten czas spotkanie ze św. Janem Pawłem II w jego relikwiach w Zgromadzeniu Sióstr Michalitek w Klimkówce. Siostry w dniach od 7-8 września zaprosiły do swojej kaplicy domowej wszystkich chętnych mieszkańców. Na to spotkanie już wieczorem 7 września przybyło wielu parafian. Wszyscy modlili się za wstawiennictwem Świętego w różnych intencjach: za chorych, o zdrowie, o dobrą naukę, pracę, miłość w rodzinach. Dnia 8 września nawiedziły relikwie wszystkie klasy naszej szkoły wraz z nauczycielami i prosiły Patrona szkoły o wstawiennictwo następującą modlitwą:

 

Boże, bogaty w miłosierdzie,
z Twojej woli święty Jan Paweł II, papież,
kierował całym Kościołem,
spraw, prosimy, abyśmy dzięki jego nauczaniu
z ufnością otworzyli nasze serca
na działanie zbawczej łaski Chrystusa,
jedynego Odkupiciela człowieka.
Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg,
przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dodała: s. Diana Jonczyk

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wyniki wyborów Zarządu SU

14 września 2016

 

14 września odbyły się w naszej szkole tajne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum oddawali głos na jednego z dwunastu kandydatów na specjalnie przygotowanych kartach do głosowania.

 

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie: Elżbieta Rybska, Diana Szczurek, Julia Lorenc, Zuzanna Penar.

 

Wyniki wyborów 2016/2017 przedstawiają się następująco:
 

 

Przewodniczący

Monika Chudzińska

Wiceprzewodniczący

Roksana Cypcar

Sekretarz

Kamila Szczurek

Skarbnik

Gabriela Krypla

Członkowie

Mikołaj Wais

Maciej Misiak

Kamil Penar

Zuzanna Kasperkowicz

 

Po wyborach nowy Zarząd SU wraz z przewodniczącymi poszczególnych klas zwołał zebranie, na którym przeprowadzono głosowanie na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W wyniku głosowania nowym opiekunem SU została pani Joanna Wójcik-Kaczor.

 

Gratulujemy i życzymy wytrwałości oraz sukcesów w pracy w nowym roku szkolnym!

Dodała: Agnieszka Groblewska

m

Zobacz zdjęcia >>>

 

II Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II

12 września 2016

 

W czwartek, 15.09.2016 roku w parku przy Dworze Ostoia w Klimkówce odbędzie się II Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II.

 

W zawodach obowiązkowo uczestniczą wszyscy uczniowie od klasy 1 SP do 3 G. Gdyby uczeń nie mógł wziąć udziału w rywalizacji z powodu choroby lub ze względów zdrowotnych prosimy rodziców o napisanie dziecku zwolnienia.

 

Startujący posiadają odpowiedni strój sportowy i obuwie.

 

Wyjście ze szkoły:

 godz. 10.35 – klasy 1-3 SP

 godz. 10.50 – klasy 4-6 SP i 1-3 G

 

Opiekunowie grup:

Klasa

Opiekunowie

Klasa

Opiekunowie

Klasa

Opiekunowie

1 SP

L. Nogaj

M. Czelny

4 SP

K. Telega

B. Boczar

1 G

Ewa Drybała

2 SP

Ł. Kilar

5 SP

s. D. Jonczyk

2 G

A. Nowicka

3a SP

W. Krukar

6 SP

J. Wójcik - Kaczor

B. Dębiec

3 G

A. Barzyk

P. Lorenc

3b SP

K. Bardowska

 

 

 

 

 

Po przyjściu grup odbędzie się zbiórka i otwarcie zawodów. Nauczyciele WF przedstawią zasady rywalizacji i zaprezentują trasę biegu.

 

1.  godz. 10.50 – bieg 250m dziewczynki – kl. 1 – 2 SP

2.  godz. 11.00 – bieg 250m chłopcy – kl. 1 – 2 SP

3.  godz. 11.10 – bieg 400m dziewczynki – kl. 3a – 3b SP

4.  godz. 11.20 – bieg 400m chłopcy – kl. 3a – 3b SP

5.  godz. 11.30 – bieg 400m dziewczynki – kl. 4 SP – 5 SP

6.  godz. 11.40 – bieg 400m chłopcy – kl. 4 SP –5 SP

7.  godz. 11.50 – bieg 800m dziewczynki – kl. 6 SP – 1 G

8.  godz. 12.00 – bieg 800m chłopcy – kl. 6 SP – 1 G

9.  godz. 12.10 – bieg 1000m dziewczyny – kl. 2 G – 3 G

10. godz. 12.20 – bieg 1000m chłopcy – kl. 2 G – 3 G

 

Każda grupa po swoich biegach wraz z opiekunami idzie na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
 

Uczniowie klas 1-3 SP z opiekunami ok. godz. 12.30 wracają do szkoły.
 

Uczniowie klas starszych SP i gimnazjum wracają do domów samodzielnie:

- klasy 4 i 5 SP ok. godz. 12.45

- klasy 6 SP i 1 G ok. godz. 13.00

- klasy 2 i 3 G - ok. godz. 13.15

 

Lekcja 1, 2 i 3 oraz zajęcia świetlicowe w tym dniu odbywają się zgodnie z planem lekcji.

 

Za zajęcie I, II i III miejsca uczniowie otrzymają medale i dyplomy, które zostaną wręczone podczas obchodów Dnia Patrona.

 

W razie deszczu bieg zostanie odwołany i odbędzie się w innym terminie.

Dodała: Agnieszka Groblewska

 

Przedszkolaki na wycieczce

10 września 2016

 

Był piękny, słoneczny, wrześniowy poranek kiedy ponownie uczniowie klasy „0” pod opieką swojego wychowawcy Teresy Janas oraz Pani Eweliny Klimkiewicz i Pani Agnieszki Gazdy (rodzice) udali się na kolejną wyprawę po najbliższej okolicy, poznając przyrodnicze walory „Małej Ojczyzny” oraz jej wszelkie inne osobliwości. Pierwszym punktem ich wycieczki krajoznawczej było zwiedzanie Huty Szkła „Sabina” w Rymanowie. Historię powstania i proces produkcji oraz bogatą ekspozycję szklanych dzieł sztuki przedstawił nam w bardzo interesujący sposób prezes Huty Szkła – Pan Henryk Rysz. Podczas pobytu w Hucie, dzieci miały okazję obejrzeć pracę hutników oraz uczestniczyć w pokazie powstawania „szklanych zwierzątek”, które osobiście prezentował prezes Huty. Niezapomnianą chwilą dla dzieci była możliwość samodzielnego wykonania próby wydmuchiwania szklanych baniek. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem obserwowali to, co działo się na hali produkcji. Jednak największa ciekawość i zachwyt wzbudziły eksponaty szkła znajdujące się w galerii Huty Szkła „Sabina”. W dowód wdzięczności za owocne spotkanie dzieci wręczyły wszystkim pracownikom Huty medale uznania, które osobiście wykonały.

 

Drugim punktem programu wycieczki był przyjazd do Rymanowa Zdroju, gdzie dzieci spotkały się z artystą-malarzem – Panem Wojciechem Zagórskim. W Galerii Sztuki pod okiem artysty oraz swoich opiekunów dzieci oglądały wystawę malarstwa i rzeźby, a następnie odbyły się warsztaty malarskie. Uczniowie mokrą pastelą tworzyły jesienne krajobrazy, gdzie mogły się wykazać swoją wielką inwencją twórczą i indywidualnymi, artystycznymi zdolnościami w tym zakresie. Zarówno prowadzący zajęcia Pan Wojtek, jak i opiekunowie grupy byli pod wielkim wrażeniem końcowego efektu prac swoich podopiecznych.

 

Po zakończeniu warsztatów, wycieczkowicze udali się w dalszą trasę – na zasłużony, relaksacyjny spacer urokliwymi uliczkami uzdrowiska oraz mały piknik na terenie parku. Końcowym etapem wyprawy była degustacja wód mineralnych oraz „spotkanie z kaczkami” nad rzeką Tabor, z którymi dzieci podzieliły się swoim śniadaniem.

 

Z kolejnej wycieczki turystyczno-krajoznawczej dzieci wróciły pełne wrażeń i bardzo zadowolone.

Dodała: Teresa Janas

m

Zobacz zdjęcia >>>

m

Wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego

8 września 2016

 

Wybory Zarządu SU odbędą się w środę  14 września 2016 roku, na godzinie wychowawczej na małej sali gimnastycznej.
 

Na początku lekcji będą głosowali uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, później do głosowania zostaną poproszeni uczniowie gimnazjum. W głosowaniu na małej sali gimnastycznej mogą wziąć udział również wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły.

 

Kandydatem do Zarządu SU może być uczeń klasy 6 szkoły podstawowej lub klas 1–3 gimnazjum, który posiada co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania.

 

Kandydaci poszczególnych klas wraz z klasą mogą prowadzić kampanię wyborczą przygotowując hasła wyborcze i plakaty wyborcze oraz wywieszając je na gazetce SU. Podczas kampanii wyborczej obowiązują zasady „fair play”. Klasa może prowadzić kampanię na rzecz swojego kandydata, ale nie przeciw innemu kandydatowi.

 

Na dzień wyborów Komisja Wyborcza przygotuje karty do głosowania. Na karcie do głosowania będą wypisane nazwiska kandydatów do Zarządu SU w porządku alfabetycznym i podana będzie klasa, do której uczęszcza kandydat. Wypełnione karty wrzucane będą do urny wyborczej.

 

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów będzie czuwać Komisja Wyborcza wraz z opiekunem. Ten z kandydatów, który uzyska największą liczbę głosów ważnych, zostanie przewodniczącym Zarządu SU. Z pozostałych kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów wybierani będą kolejno: wiceprzewodniczący, sekretarz, skarbnik i 4 członkowie.

 

Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej dzień po wyborach poprzez wywieszenie odpowiedniej informacji na gazetce SU i na stronie internetowej szkoły.

 

Kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego z poszczególnych klas przedstawia poniższa tabela.

 

Klasa 6 SP

Klasa 1 G

Klasa 2 G

Klasa 3 G

Zuzanna Kasperkowicz

Gabriela Krypla

Mikołaj Wais 

Oliwia Mika

Maciej Misiak

Marcin Rysz

Kamil Penar

Wiktoria Puchalska

Patrycja Szewczyk

Monika Chudzińska

Roksana Cypcar

Kamila Szczurek

 

Dodała: Agnieszka Groblewska

 

Inauguracja nowego roku szkolnego

1 września 2016

 

1 września nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.

 

Nauczyciele, uczniowie i rodzice uczestniczyli we mszy św., podczas której poświęcone zostały przybory szkolne uczniów. Mają one pomagać im w jak najlepszym zdobywaniu wiedzy.

 

Dalsza część uroczystości odbywała się na dużej sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego odprowadzono poczet sztandarowy i flagowy, a uczniów przywitała Agnieszka Groblewska, nowa dyrektor szkoły.

 

1 września 2016r. rozpoczęcie roku szkolnego nabrało szczególnego charakteru, ponieważ żegnaliśmy przechodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora naszej szkoły, Mariana Penara.

 

Z tej okazji zaszczycili nas swoją obecnością szczególni goście: Burmistrz Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec, sołtys Klimkówki i radny Rady Miejskiej w Rymanowie Kazimierz Kielar, Rada Rodziców reprezentowana przez przewodniczącą Annę Cypcar i Sławomira Józefowicza, duchowieństwo – ks. proboszcz Henryk Stec i ks. prałat Kazimierz Pańczyszyn. Wszyscy zaproszeni goście złożyli dyrektorowi Marianowi Penarowi podziękowania i wyrazy uznania za jego pracę na stanowisku dyrektora, jak również nauczyciela chemii.

 

Po okolicznościowych przemówieniach głos zabrali uczniowie, pragnący wyrazić  swoją wdzięczność za wiele lat troski o szkołę, uczniów i nauczycieli.

 

W żartobliwej scence najmłodsi uczniowie zastanawiali się, jak będzie wyglądała szkoła bez dyrektora i co się stanie z nimi samymi. Specjalnie dla Dyrektora chór szkolny zaśpiewał „Dyrektorze, czy Ci nie żal…” i „Tą piosenką Cię żegnamy, Dyrektorze…” Uczniów przygotowywały panie Joanna Wójcik-Kaczor i Beata Dębiec.

 

Szczególne podziękowania ze strony grona pedagogicznego i pracowników obsługi, przekazała pani Alicja Nowicka. W swoim wystąpieniu nawiązała do wielu lat wspólnej pracy i łączących się z nimi wspomnień.

 

Nie kryjąc wzruszenia, dyrektor Marian Penar dokonał symbolicznego przekazania kluczy do szkoły nowo powołanej dyrektor– Agnieszce Groblewskiej, życząc wielu sukcesów na nowym stanowisku. Długo rozlegały się brawa, będące wyrazem uznania i szacunku dla ustępującego dyrektora naszej szkoły.

 

Na koniec rozległ się dźwięk dzwonka zwiastujący rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.

 

Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

Zobacz zdjęcia >>>

m

Stypendium szkolne w Gminie Rymanów

30 sierpnia 2016

 

Burmistrz Gminy Rymanów informuje, że od 01 do 15 września 2016 roku można składać wnioski w sprawie przyznania stypendium szkolnego na rok szkolny 2016/2017 dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zamieszkałych na terenie Gminy Rymanów. Słuchacze kolegiów mają okres przedłużony składania wniosków do 15 października 2016 roku.

 

Stypendium szkolne przysługuje uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie. Dochód na osobę w rodzinie ucznia nie może przekroczyć 514 zł netto za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

 

Wnioski o przyznanie stypendium można pobrać w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42, w szkołach lub ze strony internetowej www.rymanow.pl

 

Wypełnione wnioski należy złożyć wyłącznie w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42.

 

Z poważaniem,

Burmistrz Gminy Rymanów

Wojciech Farbaniec

 

Informacja do stypendium

Wniosek

Zaświadczenie o dochodach

Oświadczenie

Oświadczenie o dochodzie jednego członka rodziny

Oświadczenie o dochodach wraz z członkami rodziny

Przykładowy katalog wydatków

 

Podział klasy 3 szkoły podstawowej

28 sierpnia 2016

 

Informujemy, że klasa 3 szkoły podstawowej została podzielona na 2 oddziały. Wychowawcą klasy 3a została pani Wioletta Krukar, a klasy 3b pani Kinga Bardowska.

 

Informacje dotyczące składu klasy 3a i 3b można uzyskać w sekretariacie i za pośrednictwem e-dziennika.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

27 sierpnia 2016

 

Zapraszamy uczniów i rodziców na inaugurację roku szkolnego 2016/2017, która odbędzie się 1 września 2016 roku.
 

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 8.00 mszą świętą w kościele parafialnym, na której zostaną poświęcone przybory szkolne. Po mszy św. uczniowie zgromadzą się przy swoich wychowawcach i przejdą do szkoły za pocztem sztandarowym.

 

O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie z dyrektorem szkoły, a następnie spotkania z wychowawcami w klasach.

 

Uczniów klasy 1 szkoły podstawowej prosimy aby przyszli do szkoły na godzinę 7.30 założyć stroje galowe.

 

Prosimy również, aby członkowie pocztu sztandarowego przyszli do szkoły na 7.30.

 

Przypominamy, że w tym dniu wszystkich uczniów obowiązuje strój odświętny (biała bluzka/koszula, czarna lub granatowa spódnica/spodnie).

 

List Ministra Edukacji Narodowej do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty

26 sierpnia 2016

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty

Już za kilka dni rozpoczniemy nowy rok szkolny 2016/2017. Znów w ławkach zasiądą uczniowie, usłyszymy szkolny dzwonek, nauczyciele, dyrektorzy szkół, pracownicy oświaty wrócą do swoich zajęć. Przed Państwem – jak co roku – czas wytężonej pracy. Życzę, aby przyniosła ona wiele satysfakcji.

Wśród najważniejszych decyzji porządkujących system edukacji, które będą realizowane od nowego roku szkolnego 2016/2017 wymienić można m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidację sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych, usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych czy ujednolicenie terminów organizacji roku szkolnego.

Dodatkowo od 1 września br. zlikwidowany został obowiązek realizacji tzw. „godzin karcianych” w dotychczasowej formule. Po zmianie oferta zajęć dodatkowych będzie lepiej dostosowana do faktycznych potrzeb uczniów. Jednocześnie nauczyciele nie będą już dodatkowo rejestrowali i wskazywali tych godzin w prowadzonej szkolnej dokumentacji. Działania te mają na celu ograniczenie biurokracji w szkole i rejestrowanie tylko tych zajęć, które wprost wynikają z przepisów prawa oświatowego.

Ponadto, uelastyczniono zależności pomiędzy osiąganiem efektów  kształcenia, a sztywnym wymiarem godzin przeznaczonych na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Należy bowiem pamiętać, że zdarzają się różne sytuacje losowe, które powodują, że nie zawsze jest możliwa realizacja – przez danego nauczyciela –  wszystkich godzin lekcyjnych, co wcale nie oznacza w konsekwencji braku zrealizowana programu nauczania. Dyrektorzy nie będą więc musieli odnosić się do braku ścisłej i sztywnej korelacji pomiędzy sumą godzin danego przedmiotu a liczbą wynikającą z ramowego planu nauczania.

Ufam i wierzę, że każdy dyrektor szkoły uczyni wszystko, aby ewentualna nieobecność nauczyciela  nie rzutowała na płynność i efektywność procesu kształcenia ucznia. Ważne jest bowiem, aby uczniowie kończący dany etap edukacyjny, opanowali wiadomości i umiejętności ustalone w podstawie programowej.

W trosce o stworzenie jak najlepszych warunków dla dzieci sześcioletnich, podjęłam działania zmierzające do wzmocnienia finansowego od stycznia 2017 r. organizacji wychowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich. Planuję znaczny wzrost kwot przekazywanych z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na wsparcie wychowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich.

Pod koniec czerwca br. podczas konferencji podsumowującej Ogólnopolską Debatę o Edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” w Toruniu wskazałam kierunki zmian w edukacji. Poinformowałam o propozycjach i sugestiach, które były wynikiem wielu spotkań z przedstawicielami oświaty, w tym w szczególności: nauczycielami, uczniami, rodzicami, samorządowcami, związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi i wieloma innymi osobami zainteresowanymi tematami edukacyjnymi. Przedstawiłam wnioski, które stały się punktem wyjścia do planowanych rozwiązań. Nadszedł czas przełożenia planów na konkretne działania.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej dobiegają końca prace nad projektowaniem szczegółowych rozwiązań dotyczących zmian w systemie oświaty. Ich celem jest odbudowa właściwych warunków do pełnego rozwoju dzieci i młodzieży w polskich szkołach. Chcemy, aby w połowie września projekty zostały przekazane do konsultacji społecznych. Także na tym etapie liczę na Państwa uwagi, które mogą wpłynąć na kształt nowego ustroju szkolnego.

Równolegle będziemy pracowali nad podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego – dla uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych – liceum ogólnokształcącego, branżowej szkoły pierwszego i drugiego stopnia i technikum. Z podstawą programową powiązane są ramowe plany nauczania  – i tu planujemy zmiany, które będą dobre dla dzieci i młodzieży, a Państwu pomogą w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Tu również będziemy oczekiwać sugestii z Państwa strony.

Pierwszy etap zmian, to przede wszystkim rozpoczęcie od 1 września 2017 r. wdrażania nowej struktury szkół. Planowane rozwiązania w tym zakresie zakładają działania bezpieczne dla organizacji roku szkolnego 2017/2018 chroniące warunki nauki uczniów i pracy nauczycieli.

Od 1 września 2017 r. z mocy prawa, sześcioletnie szkoły podstawowe przekształcą się w ośmioletnie szkoły podstawowe, rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, uruchomione zostaną pierwsze klasy szkoły branżowej I stopnia. Projektowane rozwiązania ustawowe przewidują dogodne dla organów prowadzących możliwości dostosowania do nowej struktury szkół. Plan wdrożenia nowego ustroju szkolnego zakłada także stabilne rozwiązania przejściowe, wspomagające i usprawniające proces przekształceń. Przewiduje się na przykład funkcjonowanie ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi do czasu ich wygaszenia. Może ona powstać z połączenia odrębnych szkół lub na bazie obecnie działającego zespołu, a także w wyniku przekształcenia samodzielnego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawowa. Gminy i powiaty zaplanują i wdrożą niezbędną korektę sieci szkolnej na podstawie jednej uchwały. Większość przekształceń niesamorządowych szkół publicznych nie będzie wymagała składania wniosków o zmianę wcześniej uzyskanego zezwolenia lub uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty czy zgody jednostki samorządu terytorialnego na przekształcenie szkoły.

Przeprowadzenie szkół przez proces przekształceń powierzone zostanie doświadczonej oświatowej kadrze kierowniczej. Dlatego w tym okresie, z mocy prawa, szkołami zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy. W przypadku zakończenia kadencji przed końcem okresu przejściowego, samorządy będą mogły przedłużyć powierzenie tej funkcji obecnemu dyrektorowi.

Nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących, od 1 września 2017 r. z urzędu staną się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Oznacza to, że np. nauczyciele gimnazjum, które zostanie przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi, z urzędu staną się nauczycielami szkoły podstawowej.

Doceniając  Państwa odpowiedzialność  i zaangażowanie w pracę wychowawczą i dydaktyczną, dostrzegam potrzebę godniejszego za nią wynagrodzenia, podjęłam działania zmierzające do budowy nowych rozwiązań finansowych w zakresie kształtowania płac nauczycielskich. Chcę, aby były one adekwatne do współczesnych warunków ekonomiczno-społecznych, a zarazem motywujące do doskonalenia warsztatu pracy na rzecz podnoszenia jakości kształcenia i wychowania w szkole. Planuję wypracowanie nowych rozwiązań przy bliskiej współpracy z nauczycielskimi związkami zawodowymi oraz przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.

Nowy rok szkolny 2016/2017 to nowe wyzwania i pierwszy etap istotnych zmian w systemie edukacji. Najważniejsze z nich przewidziane są na rok szkolny 2017/2018.

Wierzę, że planowane działania w istotny sposób przełożą się na poprawę warunków kształcenia w polskiej szkole. Życząc udanego nowego roku szkolnego, pełnego satysfakcji z pracy z uczniami, zachęcam do aktywnego włączenia się do prac nad ostatecznymi rozwiązaniami dotyczącymi polskiej edukacji.

Z poważaniem

Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej